سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آغاز اجلاس سران غیرمتعهدها/ سانسور سخنان رئیس جمهور مصر در پخش زنده؛ مرسی گفت انقل...
» بان کی مون بار دیگر به طور علنی از مواضع رهبری و احمدی نژاد انتقاد کرد

آغاز اجلاس سران غیرمتعهدها/ سانسور سخنان رئیس جمهور مصر در پخش زنده؛ مرسی گفت انقلاب سوریه، مترجم گفت فتنه

چکیده :در جلسه امروز بخشی از سخنان مرسی در حمایت مردم سوریه در ترجمه ی همزمان حذف و یا مانند "انقلاب سوریه" به "فتنه" تغییر یافت. همچنین بان کی مون با هشدار اینکه جدال لفظی می تواند بسرعت مبدل به جنگ شود، گفت اعضای سازمان ملل حق ندارند یکدیگر را به نابودی تهدید کنند، یا بطور وقیحانه ای واقعیات تاریخی چون هلوکاست را نفی کنند....


صبح امروز پنجشنبه، شانزدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش غیرمتعهدها با حضور رهبران، مقامات ارشد و نمایندگان تعدادی از کشورهای عضو جنبش و چند سازمان و نهاد بین المللی، با سخنان آیت الله خامنه ای مبنی بر ادامه برنامه اتمی و حمایت رئیس جمهور مصر از حرکت اعتراضی در سوریه و انتقاد بان کی مون، رییس سازمان ملل متحد از سخنان سران جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد.

در جلسه امروز بخشی از سخنان مرسی در حمایت مردم سوریه در ترجمه ی همزمان حذف و یا مانند “انقلاب سوریه” به “فتنه” تغییر یافت. همچنین بان کی مون با هشدار اینکه جدال لفظی می تواند بسرعت مبدل به جنگ شود، گفت اعضای سازمان ملل حق ندارند یکدیگر را به نابودی تهدید کنند، یا بطور وقیحانه ای واقعیات تاریخی، چون، هلوکاست را نفی کنند.

انتقاد آیت الله خامنه‌ای از “انحصار” تولید سوخت اتمی و تاکید بر ادامه برنامه اتمی ایران

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه ای در سخنان خود ساختار شورای امنیت را غیر دموکراتیک و “دیکتاتوری آشکار” خواند و کشورهای غربی را متهم کرد که به بهانه مقابله با تروریسم و حمایت از دموکراسی و حقوق بشر، در کشورهای دیگر دخالت می کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران در صدد ساخت تسلیحات اتمی نیست گفت: ایران برنامه های هسته ای خود برای تولید سوخت هسته ای را ادامه می دهد.

در افتتاحیه امروز آیت الله خامنه ای همراه با محمود احمدی نژاد، علی لاریحانی، رئیس مجلس، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت در سالن اجلاس حضور یافتند.

جنبش غیرمتعهدها یکصد و بیست عضو کامل و هفده عضو ناظر دارد و شماری از کشورهای غیر عضو نیز به عنوان میهمان به اجلاس تهران دعوت شده اند و به گزارش فارس، انتظار می رود در این اجلاس، سه پادشاه، بیست و چهار رئیس جمهوری، هشت نخست وزیر، نه معاون رئیس جمهوری، دو رئیس مجلس و نه نماینده ویژه از کشورهای عضو جنبش حضور یابند و کشورهای دیگری نیز در سطوح پائین تر در اجلاس شرکت دارند.

در آغاز نشست نخستین روز اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، آیت الله خامنه ای در سخنانی، دیدگاه های خود در مورد مسایل جهانی و جنبه هایی از سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

به گزارش بی بی سی فارسی، وی با اظهار این نظر که سیاست های “دوران جنگ سرد و عصر یکجانبه گرایی پس از آن” شکست خورده، از “اتفاقات شگرفی که در سه دهه اخیر شاهد آن بوده ایم” افزود که با “بروز ضعف در قدرت های قدیمی” کشورهای غیرمتعهد امکان یافته اند تا نقش موثرتری را در صحنه جهانی ایفا کنند. وی اظهار داشت که “اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود” و با “غیردموکراتیک” خواندن ساختار شورای امنیت سازمان ملل، خواستار تغییر در این نهاد شد.

رهبری در بخش دیگری از سخنرانی خود، بروز تغییر در شرایط جهان را پیش بینی کرد و با اشاره به حرکت اعتراضی علیه موسسات مالی در آمریکا و مخالفت با سیاست های ریاضت اقتصادی در برخی کشورهای اروپایی، گفت “جنبش ٩٩ درصدی مردم آمریکا بر ضد کانون های ثروت و قدرت در آن کشور، و اعتراض عمومی در کشورهای غربی به سیاست های اقتصادی دولتهایشان نیز نشانه لبریز شدن پیمانه صبر و تحمل ملت ها از این وضعیت است.”

وی در ادامه سخنان خود، قدرت های اتمی جهان را به دلیل خودداری از خلع سلاح هسته ای هدف انتقاد قرار داد و تاکید کرد که جمهوری اسلامی در صدد ساخت اینگونه جنگ افزار ها نیست و از ایجاد خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی حمایت می کند.

آیت الله خامنه ای “چند کشور غربی دارنده سلاح هسته ای” را متهم کرد که می کوشند مانع از دسترسی سایر کشورها به امکانات تولید سوخت هسته ای شوند و اظهار داشت: “جمهوری اسلامی هرگز در پی تسلیحات هسته ای نیست و نیز هرگز از حق ملت خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای چشم پوشی نخواهد کرد.”

وی در ادامه سخنان خود، به اختلاف اسرائیل و فلسطینیان نیز اشاره کرد و با اظهار اینکه تاسیس کشور اسرائیل حاصل “توطئه وحشتناک غربی با سردمداری انگلیس” است، حکومت این کشور را به ارتکاب انواع جنایت ها متهم کرد و گفت که راه حل این بحران برگزاری همه پرسی با شرکت تمامی فلسطینیان داخل و خارج اسرائیل است.

آیت الله خامنه ای به سیاستمداران آمریکایی هم نصیحت کرد که برای بهبود وجهه خود در میان ملت های جهان، دست از حمایت از اسرائیل بردارند.

