سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازداشت دسته جمعی فعالان مدنی و امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده...
» به جرم اینکه حاضر نبودند کمک های مردمی را به نیروهای سپاه تحویل دهند

بازداشت دسته جمعی فعالان مدنی و امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده

چکیده :آخرین خبر رسیده به کلمه (ساعت دو و نیم بامداد) حاکی از بازداشت دسته جمعی امدادگران داوطلب و فعالان دانشجویی و مدنی حاضر در کمپ داوطلبان برای کمک های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان است. هنوز از تعداد بازداشت شدگان و سرنوشت آنها خبری در دست نیست و فعلا تمام ارتباطات با افراد حاضر در محل قطع شده است....


کلمه_ گروه اجتماعی:

امدادگران داوطلب و فعالان دانشجویی و مدنی حاضر در کمپ داوطلبان برای کمک های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان بازداشت شدند.

آخرین خبر رسیده به کلمه (ساعت دو و نیم بامداد) حاکی از بازداشت دسته جمعی امدادگران داوطلب و فعالان دانشجویی و مدنی حاضر در کمپ داوطلبان برای کمک های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان است. هنوز از تعداد بازداشت شدگان و سرنوشت آنها خبری در دست نیست و فعلا تمام ارتباطات با افراد حاضر در محل قطع شده است.

در آخرین ارتباطات فعالان مذکور تاکید کرده بودند که در صورت بازداشت دست به اعتصاب غذای دسته جمعی خواهند زد.

یکی از فعالان مدنی حاضر در این کمپ، پیش از حمله نیروهای امنیتی و انتظامی برای بازداشت دسته جمعی امدادگران داوطلب، به خبرنگار کلمه گفته بود: درگیری ها از آنجا آغاز شد که سپاه وارد ماجرا شده و تصمیم به ضبط کمک های مردمی جمع آوری شده از سوی فعالان داوطلب گرفته است. حجم کمک های مردمی به این کمپ بسیار زیاد بوده واعضای کمپ تاکید کرده اند برای همکاری قانونی و تحت نظارت تخصصی و فنی نهاد های مسئول فعالیت کردن مثل سازمان هلال احمر و غیره مشکلی ندارند. حتی درباره ارائه گزارش دقیق درباره میزان کمک های جمع آوری شده و چگونگی توزیع آن اعلام آمادگی کامل کرده اند. اما سپاه با دخالت خود تاکید کرده که باید اقلام ضبط و به این نهاد تحویل شود.

او خاطرنشان کرد که بچه ها معتقدند این کمپ مورد اعتماد مردم بوده و حجم زیاد اجناس جمع آوری شده به دلیل همین اعتماد است و اگر مردم به نهادهای حکومتی اعتماد داشتند سراغ ما نمی آمدند. ما حاضر نیستیم با تحویل اقلام به اطمینان مردم خیانت کنیم.

بر اساس این گزارش قبل از اقدام نیروها برای بازداشت حدود ده ون و پژو به همراه 50 الی 60 مامور جلوی انبار کالاهای تهیه شده برای زلزله زده ها در محل مستقر شده اند.

نیروهای یگان ویژه و اطلاعات، با حضور در مقابل درب انبار توشه، واقع در جاده تبریز- ورزقان، چهار کیلومتری جاده سرند، پلاستیک سازی جعفر نظامی، به بهانه اینکه این محل از نظر بهداشتی مشکل دارد، قصد پلمپ انبار را داشته‌اند که با مقاومت حاضران روبرو می‌شوند و آن ها پس از بازگشت به درون انبار، مجبور به قفل کردن درهای ورودی انبار می‌شوند.

در همین حال،‌ این فعال مدنی حاضر در منطقه به خبرنگار کلمه خبر داد که روز گذشته دو نفر از ماموران امنیتی با پوشش امدادگر داوطلب به این جمع پیوسته و به بررسی اقلام جمع آوری شده پرداختند. این دو مامور پس از بررسی مواد و اطمینان از سلامت افراد حاضر و اقلام جمع آوری شده پس از صحبت با مسئولان کمپ آنجا را ترک کرده بودند.

حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر که در مرخصی به سر می برد، یکی از مسئولان این کمپ بوده که بدون هیاهو قصد کمک به هم استانی های خود را داشت و در این رابطه مسئولان پرونده وی نیز مخالفتی ابراز نکرده بودند.

