سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تجمع در اطراف بازار تهران؛ اعتراض به سوء مدیریت دولت و بی‌ثباتی اقتصادی + مجموعه ا...
» حضور پلیس ضد شورش، درگیری با معترضان و دستگیری های گسترده

تجمع در اطراف بازار تهران؛ اعتراض به سوء مدیریت دولت و بی‌ثباتی اقتصادی + مجموعه اخبار تکمیلی

چکیده :از پیش از ظهر امروز چهارشنبه در خیابان های ناصر خسرو و اطراف بازار تهران، و نیز خیابان فردوسی تعداد قابل توجهی از کسبه و بازاریان دست به تجمع و راهپیمایی زدند و علیه سیاست های اقتصادی موجود شعار دادند. گزارش شده که گارد ضد شورش نیروی انتظامی با حضور پرتعداد در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول، گاز اشک آور شلیک کرده و با معترضان درگیر شده است. تعداد نیروهای پلیس و لباس شخصی، بسیار گسترده و برخورد آنها هم بسیار خشن گزارش شده است....


کلمه – گروه اقتصادی: بر اساس گزارش های متعدد، شایعات دو روز اخیر در نهایت به عمل تبدیل شده و بازار تهران به طور کامل به حال تعطیل درآمده است. نیروهای ضد شورش وابسته به سپاه و نیروی انتظامی نیز به طور گسترده وارد عمل شده و به دستگیری تجمع کنندگان پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، ساعتی پیش از ظهر امروز در خیابان های ناصر خسرو و اطراف بازار تهران، تعداد قابل توجهی از کسبه و بازاریان دست به تجمع و راهپیمایی زده اند.

بر اساس گفته های منابع مختلف، راهپیمایی در مسیر خیابان های ناصرخسرو، میدان امام خمینی و خیابان فردوسی ادامه یافته و معترضان در تمام اسین مسیرها در حال شعار دادن بوده اند.

بر اساس گزارش های جدیدتر، گارد ضد شورش نیروی انتظامی با حضور پرتعداد در میدان و خیابان فردوسی، اقدام به دستگیری حاضران کرده است.

تعداد نیروهای پلیس و لباس شخصی حاضر در محل، بسیار گسترده و برخورد آنها هم بسیار خشن گزارش شده است.

با این حال در سبزه میدان و محوطه مقابل بازار سنتی تهران، پلیس نتوانسته از تجمع بازاریان و تعطیلی کامل کسب و کار جلوگیری کند.

از جمله شعارهایی که در تجمع ظهر روز چهارشنبه سر داده شده، «الله اکبر»، «نصر من الله و فتح قریب/ مرگ بر این دولت مردم فریب»، «محمود خائن آواره گردی…»، «محمود حیاکن، سیاستو رها کن»، «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «احمدی به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش» و… گزارش شده است.

همچنین منابع مختلف گفته اند که پلیس برای متفرق کردن تجمع کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

خبرنگار کلمه از بازار تهران گزارش داده که فعالان قدیمی بازار، اعتراض امروز را بی سابقه ترین مورد تعطیلی بازار تهران پس از انقلاب ارزیابی می کنند؛ چرا که صنف های مختلف فعال در بازار از جمله صنف پارچه و قماش، طلا و جواهرات، پوشاک، خشکبار، لوازم خانگی و … در آن شرکت دارند و هماهنگی و یکپارچگی کم سابقه ای بین بازاریان در اعتراض امروز به چشم می خورد.

آخرین گزارش ها حاکی است که در خیابان های سعدی، جمهوری، فردوسی و منوچهری درگیری هایی بین پلیس و معترضان رخ داده و نیروهای نظامی با لباس رسمی برای سرکوب تجمع کنندگان وارد صحنه شده اند.

پمپ بنزین های ابتدای وصال در خیابان انقلاب و ابتدای خیابان فردوسی بالاتر از میدان فردوسی نیز تعطیل شده اند.