رهبری همچنین تحولات اخیر در صحنه بین المللی را یادآور شد و با نام بردن از حرکت های اعتراضی در شمال آفریقا و خاورمیانه با عنوان “بیداری اسلامی که به سقوط دیکتاتوری ها وابسته به آمریکا و همدست رژیم صهیونیستی” منجر شده، اظهار داشت که فرصت مناسبی برای جنبش عدم تعهد پدید آمده تا حضور بیشتری در مدیریت جهانی داشته باشد و از اجلاس خواست تا برای این منظور، “سندی تاریخی تهیه کنیم و ابزارهای اجرایی آن را فراهم نمائیم.”

آیت الله خامنه ای در پایان سخنان خود، گفت: “بی شک تشکیل دبیرخانه ای فعال و پرانگیزه برای این تشکیلات، خواهد توانست به حصول این مقاصد کمکی بزرگ و پرتاثیر داشته باشد.”

بر اساس این گزارش آیت الله خامنه ای در سخنان خود به مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سیاسی سوریه اشاره ای نکرد.

حمایت مرسی از “مردم سوریه”

نخست وزیر سوریه در اعتراض به سخنان مرسی سالن اجلاس را ترک کرد/فارس: برای مصاحبه بود

پس از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر که ریاست دوره ای کشور بر جنبش غیرمتعهدها رسما به پایان رسیده، در سخنانی، دیدگاه های خود را پیرامون تحولات بین المللی و نقش جنبش غیرمتعهدها شرح داد.

محمد مرسی رژیم بشار اسد را ظالمانه خواند و گفت که اکنون یک انقلابی علیه این رژیم ظالم و مستبد در جریان است.

محمد مرسی که اولین رییس جمهوری مصر است که پس از پیروزی انقلاب ایران به تهران آمده، قبل از برگزاری این کنفرانس، در یک نشست خبری با حضور خبرنگاران خارجی حکومت بشار اسد را «ظالمانه» خواند.

نخست وزیر سوریه در اعتراض به سخنان مرسی درباره این کشور، سالن اجلاس سران جنبش عدم تعهد را ترک کرد.

به گزارش عصرایران، خبرنگار الجزیره از تهران خبر داد: همزمان با سخنرانی محمد مرسی رئیس جمهور مصر درباره سوریه، هیئت دیپلماتیک سوریه به ریاست نخست وزیر این کشور، در اعتراض به سخنان مرسی، سالن اجلاس را ترک کرد.

مرسی در سخنرانی خود در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، حکومت سوریه را ظالم توصیف کرد و گفت حکومت سوریه مشروعیت خود را از دست داده است و مصر با ملت سوریه اعلام همبستگی می کند.

مرسی همچنین خواستار وحدت و یکپارچگی مخالفان حکومت سوریه شد.

دقایقی بعد از انتشار خبر فوق ، “فارس” به نقل از شبکه المیادین با تکذیب خروج هیات سوری از سالن نوشت: ولید المعلم برای انجام یک مصاحبه از سالن خارج شد و سپس بازگشت.

مرسی: انقلاب سوریه/ مترجم: فتنه

محمد مرسی، عضو جنبش اخوان المسلمین مصر که به عنوان رییس جمهور مصر اولین سخنران بعد از افتتاحیه اجلاس سران عدم تعهد در تهران بود، علاوه بر دفاع از مردم فلسطین و انتقاد از ساختار سازمان ملل، درباره حکومت سوریه سخنان منفی و تندی بر زبان آورد.

به گزارش بازتاب، مرسی در سخنرانی خود با حملات تندی به بشار اسد و حکومت سوریه، از مخالفین سوریه حمایت کرد، اما ظاهرا گرادنندگان اجلاس این مشکل را پیش بینی کرده و با استفاده از تکنولژی مترجم، مواضع مثبتی به نقل از مرسی برای افکار عمومی داخل کشور منتشر کردند.

مترجم مذکور در ابتدای سخن مرسی درباره سوریه با جایگزین کردن کشور بحرین بجای سوریه سخنان مرسی را تغییر داد در حالی که مرسی صحبتی درباره بحرین نکرده بود.

در ترجمه همزمان سخنان محمد مرسی به زبان فارسی، اشتباهات متعددی صورت گرفت و برخی از بخش هایی که مرسی در مورد سوریه سخن می گفت به درستی ترجمه نشد. به طور مثال در جایی دیگر مرسی گفت انقلاب سوریه که مترجم آن را “فتنه” ترجمه کرد.

همچنین این جمله ی مرسی که “دنیا یک وظیفه اخلاقی‌ دارد و آن هم حمایت از مردم سوریه علیه رژیمِ سرکوبگریست که مشروعیت خود را از دست داده است” به طور کامل از ترجمه ها حذف شد.

رئیس جمهور مصر در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه ملت فلسطین برای بدست آوردن کرامت و عزت انسانی خود مبارزه می‌کنند، خواستار ایجاد اصلاحات در شورای امنیت و تغییر حق ناعادلانه وتو در این شورا شد.

وی انقلاب مصر را آغازگر اصلاحات در جهان عرب خواند و گفت: در ادامه این اصلاحات انقلاب در کشورهای تونس و لیبی ادامه یافت و تحولاتی را نیز امروز شاهد آن هستیم.

رئیس جمهور مصر تصریح کرد: بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با دخالت های داخلی و خارجی روبرو هستند و تبعیض و نژاد پرستی در منطقه بوجود آمده و آفت های فقر و بیسوادی در مردم زیاد شده است.

محمد مرسی خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد باید نقش محوری خود را در این مرحله بازی کند.

وی با اشاره به لزوم اصلاحاتی در مجمع عمومی جهانی گفت: باید برای استقلال صلح در جهان تلاش کنیم و نماینده واقعی ملت های خود باشیم.

رئیس جمهور مصر با اشاره به توطئه ها در سوریه تاکید کرد: ما باید امیدوار باشیم در سوریه نظام مردمی حاکم شود و تمام تلاش خود را برای تحقق اصلاحات در سوریه به عمل آوریم.

