سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درگیری های شدید در دومین شهر سوریه/ بازار تاریخی حلب در آتش درگیری‌ها سوخت...
» ارتش سوریه می خواهد انتقام دمشق را در حلب از اپوزیسیون بگیرد

درگیری های شدید در دومین شهر سوریه/ بازار تاریخی حلب در آتش درگیری‌ها سوخت

چکیده :بازار قدیمی حلب در زیر قلعه ای متعلق به قرن ۱۳ میلادی قرار دارد. فعالان می‌گویند نیروهای دولتی و تک تیراندازها بالای این بازار مستقر شده اند. تعدادی از فعالان به خبرگزاری رویترز گفته اند که حضور تک تیراندازها در این مکان، دسترسی به این بازار، که زمانی یکی از مهمترین جاذبه های توریستی بوده است، را غیرممکن کرده است. تا کنون ۷۰۰ تا هزار مغازه در این بازار از بین رفته اند....


کلمه – گروه بین الملل: در حلب شدید ترین درگیری ها در جریان است. به گفته فعالان سوری، بازار تاریخی شهر حلب آتش گرفته است. نیروهای دولتی و مخالفان دولت تلاش می‌کنند شهر حلب را که یکی از بزرگترین شهرهای سوریه است در اختیار بگیرند. صدها مغازه در این بازار در آتش از بین رفته است.

به گزارش کلمه، مقام‌های سازمان یونسکو، که شهر قدیمی حلب در آن به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است، وضعیت را در این شهر فاجعه بار توصیف کرده اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مغازه‌های چوبی منطقه‌ی “سوق” (بازار) که پیش از آغاز درگیری‌ها در سوریه، یکی از پرطرفدارترین مناطق توریستی شهر تاریخی حلب به شمار می‌رفت، در درگیری‌های امروز به آتش کشیده شده و برخی از آن‌ها کاملا تخریب شدند. به گزارش بی بی سی، کیشور راو، رییس مرکز میراث جهانی یونسکو به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است: اینکه شهر قدیمی مورد حمله قرار گرفته است یک ضایعه و فاجعه بزرگ است.

بازار قدیمی در زیر قلعه ای متعلق به قرن ۱۳ میلادی قرار دارد. فعالان می‌گویند نیروهای دولتی و تک تیراندازها بالای این بازار مستقر شده اند. تعدادی از فعالان به خبرگزاری رویترز گفته اند که حضور تک تیراندازها در این مکان، دسترسی به این بازار، که زمانی یکی از مهمترین جاذبه های توریستی بوده است، را غیرممکن کرده است. بنا بر گزارش‌ها تا کنون ۷۰۰ تا هزار مغازه در این بازار از بین رفته اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی در حلب گزارش داده است که درگیری‌ها برای سومین روز متوالی در حلب ادامه دارد. نیروهای مسلح اپوزیسیون سوریه به دنبال آن هستند که کنترل مناطق اصلی و استراتژیک شهر را که از دست داده‌اند، مجددا در اختیار گیرند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه می‌گوید که محله‌ صلاح‌الدین در جنوب غربی حلب، نقطه‌ اصلی درگیری‌ها است. بنا به گزارش این سازمان حقوق بشری، نیروهای اپوزیسیون به یک ایستگاه پلیس در این محله حمله برده و درگیری و تیراندازی در این منطقه اوج گرفته است.

رامی عبدالرحمان، رئیس این سازمان به خبرگزاری فرانسه گفته: «حضور نیروهای اپوزیسیون در مناطق شرقی شهر حلب نیز چشمگیر بود و درگیری‌ها امروز شدیدتر از همیشه بوده است.»

مطئر اسماعیل، شهروند خبرنگار ساکن دمشق نیز به رویترز گفته است: ارتش سوریه خشونت را در حلب به اوج رسانده و به‌دنبال آن است که انتقام دمشق را در حلب از اپوزیسیون بگیرد. شهروندان عادی مثل همیشه از این درگیری‌های خونین بیشترین آسیب را می‌بینند.

به گزارش دویچه وله، ارتش آزاد سوریه از روز پنج‌شنبه همه‌ نیروهای خود در حلب را بسیج کرده تا بار دیگر کنترل مناطق اصلی حلب را در دست گیرد. ناظران می‌گویند این درگیری‌ها شدیدترین دور درگیری در حلب از ماه ژوئیه تاکنون است. هنوز آماری از تعداد افرادی که در درگیری‌های روز شنبه کشته یا مجروح شده‌اند منتشر نشده است.

درگیری‌ها در پایتخت سوریه نیز بار دیگر شدت گرفته است. شاهدان عینی از بازداشت گسترده‌ی مخالفان و اعدام‌های دسته‌جمعی مردان در برخی زندان‌های پایتخت خبر می‌دهند. اما منابع خبری مستقل این اخبار را نمی‌توانند تایید کنند.

مناطق شرقی حاشیه‌ دمشق محل اصلی استقرار نیروهای ارتش آزاد سوریه است و درگیری میان آن‌ها و نیروهای نظامی رژیم بشار اسد در این مناطق به شدت بالا گرفته است.

