سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش به مخاطبان/ ارسال نامه شهروندان ایرانی به سازمان ملل + عکس...
» این نامه به سه دپارتمان در سازمان ملل ارسال شده است

گزارش به مخاطبان/ ارسال نامه شهروندان ایرانی به سازمان ملل + عکس

چکیده :طبق وعده قبلی، نامه بیش از 10 هزار شهروند ایرانی خطاب به بان کی مون که در آن درخواست پیگیری وضعیت موسوی، رهنورد، کروبی مطرح شده بود، به همراه امضاهای رمزگذاری شده به دفتر کمیساریای عالی ملل متحد برای حقوق بشر، واحد سوالات عمومی و همچنین دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک ارسال شده است....


کلمه: نامه بیش از 10 هزار شهروند ایرانی خطاب به بان کی مون که در آن درخواست پیگیری وضعیت موسوی، رهنورد، کروبی مطرح شده بود، به دفتر مرکزی سازمان ملل در نیویورک ارسال شده است و تصویر و رسید آن نیز برای اطلاع مخاطبان کلمه و همراهان سبز منتشر می شود.

به گزارش کلمه، این نامه مردمی که تنها در عرض یک شبانه روز به امضای بیش از 10 هزار نفر از شهروندان ایرانی رسیده بود، طبق وعده قبلی به سه دپارتمان در سازمان ملل ارسال شده است.

دفتر کمیساریای عالی ملل متحد برای حقوق بشر، واحد سوالات عمومی و همچنین دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد؛ هر یک نسخه ای از متن این نامه و توضیح کلمه درباره آن را به همراه دی‌وی‌دی حاوی امضاها دریافت کرده‌اند.

در این نامه، خطاب به بان کی مون آمده است: شما در حالی به کشور ما سفر می‌کنید که بیش از یک سال است میرحسین موسوی، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری، به همراه همسرش و نیز آقای کروبی، دیگر همراه جنبش سبز، بدون برگزاری هیچ دادگاه و بدون رعایت هیچ قانونی در بازداشت خانگی بوده و با تحمل انواع مشقت‌ها از چشم مردم و خانواده خود دورند. ما شهروندان معترض ایرانی از شما می‌خواهیم که در بازدید خود از تهران با این رهبران بی‌گناه به بند کشیده شده ملاقات کنید و ما را از سلامت و وضعیت ایشان مطمئن سازید و نیز در دیدار با حاکمان، آنان را به رعایت موازین و قواعد انسانی در برخورد با منتقدان و مخالفان فرا بخوانید و به نقض حقوق بشر در کشور ما اعتراض کنید.

همچنین توضیحی که به همراه این نامه برای سه دپارتمان مذکور ارسال شده، با شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» که بر سردر ورودی ساختمان مرکزی سازمان ملل در نیویورک قرار گرفته، آغاز شده و در ادامه آن، با یادآوری اینکه این نامه را مردم کشوری امضا کرده اند که صاحب اولین منشور حقوق بشر است اما شهروندان آن بعد از هزاران سال هنوز برای پایه ای ترین حقوق انسانی مبارزه می کنند، از مسئولان سازمان ملل خواسته شده که درخواست ده هزار شهروند ایرانی برای دیدار عالی جناب بان کی مون با رهبران زندانی مخالف دولت در ایران پیگیری و نتیجه آن اعلام شود.

فایل پی‌دی‌اف نامه‌های ارسال شده به این سه بخش سازمان ملل از طریق این لینک‌های زیر قابل مشاهده است:
The Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
Public Inquiries Unit
Office of the United Nations Secretary­ General

همچنین به دریافت کنندگان این توضیحات اعلام شده که دی‌وی‌دی ارسال شده حاوی اثر انگشت دیجیتالی مربوط به ایمیل امضاها است و علت رمزگذاری آن نیز محافظت از هویت امضاکنندگان این طومار از دسترس حکومت ایران اعلام و تاکید شده که در صورت لزوم، اسامی به صورت بدون رمزگذاری نیز برای پیگیری های بعدی به سازمان ملل اعلام خواهد شد.

تصاویر نامه های ارسالی به سازمان ملل و رسید پستی آن را در زیر همین خبر ببینید.

چند ساعت قبل هم کلمه گزارش داد که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در دیدارهای خود با مقام های حکومتی در ایران، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز شده و همزمان درخواست رسمی او برای دیدار با میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی در سفر جاری نیز به مسئولان کشور اعلام شده است.

