سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدمصطفی تاجزاده: اقتدارگرایان توانایی اداره کشور را ندارند...
» نظامیان به نام روحانیت تشیع که مردمی ترین روحانیت است انتخابات فرمایشی برگزار می کنند

سیدمصطفی تاجزاده: اقتدارگرایان توانایی اداره کشور را ندارند

چکیده :دستگیری های اخیر و بستن روزنامه شرق که به موازات گران شدن اجناس و افزایش بیکاری و تورم انجام می شود، نمایانگر این است که هرچه اوضاع از نظر اقتصادی بدتر شود، به جای رفع مشکلات مردم بگیر و ببند را بیشتر خواهند کرد تا هیچ کس جرأت نفس کشیدن نداشته باشد وگرنه هر صاحب عقل سلیمی حتی در بورکینافاسو اذعان می دارد که باتوجه به باز شدن دانشگاه ها و سال تحصیلی جدید و این که 8 ماه بعد دو انتخابات داریم، باید فضای کشور باز شود....


سیدمصطفی تاجزاده معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی که دو سال است در قرنطینه سپاه محبوس است در یادداشتی می نویسد: برای ما موجب تأسف است که نظامی ها اعم از سکولار و مسلمان به انتخابات آزاد تن داده اند اما در ایران به نام ولایت و روحانیت تشیع که مردمی ترین روحانیت است، در بین همه مذاهب و ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی، انتخابات فرمایشی برگزار می شود. به ما معترضان قانونی می گویند «ساختارشکن» در حالی که خلاصه کردن قانون اساسی در یک اصل به نام ولایت مطلقه فقیه، خود بزرگترین ساختار شکنی است. چون جمهوری اسلامی را به نظام خلافت تبدیل می کند و چیزی از ساختارهای آن باقی نمی گذارد. البته قانون اساسی ما ایراد زیاد دارد اما همین قانون فعلی هم اگر کامل اجرا شود در این مرحله می تواند مشکلات عدیده اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی- سیاسی و بین المللی را تاحد قابل قبولی برطرف کند.

به گزارش کلمه، عضو دربند سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت در یادداشت خود آورده است: همچنین در نامه به رهبری تأکید کردم که فرصت چندانی برای انتخابات آزاد نیست. چون اینک در دنیا انتخابات آزاد امری اجتناب ناپذیر است و اگر خود داوطلبانه نپذیرید، دیر یا زود مجبور به آن خواهید شد. جای تأسف است که بی تدبیری های امروز ما را به موقعیت وخیم سوریه خواهد رساند. و تأسف بیشتر این که در زمان شاه اطاعت از شاه را کافی می دانستند اما امروز می گویند باید اعتقاد به رهبر داشته باشید وگرنه حق شرکت در انتخابات ندارید.

متن کامل این یادداشت که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

دستگیری های اخیر و بستن روزنامه شرق که به موازات گران شدن اجناس و افزایش بیکاری و تورم انجام می شود، نمایانگر این است که هرچه اوضاع از نظر اقتصادی بدتر شود، به جای رفع مشکلات مردم بگیر و ببند را بیشتر خواهند کرد تا هیچ کس جرأت نفس کشیدن نداشته باشد وگرنه هر صاحب عقل سلیمی حتی در بورکینافاسو اذعان می دارد که باتوجه به باز شدن دانشگاه ها و سال تحصیلی جدید و این که 8 ماه بعد دو انتخابات داریم، باید فضای کشور باز شود.

اما حاکمیت فعلی می داند که اگر کمی فضا باز شود، خود اصولگراها بیشترین نقدها را خواهند داشت. مشکلات سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی روز به روز تشدید می شود و چون با این که همه چیز دستشان است کاری نمی توانند بکنند، سعی دارند جلوی منتقدین را بگیرند تا بیش از این دایره انتقاد به اصولگراها نرسد. الان باید مرتضوی و دیگر کسانی که نقش اصلی را در سرکوب خونین مردم پس از کودتای 88 داشته اند، مصونیت داشته و ارتقاء بگیرند.