محمد مرسی با حمایت کامل از مبارزات مردم سوریه، آن را دنباله انقلاباتی دانست که در مصر و تونس و یمن اتفاق افتاده است و ابراز امیدواری کرد که حکومتی برخاسته از نظام دمکراسی و خواسته مردم مبتنی بر عدالت و آزادی در این کشور به روی کار بیاید.

وی که حکومت بشار اسد را ” ظالم” خواند، تاکید کرد که ملت سوریه بتواند بر اساس اصول ببن المللی زندگی کند.

محمد مرسی بر ضرروت همکاری جهانی برای حل بحران سوریه تاکید کرد و گفت باید بتوان با همکاری ی سوریه آزاد و جدیدی را بسازیم.

وی تصریح کرد که تنها راه نجات مردم سوریه یک دخالت کارامد از سوی همه ماست.

رییس جمهور مصر همچنین با ابراز نگرانی از درگیری های طایفه ای اظهار داشت: نباید اجازه دهیم اختلافات طایفه ای در سوریه بوجود آید. منافع ملت باید محترم شمرده شود و نباید اجازه دهیم اختلافات به جنگ داخلی کشیده شود.

قطع سخنان ابراهیم متقی، استاد دانشگاه درباره مرسی از تلویزیون

شبکه یک سیما که همزمان با ورود مرسی در برنامه زنده خود درباره اجلاس با حضور دو مجری، دکتر ابراهیم متقی، استاد دانشگاه تهران را دعوت کرده بود، سخنان وی را با آگهی انیمیشن آقای گاز قطع کرد.

به گزارش بازتاب در این برنامه مجریان از دکتر متقی به پرسش از وی درباره روابط ایران و مصر پرداختند. متقی اظهار کرد در این 4، 5 سال ایران خیلی تلاش کرده تا با مصر ارتباط بگیرد، ولی مصر قبول نکرده است.

وی درباره مصر گفت: در انتخابات مصر، عمرموسی هم گفته بود که اگر رییس جمهور بشود، در ارتباط با ایران تحول ایجاد خواهد کرد، اما مرسی…

در این مقطع یکی از مجریان سخنان وی را به بهانه پخش تصاویر ورود مرسی قطع کرد و سپس مجری دیگر به سخنانی درباره اهمیت برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران پرداخت و نظر متقی را پرسید.

این استاد روابط بین الملل بعد از یک جمله کلی مجددا به سراغ مصر رفت و گفت: یادمان نرود که اخوان المسلمین مصر نزدیک به عربستان هست و دنبال کمکهای اقتصادی است و… که مجددا سخنانش قطع شد و آگهی پویانمایی آقای گاز و آقای مهندس پخش شد.

  دبیرکل سازمان ملل متحد: اعضا حق ندارند یکدیگر را به نابودی تهدید یا واقعیات تاریخی، چون هلوکاست را نفی کنند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنانش در اجلاس غیرمتعهدها، از ایران خواست قعطنامه های شورای امنیت را اجرا و با آژانس بین المللی انرژی اتمی با شفافیت کامل همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، بان کی مون، استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز را حق همه کشورها دانست، اما تاکید کرد که نباید ازآن برای مقاصد نظامی استفاده شود.

دبیر کل سازمان ملل همچنین هشدار داد که جدال لفظی می تواند بسرعت مبدل به جنگ شود. او گفت اعضای سازمان ملل حق ندارند یکدیگر را به نابودی تهدید کنند، یا بطور وقیحانه ای واقعیات تاریخی، چون، هلوکاست را نفی کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: آنها که به طرفین تغییر درگیری در سوریه سلاح می‌دهند در حال آغاز یک فاجعه هستند.

به گزارش ایسنا، بان‌کی‌مون در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران، با بیان اینکه “سازمان ملل حاضر است به حل همه مسایل، مشکلات و جنگ‌ها در دنیا کمک کند”، افزود: ماه پیش از کرواسی دیدار کردم؛ زمانی که قرار شد جنبش عدم تعهد شکل گیرد، بنیانگذاران این جنبش با یکدیگر در آنجا ملاقات کردند تا این جنبش را بنیانگذاری کنند. آنها گفتند ما نمی‌توانیم صلح داشته باشیم مگر اینکه با یکدیگر همکاری داشته باشیم و آن زمان مساله آزادی از استعمار بود اما آزادی امروز معنای دیگری هم دارد.

بان‌کی‌مون توضیح داد: امروز می‌بینیم که آرزوی آزادی برای مشارکت در امور و داشتن حق تعیین سرنوشت خود را داریم. از زمان آخرین اجلاس سران، این نقش در دنیا مورد توجه قرار داشته است. مصر، تونس، لیبی و یمن تحولاتی داشته‌اند و امروز بهار عربی در واقع صادر شده است و این به دلیل حمله نظامی خارجی نبود بلکه از داخل ملت‌ها سرچشمه گرفت؛ ملت‌هایی که برخواستند تا آینده و زندگی بهتری داشته باشند و ارزش‌های جهانی و بین‌المللی را به وجود آورند و این آغاز جدیدی را به همراه داشت اما اکنون شاهد فشارهایی هستیم.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: می‌خواهم همه را ترغیب کنم که به صدای ملت‌های خود گوش دهند و به خواسته‌های آنها توجه کنند و عدالت، کرامت و حقوق بشر را در نظر بگیرند.

بان‌کی‌مون یادآور شد: جنبش عدم تعهد دو سوم کشورهای سازمان ملل را در خود جای داده است و همچنین در نیروهای حافظ صلح هم حضور گسترده‌ای دارد که از وجود آنها تشکر می‌کنم. ما باید با یکدیگر مشارکت کنیم زیرا تنوع ملت‌های مختلف وجود دارد که همه یک هدف را دارند. من شما را ترغیب می‌کنم که به هم بپیوندید و اصولی که در منشور سازمان ملل وجود دارد و اصول حقوق بشر به ویژه آزادی اعتقادات و بیان را گرامی بدارید. این جبهه دیگری است که باید با آن بجنگیم.