مشروح این گزارش را به همراه مجموعه خبرهای قبلی کلمه در این باره، در اینجا بخوانید


76 پاسخ به “گزارش به مخاطبان/ ارسال نامه شهروندان ایرانی به سازمان ملل + عکس”

 1. امید گفت:

  ایاران ای سرای امید،……………………….
  خدا قوت،……………………………….
  فاستقم کما امرت،…………………………..

 2. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  سلام
  از این زحمات بزرگوارانه و امیدبخش شما سپاسگزارم. امیدوارم که همه دوباره روی آرامش، اعتماد و صداقت را در کنار تلاش گسترده و جانانه برای از خودگذشتگی در راه اعتلای ایران و اسلام ببینیم و دروغگویان را چون قذافی خوار و خفیف‌‎تر از گذشته رسوا و ذلیل ببینیم.

 3. فاطیما گفت:

  ممنون از اعضای محترم سایت کلمه. بی نهایت خوشحالم که باعث شدید صدای ما یکبار دیگر به گوش جهانیان رسانده شود. امیدوارم پاسخ مناسب و شایسته ای به این درخواست مردمی داده شود.

 4. علی اکبر گفت:

  جمع آوری امضاء تجربه خوبی بود
  از کلمه می خواهم از این به بعد به همه کسانی که کامنت می گذارند از آنها خواهش کند رزنامه کلمه را نیز کپی گرفته ودر بین همسایگان نیز پخش نمایند.
  حتما این اقدام را انجام دهید چرا که کم آگاهی مردم نسبت به بسیاری مسائل مشهود است
  حتما.حتما-حتما خواهش میکنم

 5. یک ایرانی گفت:

  از همه ی کسانیکه دراین کار شرکت کردند سپاسگزاری میکنم
  (دست اندرکاران کلمه گل کاشتید)

 6. نرگس گفت:

  ممنون از این اقدام عالی.
  قلب ما با قلب رهبران دربندمان می تپد

 7. ناشناس گفت:

  سخنی از یک مزدور 7 تومنی :

  حرف اضافی ممنوع.اخه شما وسازمان ملل چه میدونید حقوق بشر چیه.خیلی براتون متاسفم.

  تو برو کیهانت و بخون !

 8. dishtv گفت:

  درود بر شما
  اميدوارم جواب + بگيريم

 9. ناشناس گفت:

  من هم یکی لز امضا کننذگان بودم..

 10. انسان گفت:

  واقا خسته نباشید

 11. آزاد گفت:

  خدایا شکرت! من خیلی خوشحالم چون اولین امضا خودم را برای آزادی ایران ثبت کردم…به همه ایرانیان تبریک میگم و از شما تشکر و قدرانی میکنم درود بر ملت ایران درود بر آزادی….ننگ باد دیکتاوری…

 12. نکیسا سامی گفت:

  ندای سبز آزادی :
  رعایت حقوق بشر، آزادی رهبران مخالفان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی از محورهای سخنان دبیرکل سازمان ملل در دیدار با مسئولان جمهوری اسلامی بوده است.
  بان کی مون روز گذشته پس از شرکت در اجلاس افتتاحیه غیرمتعهدها در سخنانی در دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه سخنانی ایراد کرد. رسانه ها و خبرگزاری های داخلی کشور به جز انتشار عکس هایی از این سخنرانی هنوز اقدام به انتشار سخنان وی نکرده اند. این در حالی است که خبرگزاری فارس همزمان با آغاز سخنان وی، اقدام به انتشار خبری مبنی بر آغاز سخنان دبیرکل سازمان ملل در دانشکده وزارت خارجه کرد.
  بان کی مون که به منظور بررسی مساله حقوق بشر، فعالیت هسته ای ایران و سوریه به ایران سفر کرده است، در آغاز سخنان خود گفت که خیلی ها او را از این سفر منع می کردند و معتقد بودند که ایران دارای مشکلات فراوانی است و سفر به این کشور مفید نخواهد بود. اما او معتقد است که دیپلماسی ابزار بسیار مهمی است که می توان از آن استفاده کرد.
  دبیرکل در ادامه سخنانش به مساله آزادی و حقوق بشر پرداخت و گفت: محدود کردن آزادی ها و سرکوب فعالان اجتماعی زمینه ساز بی ثباتی در کشور خواهد شد.
  وی تاکید کرد که این مساله بسیار مهم است که صدای مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شنیده شود و برای همین بود که در دیدارهایم با مسئولان جمهوری اسلامی بر آزادی رهبران مخالفان، مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی تاکید کردم که بتوان فضایی برای آزادی بیان و بحث ایجاد کرد.
  بان کی مون در طول سفر خود با مقامات مسئول ایران و برخی از کشورهای منطقه و جهان دیدار کرده است. انتظار می رفت که این مقام بین المللی در سفر خود با برخی از رهبران گروه های سیاسی ایران نیز دیدار کند. اما تاکنون خبری از چنین دیدارهایی منتشر نشده است.
  در زمان حصر خانگی رهبر مخالفان برمه، چندین بار مقامات بین المللی با خانم آنگ سوچی دیدار کردند. بان کی مون نیز در سال 2009 درسفر به این کشور درخواست ملاقات کرده بود، اما به این درخواست پاسخ مثبتی داده نشد.
  همچین در دیدار با رهبری خواستم که جمهوری اسلامی در رابطه با مساله حقوق بشر در سطح بین المللی با توجه به گزارشگر ویژه حقوق بشر همکاری بیشتری داشته باشد.
  فعالان سیاسی تهدید علیه امنیت ملی نیستند
  بان کی مون از توسعه های صورت گرفته برای ورود زنان در جامعه تقدیر کرد، اما گفت که هنوز راه زیادی باقی مانده است تا بتوان از توان زنان در جامعه استفاده شود.
  دبیرکل سازمان ملل همچنین بر لزوم حرکت به سمت جامعه مدنی تاکید کرد و گفت بی شک قبول تفاوت ها از سوی حاکمیت است، هر چند که ممکن است این تفاوت ها حاکمان را به چالش بکشاند.
  وی تصریح کرد که فعالان سیاسی و منتقدان نباید بعنوان تهدیدی علیه منافع ملی قلمداد شوند.
  دبیرکل همچنین به مشکلات اقتصادی، افزایش قیمت ها و نرخ بالای بیکاری جوانان اشاره کرد و بر لزوم گسترش امکانات برای جوانان تاکید کرد.
  وی گفت با توجه به جمعیت شصت درصدی جوان کشور ایران و نقش این افراد در گسترش ارتباطات مجازی باید فرصت و آزادی بیشتری به آنها داده شود تا بتوانند نقش خود در کشور در ایفا کنند.
  بان کی مون با اشاره به اولین بیانیه حقوق بشر توسط کوروش در 2500 سال پیش، تصریح که سازمان ملل از حرکت های ایرانیان در جهت دمکراسی و حقوق بشر حمایت می کند.
  دبیرکل سازمان ملل به تجربه دیگر کشورهای اسلامی در هماهنگی با موازین و اصول بین المللی اشاره کرد و خاطر نشان نمود که این موازین هیچ تضادی با ارزش ها و هویت اسلامی آنها ندارد.
  وی با استقبال از تغییرات صورت گرفته در قوه قضاییه بر لزوم رعایت حقوق بشر، حقوق سیاسی و مدنی، حقوق اقلیت ها و تبعیض علیه زنان و اقلیت ها تاکید کرد و آن را از جمله مشکلات جمهوری اسلامی دانست.
  بان کی مون با اشاره به تاریخ غنی تمدن ایران بر لزوم همکاری های بین المللی برای برقراری صلح تاکید کرد و گفت که ما انتظار داریم هر کشوری منافع ملی خود را در منافع جهانی جست و جو کند.
  وی در ادامه به نگرانی های جهانی در مورد فعالیت های هسته ای ایران اشاره کرد و خواستار تلاش بیشتر ایرانیان برای اعتماد سازی شد

 13. موسوی قدمگاهی گفت:

  dame shoma garm

 14. سبزینه گفت:

  سپاس از همه بزرگواران که با همه ما همدل و یک صدا بودند از همه کمال تشکر را دارم مهم این است که دهها هزار نفر این امضا رو کردند حالا به دست بانکی مون برسه یا نه یا جواب بده یا نه مهم نیست اصلا شما فرض کنید این یه حضور غیاب در داخل جنبش بود و نتیجه این بود که این جنبش هنوز با حد نساب بالایی از افراد هنوز برقرار و قوی تر از قبل مستدام و پایذاره یا حق .

 15. حسین گفت:

  امید به روزی که ستمی برکسی نباشد
  و حرف حق والا ترین کلمه باشد

 16. iran azad گفت:

  به به! هزاران شهروند بیگناه در بنداند ولی تمام هم و غمتان موسوی و کروبی است! شرم بر این همه خودخواهی و عدم مسؤلبت نسبت به پشتیبانان جنبش سبز!
  خلاصه که از نظر شما بنی آدم از یک گوهر نیستند و همچنان برای خودیها دل می سوزانید!

 17. فاطیما گفت:

  ای کاش آقای بانکی مون تا زمانیکه پاسخ مناسبی از طرف حکومت دریافت نکردند ایران را ترک نمی کردند یا اینکه زمانی را مقدر می نمودند برای اجرای درخواست ملاقات با زندانیان مظلوم.