صرافی های سطح شهر به خصوص در اطراف بازار، خیابان جمهوری و خیابان فردوسی هم به طور کامل کرکره ها را پایین کشیده و خرید و فروش را تعطیل کرده اند.

ایلنا گزارش داده که این اقدام به عنوان اعتراض به نبود برنامه ریزی اقتصادی، ایجاد بازار سیاه و موضع انفعالی دولت صورت گرفته است.

اعتراض فعالان بازار تهران به گرانی نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و ناتوانی دولت از مهار قیمت ها و سوء مدیریت موجود است.

وزیر اقتصاد شب گذشته اعلام کرده بود که تصمیم گرفته شده بازار غیر رسمی ارز “جمع شود”. همچنین گفته می شود که سردار رادان به عنوان مسئول برخوردهای پلیسی با افراد فعال در بازار ناآرام ارز تعیین شده است.

احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی هم از تشکیل ستاد متمرکزی برای بررسی بازار ارز و برخورد با کسانی که آنها را “اخلالگر” نامیده، خبر داده است.

درخواست محافظه کاران برای مداخله نیروی انتظامی!

دبیر انجمن اسلامی اصناف و بازار که تشکل وابسته به محافظه کاران در بازار تهران است، در مصاحبه ای با ایسنا خواستار مداخله نیروی انتظامی و برخورد با کسانی شده که آنها را “اخلال گر” نامیده است.

احمد کریمی اصفهانی که دیروز در مصاحبه ای از بی کفایتی و ناتوانی دولت سخن گفته بود، امروز در واکنش به اعتراضات بازاریان به همین موضوع، گفته است: “برخي به دنبال اخلال‌گري در بازار(تهران) هستند و ما انتظار داريم كه نيروي انتظامي اين مساله را پيگيري كرده و با اخلال‌گران برخورد كند.”

وی ابتدا ادعا کرده بود که بازار تعطیل نشده و “اخلال‌گري‌ها از خارج از بازار به آن تزريق شده است”! اما در مصاحبه بعدی به تعطیلی مغازه های بازار اعتراف کرده ولی گفته است که بازاریان از ترس ناامنی و “برای این که اوضاع به هم نریزد” مغازه های خود را بسته اند.

دبیر انجمن اصناف و بازار در مصاحبه خود با ایسنا به طور مشخص به اعتراض در صنف قماش اشاره کرده و گفته است: “شايد در بخش‌هايي مانند خرازي‌ها مشكلاتي باشد، اما به طور كلي اينگونه نيست و ما با اتحاديه خرازي‌ها نيز صحبت كرديم كه گفتند شرايط عادي است.”

صنف پارچه و قماش سال گذشته هم برای حدود دو ماه به طور کامل در اعتصاب بود.

در همین باره بخوانید:

گزارش کلمه از تعطیلی بازار و توقف کسب و کار؛ فردا چه می شود؟


178 پاسخ به “تجمع در اطراف بازار تهران؛ اعتراض به سوء مدیریت دولت و بی‌ثباتی اقتصادی + مجموعه اخبار تکمیلی”

 1. ونوس گفت:

  جوگیر نشید بابا. تا فردا با باتوم و گاز اشک آور و اگر کارساز نشد با بزن و بکش همه سر و صداها رو میخوابونن. اینایی که هی میگن بپاخیزید ملت و نمیدونم چی چی خودشون نشستن زیر باد کولر و دستور صادر میکنن. با ریختن تو خیابون کاری از پیش نمیره فقط یه عده داغون میشن و یه عده هم میرن زندان و معلوم نیست تا کی باید عمرشون تو زندان هدر بدن و بقیه رو هم خفه میکنن مینشونن تو خونه هاشون. اعتصاب بدون تو خیابون ریختن ممکنه نتیجه بده ولی تظاهرات فقط ضرره.

 2. سبزینه گفت:

  گول نخورید که یه دسیسه ی دیگه در راه می خوان احمدی نژاد حذف کنن.
  در صورتی که مشکل اصلی چیز دیگه ای است .

