سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

موج گرانی کل بازار را گرفت

چکیده :موج گرانی دلار بازار کالاهای مختلف را در بر گرفته و در این میان وعده های تنظیم بازار و سر و سامان دادن آشفتگی های بازار ارز مثل همیشه تنها شیب گرانی ها را بیشتر کرده است....


کلمه-گروه اقتصادی: موج گرانی دلار بازار کالاهای مختلف را در بر گرفته و در این میان وعده های تنظیم بازار و سر و سامان دادن آشفتگی های بازار ارز مثل همیشه تنها شیب گرانی ها را بیشتر کرده است.

به گزارش کلمه، نگاهی به آخرین وضعیت بازار کالاهای مختلف از طلا و سکه گرفته تا مسکن و کالاهای اساسی گواه تاثیر پذیری از نوسانات نرخ ارز است که حالا چیزی نمانده تا رکورد 3 هزار تومان را هم تجربه کند.

 در این میان روزگار واردکنندگان نیز خوش تر از دیگر بخش ها نیست. طی 6 ماهه نخست سال جاری، در حالی ارزش دلاری هر تن كالای وارداتی بر اساس گفته های معمارنژاد، رییس كل گمرك، به طور متوسط 5.75 درصد كاهش یافته كه بسیاری از این كالاهای وارداتی در كشور با جهش قیمتی مواجه شده اند.

کارشناسان علت رشد قیمت كالاهای وارداتی را با توجه به كاهش ارزش دلاری آنها، افزایش قیمت دلار در بازار داخلی اعلام کرده اند.

ایلنا در این زمینه نوشت: متوسط ارزش هر تن کالاهای وارداتی در 6 ماهه نخست سال 90 معادل یک هزار و 671 دلار بوده ولی این شاخص در 6ماهه نخست سال جاری معادل یک هزار و 288دلار بوده است.

هم چنین  بر پایه گزارش فعالان بازار واردات كالا به كشور در طی 6 ماهه گذشته روند صعودی داشته است. نكته قابل تأمل این است كه بسیاری از كالاهای وارداتی از كشورهای وارد كننده نفت بوده كه به دلیل تحریم، مبادلات ارزی صورت نمی‌گیرد. این در حالی است كه کالاهای ارزان طی ماه های گذشته به کشور به شدت افزایش یافته است.

به طور متوسط در 5 ماهه نخست سال جاری، موز 180 میلیارد تومان، جو 185 میلیارد تومان، قند و شکر 379 ملیارد تومان، برنج 629، ذرت دامی 851، کنجاله سویا 856، شمش آهن 1070 و گندم 1070 میلیارد تومان به کشور وارد شده است.

فارس نیز در گزارشی از افزایش صد در صدی نرخ کالاهای واردتی نوشت و خبر داد: یخچال ساید بای ساید سامسونگ مدل فرنچ ۳ به قیمت ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش قیمت بیش از صد در صد مواجه بوده است و در همین برند جاروبرقی به قیمت ۵۰۰ هزار تومان، لباسشویی سامسونگ یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و یخچال بالا و پایین سامسونگ دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود و وقتی از فروشنده درباره تغییرات قیمت نسبت به سال گذشته پرسش می‌شود او اعلام می‌کند که نسبت به روز گذشته قیمت‌ها ۱۵۰ هزار تومان گران شده است.

به این نوسانات باید جهش قیمتی بازار طلا را نیز اضافه کرد.سرایت هیجان افزایش روزانه قیمت انواع ارز و سکه به بازار طلا، باعث رشد بیش از 47 درصدی قیمت طلا در نیمه اول امسال شده و باعث به ثبت رسیدن قیمت‌های  استثنایی در آن شده است. به گونه ای که جدیدترین بررسی وضعیت قیمت طلا در بازار، همچنین اونس جهانی از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می دهد که قیمت هر گرم طلای 18 عیار در 6 ماه گذشته از 78 هزار تومان در 14 فروردین ماه امسال به حول و حوش 115 هزارتومان افزایش یافت.