در مورد انتخابات پیش رو هم باید بگویم که با شرایط موجود این انتخابات نیز مانند انتخابات مجلس نهم یک انتخابات تک اسبه خواهد بود که هر قدر مجلس برآمده از آن انتخابات نمایشی و فرمایشی توانست گامی هرچند کوچک برای حل مشکلات داخلی و خارجی بردارد، انتخابات ریاست جمهوری هم می تواند در زمینه برون رفت از بن بست ها و حل مشکلات موفق باشد. در حال حاضر مشکل اقتدارگراها مشارکت یا عدم مشارکت مردم نیست، مشکل این است که نمی دانند چگونه باید کشور را اداره کنند! آماری در یکی از روزنامه ها آمده بود که مقامات اقتصادی بانک مرکزی در 160 روز 51 بخش نامه متعارض ارزی داده اند. و به طور متوسط بین سه یا چهار روز یک تصمیم گرفته اند و الان هم نمی دانند چه کنند و خودشان اذعان دارند که روش هایشان بی فایده است.

پیش از این گفته ام و در نامه ام به رهبری نیز (که متاسفانه در بازرسی دو هفته قبل بند، توسط مأموران امنیتی ضبط شده و مسترد نگشته است) نوشته بودم که تنها راه نجات مملکت انتخابات صد در صد آزاد است. انسان خجالت می کشد از این که انقلاب اسلامی که پیشتاز شعار استقلال و آزادی بود، انتخابات نمایشی برگزار می کند در حالی که در کشورهایی مثل مصر، ترکیه، مالزی، پاکستان، عراق، افغانستان، لبنان و حتی لیبی که دارای جامعه قبیله ای است و تا چند سال پیش بویی از انتخابات نبرده بوده است، انتخابات آزاد برگزار می شود.

برای ما موجب تأسف است که نظامی ها اعم از سکولار و مسلمان به انتخابات آزاد تن داده اند اما در ایران به نام ولایت و روحانیت تشیع که مردمی ترین روحانیت است، در بین همه مذاهب و ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی، انتخابات فرمایشی برگزار می شود. به ما معترضان قانونی می گویند «ساختارشکن» در حالی که خلاصه کردن قانون اساسی در یک اصل به نام ولایت مطلقه فقیه، خود بزرگترین ساختار شکنی است. چون جمهوری اسلامی را به نظام خلافت تبدیل می کند و چیزی از ساختارهای آن باقی نمی گذارد. البته قانون اساسی ما ایراد زیاد دارد اما همین قانون فعلی هم اگر کامل اجرا شود در این مرحله می تواند مشکلات عدیده اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی- سیاسی و بین المللی را تاحد قابل قبولی برطرف کند.

من نمی دانم چرا این ها از یک طرف می گویند مردم ایران بصیرترین مردم جهانند و از طرف دیگر می گویند ما متکی به اکثریت آراء هستیم و با وجود این با حقوق و آزادی های اساسی مردم سرجنگ دارند و از انتخابات آزاد می هراسند. اگر این مردم بصیرترینند و اینان هم اکثریت، انتخابات آزاد برگزار کنند و مثل خیلی کشورهای دیگر از احزاب و مقامات بین المللی اسلامی و غیراسلامی به عنوان ناظر دعوت کنند. ولی چون اقلیت کوچکی هستند که به جان هم افتاده اند از برگزاری انتخابات آزاد فراری اند. به هر کشوری می رسند می گویند انتخابات باید آزاد باشد. اما در ایران اگر کسی صحبت از انتخابات آزاد کند به او می گویند «ضدانقلاب» و این تناقض در گفتار و عمل هم مثل بقیه تعارضاتشان است.

همچنین در نامه به رهبری تأکید کردم که فرصت چندانی برای انتخابات آزاد نیست. چون اینک در دنیا انتخابات آزاد امری اجتناب ناپذیر است و اگر خود داوطلبانه نپذیرید، دیر یا زود مجبور به آن خواهید شد. جای تأسف است که بی تدبیری های امروز ما را به موقعیت وخیم سوریه خواهد رساند. و تأسف بیشتر این که در زمان شاه اطاعت از شاه را کافی می دانستند اما امروز می گویند باید اعتقاد به رهبر داشته باشید وگرنه حق شرکت در انتخابات ندارید.