وی با بیان اینکه “سازمان ملل باید همگام با تغییرات جلو رود و ممکن است ما مجبور باشیم باورهای خود را تغییر دهیم”، اظهار کرد: قدرت‌های نظامی در حال حاضر فشارهای زیادی به ملل می‌آورند و تغییرات آب و هوایی نیز خطر بسیار بزرگی است. زنان هنوز حقوق مساوی با مردان ندارند و برخی از کشورهای عضو «نم» جوان هستند و باید کمک کنیم که این جوانان با همکاری مشکلات را رفع کنند. اما متاسفانه منازعات باعث از بین رفتن گفت‌وگو شده است. من نگران هستم برای مثال در مورد مسائل سودان و سودان جنوبی نگران هستم که نتوانسته‌اند مرزهای نهایی خود را مشخص کنند و به خونریزی پایان دهند در کنگو نیز این وضعیت وجود دارد.

بان‌کی‌مون با انتقاد از رواج خشونت جنسی در برخی کشورها گفت: خشونت‌های جنسی بسیار موجب نگرانی است و ناآرامی‌های مالی نیز وجود دارد که ممکن است تاثیرات بسیار مهمی بگذارد. البته اتحادیه آفریقا را تحسین می‌کنم که از قانون اساسی کشورهای مستقل حمایت می‌کند خواهش می‌کنم که همه بتوانند در چارچوب منشور سازمان ملل راه‌حل‌های مسالمت‌آمیزی برای نزاع‌ها پیدا کنند.

وی تاکید کرد:‌ باید از برخوردها جلوگیری کنیم و از منازعات پیشگیری کنیم. از این تریبون تکرار می‌کنم که با هرگونه تهدیدی از جانب یک کشور برای از بین بردن کشور دیگر مخالفت می‌کنم. این کار نه تنها اشتباه است بلکه باعث تضعیف اصولی می‌شود که ما به آن معتقد هستیم. امروزه نم و سازمان ملل با چالش‌های بسیار بزرگی در پاسخ دادن به نیازهای مردم روبرو هستند.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد:‌ دو راه برای این چالش‌ها وجود دارد؛ یکی پیشگیری و دیگری پایداری تا بتوانیم با چالش‌ها به طور پایدار روبرو شویم. ما حمایت شما و ظرفیت سازمان ملل را در پاسخگویی به موقع بالاتر می‌بریم اما این پیشگیری باید در خود کشورها باشد. باید به حقوق ملت‌ها احترام گذاشت تا مشارکت تقویت شود و حاکمیت قانون را تضعیف کنیم.

بان‌کی‌مون با اشاره به مساله سوریه، خاطرنشان کرد: بحران در سوریه با تظاهرات مسالمت‌آمیز آغاز شد اما سرکوب شد و در حال حاضر با خطر جنگ داخلی درازمدت روبرو هستیم که ممکن است بنای فرهنگی سوریه را به خطر اندازد. آنها که به هر کدام از طرفین سلاح می‌دهند فاجعه‌ای را در حال آغاز کردن هستند. ما نمی‌توانیم با کشتن بیش از 18 هزار نفر این مساله را حل کنیم. با بمب نمی‌شود صلح ایجاد کرد و من همه طرفین را ترغیب می‌کنم که خشونت را پایان دهند و دولت سوریه این مسئولیت مهم را دارد که با شنیدن صدای ملت خود به خشونت‌ها پایان دهد. آقای الابراهیمی هم باید مورد حمایت جامعه بین‌الملل قرار گیرد و تمام آنهایی که در این مساله موثر هستند و نفوذ دارند باید سعی کنند که با همکاری با هم به خشونت‌ها پایان دهند.

وی ادامه داد: گسترش سلاح‌های هسته‌یی بزرگترین تهدید برای ماست و نم این فرصت را به ایران می‌دهد که نشان دهد که می‌تواند جامعه بین‌الملل نقش بسیار سازنده‌ای داشته باشد و ایران باید در برنامه اتمی خود بسیار مسئولانه عمل کند و این نگرانی‌ها در واقع در قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت ذکر شده است که خواستار شفافیت و همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده‌اند. برای حفظ صلح و امنیت در منطقه و دنیا از دولت ایران تقاضا می‌کنم که اقدامات لازم را برای ایجاد اعتماد انجام دهد و نشان دهد که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است و این باید از طریق همکاری با آژانس و رعایت کردن مقررات سازمان ملل باشد.

بان‌کی‌مون تاکید کرد: از ایران خواهش می‌کنم با همکاری با گروه 1+5 بتواند مسیر دیپلماتیکی پیدا کند. خواهش می‌کنم که تمام طرفین تهدید‌آمیز صحبت نکنند زیرا خشونت به خشونت دیگری می‌انجامد و به زودی به خونریزی‌ها منجر می‌شود و زمان این است که تمام رهبران از صدای خود استفاده کنند تا تشنج‌ها را کمتر کنند به جای اینکه به آن بیفزایند. باید خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌یی و کشتار جمعی داشته باشیم.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اینکه ایران 38 سال پیش پیشنهاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی را مطرح کرده است گفت: من با این نظریه موافق هستم که باید تمام دنیا عاری از سلاح هسته‌ای و همه سلا‌ح‌های دیگر شود و آرزو دارم تجارت غیر قانونی سلاح از بین برود.

وی گفت: ما نمی‌توانیم از امنیت ملی و بین المللی صحبت کنیم مگر آنکه به توسعه پایدار برسیم و در کم کردن فقر پیشرفت زیادی داشتیم، اما نبود برابری در حال افزایش است باید تلاش کنیم به اهداف هزاره برسیم و در مقابل شوک‌هایی که به ما وارد می‌شود انعطاف داشته باشیم و آنها را تحمل کنیم.

مون ادامه داد:‌ باید برنامه توسعه بعد از 2015 را نیز تعریف کنیم و جامعه بین الملل اهداف توسعه را بپذیرد و رهبری سیاسی غیر متعهدها و گروه چین و 77 نیز باید آنها را همراهی کنند .

وی بر حقوق ملت‌ها تاکید کرد و گفت: نقش کشورها در سازمان ملل برای رسیدن به مدیریت جهانی دموکراتیک قابل توجه است؛ مدیریتی که شامل تقویت سازمان ملل از داخل این سازمان و کمک به سازمان‌های جهانی و شورای امنیت را نشان می‌دهد تا اصلاح ساختار سازمان ملل پویایی حال حاضر در دنیا را داشته باشد.