شرایط در کمپِ امدادگران داوطلب در روستای سرند به کلی تغییر کرده است. از ابتدای روز چهارشنبه دو ماشین پیکان پلیس با حکم قضایی مخدوش تلاش داشتند کمپ کمک های مردمی را پلمب کنند که با ممانعت نیروهای مردمی و حاضرین مواجه شدند.

روز گذشته نیز نیروهای امنیتی به کمپ ها حمله کرده و خواستار جمع آوری فوری آنها شده بودند که با مقاومت مردم و در خواست حکم قضایی مواجه شدند.

پیش بینی اینکه بخش هایی از حاکمیت بخواهد سد راه فعالیت خودجوش کمک های مردمی و نهادهای مدنی در زلزله آذربایجان شود، چندان سخت نبود. چرا که صدای همدلی و همبستگی مردم در جای جای ِ جهان پیچید که در این عرصه گوی سبقت را از دولت ربودند.

پیش از این گزارش شده بود، دو اکیپ شامل مددکاران اجتماعی کودکان و هم چنین روانشناسانی که برای کمک به زلزله ‌زدگان آذربایجان در مناطق روستایی حاضر شده بودند، با تهدید به توقیف مدارک از سوی اداره اطلاعات اهر و تبریز، مجبور به ترک منطقه شده اند.

این موضوع در کنار انتشار خبر بازداشت سعید شیرزاد از فعالان مدنی که که برای همکاری در عملیات امداد و نجات و کمک به مردم به منطقه زلزله زده رفته بود، باعث نگرانی مضاعف فعالان اجتماعی غیر وابسته به دولت شده است. آقای شیرزاد به همراه دو نفر دیگر در محل یکی از کمپ های امدادی توسط ماموران امنیتی دستگیر شده، اما کمی بعد دو نفر دیگر آزاد شده اند.

همچنین طی روزهای اخیر برخی گزارش ها از توقیف برخی ماشین های حمل مواد بهداشتی و خوراکی مردمی که به مناطق روستایی آسیب دیده رفته بودند، توسط سپاه حکایت داشت. اگرچه توجیه و استدلال نیروهای سپاه، لزوم دریافت مجوز برای کمک رسانی از سوی هلال احمر بوده است، اما پیگیری این موضوع از سوی برخی نیروهای خودجوش امدادی حاکی از آن است که فعالیت این دسته از گروه های امدادی را هم در برخی مناطق محدود کرده اند.

خبرنگار کلمه دیروز  به نقل از  برخی  زلزله زدگان گزارش داده بود یکی از نفراتی که ماشین های حامل کمک های مردمی را توقیف می کرده، از اعضای سپاه بوده که کمک ها را به مغازه شخصی خود منتقل می کرده و پس از محرز شدن این تخلف نیز بازداشت شده است.

هفته پیش هم برخی از زلزله زدگان در گفت و گو با خبرنگار کلمه نسبت به عدم توزیع مناسب مواد غذایی از سوی سپاه گله مند بودند و می گفتند تمام کمک های ارسالی از بخش های مختلف، حتی کمک هایی که گفته می شود از ترکیه رسیده، را سپاه می گیرد و انبار می کند. به گفته آنها، حتی نمایندگان هلال احمر هم می نشینند و نگاه می کنند و وقتی به آنها گفته می شود شما چرا کاری نمی کنید، می گویند سپاه نمی گذارد.

در همین باره بخوانید:

حمله ماموران امنیتی به محل کمپ نیروهای داوطلب مردمی در مناطق زلزله زده

آخرین خبرها از مناطق زلزله‌زده/ برخورد امنیتی با فعالان مدنی داوطلب؛ نگرانی از سرما و احتمال کمبود غذا در آینده


24 پاسخ به “بازداشت دسته جمعی فعالان مدنی و امدادگران داوطلب در مناطق زلزله زده”

 1. مهدی مرادی گفت:

  این نوع برخوردها نشان از ترس سران اصلی مملکت و باعث تفرقه افکنی بین مردم و باعث دلخوری بیشتر بین ایران ودیگر کشور های حامی احزاب داخلی خواهد شد.