به گزارش مهر، افزایش 37 هزار تومانی در هر گرم طلای 18 عیار در حالی اتفاق افتاده که در طی این مدت، هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی از 1669 دلار به 1772 دلار رسیده که نشان دهنده افزایش 103دلاری در هر اونس است.

رشد 45 درصدی قیمت طلا در بازار داخلی در فاصله 14 فروردین تا هشتم مهرماه امسال در مقایسه با رشد بین 6 تا حدود 7 درصدی قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی طی همین مدت نشان دهنده وجود تفاوت هایی بین این دو بازار است تا جایی که می توان تاثیرات مستقیم بازار خارجی بر بازار داخلی طلا را تا حد زیادی رد کرد.

این تنها بخشی از به هم ریختگی بازارهای مختلف متاثر از بازار ارز است. بسیاری از كارشناسان و نمایندگان مجلس از جمله الیاس نادران و احمد توكلی دولت را عامل اصلی این نابسامانی معرفی کرده اند. چندی پیش دبیرکل جامعه اصناف و بازار با انتقاد از شیوه علمکرد دولت در بازار ارز گفت: «سوء مدیریت» دولت سبب نابسامانی اوضاع بازار شده است.

احمد کریمی اصفهانی به صراحت عامل اصلی گرانی‌های اخیر را شیوه مدیریت دولت خواند و  از مجلس ایران خواست تا دولت را در مورد عملکردش مورد بازخواست قرار دهد و اجازه ندهد که «دولت نتیجه عملکرد نادرستش را به گردن دیگران بیندازد.»

از سویی احمد توکلی، الیاس نادران و غلامرضا مصباحی مقدم از جمله نمایندگانی بودند که اشاره داشتند دولت به صورت تعمدی از ورود ارز به بازار خودداری کرده است. هم چنین كاهش درآمدهای نفتی و تأمین 120 میلیارد تومانی هزینه های جاری دولت عامل افزایش قیمت دلار در بازار داخلی اعلام شد که به تبع آن كالاهای وارداتی نیز با افزایش قیمت مواجه شده اند. دولت این موارد را رد می کند . اقدام دولت احمدی نژاد در مسیر گرانی ارز راه اندازی اتاق مبادلات ارزی بوده است.  عملکرد این اتاق در گزارش امروز آن مشخص است که بانک مرکزی قیمت دلار با دو درصدزیر قیمت بازار آزاد را 24463 ریال اعلام کرد که نسبت به روز گذشته 60 تومان گران تر شده است.

قیمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزی براساس نرخ‌گذاری امروز بانك مركزی هر دلار 24463 ریال، یورو 31450 ریال، درهم 6660 ریال، لیر 13618 ریال، روبل 784 ریال، روپیه 463 ریال، یوان 3893 ریال، ین 314 ریال، وون كره 22 ریال است.

در این میان برخی از نمایندگان هم دست به کار شده و طرح سوال از احمدی نژاد را در دست اجرا دارند که مشخص نیست سرانجام آن به کجا ختم خواهد شد.

هر چند که دقایقی قبل گزارش ها از صعود دقیقه ای نرخ ارز خبر می دهند: دلار از مرز سه هزار تومان گذشت؛ بعد ازظهر یکشنبه ۳۰۵۰


32 پاسخ به “موج گرانی کل بازار را گرفت”

 1. ناشناس گفت:

  بگذار انقدر قطعنامه صادر کنند تا قطعنامه دانشان پر شود.

 2. ناشناس گفت:

  اینه ها همه نتیجه کم عقلی مسئولین از بالا تا پایین به خصوص حرف های بی مرد و دشمن تراشی و انرژی هسته ای و تحریم و…

 3. ماهستیم گفت:

  آقای خامنه ای با بصیرت
  به پایان سلام کن
  ما هستیم

 4. sabz گفت:

  سقوط حکومت دزد ها بسیار نزدیک است

 5. ناشناس گفت:

  باش تا صبح دولتت بدمد كاين از نتايج سحر است !