دبیرکل سازمان ملل در پایان با اشاره به سابقه 50 ساله جنبش غیر متعهدها گفت: این جنبش از آرمان‌های صلح و برابری دفاع می‌کند؛ پس باید با یکدیگر کار کنیم تا به این آرمان‌ها برسیم.


84 پاسخ به “آغاز اجلاس سران غیرمتعهدها/ سانسور سخنان رئیس جمهور مصر در پخش زنده؛ مرسی گفت انقلاب سوریه، مترجم گفت فتنه”

 1. ایرانی گفت:

  این حکومت دست نشانده آمریکا، انگلیس و فرانسه است و تا زمانی که آنها نخواهند به وطن فروشی و از بین بردن منابع ملی ادامه خواهد داد، ایران رضا خانی دیگر، مصدقی دیگر می خواهد.

 2. ناشناس گفت:

  اگر مرسی بگوید مرسی از اینکه سخنانم را سانسور کردید چه جواب میدهید رو سیاها!

  این امانت داری است؟
  امانت داری شما در ترجمه خائنانه سخنان مرسی مثل خیانت شما به بیت المال ملت و میراث امام زهد و تقوی است
  چگونه با فوتبال غارت حقوق ملیاردی شروع کردید و به وام و رانت و اختلاسهای صدها ملیاردی و نجومی رسیدید و کمر ملت و مستضعفین را شکستید و به ارمانهای امام خیانت کردید
  و حرفهای تکرای بدون قصد شما از ان پیر فرزانه ادم را یاد عروسک بازی میاندازد

 3. ناشناس گفت:

  صدا و سیمای خائن چرا خیانت در ترجمه افتتاحیه مرسی کردی
  خداوند میفرماید دو قلب در سینه یک نفر قرار ندادیم اما گوئی شما دو قلب شیطانی دارید
  یکی ترجمه و خطاب به اجانب یکی ترجمه و خطاب برای مصرف داخلی!!

  بگزارش سایت بازتاب: در ترجمه سخنان مرسی این رسم امانت داری است؟؟!!

  مترجم مذکور در ابتدای سخن مرسی در باره سوریه با جایگزین کردن کشور بحرین بجای سوریه سخنان مرسی را تغییر داد در حالیکه مرسی صحبتی درباره بحرین نکرده بود. به گزارش الجزیره نماینده سوریه هنگام صحبتهای مرسی اجلاس رو ترک کرد.

  به گزارش خبرنگار بازتاب، مرسی در سخنرانی خود حملات تندی به بشار اسد و حکومت سوریه کرد، و از مخالفین سوریه حمایت کرد، اما ظاهرا گرادنندگان اجلاس با مطالعه خبر بازتاب، این مشکل را پیش بینی کرده و با استفاده از تکنولژی مترجم، مواضع مثبتی به نقل از مرسی برای افکار عمومی داخل کشور منتشر کردند.

 4. ناشناس گفت:

  امپراطوری دروغ به جنگ و تحدی خدای عالم آمده است!!
  خداوند میفرماید: مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ فِي جَوْفِهِ – الآية 4 من سورة الأحزاب ما در سبنه کسی (مؤمن) دو قلب قرار ندادیم
  حکام مدعی دروغین میراث زهد و تقوی ی امام س: نه! ما صدا و سیما هستیم در سینه ما دو قلب هست کسی هم در سینه ما نگذاشته بلکه خود ما بکمک رانت و غارت و اختلاس (بخوانید برای ِ نه بکمک ِ) بدست آورده ایم
  قلب اول- برای خطاب به ملت و خوراک داخلی است و نبض ان در صدا و سیما است
  قلب دوم:- برای خطاب به جهانیان و مصرف خارجی است و نبض ان در پرس تی وی و العالم میزند

 5. ناشناس گفت:

  مضحک ترین و مسخره ترین در این اجلاس هنگا می بود که رهبر در باره رفراندم و دمو کراتیک بودن ان در باره فلسطین می گفت .
  کل اگر دوا بودی سر خود دوا می کردی

 6. ناشناس گفت:

  این همه هزینه که چه بگویند .خامنه ای و احمدی نزاد حرف های تکراری بگویند و به رزیم صهیونیزم فحش بدهند و رهبران جهان هم علیه ان ها بگویند . واقعا این رهبران ما مشکل روانی دارند کشور ما را به خاطر یک مشت سلفی و وهابی دارند از بین می برند . ملیارد ملیارد کشور ما خسارت از این با بت دیده است و ما امروز وابسته به شرق و غرب شده ایم

 7. ناشناس گفت:

  ننگ و مرگ بر استبداد و تحجر که کشور ما را برای مقاصدش به مرز نا بودی کشانده است

 8. ناشناس گفت:

  … با بصیرت … به خدا هیچی در باره بد بختی مردم ایران نمی گوید فقط مشکلش فلسطین است و دشمن دشمن برای فریب و حکو مت کردن .نا بخردی هم اندازه ای دارد این رهبر از اعتدال بیرون رفته است

 9. سعید خان گفت:

  این که چیزی نبود مترجم انگار داشت یه نوشته رو رو خونی میکرد
  انگار سخنان حضرت اقا رو داشت از زبون مرسی میخوند

 10. نرگس گفت:

  واقعا دوستمون محمد راست گفت که:
  “حکومتی که در پخش مستقیم سخنان یک رئیس جمهور را می دزدد و قلب و جعل میکند! چگونه رای مردم را ندزدد و تقلب نکند ؟!!”

  ما منتظریم با پیشرفت وکیاست روزافزون مصر وتونس آبروی ریخته شده از اسلام در دید جهانیان-بدست طالبان وجمهوری اسلامی- دوباره به دست بیاید.همانطور که اردوغان دارد این کار را می کند وخدا راشکر ترکیه کشور قدرتمندی شده

 11. hossein گفت:

  یادم میاد اون وقتی که اینها چطور از بهار عربی حرف میزدند واز رفتن فرعون خوشحال بودند .حالا با هم همگی :این فرعون هم باید بره .اون فرعونم باید بره .فرعون چقدر عزیزه.مرگ بر همه کشورها از الف تا ی

 12. محسن گفت:

  شرم بر هرچی سانسورچیه . در هرلباسی و به هر نام و در هر موقعیتی که می خواهند باشند . بدترین نوع سانسور ، خود سانسوری است که این دیو سیرتان به نام حریم دین صدها سال است که در وجود تک تک ایرانیان نهادینه کرده اند . بیایید این پوسته خود ساخته را بشکنیم و فرزندانمان و نسلهای آینده ایران را به یک دمکراسی واقعی بشارت دهیم .