کمک آمریکا به اپوزیسیون سوریه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ایالات متحده‌آمریکا از کمک ۴۵ میلیون دلاری آمریکا برای تامین کمک‌های بشردوستانه به شهروندان سوری خبر داد. کلینتون در نشست کشورهای موسوم به دوستان سوریه اعلام کرد که ۱۵ میلیون دلار از این کمک‌ها در اختیار مبارزان معترض سوری قرار خواهد گرفت. مجموع کمک‌های آمریکا به سوریه به ۱۳۰ میلیون دلار رسیده است.

واشنگتن هنوز از ارسال هرگونه کمک تسلیحاتی به گروه‌های اپوزیسیون سوریه خودداری می‌کند و ابراز نگرانی می‌کند که کمک‌های مستقیم تسلیحاتی می‌تواند به درگیری‌ها شدت ببخشد و یک جنگ داخلی تمام‌عیار در سوریه را موجب شود. وزیر امور خارجه‌آمریکا در نشست کشورهای دوستان سوریه بار دیگر از نقش و دخالت ایران در سوریه و طرفداری از رژیم بشار اسد انتقاد کرد. او گفت: «واضح است که ایران دست به هرکاری می‌زند تا در سوریه اعمال نفوذ کند و به ماشین سرکوب بشار اسد کمک کند.»

جابه‌جایی تسلیحات شیمیایی

چند روز پیش نیز لئون پنتا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد سوریه بخشی از تسلیحات شیمیایی خود را به منطقه امن منتقل کرده است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بر این باور است که سوریه سالها برنامه تولید تسلیحات شیمیایی داشته و در حال حاضر نیز انباری از مواد شیمیایی قابل حمل با هواپیما یا موشک های بالستیک در اختیار دارد.

دولت سوریه همواره دارا بودن این تسلیحات را رد کرده بود اما دو ماه پیش برای اولین بار دولت بشار اسد رسما گفت ذخیره ای از تسلیحات شیمیایی دارد که در صورت حمله نیروهای خارجی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. آمریکا می گوید بزرگی انبار تسلیحات شیمیایی سوریه چهارمین در جهان است و برنامه تسلیحات شیمیایی این کشور بیش از سه دهه است که فعال بوده است.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه آمریکا، سوریه انباری از گازهای خردل، گاز سرین و گاز اعصاب دارد و کارخانه های تولید این مواد در نزدیکی شهرهای حمص و حما از اوایل دهه ۹۰ میلادی فعال بوده اند. با این همه با گذشت حدود یک سال و نیم از آغاز خشونت ها در سوریه که تا کنون ۲۷ هزار نفر قربانی گرفته، هیچ گزارشی از استفاده از این تسلیحات مخابره نشده است.

دولت سوریه نیز صراحتا گفته هرگز از این نوع مواد در درگیریهای داخلی کشور استفاده نخواهد کرد و این مواد در مکانی امن خواهند ماند تا زمانی که لزوم استفاده شان در حمله نیروهای خارجی به سوریه پیش بیاید.

کمک مالی بریتانیا و انتقاد روسیه از غرب

از سوی دیگر ویلیام هگ، وزیر امور خارجه‌بریتانیا نیز اعلام کرد که کشور متبوعش ۱۰ میلیون یورو کمک مالی تازه به سوریه اختصاص خواهد داد. بریتانیا پیش از این مجموعا ۳۰ میلیون پوند کمک مالی برای مقاصد بشردوستانه برای سوریه اختصاص داده است.

هم‌زمان با اعلام خبر کمک‌های مالی تازه‌ بریتانیا و ایالات متحده‌آمریکا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌روسیه از کشورهای غربی انتقاد کرد که با کمک مالی به مخالفان، به بحران در سوریه شدت می‌بخشند. لاوروف بار دیگر تاکید کرد که کشورهای غربی نباید خواهان برکناری رژیم بشار اسد باشند. وی گفت: «هرگونه انتقال مسالمت‌جویانه قدرت در سوریه با خواسته‌برکناری اسد ناممکن شده و خشونت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.»

روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی سران بسیاری از کشورهای غربی مورد انتقاد شدید قرار گرفت که با حمایت خود از بشار اسد، به خون‌ریزی و کشتار شهروندان سوری شدت بخشیده است و مانع از تغییر در ساختار قدرت سوریه می‌شود.

بحران در سوریه در حالی هفدهمین ماه را پشت سر می‌گذارد که بنا به گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشر شمار کشته‌شدگان در این درگیری‌ها به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده است و بیش از ۲۰۰ هزار نفر ناچار به ترک خانه و کشور خود شده‌اند.


8 پاسخ به “درگیری های شدید در دومین شهر سوریه/ بازار تاریخی حلب در آتش درگیری‌ها سوخت”

 1. ناشناس گفت:

  لعنت بر روسیه که کشور سوریه و مردم آنرا برای منافع دفاعی خود به گروگان گرفته. خون این آدمهای بیگناهی که ریخته می شود همچنان که بر گردن بشار اسد بر گردن حکومت روسیه و چین کمونیست نیز می باشد. خدا لعنتشان کند.