 3. احمد گفت:

  این آقای خامنه ای و اعوان و انصارش در دولت و مجلس و سپاه باید استعفا بدن و برن. مسئولیت کشور باید به یک شورای فقاهت موقت از سوی آقایان رفسنجانی، ناطق نوری و خاتمی اداره بشه سپرده بشه، تا تصمیم جدی بعد از انتخابات فوری مجلس و خبرگان گرفته بشه و دولت جدید سر کار بیاد. امامان جمعه و سران سپاه باید تصفیه بشن و نخاله ها اخراج بشن. نظارت مجلس و دولت روی کار بنیادهای تحت قیمومیت رهبری و فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران باید برقرار بشه. سیاست توسعه طلبانه ای که رهبری و سپاه بطور مستقل از تصمیمات دولت و محلس در خاورمیانه پیش می برند باید خاتمه پیدا کنه.

 4. saman گفت:

  كم هرينه ترين اقدام نظام براي خروح ار وضعيت كنوني تشگيل فوري يك شوراي رهبري از همه گروههاي سياسي مطرح داخل كشور وخلع يد از مقامات كنوني نظام براي اداره موقت كشور است اگر اعتصابات مردمي شروع شود كشور به سمت هرج ومرج كامل واحتمالا جنگ داخلي خواهد رفت.

 5. ناشناس گفت:

  حکومت همیشه سعی کرده با کمک روسیه و چین ترتیباتی رو ایجاد کنه که در اعتراضات بهترین واکنش رو داشته باشه ولی واقعیت اینه که حرکت های مردم ایران هیچوقت قابل پیش بینی نبوده و نیست وقتی انتظار داری بشینه پامیشه وقتی میخوای بایسته راه میره یعنی یجوری اتومات برای رفتارهای جدید برنامه ریزی میشه که حکومت رو جا میذاره
  ولی نکته اینه که تا حالا مردم حتی در زمان انقلاب خشم واقعی خودشون رو نشون ندادن البته در دوره انقلاب خشمی بوجود نیامد و همه دنبال پول نفتشون بودن که شاه میدزدید و همه میخواستن مثل کویت پول نفت بیاد در خونشون
  ولی اینبار مردم دارن به خشم میرسن و این وضعیت واقعا برای نیروهای بازدارنده میتونه خطرناک باشه که یک چشمه اونرو در تاسوعا و عاشورا دیدن و وای به اونروزی که این نیرو ها بشکنن و اونموقع هست که میشه قصاوت این مردم رو دید و گفت ….واقعا اینها مردم ایران هستن ؟
  یادم هست که یک نفر در همون اوایل انقلاب میگفت روزی میرسه که آخون ها رو با عمامه هاشون آویزون کنن به هر حال ما در جنگ بودیم و دیدیم وقتی کسی به خشم میرسه یک مو با جنون فاصله داره و چه کارهایی از دستش برمیاد

 6. Reza گفت:

  با این اعتصابات آدم یاد کودتای ۲۸ مرداد میوفته.
  ببینیم باز آقای بزرگ چی تو سر داره.
  یعنی عمر محمود الممالک هم به سر اومد؟
  خدا آخرش را خیر کند…
  والی فکر نمیکردم خانندگان کلمه اینقدر ساده باشند…

 7. احمدی نژاد مظلوم عالمین است

 8. green persian گفت:

  کلمه شایعات دوغ را بیشتر از این پخش نکن مگر ایرانی نیستی دیروز احمدی نژاد از شما و همه خواهش نکرد چرا جوانمردانه رفتار نمی کنید چرا مملکت را به آشوب فرا می خوانید از خدا و روز قیامت و حساب و کتاب بترسید و بر علیه نماینده او بر زمین سخن نادرست نگویید از عذاب جهنم بترسید

 9. green persian گفت:

  همه مصایب از عدم تمکن به قانون است که جنبش سبز آنرا در سال 88 بنیان نهاد مرگ بر قانون شکن

 10. محمد گفت:

  ای رهبر آزاده آماده ایم آماده…
  همه تون رو قلع و قمع میکنیم ؛ جرات دارید بازهم مثل 88 زرت و پرت کنید. بازهم بیاین تو خیابونها سطل آشغال آتیش بزنین. اینبار خواهر مادرتونو توی همون سطل آشغالها براتون کباب مبکنیم.
  الله اکبر ؛ خامنه ای رهبر – جانم فدای رهبر

 11. همراه گفت:

  ببببخدا نابود شدم تمام سرمایم دست مردم بود نه جنس توی انبار که ان هم شصت درصد ارزشش را از دست داده عملان ورشکسته شده ام تا چند وقت دیگه باید توی بازار چرخ هول بدم و باربری کنم

 12. green persian گفت:

  همه می دانند که فرزندان هاشمی و ناطق نوری دارند بازار ارزو خراب می کنند مردم گول نخورید و فریاد زنید مرگ بر ضد ولایت فقیه. یادتان باشد امام فرموده اند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت شما نرسد. درود بر خامنه ای ننگ بر احمدی نژاد و موسوی و هاشمی و خاتمی

 13. محمد گفت:

  براي چي مردم بيان خيابون؟ همه برن خونه اعتصاب يك هفته مملكت تعطيل بشه تمومه
  از اخبار دروغ اينكه يه عده از بيرون بازار و تعطيل كردن ميشه فهميد كه چه اثري داره

 14. علی گفت:

  از امشب بانگ الله اکبر

 15. ناشناس گفت:

  راه صحیح تظاهرات اینست که برادران و خواهران بدون دادن شعارهای تحریک امیز در مرحله اول نسبت به حضور در محل بازار و اطراف ان اقدام کنند اول تجمع و تجمع و پس از حرکت مسالمت امیز و بدون هیچگونه شکستن شیشه و امثالهم مزدوران و حقوقث بگیران اقثای خامنه ای نسبت به اتش زدن سطلها و شکستن شیشه بانکها اقدام میکنند پس بهوش باشید تظاهرات در ابنتدا با تعداد افراد کم شروع میشود و انشااله خدا برکت خواهد دادمانند تشیع جنازه اقای منتظری ما در ابتدا باور نمی کردیم این جمعیت را اما انگار از زمین مردم میجوشیدند و خدا شاهد است این مطالب را زیاده گویی یا غیر واقعی نمی گویم اعتراض باید توسط دبیرستانها و دانشگاه ها نیز ساپورت شوئد در مملکت دیکتاتور علی خامنه ای دانشجویان پس از فارغ التحصیلی باید دلار فروش شوند .

 16. آرمین گفت:

  حالم از اینایی که برای اعتراض طبع شاعرانشون گل می کنه و سعی میکنن جملات قصار بگن بهم می خوره ، اگه مردی پاشو برو خیابون اگه نه شرم بر تو…

 17. رسا گفت:

  20:30‏ و صدا سيما دروغ همش دروغ همش دروغ خدا را شكر نه ميرحسين بيانيه داد نه كروبي نه خاتمي اين خود مردم هستند از شما بدشون مياد به خدا من نمي دونستم به خدا مي يومدم تنفر دارم هنوز ظلم ها يادم نفرته سينه ام آتيش خدا كنه ريشه كن بشه به حق زهرا

 18. فرشید گفت:

  احمدی نژاد مهره‌ای بیش نیست، مقام معظم رهبری که ایشون رو تا همین حالا مورد مهر خود قرار داده‌اند بانی‌ و عامل این بی‌ثباتی هاست.