 13. آزاده گفت:

  اصولا کسی که دروغ میگوید فتنه گراست. بدبختی تا چه حد. غلط را احمقانی انجام میدهند که در طول عمر خود فقط به آن گمانند که دروغ را میتوان برای همیشه پنهان کرد.

 14. ناشناس گفت:

  حسابی افتضاح تعطیلی تهران رو سرشون خراب شد با صحبتهای بان و مرسی هورا

 15. khosrow گفت:

  خامنه‌ای شکست خورده است، ولی‌ نمی‌خواهد آنرا قبول کند، فکر می‌کند که همه باید مطیع او باشند. فکر می‌کند میتواند سیاست‌های غلطش را با کمک برخی‌ سازمان‌های بین المللی پیش ببرد. فکر کرده میتواند این سازمان را جایگزین مردم ایران کند. ببینید روی چی‌ حساب باز کرده بود، و ببینید که چگونه این سازمان او را تنها گذشت. و بدانید که خامنه‌ای از کشور‌های اسلامی شکست سختی خواهد خورد.

 16. آرش گفت:

  شرط می بندم نصف صاحبان نظرات بالا اصلا اجلاس رو دنبال نکردند و پخش مستقیم رو دنبال نکردند . این کار زشت توسط کدام مترجم انجام شد .شبکه خبر ،شبکه 1 و یا… چون همزمان در حال پخش و ترجمه بود .

 17. ناشناس گفت:

  من از تلویزیون دیدم مترجم کاملا گفت انقلاب سوریه اصلا فتنه نگفت شاید بعضی جاها رو تحریف کردن ولی این که مترجم گفته فتنه به جای انقلاب سوریه دروغ محضه .کلمه بیشتر دقت کن رسانه های ایرانم برای همین دروغاشونه که کسی حرفشون رو خریدار نیست.جان من سانسور نکن.ابوبکر و…… رو سانسور کردن ولی انقلاب سوریه رو نه نه نه نه نه نه.

  کلمه: دو شبکه صدا و سیما با دو مترجم متفاوت این سخنرانی را به طور زنده پخش کردند: شبکه یک و شبکه خبر. این احتمال را هم بدهید که اشتباه از شما باشد.

 18. amin گفت:

  اقای خامنه ای باید دیگه از این طور حرف زدن دست برداره…………….
  حضرت اقا به سخنان بان کی مون گوش بده و دیپلماتیک تر حرف بزن جان من

 19. ناشناس گفت:

  رهبری با سخنرانی که کرد به همه دنیا فهموند که ایران جای جولان اونها نیست شما که عشق راست گویی بی بی سی و العربی … و همین سایت هستید بدونید که تو نظر سنجی که شده دروغ گو ترین رسانه ها همینان یک کم تعمل کنید فکر کنید تحقیق کنید بعد چیزی بگید زیاد سخت نیست

 20. ناشناس گفت:

  آقای مرسی همون ابتدا هم معلوم بود که چیه و چیکارس نه به ترکیه نه به مصر نه به عربستان نه به قطر ربطی نداره که سوریه یا ایران یا بحرین یا امارات چه خبره دخالت سیاسی یه طرف دادن تسحلیحات یه طرف اینا سال 59 تا 70 با دادن تسلیحات به گروهک منافقین اثبات کردن که چقدر کثیفن الانم با سوریه این کارو می کنن به امید خدا خط اول مقاومت لبنان و فلسطین یعنی سوریه پا بر جا می مونه ولی شمای که اینجوری نظر می دید و دروغ می گید خدا به داد شا برسه که هر چی حجت برای شما ارائه می شه کتمان می کنید مثل همه کسانی که معجزات رو می دیدن و پیامبران روتکذیب می کردند خدا به داد شما برسه اینو میگم همیشه یادتون باشه فان حزب الله هم الغالبون

 21. ناشناس گفت:

  آقای خامنه ای! من به جای شما خجالت کشیدم ….با اون عکس و پوستر غول آسای شما در جلوی مهمانها و خودتون هم زیر پوستر خودتوندر حال سخنرانی! چی بگه آدم!!

 22. ناشناس گفت:

  يعني ترجمه هاي شبكه هاي يك و خبر اينقدر متفاوت بوده؟

 23. ندا گفت:

  عکس خامنه ای و خمینی اون بالا تو اجلاس هم جالب بود. وقتی عکس رهبران بزرگ شد این نشانی از دیکتاتوری است.

 24. کامران گفت:

  با سلام !
  در این شکی نیست که رژیم ولایت فقیه مطلقه در ایران برای نگهداری از سلطه متحجرانه اش بر مردم بروز روشن دروغ میگویند و وضع را طوری به نمائیش میگذارند که گویی هیچ حادثه ای و مشکلی در ایران وجود ندارد بلکه خا منه ای رهبر جمهوری اسلامی و احمدی نژاد به فکر مدیریت جهان اند که با این دروغ ها شاید بتوانند افکار عامه ای را که در قرن بیست ویکم زیر بار هیچکسی نه میروند و هیچ دیکتاتوری نه میتوانند در سایه دروغ و لاف زنی ها یش چهره اصلی و جنایتکارانه اش را پنهان کند با اراده خویش به زندان و یا هم به تعطیلات اجباری بفرستند و به مانند قرون گذشته دروغ های شاخداری بگویند . رژیم جمهوری ولایت فقیه مطلقه قبل از تدویر این اجلاس از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد به تمامی مطبوعات دستور العمل 2 صفحه ای صادر کرده بود که باید مواظب باشند تا از این فرمان سرپیچی نکنند و از نشر مطالب مربوط به زندگی و استقلال دیگر ملت ها نیز همچون حقوق بشر ،عدالت و حقوق مدنی بپرهیزند تا مبادا مسیر توجه اشتراک کننده گان اجلاس بسوی مسائل حقوق بشر،حق اعتراضات مردمی در ایران معطوف شوند ! مگر در همان روزی که آقای محمد مرسی رهبر حزب آزادی و عدالت بحیث رئیس جمهور منتخب مصر اعلام گردید ، خبر گزاریی امنیتی فارس متن مصاحبه با آقای مرسی را با جعل صدای وی منتشر نکرد ؟ که بالاخیره سخنگویی محمد مرسی اعلام کرد که رئیس جمهور مرسی با هیچ یکی از خبرگزاریهای رسمی رژیم جمهوری اسلامی مصاحبه ای انجام نداده است و خبر گزاری فارس را به اتهام جعل خبر تحت پیگیریی قضای قرار خواهند داد ؟ که مقامات امنیتی رژیم در کار جعل و دروغ ید طولانی دارند

