سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » معامله 653 میلیارد تومانی سازمان تحت مدیریت مرتضوی...
» واگذاری مجموعه زنجیره‌ای هتل های هما به سازمان تامین اجتماعی

معامله 653 میلیارد تومانی سازمان تحت مدیریت مرتضوی

چکیده :سازمان تامین اجتماعی پولدارترین سازمان دولتی کشور است که این روزها با ریاست جنجال برانگیز متهم جنایات کهریزک دست به معادله ای میلیاردی و اخذ مدیریت مجموعه هتل های هما در کشور زده است....


کلمه- گروه اجتماعی: بنا به اعلام سایت های خبری، با شکست سیاست های سازمان خصوصی سازی در جذب سرمایه گذار برای مجموعه هتل های هما، نهایتا با واگذاری این مجموعه هتل ها به سازمان تامین اجتماعی به مدیریت مرتضوی موافقت شد.

به گزارش کلمه، سازمان خصوصی سازی کشور با شکست طرح خود در یافتن سرمایه گذار خصوصی برای مجموعه هتل های هما در بازار بورس تهران، اقدام به تصویب واگذاری آنها به صورت یکجا به سازمان تامین اجتماعی کرد.

سازمان تامین اجتماعی پولدارترین سازمان دولتی کشور است که این روزها با ریاست جنجال برانگیز متهم جنایات کهریزک دست به معادله ای میلیاردی و اخذ مدیریت مجموعه هتل های هما در کشور زده است.

شکست سیاست جذب سرمایه گذار

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از چهار بار ارائه سهام مجموعه هتل های هما در بازار بورس و شکست جذب سرمایه گذار هیئت واگذاری اقدام به تصویب یکباره آن به سازمان تامین اجتماعی کرده است.

ارزش پایه این شرکت، در آخرین نوبت عرضه در پایان اردیبهشت سال 91، معادل 653 میلیارد تومان بوده که قیمت پایه و برخی شرایط در سه نوبت گذشته متفاوت بوده است. که البته شرایط این واگذاری به صورت چندباره تغییر کرده، به طور مثال زمین پارکینگ هتل های هما که پیش از این همراه با هتل به فروش می رسید در آخرین عرضه اعلام شده که به صورت جداگانه به فروش می رسد. در مقابل نیز خریدار اجازه استفاده از برندهای هتل های هما را نداشت. ولی در آخرین عرضه این اجازه صادر شده بود.

همچنین این واگذاری در حالی به تصویب هیئت مورد نظر رسیده است که علی اکبر پرورش مدیر شرکت هواپیمایی ایران در خارج کشور به سر می برده است.

همایون دارابی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص این واگذاری‌ها معتقد است: «در مجموع، دولت در حدود 35 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که واگذاری هتل‌های هما به این سازمان یکی از واگذاری‌های دولت است که رقمی معادل 600 میلیارد تومان را جبران می‌کند.»

در مورد صرف درآمد ناشی از این واگذاری، مدیرعامل شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی می گوید واگذاری هتل‌های پنج‌گانه هما در ازای بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی بوده است. با این حال او تاکید کرد: «۵۰۰ میلیارد تومان از درآمد ناشی از فروش هتل‌ها باید صرف خرید هواپیماهای جدید شود. با سازمان تامین اجتماعی مذاکراتی داشته‌ایم که این پول را به هما بدهند.»

معاون وزیر راه و شهرسازی ارزش کل این هتل ها را 6 هزار و 531 میلیارد ریال اعلام کرده است. مجموعه هتل های هما در پنج شهرستان تهران، شیراز مشهد، بندرعباس و شیراز دارای شعباتی است.

کشمکش و جنجال بر سر بدهی دولت به تامین اجتماعی

پیش از این نیز بارها در اخبار بحث های فراوانی در مورد بدهی بالای دولت به تامین اجتماعی منتشر شده بود. با آن که احمدی نژاد بارها و از جمله در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرده بود دولت بدهی به سازمان تامین اجتماعی ندارد، اما عضو کمیسیون تحقیق از شستا عکس این ادعا را مطرح کرده بود و از طرح دولت برای واگذاری کارخانه های ورشکسته و دارایی ها برای تسویه حساب با تامین اجتماعی پرده برداشته بود. این بدهی حتی در جنجال های بین سازمان های دولتی به کرات مورد اشاره و اعتراض مسوولین رده های مختلف شرکت های تحت مدیریت سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته بود.

علی زنجانی حسنلوئی در گفت‌و‌گو با خانه ملت، در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نتیجه کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی، گفت: طبق نتایج بدست آمده دولت هزاران میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و این موضوع را مسئولان تامین اجتماعی به کرات اعلام کرده‌اند.

همین بحث بدهکاری بود که در اردیبهشت ماه سال جاری، زمزمه های استیضاح وزیر کار را موجب شده بود. آن استیضاح به نوعی می رفت تا جبران مجلس در مورد لغو استیضاح قبلی برمبنای قول شرف مرتضوی مبنی بر استیضاح باشد، که البته هیچ گاه اتفاق نیفتاد.

همه اینها در حالی است که سرنوشت این بدهکاری ها و شفاف سازی در مورد آن در دستگاه تحت مدیریت مرتضوی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ابهام در واگذاری و مدیریت مرتضوی

در حالی که این روزها بحث مدیریت و شفافیت اقتصادی دولت بارها از سوی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی مورد توجه و نقد قرار گرفته است واگذاری مجموعه هتل های هما که از شرکت های ارزنده اقتصادی و با ارزش بالای مالی است بحث ها را پیرامون معادلات اقتصادی دولت با ابهامات بیشتری روبرو می کند. به خصوص با ادامه مدیریت مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی پس از جنجال های بسیار و اعتراضات مجلس این نوع معاملات و واگذاری ها را زیر سوال می برد.

آخرین بار که بحث بر سر ادامه مدیریت سعید مرتضوی متهم جنایات کهریزک و قتل روزنامه نگار ایرانی-کانادایی دوباره مطرح شد، مربوط به افشای اختلاس 1000 میلیارد تومانی در شرکت های مربوط به این سازمان بود. در همین باره، رییس کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی مجلس از اختلاس یک‌هزار میلیارد تومانی در ۱۵۰ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا خبر داده بود.

سلیمان جعفرزاده در این باره به مهر گفته بود: اگر هیات رییسه مجلس از ادامه کار جلوگیری نمی‌کرد، می‌توانستیم بیش از سه‌هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.

حال باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده با ابقای غیرقانونی سعید مرتضوی در راس پولدارترین سازمان دولتی کشور و در ضعف نظارت و عملکرد مجلس چه اسناد و مدارکی در مورد این واگذاری و تبعات آن منتشر خواهد شد.


3 پاسخ به “معامله 653 میلیارد تومانی سازمان تحت مدیریت مرتضوی”

 1. ناشناس گفت:

  احمدی نژاد داره تمام سرمایه های این مملکت رو به اطرافیانش میده تا براش اندوخته کنن تا بعد از ریاست غیر قانونیش یک عمری بخوره …

 2. ناشناس گفت:

  نبايد بتصويب مجلس و بر اساس بودجه مصوبه باشد؟!!

 3. mohammad گفت:

  هتلهاي هما بيش از دوسال است كه توسط پسر خاله مشايي كه دبير كم سواد رشته شيمي است اداره ميشود و الان مديران ارشد هتل ها را گروه موسيقي ياران تشكيل داده و تا به حال ميليارد ها ريال از بيت المال را به يغما برده اند.