سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » وعده آزادی یکباره 25 هزار زندانی/ آیا کسی از زندانیان سیاسی هم آزاد می‌شود؟...
» نیاز به عادی نشان دادن وضعیت حقوق بشر، در آستانه غیرمتعهدها در تهران

وعده آزادی یکباره 25 هزار زندانی/ آیا کسی از زندانیان سیاسی هم آزاد می‌شود؟

چکیده :در حالی که تعداد و نسبت زندانیان در کشور ما بیش از دو برابر نرخ جهانی است، آزادی بیش از بیست هزار نفر از زندانیان را باید به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد که در این میان نام زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی و مدنی که طی سالها حبس از یک روز مرخصی هم محروم بوده اند، دیده شود....


کلمه – گروه اجتماعی: همزمان با برگزاری اجلاس سران در تهران، مدیر کل حوزه ریاست سازمان زندان ها خبر از آزادی 25 هزار تن داده است.

در حالی که بررسی های قبلی کلمه نشان می داد تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده به مناسبت عید فطر در حال اتمام دوران حبس بودند، اینک خبر از آزادی تعداد دیگری زندانی می رسد که به مناسبت عید فطر مشمول عفو رهبری شده اند؛ هرچند هنوز مشخص نیست کسی از زندانیان سیاسی هم در میان آنها هست یا نه.

به گزارش کلمه، اکنون سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني كشور می گوید براي تسريع در كار آزادي محكومان كه شامل عفو شده‌اند، امكاناتي را فراهم كرده كه با تأييد مرجع قضايي، آنان بلافاصله از زندان آزاد شده و به كانون خانواده‌شان بازگردند.

آمارها نشان می دهد سالانه هشتصد هزار نفر به زندان های کشور وارد می شوند و زندان های کشور از حداقل امکانات رفاهی برای زندانیان بی بهره است.

از آنجا که بحث حقوق بشر یکی از موضوعات جدی در مذاکرات تهران با کشورهای مختلف جهان است، به نظر می رسد مسئولان کشوری برای رفع یخ روابط با کشورهای دیگر، همزمان با برگزاری مقدمات اجلاس سران غیرمتعهدها، اقدام به آزادی بیش از بیست هزار زندانی کرده باشند.

در حال حاضر برخی از زندانها بیش از ۵ برابر ظرفیت خود زندانی دارند و تغذیه نامناسب، وضعیت بهداشتی ناگوار، رفتار نامطلوب زندانبان از مشکلات جدی در این زندان هاست.

دو روز پیش خبری مبنی بر موافقت رهبری با آزادی تعدادی از زندانیان به درخواست رییس قوه قضاییه منتشر شده بود. بر اساس این نامه تنها سرقت مسلحانه، قاچاق اسلحه و آدم ربایی و اقدام علیه امنیت ملی از عفو عمومی استثنا شده بود.

به نظر می رسد با اجراي بخشنامه عفو عيد سعيد فطر حدود 25 هزار تن از محكومان جرايم غيرعمدي و مالي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب، سازمان تعزيرات حكومتي و سازمان قضايي نيروهاي مسلح كه با حكم قطعي در زندان‌هاي كشور تحمل كيفر مي‌كنند، آزاد شوند.

مديركل حوزه رياست و روابط عمومي سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني درباره عفو زندانيان به مناسبت عيد سعيد فطر به روزنامه ایران گفته است: همه ساله در مناسبت‌هاي خاص با پيشنهاد رئيس قوه قضائيه و موافقت رهبري گروهي از زندانيان جرايم غير‌عمدي و مالي كه شاكي خصوصي ندارند و فقط به خاطر عسر و عجز (ناتواني در پرداخت) جريمه نقدي در زندان تحمل كيفر مي‌كنند، مورد عفو قرار مي‌گيرند و از زندان‌هاي كشور آزاد مي شوند و اين‌بار نيز به مناسبت عيد سعيد فطر رأفت اسلامي شامل بسياري از زندانيان زن و مرد شده است.