 25. نکیسا سامی گفت:

  واقعا شرم آور است.
  انجام این عمل زشت اگر برای اولین بار ازسوی کسی صورت بگیرد ممکن است بتوان آنرا با توجیه اینکه اشتباهی صورت گرفته ماست مالی کرد ولی شما که سالهای مدیدی است به ملت خود وخارجی ها بزرگترین دروغها را به صورت سریالی گفته اید مطمئن باشید با اینکار گامی باردیگر خود به عدم مشروعیتتان مهر تایید زدید. جالب آنکه هریک از رسانه های داخلی سخنان مرسی را به سلیقه خود منتشر کرده اند واین برای کشوری که خودراکارواندار پیشرفت علم می داند واقعا شرم آور است .

 26. ali گفت:

  اقای مرسی بوقلمون کشور امام زمان را می خوری بعد بر علیه هم ریش ما اقا بشار حرف می زنی گیرت نیارم.

 27. صدرا گفت:

  عزیزم اون چیزی که من دیدم ،شبکه خبر تمام سخنرانی رو بدون سانسور پخش کرد.
  اونجا که مرسی اول صلوات فرستاد بر پیغمبر و اهل بیت و بعد به ابوبکر و عمر و عثمان وعلی (ع) سلام داد. {البته ترجمه ۲۰ ثانیه بعد ازآغاز سخنرانی شروع شد و این قسمت بصورت عربی بدون مشکلی پخش شد}
  در مورد سوریه هم عبارت به ((انقلاب)) ترجمه شد نه ((فتنه)) و ترجمه شد به ((انقلاب سوریه)).

  شما سبزها نتونستید از از این آب ماهی بگیرید حالا متوسل شدید به دروغ و یک سری مسائل آبکی

  حالا شما چرا گیر دادید به سوریه و اینها. مگر جنبش سبز مهم تر از سوریه نیست؟ مگر از نظر شما هر مساله داخلی ای مهم تر از مسایل خارجی نیست؟
  اینکه در این اجلاس کشوری باشه که نظرش در مورد حکومت سوریه با نظر حکومت ایران متفاوت باشه طبیعیه. به همین خاطر رهبری هم در این مورد صحبت نکرد.
  اگر راست میگید یه سندی توی سایت بذارید که نشون بده توی این اجلاس، از این ۱۲۰ کشور فقط یکیشون از جنبش سبز حمایت کرده یا در موردش حرف زده یا علیه حکومت ایران موضع گرفته

 28. مسعود گفت:

  نون مفت سپاه رو میخوری اینطوری طرفدارشون هستی !؟

 29. سارا گفت:

  افکار عمومی دنیا متوجه شدند که حکومت ولایت فقیه ایران وقتی سخنان رئیس جمهوری مصر کشوری که ریاست دوره گذشته جنبش غیرمتعهدها بوده را در پخش مستقیم سانسور و با تحریف آن به جای سوریه از نام بحرین و به جای انقلاب سوریه از فتنه استفاده میکند به راحتی میتواند رای واقعی مردم را پنهان کند و در انتخابات تقلب کند و زندانیان سیاسی را بنا به دلیل های غیر واقعی زندانی کند.در این اجلاس سانسور ، جعل,تحریف و بی اخلاقی جمهوری اسلامی با وجود ادعاهایی که در پاکی و الهی دارد به تمام دنیا منتقل شد.حال اقتدارگرایان سعی کنند سخنرانی خامنه ای زیر عکس بسیار بزرگ خود را نشانه پیروزی بدانند تغییری در این واقعیت نخواهد داد که مهمترین مهمانان آنها یعنی آقای مُرسی و بانکی مون در تهران بر خلاف مواضع خامنه ای صحبت کردند و آقای مُرسی و محمودعباس حتی حاضر نشدند به دیدار خامنه ای برودند و آقایبانکی مون چشم درچشم رهبرج دوخت وازرفتارنظام تحت رهبری اوانتقادکرد و این سخنان حرف های رییس جمهور مصر در تهران چنان برای حکومت جمهوری اسلامی شوک آور بود که با دستپاچگی دست به سانسور و تحریف آن زد و حتی تعدادی همانند حمیدرضا ترقی به انکار سخنان مرسی پرداختند.حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه درگفتگو با مسیح علی نژاد می گوید: آقای مرسی به هیچ وجه علیه بشار اسد حرفی نزده بلکه از رژیم سوریه دفاع کرده است! حتی یک کلمه هم علیه رژیم سوریه حرف نزد بلکه اینها همه دروغ پردازی های رسانه های وابسته به آمریکایی هاست و نخست وزیر سوریه به خاطر رفتن به دستشویی اجلاس را ترک کرد ! فراموش نکنیم علت حضور بعضی از کشورها در ایران به علت برگزاری دوره ای اجلاس است و نه تاییدحکومت وگرنه آیا احمد نژاد که بارها برای شرکت در اجلاس سران به نیویورک رفته است نشان از تایید و دوستی حکومت جمهوری اسلامی با آمریکا است؟! اگر برگزای یک نشست عدم تعهد آنهم با آن کیفیت نشان اقتدار نظام ما و انزوای آمریکاست!!! آنوقت برگزاری نشست های بسیار زیاد سران جهان در نیویورک که همه کشورهای غیر متعهد هم در آن با هیات های عالیرتبه شرکت میکنند از جمله حضور چند باره احمدی نژاد در نیویورک برای آمریکا نشان از چه دارد؟! آیا وقتی احمدی نژاد در نیویورک سخنرانی میکند مترجم ها سخنانش را با جعل و تحریف ترجمه میکردند؟ آیا اوباما هم مانند احمدی نژاد گفت حاضر است در مصر کارگری کند و در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک همانند خامنه ای زیر عکس غول آسای خودش سخنرانی میکند؟