 19. ناشناس گفت:

  اقای patriot من هم در خانه ساکت وخاموش اخبار سبز وغیره را رصد وپی گیر ی کرده وتا به حال کوچکترین عملی بر ضد شما نداشته ام و سالها است منتظر فرمان مولایم امام خامنه ای هستم خیلی خنده دار است بد بخت مارا تحدید به تسویه حساب میکنی -مرغابی را از اب میترسانی- عشق ما شهادت است. وعشق تو ورفقایت گرفتن پناهندگی از امریکا وای به حال شما اگر فرمان سرکوبتان صادر شود. ان زمان است که جهنم را به چشمان پلیدت خواهی دید

 20. ناشناس گفت:

  تا حالا تو خواب بودند.این مملکت ۳۲ سال تو خواب است

 21. اعضم محمدی گفت:

  دیکتاتوری شاخ و دم نداره همین است که می بینیم…. اقای احمدی نزاد از خر شیطون بیا بایین به خاطر مردم استعفا بده

 22. خسته گفت:

  به امید روزی که تمام این نامردا مثل احمد کریمی اصفهانی و غیره رو به دریا بریزیم.تا مملکتمون پاک بشه.زنده باد نژاد آریائی

 23. محمد حسین گفت:

  دروغ گو ها… شما ها هم از اونا بدترین… کجا هزاران نفر بودن و کجا اشک اور زدن …. همتون دروغ گویید هم شما ها و هم دولتی ها

 24. ناشناس گفت:

  فقط یه جرقه … امروز … ساعت 5 … میدان های اصلی شهر

 25. xxx گفت:

  اتحاد اتحاد :الان وقت با هم بودن است هموطن بپا خیز برای دفاع از حق خود

 26. علیرضا گفت:

  من قمم اینجا همه میدونن چجوریه کاش تهران بودم منم پشت این سیستم لعنتی نمیشستم.

  منم نظرم اینه احمدی نزاد از قصد کنترل نمیکنه که مردم قیام کنن و کلا نظام عوض بشه

 27. ناشناس گفت:

  با سلام با توجه به این که در شهر تهران و مشهد بازاریان و مردم اعتصابات شرکت کردند باید برنامه یزی در سایر شهرستان ها انجام گیرد

 28. ناشناس گفت:

  اينا همش چرت و پرت اين دلالاي لعنتي هستن كه دلارو گرون مي كنن من خودم خيلياشو تو تبريز ميشناسم.

 29. آرش گفت:

  در خیابان سعدی – میدان توپخانه – لاله زار جنوبی و شمالی – خیابان مصباح – سر منوچهری – چهار راه مخبر الدوله – سر پامنار – چهارراه استامبول زد و خورد بین مامورین – ضد شورش و بسیج با مردم بسیار شدید بود – و مردم معتر ض خیابان ها رو به آتیش کشیده بودند . مردم به پا خیزید .

 30. ناشناس گفت:

  چه ربطی به سردادن شعار مرگ بر سوریه داره. حالتون خوشه؟ این جور شعارها انحراف از بحث اصلی یعنی فساد سیاسی و اقتصادی تو داخله …. امیدوارم مردم بازی نخورند.

 31. ناشناس گفت:

  ملت تهران به اعتصابیون بازار بپیوندید

 32. علی گفت:

  سلام فردا . روزهای دیگر همین اش و همین کاسته است .تا این حکومت برود.تمام

 33. ali گفت:

  فقط خدا کنه اینترنتو موبایلو قطع نکنن.

 34. من و تو گفت:

  برخیزید برخیزید تمام ایران باید دست در دست هم بدهند

 35. آرش گفت:

  در خیابان سعدی – میدان توپخانه – لاله زار جنوبی و شمالی – خیابان مصباح – سر منوچهری – چهار راه مخبر الدوله – سر پامنار – چهارراه استامبول زد و خورد بین مامورین – ضد شورش و بسیج با مردم بسیار شدید بود – و معتر ضین خیابان ها رو به آتیش کشیده بودند . مردم ایران به پا خیزید .