 6. دوستدار گفت:

  وقتی نخواهند بپذیرند ، نظامی باید به کار نظامی بپردازد و اقتصاددان ، اقتصاد را ، و سیاست دان سیاست را و محتسب ، حسبیه را و فقیه حوزه را ، همین می شود که الان شده !!!
  نظامی ، فعالیت اقتصادی و سیاسی می کند ، حوزه حکومت می کند ، اقتصاد دان تدریس می کند ، سیاست دان زندانی است و مجرم ، محتسب شده است !!!
  تفاوت عدالت و بی عدالتی در همین چیزهاست
  ((الهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین ))

 7. ناشناس گفت:

  وقتی که نمایندگان مجلس فرمایشی به صورت دستوری از صندوق انتخابات دردر میاید وفاقد صلاحیت علمی وعملی بوده وبه فکر کاسبی هستند وقتی که 100 نفر نظامی برصندلی مجلس تکیه زدهاند وقتی که شهامت طرح مشکلات را ندارند وصرفا در نطق پیش از دستور باید باید میکنند وحتی سر از امار وارقام وتورم درنمی اورند . وقتی که تولید ملی دولتی وبخش خصوصی به رکود و ورشکستگی کشانیده شود و صادرات نفت یک ملیون بشکه کاهش یابد و وام های کلان بانکی به عوامل خودشان تخصیص یابد وقتی که هدفمندی یارانه ها سقوط طبقه متوسط و زیر خط فقر بردن هر چه بیشتر کارگران وزحمتکشان را هدف گیرد و نظامیان برای سلطه بیشتر بر طبل جنگ بکوبند آیا چنین رویکردی را می توان صرفا عدم کفایت مدیریت تعبیر کرد ؟ هر کسی پاسخ مثبت دهد بسیار خوش باور است . اگر مدیریت را دست دشمنان مردم ومیهن می دادیم تا نظام سقوط کند چه تدبیری غیر از این می کرد مگر دشمن مردم می اید در بوق و کرنا بدمد که هدف ما از بین بردن زیر ساخت های کشور است و یا اعلام کند که انقدر به مردم فشار خواهیم اورد که از انقلاب واصلاحات رویگردان شوند . واقعا ساده نگری است که دشمنان مرد م را بی برنامه پنداریم .اینان درصدد انتقام از ملت و جنبش سبز هستند و با عمل نشا ن میدهند تاوان سال های 76 و88 را با مرگ تدریجی از طریق فقر و بیماری باید مردم ایرا ن بپردازند . دشمنان مردم که بر جان مال ونوامیس و ابروی انان سلطه دارند جهت سقوط میهن و انسداد دموکراسی وازادی و استقلال ملی شتاب روز افزونی گرفته که تحرکات رضا پهلوی ومهد علیای پهلوی یعنی فرح دیبا بوضوح بیانگر چراغ سبز دشمنان داخلی وبین المللی است ملت ایران باید در برابر این جباران مغول صفت همگام با جنبش سبز بایستد

 8. ناشناس گفت:

  رهبر انقلاب در ديدار رئيس و اعضاي مجلس خبرگان:
  كشور در شرايط پيشرفت مطلوب قرار دارد

 9. ناشناس گفت:

  جنگ با ملت فقط سلاح گرم و سرد نیست.جنگ اقتصادی بدترین نوع جنگ است که حاکمیت بر ملت تحمیل میکند

 10. امیررضا گفت:

  مردم همه از آمادگی برای یک تظاهرات خیابانی سخن میگویند تا اعتراض قاطعشان را به بی کفایتی و ناکارآمدی دولت به زور نشانده بیان کنند .. پتانسیل بسیار بالایی برای حضور خیابانی شکل گرفته … تنها به یک میرحسین برای گفتن یک جمله متحد کننده نیاز است ” فردا بیایید خیابان از آزادی تا امام حسین” همین … کجایی میر حسین………………………………….. الله اکبر خدایا صدای ما را بشنو!!!!!