وي در ادامه می گوید: قوه قضائيه در اجراي بند 11 از اصل 110 قانون اساسي به مناسبت عيد سعيد فطر براي آزادي زندانيان مالي و جرايم غير‌عمدي كه در پرداخت جريمه نقدي و ديون خود ناتوان بوده‌اند، دستورالعملي را تهيه كرده تا با اجراي آن محكومان زنداني مورد عفو قرار بگيرند كه البته اين دستورالعمل از سوي رئيس قوه قضائيه به رهبري پيشنهاد شد كه مورد موافقت وی نيز قرار گرفت.

پورنبي افزوده است: بخشنامه عفو زندانيان عيد فطر روز گذشته به همه زندان‌هاي كشور ابلاغ شده و پيش‌بيني مي‌كنيم حدود 20 تا 25 هزار زن و مرد محكومان دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب، سازمان قضايي نيروهاي مسلح، سازمان تعزيرات حكومتي و دادگاه‌هاي عمومي كه به خاطر جرايم غير‌عمدي و مالي تحمل كيفر مي‌كردند، آزاد شوند. البته اين بخشنامه شامل كساني مي‌شود كه شاكي خصوصي نداشته باشند و حكم محكوميت آنان نيز قطعي شده باشد. در ضمن در راستاي اجراي اين بخشنامه مجازات محكومان بسياري كاهش يافته است.

همچنين سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني كشور براي تسريع در كار آزادي محكومان كه شامل عفو شده‌اند، امكاناتي را فراهم كرده كه با تأييد مرجع قضايي، آنان بلافاصله از زندان آزاد مي‌شوند تا به كانون خانواده‌شان بازگردند.

تلاش برای آزادی زندانیان در حالی صورت می گیرد که بر اساس متون دینی زندان جایگاهی در تعزیرات ندارد. جمهوری اسلامی با وعده تبدیل کردن زندان ها به دانشگاه به روی کار آمد ولی اینک زندان ها جوابگوی کثرت زندانیانی نیست که با عناوین مختلف به حبس فرستاده می شوند.

بر اساس آمار منتشر شده، تعداد زندانیان در سال ۵۷ که منجر به انقلاب اسلامی شد، با توجه به جمعیت ۳۶ میلیون نفری نزدیک به ۱۰ هزار نفر بود. با در نظر گرفتن آمار رشد زندانیان بر اساس جمعیت کشور، باید میزان زندانیان ایران نسبت به دو برابر شدن جمعیت به حدود ۲۰ هزار نفر می‌رسید. در حالی که تعداد زندانیان نزدیک به ۱۷۰ هزار نفر شده است.

این در حالی است که در دنیا متوسط زندانی به ازای هر یک‌صد هزار نفر، ۱۴۸ نفر است که این میزان در ایران به ازای هر یک‌صد هزار نفر، ۲۷۱ نفر است که این میزان تقریبأ دو برابر متوسط جهانی است.

یکی از نمایندگان مجلس با اشاره به اینکه تعداد زندانیان در زندان ها آنقدر زیاد است که تا روی پله ها هم می‌خوابند، خواستار افزایش بودجه سازمان زندان ها شده بود. او گفته بود که بودجه سازمان زندان‌ها کفاف تامین لباس و غذای زندانیان را نمی دهد و آن قدر در زندان ها مشکل هست که به هر دو نفر یک پتو می‌رسد.

اما طی این سالها کسی نپرسیده است چرا این همه زندانی در حکومتی وجود دارد که براساس بند اول قانون اساسی، وظیفه دولت، فراهم کردن زمینه های رشد و تعالی مردم است.

اینک آزادی بیش از بیست هزار نفر از زندانیان را باید به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد که در این میان نام زندانیان سیاسی و فعالان سیاسی و مدنی که طی سالها حبس از یک روز مرخصی هم محروم بوده اند، دیده شود.