 30. سارا گفت:

  افکار عمومی دنیا متوجه شدند که حکومت ولایت فقیه ایران وقتی سخنان رئیس جمهوری مصر کشوری که ریاست دوره گذشته جنبش غیرمتعهدها بوده را در پخش مستقیم سانسور و با تحریف آن به جای سوریه از نام بحرین و به جای انقلاب سوریه از فتنه استفاده میکند به راحتی میتواند رای واقعی مردم را پنهان کند و در انتخابات تقلب کند و زندانیان سیاسی را بنا به دلیل های غیر واقعی زندانی کند.در این اجلاس سانسور ، جعل,تحریف و بی اخلاقی اقتدارگرایان با وجود ادعاهایی که در پاکی و الهی دارد به تمام دنیا منتقل شد.حال اقتدارگرایان سعی کنند سخنرانی خامنه ای زیر عکس بسیار بزرگ خود را نشانه پیروزی بدانند تغییری در این واقعیت نخواهد داد که مهمترین مهمانان آنها یعنی آقای مُرسی و بانکی مون در تهران بر خلاف مواضع خامنه ای صحبت کردند و آقای مُرسی و محمودعباس حتی حاضر نشدند به دیدار خامنه ای برودند و آقای بانکی مون چشم درچشم رهبرج دوخت وازرفتارنظام تحت رهبری اوانتقادکرد و این سخنان رییس جمهور مصر در تهران چنان برای حکومت شوک آور بود که با دستپاچگی دست به سانسور و تحریف آن زد و حتی تعدادی همانند حمیدرضا ترقی به انکار سخنان مرسی پرداختند.حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه درگفتگو با مسیح علی نژاد می گوید: آقای مرسی به هیچ وجه علیه بشار اسد حرفی نزده بلکه از رژیم سوریه دفاع کرده است! حتی یک کلمه هم علیه رژیم سوریه حرف نزد بلکه اینها همه دروغ پردازی های رسانه های وابسته به آمریکایی هاست و نخست وزیر سوریه به خاطر رفتن به دستشویی اجلاس را ترک کرد ! فراموش نکنیم علت حضور بعضی از کشورها در ایران به علت برگزاری دوره ای اجلاس است و نه تاییدحکومت وگرنه آیا احمد نژاد که بارها برای شرکت در اجلاس سران به نیویورک رفته است نشان از تایید و دوستی حکومت جمهوری اسلامی با آمریکا است؟! اگر برگزای یک نشست عدم تعهد آنهم با آن کیفیت نشان اقتدار نظام ما و انزوای آمریکاست!!! آنوقت برگزاری نشست های بسیار زیاد سران جهان در نیویورک که همه کشورهای غیر متعهد هم در آن با هیات های عالیرتبه شرکت میکنند از جمله حضور چند باره احمدی نژاد در نیویورک برای آمریکا نشان از چه دارد؟! آیا وقتی احمدی نژاد در نیویورک سخنرانی میکند مترجم ها سخنانش را با جعل و تحریف ترجمه میکردند؟ آیا اوباما هم مانند احمدی نژاد گفت حاضر است در مصر کارگری کند و در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک همانند خامنه ای زیر عکس غول آسای خودش سخنرانی میکند؟

 31. صادق گفت:

  برای من جالب بود وقتی دیدم در کشوری که ادعای نمایندگی حکومت از جانب خداوند را دارد در نشستی که برگزار میکند به جای اینکه با هنر زیبای خطاطی ایرانی اسماء جلاله دیده شود به جای آن عکس بسیار بزرگ بنده خدا و به سبک فرعونیان که سعی میکردند هر نشانه ای از آنان همانند اهرام مصر بزرگ باشد عکس بسیار بزرگ خامنه ای گذاشته شده بود که بیشتر از هر عکس,تابلو و نوشته ای به چشم می آمد و خودنمایی میکرد. آیا بنده صالح خدا به دنبال خودنمایی است و یا اینکه چنین رفتاری از صفات فرعونیان و دیکتاتورها است

 32. ناشناس گفت:

  اعمال و نیت هر فرد در صورت او تاثیر دارد
  در خامنه ای جذبه روحانی وجود ندارد ودر لحظه مرگش همان کسان دیگری که جنایت کردند زشتی را خواهید دید

 33. محسنی زاده گفت:

  سلام
  مطلب مقاله فوق حاوی مطالب خلاف واقع است. من خودم بطور مستقیم با چند نفر دیگر سخنرانی آقای خامنه ای و سخنرانی مرسی و سخنرانی بان کی مون را شنیدیم. بخش هائی که می گوئید از سخنرانی مرسی حذف شده صحیح نیست. اسمی هم از بحرین نیاورد.
  در کامنت های فوق نیز دیدم که به این خبر خلاف واقع شما اعتراض شده و شما توجه نکرده و با پاسخی سطحی از آن گذشته اید. اگر راست می گوئید، فایل صوتی مطلب فوق و تغییراتی که مدعی هستید را بگذارید. در غیر این صورت به اشتباه خود اعتراف کنید و در غیر این صورت، در صداقت رسانه ای شما تردید جدی خواهد بود
  با تشکر
  91/6/11

  کلمه: در صورت تمایل، گزارش زیر را ببینید تا به اشتباه خود و حجم دروغ پردازی رسانه ملی پی ببرید:

  https://www.youtube.com/watch?v=EE456Uy3PzU

 34. ناشناس گفت:

  salam be masulane sayt.bebakhshid man ye soal dashtam aya shoma ba in sokhan ke esrayil ghasebe va bayad nabud beshe movafeghid???????????????aya sokhane seyede azizeaman mohandes musaviin nabud ke esrayil bayad az felestin kharej shavad dar monazere ba mahmude ahmadi nejad???????????????