29 پاسخ به “سیدمصطفی تاجزاده: اقتدارگرایان توانایی اداره کشور را ندارند”

 1. ناشناس گفت:

  نرود میخ آهنن در سنگ. کو گوش شوا؟

 2. ناشناس گفت:

  متاسفانه شرایط کشور طوری ست که حتی اگر بگویند انتخابات آزاد برگزار خواهد شد و کارهایی برای این انجام دهند و زندانیان سیاسی را آزاد کنند اما باز هم مردم شرکت نخواهند کرد چون اعتماد از بین رفته است مثل آن چوپان !
  هیچ عاقلی حتی با شرایط موجود هم خواهان انقلاب و براندازی نیست چون در بی نظمیها و بی قانونی پس از آن خدا میداند چه اتفاقات ناگواری روی خواهد داد اما این هم مسلم است که باوجود ولایت مطلقه و این آدمها، به کار بردن کلمه ی “آزاد”،به بسخره گرفتن مردم شباهت دارد
  با آرزوی سلامت و آزادی همه بیگناهان و مظلومان از جمله برادر عزیزمان

 3. ناشناس گفت:

  احسنت

 4. ناشناس گفت:

  واقعا اقتصاد در حال انفجار است و فرهیختگان حاضر نیستند با دولتی کار کنند که رای رییس آن در راس امور است. اگر به داد این کشور و نظام هرچه سریعتر نرسیم نه تنها زیر ساختهای اقتصادی نابود خواهد شد بلکه ساخت اجتماعی فرو خواهد ریخت!

 5. سبزینه گفت:

  عزیز من مصطفی جان شما هم هنوز یک مشکل دارید.
  هنوز به جدایی دین از سیاست پی نبرده اید و هنوز از روحانیت می گویید.

 6. محمد گفت:

  ضمن ادای احترام به تاجزاده ی عزیز چند نکته را از باب تاکید باز گو میکنم! : 1) تا زمانی که دو معضل بنیادین برطرف نشود از هیچ کدام از ظرفیتهای قانون اساسی نمیتوان بهره برد! الف : خامنه ای ب : اصل ولایت فقیه در قانون اساسی! 3) پاسخگو کردن خامنه ای امری بیهوده است! از خرداد 76 تا کنون تجربه این را ثابت کرده است! نرود میخ اهنین در سنگ ! 4) حضور ” ولایت مطلقه ” در قانون اساسی دیگر اصول تضمین کننده ی اراده ی مردم را بی اثر میکند! 5) تنها راه برون رفت مبازه ی بنیادین با این دو معضل اساسی از طریق اعمال قدرت انبوه اجتماعی است ! ابتدا باید خامنه ای از قدرت خلع و بعد از ان ” ولایت مطلقه ” از ساحت قانون اساسی پاک شود ! از طریق یک انتخابات ازاد میتوان به این خواسته دست یافت ! به انتخابات ازاد نیز با اعمال قدرت اجتماعی در کف خیابان میتوان دست یافت!

 7. سبز گفت:

  به سوریه می رسیم!!!

 8. afshinasadi گفت:

  ضمن آرزوی سلامتی و رهایی تاجزاده عزیز . گریزازانتخابات آزادبعلت نتیجه ی واضح ان علت تمام این گرفتاریهاست ضمناگفتن از مردمیترین بودن روحانیت شیعه،علاوه بر اینکه ادعائی بی دلیل و مدرک است بانقش تاریخی اینان در تحمیق وفریب توده که امروزه امری پذیرفته شده وبدیهیست درتعارض است در شرایطی که اشکارا نفسهای رژیم بشماره افتاده چنین نوشته های سطحی ی انهم باخطرات ارسال ان ازدرون زندان، موجب سؤتفاهماتی دربین خوانندگان خواهدشد

 9. حمید گفت:

  هموطن گرم آقای تاج زاده:

  ضمن سپاس و ستایش از جان سپاری و فداکاری شما و خانواده محترمتان در بهبود وضع کنونی مملکت، لازم به یاد آوری میدانم که نامه نگاری به سیّد علی‌ خامنه‌ای هیچ دردی را نه برای ملّت و نه برای مملکت دوا نمیکند. شما بیش از دگر هموطنان به این امر واقفید که علی‌ خامنه‌ای مسئول مستقیم تمام جنایاتیست که امروزه و هر روزه در ایران صورت میگیرد. مادام که شما به عنوان پیشروان روشنفکر مملکت که به امور کاملا واقف هستید به نادرستی علی‌ خامنه‌ای را مخاطب خود قرار میدهید، کسانی که نوشتار شما را راهنمای مبارزه خود با ظلم دارند به غلط تصور خواهند کرد که گویا حتی ذره‌ای از انسانیت و عرق ملی‌ در این شخص وجود دارد. شما بهتر می‌دانید که اینچنین نیست. هر چه زودتر با ملّت خود صادقانه به گفتگو در آیید، زودتر مملکت از این ظلماً تاریخ خلاص خواهد شد.

 10. ناشناس گفت:

  به فرموده امام: اینها حتی توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند.

 11. ناشناس گفت:

  تاجزاده جان شما تاج سر اين نظام هستى با اين حال ببين چگونه قدر شما را
  نگه ميدارند؟ در اينجا روى سخنم با آقاى مجتبى است فكر نميكنى عمو جان چه
  بر سر سيف الاسلام آمد؟ فكر نميكنى چه بر سر عداى و قصاى آمد؟ عمو جان
  پدر زن شما ميگويد يا در حال عبادت هستى يا فقاهت. پيشنهاد ميكنم يك كم عبرت
  و تفكر و مداقه هم به برنامه روزانه ات اضافه كن عمو جان. بهترين كارى كه شما
  ميتوانيد بكنيد كه اول از همه باز به نفع خودتان هم هست اين است راه آزادى و
  دمكراسى را سد نكنيد عمو جان و سعى نكنيد كشور را با لات بازى و فرقه بازى
  اداره كنيد. اينجا ايران است عمو جان زير خاكى از پادشاهان و گردن كشان و طاغيان
  زياد داره ها. نكنيد اين كار هائى را كه به آنجا ها ختم بشه …

 12. ناشناس گفت:

  این سیستم از همه دیکتاتور می سازد اگرفرض کنیم که انتخابات های انجام شده صحیح است این آقایان هر کدام سازخود را می زنند مجلس حرف خودش را ، ولت حرف خود و رهبر حرف خودش . یکی می گوید با آمریکا رابطه نم خواهیم دیگری می گوید میخواهیم ملت ایران هم شه اسم مستعار این آقایون هرجا می نشینند می گویند ملت ایران رابطه ب آمریکا را نمی خواهد ملت ایران انرژی هسته ای می خواهد ملت ایران ، ملت ایران ،
  فقط یک جواب خامنه ای و احمدی نژاد باید به این ملت بدهند
  کی این بحران ها سپری می شود
  10 سال دیر
  20 سال دیگر 50 سل دیگر 70 سال دیگر
  10000 سال دیگر ؟

 13. ناشناس گفت:

  ااقای خامنه ای بهترین دلیل بر شکست هر قانونی است که به شخص اجازه حکومت مادام العمر دهد ولایت فقیه توسط امام خمینی تاسیس شد و توسط اقای خامنه ای به گورستان تاریخ سپرده شد .اینکه ولی فقیه با سر نیزه حکومت کند قابل فهم است استالین وهیتلر ,صدام ,ملا عمر ] و بسیاری دیکتاتورها حکومت میکنند و خود را دمکرات و یا چون ملا عمر خود را امیر المومنین می دانند مهم مردم هستند در جمهوری اسلامی که به مخالفانش در خارج از تهران هم اجازه اعتراض مدنی و قانونی وفق قانون اساسی نمی دهند صحبت از انتخاب امری عبث است . اقای خامنه ای تا کی میخواهی با سر نیزه حکومت کنی ریال باید تاکجا سقوط کند تا تو بفهمی که لیاقت حکومت نداری اقای خامنه ای دختران مردم را به فحشا کشاندی اما دختران خودت را کاخها جای دادی مردان شرمنده زنان و زنان شرمنده فرزندان و فرزندان نا امید از اینده ثمره حکومت لا مروت اول ایران علی خامنه ای با پشتبانی روحانیت دین به دنیا فروش است

 14. محمد گفت:

  دین عامل تمام فسادهاست ولی امثال شما با دادن این همه هزینه هنوز بر این جاهلیت مانده اید