 18. reza گفت:

  بابابابابا زیاد خوشحال نشید فردا پس فردا مرسی رو هم با پول من و شما میخرند!!!!!

 19. اميد گفت:

  خيلولي خيلي دير اقدام كرديد،بايد قبل از اومدنش به دستش ميرسيد

 20. ناشناس گفت:

  امروز هر حرکت آگاهی بخشی نیاز به شجاعت و از خود گذشتگی دارد که شما یاران در سایت کلمه اینگونه هستید کار شما کاری به واقع بزرگی است درود بر شما برای سلامتیتان دعا میکنم .

 21. شفق گفت:

  خیلی نامردی کلمه ! بازم اومدی ما را امیدوار کردی اینقدر دیر نامه ات رو فرستادی تا هیچ کاری نشه کرد

  کلمه: چرا دیر؟ 24 ساعت نشد که بعد از رسیدن امضاهای نامه به 10 هزار عدد، آن را به دست سازمان ملل رساندیم. دیگر چه کار باید می کردیم؟

 22. میرهادی موسوی گفت:

  خاک بر سر شما با ان دموکراسیتان که کامنت های من را حذف می کنید
  شما را نباید زندانی کنند باید از پاهایتان اویزان کنند

 23. aria گفت:

  ffff بالخره این نامه ها کار خودشو کرد و تاثیرگذاربود و بانکی مون با سخنرانیش در جلسه سران و وزارت امور خارجه زد توی دهن این یاوه گویان و بی اصلو نس نسب ها . لعنت ابدیخدا و خلقش بر شما سردمداران مستبد و بی دین

 24. ناشناس گفت:

  آقای کاوه و اذناب ! وقتی انگلیس پنجه در چاه های نفت داشت ، مرحوم مصدق دعوا را به دادگاه لاهه برد و توانست توسط این نهاد بین المللی حقوق ایران را از استعمار پیر پس بگیرد.از پدرانتان بپرسید چرا درآن روزگار مصدق مورد تایید مردم و امروز مردهمیشه تاریخ ایران زمین می باشد؟ آیا شکایت بردن به مجامع حقوقی و بین المللی نادرست آست؟ اساسا علت وجودی این سازمان ها که ایران نیز از قدیمی ترین اعضای آن می باشدچیست ؟ نه این است که مرجعی هرچند نیم بند بتواند به متجاوزین به حقوق ملت ها تا حدی رسیدگی کند و لااقل مجرم را به افکار بشری معرفی نماید…قوانین را زیر پا نهادهف به دستورات دین عمل نمیکند، صدای آزادیخواهان را در گلو خفه می کند ، بشریت را دشمن می داند،ثروت و سرمایه کشور را به ثمن بخس برای خودی های بین المللی حواله می کند،تبعیض را در حد اعلا میان مردم این کشور مستقر ساخته، حساب و کتاب را از دخل و خرج خود و اطرافیان و دولت نازش برداشته، دستور کش ندادن رسیدگی به اختلاس گران و دزدان آشکار بیت المال می دهد، پرونده معاون نوچه خود را که با تقلب و دسیسه و کشتار و سرکوب سر کار آورده ، می بندد تا رسوایی هزینه های غیر قانونی و سفارش ولیتان برملا نگردد.معلوم نشود که این ولی ساختگی نامشروع خود مرکز فتنه و توطئه بر علیه مردمی بوده است که دوبار او را به سفارش و نظر خمینی ره به ریاست جمهوری انتخاب کرده است. رهبرتان … عناصرخام فکر یا دنباله روی که آمادگی بسیار بر ای طاغوت پرستی و ظالم پروری دارند. می گویید چرا مردم مظلوم ایران تظلم به دبیر کل سازمان ملل برده اند؟ ناجوانمردان وقتی در داخل خانه دزد و جلاد و ستمگر هست اعضای خانه به کجا می توانند پناه برند ؟ بجز همسایه ای که اندکی به یاریش امید وار باشند؟ درستتر این بود که مردم و از جمله شما دست در دست نهند و بینی بی قانون مردم دشمن را برخاک مالند اما چه کنیم که رشد بدنه این ملت آنقدر نیست که سره را از ناسره باز شناسند. شاید روزی که امثال کا.وه از خواب مرگ برخیزند راه امیدی برای ازن مردم هموار شود.

 25. میرهادی موسوی گفت:

  اقای ناشناس همین مصدق با نقشه امریکا و بی بی سی از دور خارج شد
  نیروهای شعبان بی مخ با رادیو بی بی سی می فهمیدن نیروهای مصدق کجا هستن همان رسانه ای که حامی اول جریان سبز هست!

 26. سیاوش گفت:

  ممنون از گزارش