سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیشنهاد وزارت علوم: تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز تحصیلی...

پیشنهاد وزارت علوم: تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز تحصیلی

چکیده :اگر بنا را بر این بگذاریم که دانشجویان ایرانی خارج از کشور پس از پایان تحصیلات خود به ایران بازخواهند گشت، بحث دریافت تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای اعطای ارز دانشجویی را می‌توان مطرح کرد....


در پی اعلام خبر توقف ارز دانشجویی برای دانشجویان غیر بورسیه، مدیرکل امور بورس وزارت علوم در این رابطه پیشنهاد اعلام تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز دانشجویی را ارائه کرد.

دکتر حسن مسلمی نایینی در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: اگر بنا را بر این بگذاریم که دانشجویان ایرانی خارج از کشور پس از پایان تحصیلات خود به ایران بازخواهند گشت، بحث دریافت تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای اعطای ارز دانشجویی را می‌توان مطرح کرد.

وی با بیان اینکه می‌توان از دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل در رشته‌های خاص و مورد نیاز کشور به خارج از کشور می‌روند با دریافت تعهد بازگشت به کشور ارز ارائه کرد، گفت: از طرفی دیگر بانک مرکزی هم باید متعهد شود مبالغی که گفته است را به دانشجویان اعطا کند. ما نیز از سوی وزارت علوم برای بازگشت این دانشجویان به کشور تعهد می‌گیریم.

مسلمی در ادامه تاکید کرد: البته این در حالیست که ادامه تحصیل دانشجوان ایرانی در رشته‌های ویژه و خاص مورد نیاز کشور و با اخذ تعهد بازگشت به داخل کشور و انتقال این تجربیات به کشور باشد.

به گزارش ایسنا این در حالیست که پیش از این مسلمی با تاکید بر اینکه مرجع تعیین ارز دانشجویی بانک مرکزی است، گفته بود که هنوز هیچ بخشنامه‌ای از سوی این بانک مبنی بر عدم توزیع ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه یا غیربورسیه به وزارت علوم ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه طبق روال سابق، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی توزیع معرفی‌نامه‌های ارز از سوی وزارت علوم برای کلیه متقاضیان صورت می‌گیرد، گفت: در این راستا هر دو هفته یک بار معرفی‌نامه‌ها صادر و توزیع می‌شود که در این راستا 14 مهرماه بیش از 3500 معرفی‌نامه ارز دانشجویی توزیع خواهد شد و همچنین بانک‌ها نیز کم و بیش بحث توزیع ارز را انجام می‌دهند.

به گفته مدیرکل امور دروس و دانشجویان خارج وزارت علوم، تاکنون 48 هزار نفر جهت دریافت ارز دانشجویی در سامانه وزارت علوم ثبت‌نام کرده‌اند.

مسلمی نائینی با بیان اینکه بیش از 80 درصد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، تصریح کرد: با توجه به اینکه ظرفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی در داخل کشور به حد کافی نیست، بر این اساس این دسته از متقاضیان مجبور به ادامه تحصیل در خارج از کشور شده‌اند، بنابراین ارز دانشجویی می‌تواند برای ادامه تحصیل آنها کمک باشد و این افراد نیز همانند بسیاری از اساتید ما که امروز به کشور برگشته‌اند، به کشور بازخواهند گشت.

تمام این مباحث در حالی مطرح شده است که در پی اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر توقف ارز دانشجویی، بسیاری از بانک‌ها از توزیع ارز دانشجویی به دانشجویان چه بورسیه و یا غیر بورسیه خودداری می‌کنند.