نسرین ستوده، بهاره هدایت، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی، امیرخسرو دلیرثانی، سیدمهدی خدایی، محمد داوری، محمد سیف زاده، بهنام ابراهیم زاده، محمدصدیق کبودوند، ابوالفضل عابدینی نصر، سماء نورانی، سیامک قادری، حسین زرینی، سیدمحمد ابراهیمی، آرش سقر، افشین اسانلو، علیرضا رجایی، محمدحسین نعیمی پور، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، فیض الله عرب سرخی، بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، محمد طاهر قزوینی، عماد بهاور، ابوالفضل قدیانی، عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی، سیاوش حاتم، سعید متین پور، مسعود پدرام، کیوان صمیمی، سیدامیر خرم، عبدالفتاح سلطانی، عیسی سحرخیز، محسن امین زاده، حسن اسدی زید آبادی، بابک داشاب، مجید دری، مجید توکلی، احمد زیدآبادی، حشمت الله طبرزدی، رسول بداغی، محمدامین هادوی، ضیا نبوی، مسعود باستانی، مهدی محمودیان، رضا شهابی، محسن میردامادی، احمد هاشمی و بسیاری دیگر از جمله زندانیان سیاسی هستد که طی سه سال گذشته از حداقل حقوق زندانی بهره مند بوده اند و همچنان در زندان اند.


29 پاسخ به “وعده آزادی یکباره 25 هزار زندانی/ آیا کسی از زندانیان سیاسی هم آزاد می‌شود؟”

 1. امیدسبز گفت:

  آزادی 20 هزار زندانی؟ شوکه شدم! مگر چقدر زندانی داریم که تازه 25 هزار تاشون آزاد شدند؟ کشور اسلامی و این همه اسیر و زندانی؟
  خب کار خوبیه و تبریک میگیم به آزادشده گان
  البته ما ساده لوح نیستیم که باور کنیم این بخشش ها و آزادی ها به خصوص در مورد زندانیان سیاسی، به خاطر رافت اسلامی آقایان است!
  بلکه از ترس این اجلاس و برای اهداف سیاسی هست

 2. سامان گفت:

  این اقدام را ستایش میکنیم و امیدواریم این اقدام سرآغازی باشد برای بدست آوردن دل مردم که زجرهای فراوانی را تحمل کرده اند

 3. ناشناس گفت:

  تمام مردم ایران میدانند که حکومت فعلی ایران در دست افراد تاراجگر میباشد که چیزی غیر از منافع و پول برایشان مهم نیست.
  طرف مقابل ما افراد خشکه مقدس و یا مرتجع و یا دارای فکر وایده خاص نیستند فقط مشتی دزد هستند که زیر لوای فردی دیوانه و لجباز به بقا و دزدی خود ادامه میدهند.
  اگر غیر از این فکر شود اشتباه است و مبارزه به جایی نمیرسد
  حال باید دید در واژگونی رژیمهای دزد و چپاولگر با چه منطق و سیاستی میتوان پیروز شد.
  اینکه مرتب انها را افشا کنیم چیزی را درمان نمیکند چون همه مردم انها را میشناسند و شما در حقیقت چیز روشنی را افشا میکنید که اثری ندارد.

 4. آرش ایران گفت:

  حکومت کودتا به زانو در آمد .. احمدی بای بای

 5. ناشناس گفت:

  يك يا حسين تا ميرحسين

 6. نادر گفت:

  زمستان است……

 7. ناشناس گفت:

  با عرض تسلیت و همدلی با زلزله زدگان آذربایجان
  همه از آزادی بویژه آنان که به ناحق در ستمگاه حکومت گرفتار آمده اند خوشحال خواهیم شد۰ اما این کافی نیست و ما خواهان آزادی بی قید و شرط تمامی کسانی هستیم که به بهانه های موهوم و بی اساس در دست دژخیمان قرار دارند۰مانورهایی از این دست به بهانه حق سکوت و فریب افکار عمومی صورت میگیرد و لاجرم هیچ اعتمادی به تضمین آن نمی باشد۰ چه بسا پس از عبور خر از پل مراد، دژخیمان دوباره چنگ ودندان نشان داده و دست به آزار و اذیت و بازگرداندن مجدد برخی از آزادگان برآیند۰ به عبارتی ساده مردم دیگر به هیچ یک از امور حکومت باور ندارند۰ هشیار باشیم و از شرایط به وجود آمده حد اکثر استفاده را ببریم۰ صدای اعتراضمان را در حضور به اصطلاح غیرمتعهدها هر چه رساتر به گوش وجدانهای بیدار برسانیم۰ نگذاریم خاک درچشمانمان بپاشند۰
  از جنبش سبزمان همچون تخم چشم مراقبت کنیم تا به آرمانهای انسانی خویش همانا استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی دست یابیم۰ به امید آن روز که دیرنیست ، دور نیست۰