 2. مهدی مرادی گفت:

  صبح دیروز یعنی چهار شنبه 1 شهریور 1391 جت های جنگنده از روی کرمانشاه به سمت جنوب پرواز کردند .این درحالی است که دور روز قبل نیز دو مجددا دو جت جنگنده از روی کرمانشاه عبور و به سمت جنوب در حرکت بودند.این درحالی است که یک هفته پیش نیز به همین صورت اتفاق افتاده است.

 3. ناشناس گفت:

  اینجا همه چیز از ان سپاه است و بس

 4. علیرضا گفت:

  هزاربار بهتون تذکر دادم که با امنیتی سیاسی کردن، از موضوع زلزله برای خودتون کیسه ندوزین.
  حالا چوب عنایات شما رو، زلزله زده ها میخورن.

 5. ناشناس گفت:

  اهل تبریز
  در تبریز مردم خودشان ستاد مردمی درست کرده اند و خودشان اقلام جمع آوری شده را مستقیما” در مناطق زلزله زده توزیع می کنند.

 6. ناشناس گفت:

  h’اگر راست باشد باید گفت : دست مریزاد!!!!

 7. مرگبر دیکتاتور گفت:

  بازداشت نیروهای داوطلب مردمی؟ زهی شرم!
  اقا با چه زبونی بگیم به نیروهای حکومتی، به خصوص سپاه دزد اطمینان نداریم؟
  و میخواهیم کمکهامون از طریق کمپ ها و نهادهای مردمی به دست نیازمندان و آسیب دیده گان برسه…
  این سپاه … باید همه جا دخالت کنه؟
  مرگ بر دیکتاتور

 8. ناشناس گفت:

  سایت کلمه خواهشمندیم یک ویدوی 13 دقیقه ای مربوط به مناطق زلزله زده (روستای باجه باحه و روستای هیق) از توابع شهرستان حواجه که توسط شبکه سهند استانی تهیه و پخش شده و در یوتوپ هم هست منتشر کنید اگر ترجمه زیرنویس هم شود خیلی خوب است. متشکریم

 9. مادرسبز گفت:

  اخه من نمی دونم به سپاه چه ربطی داره که خودشو قاطی ماجرا کرده یکی نیست به این جماعت بگه بابا ما کمک شما رو نمی خوایم هر جا شما پا میزارید خراب ترش می کنید !! این همه دزدی بس نبود ؟! شرم و حیا هم چیز خوبیه والله!!!!1

 10. ناشناس گفت:

  شماها چقدر خنگ هستین فکر کردین اون کمک های ایرانی های امریکا قراره برسه به دست این فعالان مدنی که بدن به مردم ؟ زهی خیال باطل ! اول باید اینها جمع بشن بعد دلارها بیاد بعد………….

 11. نکیسا سامی گفت:

  درآمد ارزی کم شده و آقایان سپاهی که به مفت خوری از بیت المال عادت کرده اند بهترین راه برای جبران مافات را مصادره کمکهای مردمی به هموطنان زلزله زده مصیبت دیده یافته اند. اف بر شما ازاینهمه پستی ورذالت که دارید.

 12. ناشناس گفت:

  عجب کشوری شده! کمک به همنوع هم جرمه!!!!! وقتی رییس حقوق بشر قوه قضاییه خودش زمین خوار باشه نمی شه توقع بیشتری از وضعیت حقوق بشر در ایران داشت!

 13. ناشناس گفت:

  همه کشورها سرو دست می شکنند که مردمان خود را درگیر مسائل عام المنفعه کنند و به صحنه اجتماعی کشور بکشانند اما این بی مخ ها نعل وارونه می زنند! واقعا دیوانه اند!!!!!

 14. فردین گفت:

  سلام ؛
  آخرین لیست اسامی بازداشت شدگان تا تاریخ دوم شهریور ماه ١٣٩٠

  حسین رونقی – نوید خانجانی – واحد خلوصی – شیما قوشه – محمد ملکاری – شایان وحدتی – میثاق افشار – یوسف غلامی – حسن رونقی – فرید روحانی – مرتضی اسماعیل پور – جهانگیر عظیمی – حمیدرضا مسیبیان – علی محمدی – محسن صامعی – کیانا کریم پور – آرتمیس ارزنده – مسعودوفابخش- هومن طاهری – دانیال حسنی – نفیسه سعیدی فرد – بهرام شجاعی – محمدارجمندی راد – اسماعیل سلمان پور – مهدی باغبانباشی – نرگس خیر اللهی – محمد امین صالحی – بهروز علوی – میلاد پناهیپور- سپهرداد صاحبان – اسماعیل رفعتی – حمید رونقی – احمد رونقی – جعفر نظامی – زهرا سیادی – فرزان احمدزاده – ریحانه حسامی – امیر روناسی .
  با تشکر … یکی از فعالان حقوق بشر در ایران