 36. ناشناس گفت:

  دلار داره ارزون ميشه ايشالا همه چي درست ميشه

 37. said گفت:

  من تو شهر مشهدم و از مشهدي ها ميخوام كه خواهشا بريزن بيرون

 38. ناشناس گفت:

  یکی باید بیاد جلو اگه رفسنجانی بیاد من یکی تا آخر پشتش می ایستم

 39. بی نام گفت:

  لللغاالان دیگه وقتشه .پیش به سوی نابودی ظلم و فقر….ما بی شماریم

 40. ناشناس گفت:

  شورای هماهنگی لطفاً اینبار فرصت سوزی نکن. فرصت سازی که نمی کنید حداقل فرصت سوزی نکنید. همه سیاست مداران باید فرصت را غنیمت شمارند و مردم را به خیابان ها دعوت کنند. مردم آماده اند و متأسفانه سیاسیون در خواب. کاری نکنید که مردم از شما هم ناامید بشن همانطور که از مراجع و نهاد دین و مذهب ناامید شده اند.

 41. آشنا گفت:

  بنام بخشنده بزرگ ،خداوند ایثار و انصاف ، داور بر حق ، آسوده مباش که بی نیازی یک آن دگر پر از نیازی آنجا که فرعون زمانی در تیر رس باد خزانی … لعنت اله علی القوم الظالمین الاولین الی الآخرین ، لعنت خداوند بر خامنه ای ، لعنت خداوند بر کسی که در لباس پیامبر اسلام فرستاده آن خداوند بخشنده و مهربان به همان پیامبر و خداوند با ظلم و دیکتاتوری خیانت می کند .. به یاری خدا سرنگون خواهد شد .

 42. مهدی گفت:

  اقایون ما انرژی هسته ای نمیخایم نمیخایم باید چیکار کنیم ؟ ما دین و سیاست نمیخایم نمیخایم ! نمیخایم این 2تا باهم باشن

 43. نجیب گفت:

  به امید آزادی ایران و پیروزی حق بر باطل زنده باد مردم آزادیخواه ایران

 44. جواد گفت:

  خوش حال شدید
  دوباره شلوغ شد
  بشیند
  الکی جو نگیرتون

 45. فرشاد گفت:

  نظر من اعتصاب سراسری و دسته جمعیه. مردم همت کنن همه و همه. از بازار شروع شده برسه به تمام شغلهای دولتی و آزاد و راننده ها، به هیچ کس کاری نداشته باشن و فقط دو هفته تو خونه بشینن. چند نفرو میخوان بگیرن و بکنن تو زندان؟ فقط یک هفته کافیه اینها رو فلج کنه بعدش مردم یواش یواش برن تو خیابون. تو تمام شهرهای بزرگ مملکت انجام بشه سقوط عمامه حتمی است.

 46. ناشناس گفت:

  دلم داره میسوزه که چرا این مملکت رو دارن فدای یک دیکتاتور میکنن……هم چیز از تقلب در انتخابات شروع شد……دانشگاهیان فریاد زدند…..کتک خوردند و…………..

 47. ناشناس گفت:

  درود بر امام خامنه ای مرگ بر رفسنجانی پلید…

 48. ناشناس گفت:

  پارازیت تهران شدت گرفت

 49. محمد علامه گفت:

  من کلمه را سایت طرفدار امام خمینی سلام الله علیه میدانم. خواهشمندم شما هم همینگونه بمانید و از درج کامنت های حتی تضعیف کننده مقام آن عزیز سفر کرده پرهیز کنید.
  عزیزان کلمه دقت کنید بهانه به دست انجمن حجتیه ندهید.
  درود بر خمینی — سلام بر موسوی

 50. ناشناس گفت:

  حالا یک عده احمق یا بسیجی یا مزدور اداره اطلا عات امده اند هی به بازار و بازاریان فحش می دهند و می خواهند تفرقه بیندازند بعضی ها هم حالی شان نیست .همیشه تا یک حرکتی می خواهد بشود یا مردم را می ترسانند که بله دارند در خیابان می کشند یا یک حرکت از سوی یک قشر اجتماع می شود یک عده می ایند می گویند ای مردم این بازاری ها فلان فلان . بابا امروز مردم همه در بازار هستند و همه بازاری هستند .هرکس به نوعی تولید می کند یا تولیدی را یا خد ماتی را می فرو شد بازاری و در بازار است