 8. ناشناس گفت:

  این ها زندانیان سیاسی را که به خود خا منه ای نامه نوشته و او را مورد انتقاد قرار داده اند را ازاد نخواهند کرد .و با بعضی ها هم رهبر مطلقه د ندان دارد مانند ملی مذهبی ها مانند بهزاد نبوی تاج زاده و…

 9. ناشناس گفت:

  عده ای از سیا سیون را هم تازگی زندان کرده اند و دستگیر شده اند

 10. ناشناس گفت:

  hadaf az khali kardan zendanha 2 dalil dareh 1: ma zendani siyasi nadarim dar zaman ejlas 2:agar shorshi shod ja dashte bashan baraye zendani kardan mardom

 11. ناشناس گفت:

  «دو روز پیش خبری مبنی بر موافقت رهبری با آزادی تعدادی از زندانیان به درخواست رییس قوه قضاییه منتشر شده بود. بر اساس این نامه تنها سرقت مسلحانه، قاچاق اسلحه و آدم ربایی و اقدام علیه امنیت ملی از عفو عمومی استثنا شده بود»
  جالب است که جرم مبهم اقدام علیه امنیت ملی که معمولا به زندانیان سیاسی نسبت داده می شود کنار جرم هایی مثل سرقت مسلحانه قاچاق اسلحه و آدم ربایی گذاشته شده!
  در عوض کسانی که کلاه برداری کلان کرده اند احتمالا آزاد می شوند. به نظر من این فقط وسیله ای است برای آزاد کردن مجرمان اقتصادی که آشناهای گردن کلفت دارند و فقط جنبه تبلیغاتی دارد.
  بهتر است که به حکومت برای این جور بازی های تبلیغاتی کمک نکرد.

 12. ناشناس گفت:

  امیدوارم همه زندانیان سیاسی آزاد شوند. غصه از دلم خواهد رفت اگر آنها نزد خانواده هایشان برگردند و میر ما و شیخ شجاع و دکتر رهنورد گرامی از حصر خارج شوند و کشور در وضعیت عادی قرار گیرد. خدا!!! خیلی دعا کردم و تو قول استجابت داده ای.

 13. آریا گفت:

  به امید آزادی 76 میلیون ایرانی محبوس در زندان خانگی و مملکتی

 14. آرش گفت:

  لطفا ساده نباشيد!
  وقتي همين ديروز 25 دانشجوي شناخته شده كه از فعالين خقوق بشر هستند رو بي گناه فقط به جرم اينكه خارج از چارچوب سپاه وبسيج به زلزله زده ها كمك ميكردن رو دستگير وبه زندان ميبرن واحتمالا الان تحت بازجويي وشكنجه اطلاعات هستن…
  چقدر ساده لوخانه است كه اين اقدام تبليغاتي حكومت رو باور كنيم واونو گامي در جهت برقراري دموكراسي تو مملكت بدونيم

  مطمئن باشيد اونا اكثرشون كه ازاد مي شن از قاچاقچيان وسارقان وخلافكاران هستن.

  وقتي فقط زندان رجايي شهر كرج 30 هزار زنداني داره در حاليكه ظرفيت اون 5000 نفره!!! يعني اينكه حكومت براي خلاصي از هزينه هاي زندانيان وخلوت شدن زندانها اين كار رو ميكنه تا از اون طرف نزديك اجلاس عدم تعهد ژست مسخره دموكراسي هم بگيره!!

 15. مريم گفت:

  خدايا مردمم را از چاپلوسي ودروغ حفظ كن .خدايا مردم را از انتخاب ابلهان ودزدها براي حكومت ومملكتداري حفظ كن . خدايا صداقت يعني گفتار نيك وپندار نيك ورفتار نيك را دوباره چون پدرانم سرلوحه كارما قرار ده

 16. یکی از همان زندانیان امضا کننده ی نامه گفت:

  تعجب نکنید اینها به اهداف خود رسیده اند.فشار اقتصادی حتی بیشتر از برنامه خودشان جلو رفته در بدو گرانی از حرکت اعتراضی مردم میترسیدنند .دیدند از سیب زمینی بخار بلند میشه ولی از ملت نه.و انقدر بیش رفتند که صدای خودشان هم در امده .فشار سیاسی در زندان هر کاری دوست دارند میکنند