 2. بامداد گفت:

  وال استریت از حلب گزارش میدهد که بازار حلب این میراث فرهنگی آغاز قرون میانه و قلب تجارتی سوریه، تا غروب یکشنبه همچنان در میان شعله های آتش میسوزد. رژیم مخالفین و مخالفین رژیم را بانی حریق میدانند.
  هبتلر در روزهای آخر رایش سوم و سقوطش دستور داده بود تا پراگ و برلین و چند سد در این دو شهر را با مواد انفجاری مین گذاری کنند تا در صورت قطعی شدن سرنگونیش این دو شهر و مردم آنرا نابود کنند. این فقط بازنده های مطلقاً عاری از وجدان و تمدن ستیز هستند که بعلت بی آیندگی دست به چنین جنایاتی میزنند.
  اپوزیسیون سوریه خود را از هم اکنون براس ساختن سوریه فردا آماده میکند لذا بطور قطع این جنایت کار آن نمیتواند باشد

 3. محمد گفت:

  1) بی گمان از اکنون بشار جهل و جور سرنگون است ! بزودی مجلس خاتمه اش برگزار خواهد شد! 2) قطعا خامنه ای در نابودی و کشتار در سوریه سهیم است! و در اینده ای که چندان دور نیست ! باید در کنار بشار محاکمه شود! 3) خامنه ای در حالی از خط مقاومت میگوید که حماس از او روی برگردانده و به مصر ترکیه و قطر روی اورده! 4) همانگونه که منافع ملی ایرانیان در عراق و افغانستان از میان رفت به صد مراتب بالاتر در سوریه لبنان و فلسطین از میان خواهد رفت ! 5) خامنه ای بهار عربی را بیداری اسلامی نامید! در حالی که ” مرسی” وقتی به تهران امد واژه ی “بهار عربی” را بکار برد! دو لتهای برامده از بهار عربی ترکیه و مالزی را الگوی خود قرار داده اند! و ایران را نا کام از الگو شدن میدانند! اساسا حکومتی که برای مردم خودش الگو نیست چگونه میتواند برای دیگران الگو باشد!! خامنه ای در تمام جبهه ها و حیطه ها شکست خورده است! او در تمام زمینه ها در توهم به سر میبرد! بی تردید او نیز سرنوشت بشار و قذافی را خواهد داشت! اندکی صبر سحر نزدیک است!

 4. محمد گفت:

  ) بی گمان از اکنون بشار جهل و جور سرنگون است ! بزودی مجلس خاتمه اش برگزار خواهد شد! ۲) قطعا خامنه ای در نابودی و کشتار در سوریه سهیم است! و در اینده ای که چندان دور نیست ! باید در کنار بشار محاکمه شود! ۳) خامنه ای در حالی از خط مقاومت میگوید که حماس از او روی برگردانده و به مصر ترکیه و قطر روی اورده است! ۴) همانگونه که منافع ملی ایرانیان در عراق و افغانستان از میان رفت به صد مراتب بالاتر در سوریه لبنان و فلسطین نیز از میان خواهد رفت ! ۵) خامنه ای بهار عربی را بیداری اسلامی نامید! در حالی که ” مرسی” وقتی به تهران امد واژه ی “بهار عربی” را بکار برد! دو لتهای برامده از بهار عربی ترکیه و مالزی را الگوی خود قرار داده اند! و ایران را نا کام از الگو شدن میدانند! اساسا حکومتی که برای مردم خودش الگو نیست چگونه میتواند برای دیگران الگو باشد ؟!! خامنه ای در تمام جبهه ها و حیطه ها شکست خورده است! او در تمام زمینه ها در توهم به سر میبرد! بی تردید او نیز سرنوشت بشار و قذافی را خواهد داشت! اندکی صبر سحر نزدیک است!

 5. ناشناس گفت:

  خا منه ای در خون های ریخته شده در سوریه با بشار اسد شریک است . او در داخل وا اسلا ما وا شر عا سر میدهد و به خاطر یک موی دختران و شلوار لی پسران قیطریه را به اتش می کشد. اما در بیرون از اسد کمونیست لا مذهب مشروب خور ضد مردم که نه دین دارد و نه دین را قبول دارد این جور پشتیبانی بی حساب و کتاب می کند .

 6. میرهادی موسوی گفت:

  مرگ بر اسرائیل

 7. داریوش گفت:

  عکسهائی که این روزها از شهر نیمه ویرانه حلب منتشر می شود, مرا یاد عکسهای می اندازد که از شهر گروزنی پایتخت چچن در سالهای جنگ چچن منتشر می شد, روسها گروزنی را به یک ویرانه تبدیل کردند, …….همان وحشیگری و کشتاری را که روسها علیه چچنها انجام دادند, الان ارتش سوریه با رزمندگان شهر حلب انجام میدهند,……

 8. محمود گفت:

  لعنت به روسیه و لعنت به چین و لعنت به کسانی که با این دو در برابر مردم سوریه ایستاده اند و خون ها می ریزند.خونها