9 پاسخ به “پیشنهاد وزارت علوم: تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز تحصیلی”

 1. ناشناس گفت:

  عمرا کسی که از ایران رفت برگرده مگر اینکه بندازنش بیرون مثل دانشجو وزیر دولت کودتا

 2. عمران گفت:

  دکتر جان لطفا شما ساکت باش و حرف نزن.من موندم با این استعداد چرا وزیر علوم نشدی؟؟؟؟آها دوستم داره می گه اون از شما مستعد تره. مرد حسابی 2هفته است ما و خانواده هامون رو داغون کردین حالا داری میگی بیایم تعهد بدیم که چی؟بیایم زیر دست امثال تو کار کنیم؟!!!!!!.توی یه سیستم مریض و 100درصد پاچه خوار؟؟؟؟.مردک،تو با یه قشر تحصیل کرده که هر کدومشون دارای تجربه بالای کاری هستن طرفی،که اکثر شون هم پست های داشتن و به خاطر امثال تو ،وزیرت،بهمنی ها ،حسینی ها و احمدی نژادیها از ایران خارج شدن و عزم شون رو جزم کردن که مثل شماها نشن.بعد 10 روز استراحت حالا اومدی برای ما و بانک مرکزی شرط میذاری؟؟اصلا خودت می دونی چی میگی؟؟؟؟.ننگتان باد که این جوری ایران و ایرانی رو تو دنیا خوار و ذلیل کردین.با اون مدیریت جهانی تون.راستی به وزیر حسینی تون هم سلام ما رو برسون بگو حداقل برو کتاب اقتصاد خرد و کلان رو بخون.الهی که هیچ کدومتون روز خوش نبینین.

 3. ناشناس گفت:

  مگه فرار مغزها داریم؟؟؟؟؟؟؟؟ عجب!!!!!!!!!!

 4. ناشناس گفت:

  شما ازخاوری ودزد های دیگر هم تعهدگرفته بودی؟!

 5. ناشناس گفت:

  آدمهای مستعد داخل مملکت ازمملکت فرارمی کنن. حالا می خواهی تعهد بگیری اینهارو برگرونی؟!

 6. ناشناس گفت:

  دوست عزيزى كه فكر ميكنند كامران دانشجو وزير علوم فعلى را از انگليس
  اخراج كرده اند متوجه نيستند كه اين كامران خان براى انجام يك ماموريت
  مهم به ايران گسيل شده است و بهترين راه براى نفوذ دادن كسى به دايره خودى ها
  و نزديكان هم همين افتخار اخراج شدن از انگلستان به قول خامنه اى ًخبيث ً
  ميباشد كه با مهارت تمام از سوى انگليس اجرا شده است. شما خيالتان تخت باشد
  كه فردى كه از عوامل اصلى كودتاى سال ٨٨ بود از عمال اصلى MI6 هم ميباشد.
  اگر يادتان باشد آمريكائيها براى همه وزراى دولت صدام ورق بازى چاپ كرده بودند
  و هر كدام را كه دستگير ميكردند يكى يكى از كارتهاى ورق حذف ميكردند تا بالاخره خود
  صدام را كه از لوله فاضلاب بيرون كشيدند شاه ورق ها را هم بيرون كشيدند. تنها وزيرى
  كه كارت ورقى با تصوير او چاپ نشده بود وزير امور خارجه صدام بود كه نهايتا
  معلوم شد مامور دولت فرانسه بوده است و در واقع تنها وزيرى دولت صدام بود
  كه در آغاز جنگ بى سر وصدا از عراق خارج شد و كسى حتى اسم او را هم نياورد
  تا چه برسد به دستگيريش. خلاصه اين كامران خان خودمان هم از آن وزرائى خواهد
  شد كه بدون مشكل از ايران خارج خواهد شد و به تفكيك جنسيتى دانشگاه ها آى
  خواهد خنديد – مثل همين آقاى خاورى خودمان كه اشك خنده هايش را با چفيه اى كه
  از بيت رهبرى گرفته
   

 7. محمد گفت:

  با سلام
  جوك جالبي بود.از يكطرف دنبا لشون ميكنند و ميزنن تو سرشون از اونطرف ميخواهند كه بركردند به ايران حتما ميان حتما تا اونموقع شما ها شرتون كم شده از اين مملكتوكورتون رو كم كرديدبرويد لبنان و ونزوءئلاو و
  محمدت

 8. دانشجو گفت:

  ارز رو بدید یا حکومت رو سرنگون می کنیم