 15. فردین گفت:

  با عرض معذرت آخرین لیست اسامی بازداشت شدگان تا تاریخ دوم شهریور ماه ١٣٩١ صحیح میباشد کە بدین صورت تصحیح میگردد

 16. ناشناس گفت:

  حاکمین بدنبال تفرقه بین مردمند همچنانکه در جریانات بعد از انتخابات این موضوع را به خوبی بین آذربایجانیها و سایرین اجرا کردند . لیکن اکنون می بینند که این موضوع (کمک رسانی مردمی) موجب وحدت مردم می شود و از این موضوع نگرانند

 17. ناشناس گفت:

  خاك برسرهمه تان كه ميخواهيداززلزله هم استفاده سياسي بكنيدبيچاره مردم ايران

 18. 3 گفت:

  فرصتی برای آنها پیش امده تا ازطریق دزدی اموال مربوط به مردم زلزله زدگان به قاتلین مردم سوریه کمک کنند

 19. علی حقدوست گفت:

  اکثریت مردم اعتمادی به حاکمیت ندارند .وجود فساد و دزدی از بیت المال بقصد ایجاد خفقان بر خیلی ها محرز شده..,شب پرستان نا امید از اعتماد مردم دنبال استفاده از هر اهرمی جهت اعمال رعب و وحشت جهت تداوم چند روز بیشتر حکومت جور……غافل از اینکه قانون خدا بر نابودی ظلم و بر پایی قسط میباشد. نابود باد ظلم وظالم

 20. ناشناس گفت:

  تا دیکتاتور ایران را به کره شمالی تبدیل نکند آرام نمیگیرد ولی نمیداند این آرزو در ایران شدنی نیست.

 21. ناشناس گفت:

  از از از کجا معلوم است این ها امدادگر بودند شاید هم جاسوس برای بی گانه چرا که هنوز خبری از بازداشت این ها نبود بی بی سی اعلام بازداشت آنها را علام کرد و از کجا معلوم است که شما راست بگویید ولیکن در آینده تاریخ همه را خواهد گفت که کدام طرف راست گفته است

 22. ناشناس گفت:

  آقای ناشناس : ما نمی خواهیم از زلزله استفاده سیاسی کنیم. این از خصوصیات مستبدین و کشورهای استبدادزده است که حتی رفع حاجت مردم هم امنیتی می شود. در ضمن ادب مرد به ز دولت اوست

 23. ناشناس گفت:

  كل قضيه اين بوده كه اين دوستان متوجه شدند كه كمكهاي مردمي بيشتر به سمت سوريه ولبنان هدايت مي شود..ظاهرا اين دوستان قصد داشتند اين مساله رو بزودي افشا كنند كه اينگوه بر خورد كردند.

 24. سبزینه گفت:

  عزیزان من به زلزله زدکان 12 میلیون وام بانکی و 2 میلیون کمک باعوض از سوی دولت صورت گرفته حال یک سوال اگر تمام کمک های مردمی که برای این زلزله زدگان به طور صحیح جمع اوری میشد (برای نمونه حمید صوریان و علیرضا دبید یک صبح تا ظهر در بازار طلا فروشان تهرات 5 میلیارد تومان کمک جمع اوری نمودند ) که یک نمونه کوچک از دریای کمک های مردمی محسوب می شود ایا این روستاییان فقیر و زحمت کش و زجر دیده ایا نیازی به وام دولت و دادن قسط تا اخر عمر خود را داشتند جواب منفی است پس دست هایی در پشت پرده خواهان بدهکاری مردم به دولت هستند و از کمک های مردمی حمایت نمی شود چرا که اگر به صورت صحیح هدایت میشد برای تمام این روستا های زلزله زده اتوبان میشد زد مردم هم بیدار شده اند و دوست ندارند کمک های خود را از طریق دولت به زلزله زدگان بدهند چرا که در زلزله بم تمام کمک های مردمی به زلزله زدگان سر از غزه و لبنان دراورد .