 11. محمد گفت:

  ) حضرت اقا والا علی الظاهر در قلعه ی خود در موقعیت بدر و خیبر به سر میبرند! جیبهاش پر است از دلارهای نفتی ! تازه هزینه های کشتار مردم سوریه را او پرداخت میکند! جنوب لبنان را او بازسازی کرد! در افریقا که بماند! در امریکای لاتین مسکن مهر مشغول به کار است! عراق و افغانستان که از خودمان هست ! اوه ! حالا معنای بدر و خیبر را فهمیدید؟ او با تضییع پولهای مردم ستمدیده ی ایران رهبر جهان است جز ایران ! ایران ملک ابا و اجدادی اوست! خامنه ای بی کفایت را میگویم ! ۲) وضع اقتصاد انقدر بد خواهد شد که مردم شب خوابشان نبرد! مردم باید تاوان توهمات خامنه ای را بپردازدند! خود کرده را تدبیر نیست ! مردم اگر میخواهند نگون بخت نشوند باید او را از جا بر کنند! ا قبل از ان که جنگی خانمان سوز رخ دهد ! اوست که مردم را به خاک سیاه نشانده است! براستی او و رئیس دولتش از عهده ی اداره ی یک نانوایی نیز بر نمیایند! با ذره ای همت همه چیز درست میشود! مردم! تغییر در دستان شماست ! شما سر انجام اینکار را خواهید کرد! اندکی صبر سحر نزدیک است!

 12. ناشناس گفت:

  be jange dakheli mobtala hastim

 13. احمد آزاد گفت:

  وقتي يه … رو با تقلب ميكنند رييس جمهور.وقتي ابرار خونه نشين ميشن و اشرار با سمتهاي دولتي خون و اموال مردم رو مثل زالو مي مكند.وقتي دزدان حاشيه امن دارند و متفكران و دانشمندان در زندان هستند.وقتي جواب صداي سمتديدگان كتك و شكنجه و زندان است و وقتي كه جوانان پاكدامن بيكارندو اراذل خياباني براي عربده كشي وسفاهت حقوق دريافت ميكنند وضع همين ميشه.هر چي ملت گفت احمدي نادون بي خرد،اين خائن بي سواد كه دچار بيماري توهمه،به درد ايران نميخوره مثل وحشيها بهمون حمله شد.خدا رحمتت كنه سعدي
  ندهد هوشمند روشن راي به فرومايه كارهاي خطير
  بوريا باف اگر چه بافندست نبرندش به كارگاه حرير
  بازم با ١٤٠ نفر بفرستينش نيويورك كه با پول ملت براي دنيا جك تعريف كنه.

 14. ناشناس گفت:

  دکتر محمود
  باش تا صبح دولتت بدمد

 15. ناشناس گفت:

  مقاله ای به رهبری بنویسید از باب نصیحت به امام بگویید همین فردا به دیدار میرحسین برود از او حلالیت بجوید و با حکمی او را بر مسند امور بنشاند تا با ید با تدبیرش ایران را از این منجلاب سقوط نجات دهد به یاری حق……

 16. ناشناس گفت:

  از زمانی که اولین حکومتها در روی کره زمین شکل گرفت،هر حکومتی که نتونست عدالت رو برق%D

 17. khosrow گفت:

  با گوشه و کنایه نمیشه، لطفا مستقیماً بگوئید که احمدی نژاد می‌خواهد از حاکمیت باج بگیرد، که رفیقش جوانفکر را آزاد کنند.

 18. مجتبی گفت:

  ما یادمون نمیره چقدر “احساس خطر” میرحسین را به هیچ گرفتند. حالا کم کم حقیقت روشن میشه.

 19. ع.ب.تورک اوغلی گفت:

  بنام خدا-جوامع دلارنفتی رادردنیای منطقی وعلمی اقتصادجایی نیست.دراین جوامع حرف اول بادلارهای نفتی است.وهرکسی افساردرآمدهای نفتی رابدست گیرد.کافی است دوست ودشمن خودراشناخته وباپول دلارهادشمنان راسرکوب ودوستان راارضا نماید.ودراین 100سال جکومت برمردم ایران رادلارهای نفتی حاکم بوده است.وهرکسی به چشمه های نفت نزدیکترباشدبیشترراضی خواهدشد.تمام کاسه لیسان رژیم پهلوی وبعدازآن نیزازاین قاعده مبرانبودند.یک سال است بحران اقتصادی مردم راخفه میکندوهیچ ثبات وامنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران نیست.ومردم نیزکم مانده کرایه تاکسی رابه دلاردهندولی هیچ کس نمیتواندو نه به فکرسروسامان دادن این وضع نابسامان است.اگرهرکشوری بودازقاعده وروش های بحران برای حل این بحران استفاده میکردند.یعنی بحران درجامع سریعا به پارلمان کشیده ودردولت نمودپیداکرده واعتراضات رابدنبال دارد.ولی درایران عزیزتر ازجان ومال وناموس ایران پرستان الحمدالله همه مسئولین. نمایندگان مجلس وهیئت محترم دولت .سرداروسرکاربوده وتنهاکارشان حفظ نظام وخودشان نیزاصلاخودمردمند.چون وقتی خودشان سیروشکمشان پراست یعنی همه مردم هم سیروراضی میباشند.