 17. ناشناس گفت:

  بدبخت هاي توهم زده اين عفوهاشامل كساني كه جرايم مالي دارند

 18. ناشناس گفت:

  حالا چرا به ما می گی بدبخت؟ مگه بده که امید به آزادی عزیزان دربندمان داریم؟

 19. مشقاسم گفت:

  یا حضرت جرجیس مگر بابام جان ما کلا چقدر زندانی داریم که قرار است بیست و پنج هزار تای آنها آزاد شوند؟

 20. ناشناس گفت:

  به همين خيال باشيد…….

 21. ناشناس گفت:

  موقعي اظهار خوشحالي کنيد که چيزي بنام زندان سياسي وجود نداشته باشد ….
  مرحوم طالقاني بعد از آزادي از زندان اوين در سال 57 گفته بود اميد روزي زندان اوين موزه جنايات ديکتاتوري شود!….

 22. ناشناس گفت:

  فعلا که موسوي را به تخت جراحي فرستادند…..

 23. حاج علی گفت:

  دروغ محض ! ما در ایران زندانی سیاسی نداریم !!! چندنفر سیاسی کار به جرائم اقتصادی ؛ دزدی؛ قتل و… بازداشتند و بس !!!!!!!!!!!!!!

 24. ناشناس گفت:

  این آزادی ها که از روی اجبار و شرایط خطرناکی که آقای سید علی خامنه ای برای مملکت بوجود آورده ناشی می شود اما ما نباید راضی شویم وباید باید باید به دنبال انتخابات آزاد زیر نظر سازمان های بی طرف بین المللی باشیم تا از این وضعیت حکومت های فردی که صده ها ملت ایران گرفتارش
  هستند نجات پیدا کنند . البته باید در جهت آگاهی مردم برای پذیرش دمکراسی و عمل به قواعد حاکم بر دمکراسی برای مردمی که چندین صده فقط
  دیکتاتوری را دیده اند تلاش کرد . به امید آن روز

 25. nima گفت:

  یه زمانی قرار بود زندانها به دانشگاه تبدیل بشه .چه خوابها که ندیدیم .در حکومت اسلامی فقط یه قلم 25 هزار زندانی را میخوان آزاد کنند .مگه چند هزار زندانی در این مملکت وجود داره که 25000 هزار را یه جا آزاد میکنی .چه شد که در این مملکت به جای دانشگاه زندان ساخته شده .درست 32 سال هست که روح وروان تک تک ایرانیان در زندان است .نا امیدی از زندگی .فقر .فحشا. مواد مخدر .طلاق واز هم پاشیدگی زندگی .دروغ وریا .چاپلوسی دقلکاری .وهر کلمه پست وبدی که تو میدانی در این مملکت اسلامی ریشه دوانده .ما همه میدانیم که ایران زندانی بزرگ برای هر ایرانی تبدیل شده .چه زمان این زندان ویران خواهد شد فقط خدا میداند صبر مردم رو به پایان هست

 26. ناشناس گفت:

  عوض آن دانشگاهها تبدیل شده به زندان. یک کدام از حرفها و قول هایی که دادند عملی نشد، درست به عکس عمل کردند.

 27. رضا افتاده گفت:

  با سلام. عذر می خواهم صریح مطرح می کنم. ساده نباشید و احساسی تحلیل نکنید. زندان ها خالی می شوند تا برای بعدها خالی باشد. آینده ی زندان ها پر تر از امروز خواهند شد. این آقایان ذره ای رحم نخواهند داشت. باید فکر دیگری کرد.

 28. سروش گفت:

  به نظر من امار واقعی چندین برابر این امار است من سرباز زندانها بودم و دو سال در چندین زندان خدمت کردم

 29. احسان گفت:

  آنچه که محتمل است در این لیست نام معتادین و دزدها و اراذل و اوباش و متجاوزین به نوامیس مردم و خائنین به وطن ذکر خواهد شد و احتمالا به همان نسبت برای بازداشت دانشجویان و فعالین ملی سیاسی و اجتماعی که آرمانشان را وطن و عزت ملت و مملکت قرار داده اند برنامه ریزی شده!:-)