 15. حقير گفت:

  كساني كه درك درستي از شرايط فعلي ندارند تصور ميكنند بايد صبر كرد و با تعاملات سياسي! يا با معجزه وتغيير در منش حاكميت! بحران را پشت سر گذاشت!
  اما حقيقت جامعه حكايت از نارضايتي عمومي در حدي دارد كه عاقبت سوريه برايمان به هيچ وجه دور از ذهن نيست.
  در صورتي كه اين پتانسيل! سازماندهي نشود قطعا چشم به راه آقايان اصلاح طلب نميماند و منفجر خواهد شد!
  همان طغيان هاي كوري كه ميتواند از كابوس هم بدتر باشد. چند دستگي ها، بازي خوردن ها، انتقام كشي ها و شايد همان سوريه!

 16. ناشناس گفت:

  پیشنهاد میکنم اقای خامنه ای نسبت به انجام تکالیف ریاست جمهوری و مجلس و قوه قضائیه به شکل مستقیم اقدام کند و خود وزیران و نمایندگان و قضات را بطور مستقیم انتخاب کند و از پشت پرده بیرون بیایند و پاسخگوی اعمالشان باشند اینکه اقای خامنه ای بطور غیر مستقیم رئیس جمهور و قاضی و نماینده مجلس تعین کند و مسئولیت قبول نکند قابل قبول نیست . اقای خامنه ای تا کیمیتوانی این بازی احمق دانستن ملت ایران را ادامه دهی ؟

 17. khosrow گفت:

  با گوشه و کنایه نمیشه، لطفا مستقیماً بگوئید که احمدی نژاد می‌خواهد از حاکمیت باج بگیرد، که رفیقش جوانفکر را آزاد کنند.

 18. علی گفت:

  لجاجت آقا که برای حذف موسوی و خاتمی و اصلاح طلبان و هر کس که ملی باشد ،کشور را به ویرانی و چند نسل را نابود کرد کار را به جائی رسانده که دیگر بحث نظام و کشور و … اصلآ مهم نیست و فقط اگر بشود باید کشور را از آشوب و شورش و تجریه نجات داد.

 19. احمد گفت:

  با سلام
  به نظر من اگر همه هم تصمیم بگیرند که قانون اساسی را کاملا اجرا کنند نمی توانند چرا که قانون اساسی اصولا غیر قابل اجراست. اجرای کامل قانون اساسی باعث در گیری دایمی در جا معه میشود چرا که در این قانون تعارضات آشکار وجود دارد اما چون قانون طور ی نوشته شده که منافع سیاسی اقتصادی روحانیت شیعه در آن اولویت دارد و فعلا ابزار سرکوب هم در دست روحانیت شیعه است این صنف برای حفظ منافع خود دست به سرکوب زده و مجبور است دایما قانون خود نوشته را نقض کند.

 20. koosha گفت:

  ” سیدمصطفی تاجزاده معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی که دو سال است در قرنطینه سپاه محبوس است”
  باور کنید که من سبز سبز هستم.و از این حکومت دیکتاتوری-نظامی-آخوندی هم متنفرم، ولی جای سوال برای من است که آقای تاجزاده چه طوری از قرنطینه هفته ای ۲-۳ تا نامه میدهد و ازشرایط و اخبار روز هم آگاه است. من دوست ندارم که به خودما ن دروغ بگوییم.
  اگر سایت کلمه توضیحی در این مورد دارد لطفا با ما هم در میان بگذارد.

  کوشا

 21. سامان گفت:

  وقتی ما مردم اجازه میدهیم شخصی بی هویت و معلوم الحال مثل خامنه ای همه چیز را در دست گیرد،البته که به بدترین شرایط ممکن برای زندگی در کشور خودمان دچار خواهیم شد

 22. رضا گفت:

  موسوی و رفسنجانی و خاتمی و حالا هم احمدی نژاد از خط ولایت مداری دور افتاده اند. یعنی 30سال مدیریت کشور دست ضد ولایت فقیه ها است آیا این نشانگر ساختار معیوب قانون اساسی و حکومت ما نیست

 23. امیر ارسلان گفت:

  ببینید عزیزای من دو چیز تو این مملک هست که تا وقی این دو تا باشند کشو ر ما حتی یه گام هم به جلو بر نخواهد داشت 1- نفت : که همه بدبختی و عقب افتادگی ما رو همین نفت باعث شده چون مدیرای ما فقط به فکر خودشون هستند و معمولا راحت ترین راه رو انتخاب میکنند در نتیجه تا وقتی که نفت هست ما رو به جلو نخواهیم رفت 2- و اما دومین مورد که خیلی هم مهمه جدایی دین از سیاسته : برادران و خواهران من سیاست یعنی دروغ کلک رندی و… اصلا در سیاست نباید دین رو دخالت داد دخالت دین در سیاست میشه همینی که داریم تو مملکت خودمون میبینیم با تشکر

 24. علی گفت:

  درود بر تاج زاده با فکر و خط مشی اش .یک اشکال اساسی در استدلال آقا مصطفی وجود دارد آنهم اعتقاد به امتزاج دین و سیاست است ..مشکل اساسی ملت ایران نیز همین است .راه حل مشکل ، جدائی کامل دین از سیاست است .ضمن احترام به کلیه ادیان ، نظام مطلوب سکولار آزاد است و بس .

 25. افشار گفت:

  در کتاب تاریخ مدارس خوندیم که “شاه” در همه ی امور مملکت حتی جزیی ترینش دخالت داشت و بارها خوندیم که “شاه” یک دیکتاتور و مستبد بود، اما اینک که رفتار رهبر فعلی و مطلق العنان را مرور میکنم باخودم میگم “صد رحمت به محمدرضاشاه پهلوی” در روزهای پایانی حکومتش اعتراف کرد “صدای پای انقلاب” را شنیده اما افسوس که دیر به این مهم رسید!!

 26. mani گفت:

  bazi az divarha ra bayad ba zahmat kharab kard bazi az anha oonghadr sostand ke ahtiyaji bezahmat nist khodeshan foroo mirizand

 27. ناظر گفت:

  چرا سایت کلمه با دریدن لباس دریده شده “مردمی بودن” که عده ای در مخالفت با با رژیم سابق بر قامت روحانیت پوشاندند موافق نیست و هر نظری را که به تریج قبای آقایان بر بخورد ، درج نمیکند . طلبکار نیستم و از همین امکانی هم که برای بیان درد دلی فراهم کرده اید تشکر میکنم . ولی نمیدانم چرا . در بین روحانیت افراد شریف و خدمتگزاری هم بوده اند مانند سایر صنوف . ولی این صنف مدعی دین و دنیای مردم است ، اذا باید شناخته و شناسانده شود ، کما هو جقه .

 28. هم وطن گفت:

  من به تمامی زندانیان سیاسی احترام میگذارم و امیدوارم که هرچه زودتر آزادیشان میسر شود ولی از آقای تاجزاده که در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی مسئول ستاد انتخاباتی کشور بود این سئوال را میپرسم که چطوری شدکه احمدی نژاد سر از صندوق ها در آورد در حالی که خود من تا موقع ثبت نام ایشان ، اسمی از ایشان نشنیده بودم .

 29. ناشناس گفت:

  ما از تجربه حکومت مذهبی در این سی و چند سال نتیجه می گیریم که دین و سیاست یا دین و حکومت باهم همخوانی ندارند و برای آنکه حکومت بتواند وظایف خود را به درستی انجام داده دین نیز جایگاه محترم دربین مردم داشته باشد باید این دو کاملا از هم جدا باشند و روحانیون به هیچ عنوان در دین و تشکیلات دولتی دخالتی نداشته باشند و چنانچه حایز شرایط هستند و مایلند در حکومت سهمی داشته باشند، لباس روحانیت را درآورند که شائبه سوء استفاده از موقعیت و لباس دربین نباشد و آستین ها را بالا بزنند و وارد گود شوندو بدانند که این عالم روحانیت نیست که یکی برود آن بالا و متکلم وحده باشد و هرچه دلش خواست بگوید و بقیه هم سر تکان دهند. او باید آگاه باشد که در عالم سیاست و حکمرانی مردم تعبدی نمی تواند هرآنچه را که گفت بپذیرند. حق مردم است بپرسند چرا و به چه جهت.