 20. سيامك گفت:

  من اعلام خطر ميكنم… آي قم آي شيراز .. آي اصفهان آي بابلسر … من اعلام خطر ميكنم… خوردند دلارهاي ما را… بالا كشيدند نفت ما را… آي مشهد من اعلام خطر ميكنم… اي ابادان آي زاهدان من اعلام خطر ميكنم… مملكت ما در خطر است… ناموس ملت در خطر است… نان مردمن در خطر است… همه اينها در خطر است… من اعلام خطر ميكنم… آي مجلس … اي عصاره ملت… آي در راس همه امور … من اعلام خطر ميكنم… اجانب براي ما نقشه كشيده اند… ميخواهند ما را تحريم كنند… بدايند كه تحريم براي ما يك نعمت است… آتقدر قطعنامه بدهيد تا قطعنامه دانتان پاره بشود… من اعلام خطر ميكنم…

 21. پسر کوروش کبیر گفت:

  منتظر باشید > گرانی رو خودتون اوردید توی ایران !! دشمنی رو خودتون تراشیدید.! همه رو با ایران بد کردید !! توقع دارید مردم یکجا سکوت کنند تا شما …..ها بخورید ؟؟؟؟؟؟باشد تا صبح پیروزی !

 22. ناظر گفت:

  در اینجا هم لطف خداوندی و توجهات امام عصر مشود است . تولیدات کفار گران شده و خریدار کم . شتر و گاو و به تبع آن نرخ دیه که گران نشده است . قیمت یک نفر مسلمان و شتر همان است که بوده است ، معادل 10% یک ماشین پورشه زیر پای اقا زاده ها .

 23. ali moradi گفت:

  بیش از نیمی از کشور را به چین و روسیه بخشیدندو با سیاستهای احمقانه سرمایه ،ابروو همه چیز و از بین بردند ،البته لیاقت مردمی که اجازه میدان به اینها که هنوز برسر کار باشند همینه .

 24. علی گفت:

  وقت قیام است.بپاخیزید

 25. ali گفت:

  کی میرسد ان روز که دیکتاتور نباشد

 26. mehdi گفت:

  هرجا مردم به آنچه به آنها تحمیل شده قناعت کردند دیکتاتوری شروع شده.

 27. یا حسین میر حسن گفت:

  نعره کن، ای سرزمین جان سپردن
  نعره کن
  نعره کن ، ای خاک خسته ، خاک مردن
  نعره کن
  شب هق هق . شب پرپر زدن چلچله هاس
  از غزل گریه پرم خانه هم غصه کجاس؟
  این همه جوخه
  این همه دار
  این همه مرگ
  این همه عاشق خفته در خون
  این همه زندان
  این همه درد
  این همه اشک
  نعره هایت کو ؟ خاک گلگون
  خاک دلمرده گی و قحطی و آفت زدگی
  وطن تعزیه در مرگ و مصیبت زدگی
  شب یاران شب زندان شب ویرانی ما
  شب اعدام رفیقان گل و نور و صدا
  نعره کن ای سرزمین جان سپردن
  نعره کن
  نعره کن ای خاک خسته خاک گلگون
  نعره کن
  تا آزادی…….فریاد

 28. milad گفت:

  از شواری هماهنگی راه سبز امید میخوام مردمو به تظاهرات میلیونی دعوت کنند
  سقوط معاویه ) نزدیکه
  آقای موسوی خیالتان راحت ما هنوز هستیم

 29. ناشناس گفت:

  بنده و شما نظردهندگان محترم دروغگویانی بیش نیستیم و عرضه قیام را نداریو انسانهای جان دوست ولو به قیمت خواری وذلت تمام و کمال . دوستان قیام عرضه میخواهد ، عدم ترس میخواهد ، از جان گذشتگی میخواهد ، فداکاری و عشق و عرق ملی میخواهد . کدام یک از حضرات حاضرند مانند آن نوجوان مصری خود را به آتش بکشند و کدام یک حاضرند در برابر اینهمه سازمانهای امنیتی بایستند و به خیابان بریزند و بگویند اگر من شهید شوم برادرم فرزندم و آیندگان ایران از این ذلت و بدبختی نجات خواهند یافت پس با تمام وجود به استقبال مرگ میروم . حجت تمام شده است و دیگر هیچ بهانه ای پذیرفته نیست حرف قشنگ زدن و امید بدون تلاش و نثار جان هیچ فایده ای ندارد . اول به خودم میگویم :مرد این میدان نیستم و در خیانت سردمداران حکومت شریک!!!!!!!!

 30. ناشناس گفت:

  آی مردم، آی مردم، هر که در راه هدف جان می دهد
  آن حسینی کار سامان می دهد. آنکه می ماند اگر زینب نشد او یزدی عمر پایان می دهد
  او یزدی عمر پایان می دهد.
  پس باید گفت یا نوشت که بی شک دوستان ما حسینی شدند آیا پس از عروج عزیزانمان براستی ما زینبی شدیم
  اگر نه، پس هیهات

 31. ناشناس گفت:

  بازاری که در جنبش حق طلبی سبز سر در لاک خود کرده بود و نسبت به مظالم حاکمیت بر فرزندانش بی مسئولیتی و نشستگی را پیشه کرده بود و ساعتی هم با نهضت مردم همراهی نکرد، امروز بالاجبار لازم می بیند به اعتصاب ومخالفت روی آورد چرا که اگر هیچ نفهمد این را می داند که موازنه بده و بستانش بهم خورده است. اما چه دیر فهمیده .
  بازاری که روزی پناهگاه مردم بود و حرف نخست رامی زد، پس از انقلاب عقب مانده ترین قشر در مطالبات مدنی گردید.یه از اصول انقلاب مردم باخبر بود ، نه آرمانهای والایی داشت و نه به شخصیت های ملی و مذهبی و حتی روحانیت سنتی خویش اعتقاد داشت. صلاح دید در پشت سر زمن خواران ، غارتگران، وام دارندگان ،دین فروشان، دین سازان،که دست پری در خزانه داشتند ، قرار گیرد تا به دنیایش آسیبی نرسد.امروز روز فرود تازیانه ایست که سی سال کشیده شده تا به دست بی خردان لاابلی و اوباش بر سرآنان فرود آید. بازار می باید تاوان دنیا طلبی خود را که در زیر چتری از الفاظ دینی پنهای گردیده بود بدهد. به دست همانهایی که به مصلحت برایش دین می ساختند و او عشری از اجر این دین سازی را به دیندارانی که بیش ازخو او دنیا گرا بودند ، می پرداخت. این همان بازاری است که لحظه ای با موسوی و نبوی کنار نیامد و اجازه ندا اصلاحات اقتصادی نوینی را جایگزین نظام مالی پوسیده انان کنند. به همراه متولیان غیر صالح حکومتی هر چه توانست چوب لای چرخ دولت موسوی گذاشت .اما دیدیم که هرچه کردند نتوانستند عظمت کار دولت موسوی را بشکنند و او علی رغم همه کارشکنیها با دست خالی و همراهی مردم توانست آن درخشندگی را پیدا کند که در طول این سی و اندی سال انقلاب مورد تحصین همگان قرار گیرد.

 32. محمد گفت:

  خامنه ای ولی ما! فقیه ما ! نایب امام زمان ما! رهبر ما! امام ما! ولی نعمت ما! وما اینهمه مشکلات………..