سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش تصویری از دو روزنامه نگار زندانی؛ کیوان صمیمی و مسعود باستانی در رجایی شهر...
» اینجا؛ سالن ۱۲، اندرزگاه چهار، زندان رجایی شهر

گزارش تصویری از دو روزنامه نگار زندانی؛ کیوان صمیمی و مسعود باستانی در رجایی شهر

چکیده :یک سالن پنجاه متری. و راهرویی سه متری که با فرش و موکت پوشانده شده است که در آن سی و سه اتاق دو و هفتاد سانتی متری در دو متر، دو کولر بزرگ در ابتدا و انتهای سالن که باد مرطوبی به طرف هم می‌دمند، و یک در فلزی که بیشتر اوقات قفل است و ما را در کنار هم در آن سالن نگه داشته است. تنها راه ارتباطی ما به دنیای پشت این در فلزی یک تلفن رومیزی است که با آن می‌توان به افسر نگهبان در طبقه بالا وصل شد... ...


کلمه: تصاویری که در زیر می بینید، دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج را نشان می دهد، در سالن 12 اندرزگاه چهار این زندان. جایی که 54 زندانی سیاسی در آن نگهداری می شوند و بهمن احمدی امویی در توصیف آن نوشته است: یک سالن پنجاه متری. و راهرویی سه متری که با فرش و موکت پوشانده شده است که در آن سی و سه اتاق دو و هفتاد سانتی متری در دو متر، دو کولر بزرگ در ابتدا و انتهای سالن که باد مرطوبی به طرف هم می‌دمند، و یک در فلزی که بیشتر اوقات قفل است و ما را در کنار هم در آن سالن نگه داشته است. تنها راه ارتباطی ما به دنیای پشت این در فلزی یک تلفن رومیزی است که با آن می‌توان به افسر نگهبان در طبقه بالا وصل شد…

اینجا؛ سالن ۱۲، اندرزگاه چهار، زندان رجایی شهر.

کیوان صمیمی

کیوان صمیمی، روزنامه نگار، هشتم آذر ماه سال ۸۹ از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد. او تاکنون در طول مدت بازداشتش بارها دست به اعتصاب غذا زده است. وی یک بار آن هم در بهار سال ۸۹ از مرخصی استفاده کرد، اما بعد از آن از هرگونه مرخصی محروم بوده است.

این زندانی سیاسی که به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده و حدود دو سال و نیم است که در زندان به سر می برد به اذعان هم بندیانش به لحاظ وضعیت جسمی از چند ماه پیش دچار مشکل کبد و بیماری های مشکوک دیگری شده است.

کیوان صمیمی، مدیرمسئول روزنامه توقیف شده ی نامه و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است. او همچنین عضویت در کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه و دفاع از حق تحصیل را در پرونده کاری خود دارد . او از زندانیان سیاسی در دوران نظام شاهنشاهی بوده است.

مسعود باستانی

مسعود باستانی روزنامه‌نگار دربند در زندان رجایی شهر که سردبیری وب‌گاه جمهوریت را برعهده داشته و سابقهٔ خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را داشته است پیش از این نیز چندین بار به دلیل فعالیت‌های شغلی‌اش بازداشت و زندانی شده‌است.

وی در ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ در جریان سرکوب اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم وقتی برای رسیدگی به وضعیت همسرش که روز پس از انتخابات بازداشت شده بود، به دادگاه انقلاب رفته بود بازداشت و به ۶ سال حبس محکوم شد.

وی در اسفندماه همراه با احمد زیدآبادی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.


27 پاسخ به “گزارش تصویری از دو روزنامه نگار زندانی؛ کیوان صمیمی و مسعود باستانی در رجایی شهر”

 1. محسن گفت:

  ببخشيد چه طوري اين تصاوير رو از داخل زندان گرفتيد!!!!!!

 2. ناشناس گفت:

  خدا پشت و پناهتان

 3. سعيده الف گفت:

  وقتي به راحتي مواد مخدر رد و بدل مي شه تبادل عكس كه كاري نداره !

 4. ناشناس گفت:

  مهم کمیت نیست بلکه کیفیتی است که عزیزان دربند ما در آن هستند که فی الواقع بهتر از ماست. ما اینجا باید با احمدی نزاد و ایادی اش سرو کله بزنیم و هر روز از فرو ریختن یک قسمت از ایران حرص بخوریم بدون اینکه کاری از دستمون بربیاد ولی دوستان دربند در محیطی هستند که افراد فرهیخته در آن زندگی می کنند و هر روز نکته ای به معلومات خود می افزایند و صاحب اندیشه می شوند. ما اینجا عمرمون داره هدر می ره. البته دوری از خانواده و عزیزان سخت است اما به نزدیکی به خالق هستی و فهم علت وجودش می ارزد.

 5. ح گفت:

  آقا کیوان چقدر شکسته شد توی رجایی شهر! ولی همچنان بلند مرتبه و پابرجا ایستاده!
  زنده باشی مسعود جان! جای بهمن عزیز هم خالی

 6. قلم فرانسه گفت:

  ضمن احترام تمام به این دو بزرگوار , حال که از عکس و روزنامه نگاری صحبت شده خواهشمنم مرحمت فرموده در سایت آفتاب نیوز این خبر را دنبال نمائید و در صورت امکان تصویر را در زیر همین تصاویر بگذارید تا کاربران گرام ببینند که چه فرق است بین آنکه یارش در بر و آن که چشم انتظارش بر در !

  و اما عنوان خبر ” پوستر سخنان مشایی در دست شریعتمداری/ تصویر ”

  حقیقتا دیدنی است ! بچه که بودیم دوستی داشتیم شرور که هر از گاهی گربه ای در گونی می کرد و آن را می چرخاند و گربه را ول می داد وسط خیابان و بیچاره گربه برای چند دقیقه گیج و ویج می ماند !

  به جان حسین شریعتمداری به محض دیدن تصویر حسین شریعتمداری در روز قدس , یاد آن گربه افتادم. بیچاره گربه ! قلم فرانسه

 7. قلم فرانسه گفت:

  جواب دوست گرانمایه ” محسن ”

  این تصاویر از طریق دوربین های سالن و اطاق های زندان تثبیت گردیده است و اینکه چگونه سر از سایت محترم کلمه در آورده بسیار ساده است ! عکس ها توسط زندان بانان سبز بر موج سبز سوار شده و سر از همین جائی در آورده اند که می بینیم. قلم فرانسه

 8. محسن گفت:

  به : قلم فرانسه

  من خوشحالم كه به هر حال اين تصاوير به اينجا رسيده اما فرضيه شما را چندان صحيح نمي دانم كه اين تصاوير توسط دوربينهاي زندان ثبت شده باشد.
  مثلا دو تصوير آخر موقعيت دوربين نصب شده در زندان كجاي ديوار يا سقف بوده كه چنين تصاويري را ثبت كرده!؟
  حداقل اين دو تصوير از زواياي روبرو وپايين گرفته شده و.نمي تواند از دوربين هاي ثابت باشد.
  از طرفي ديگر اگر اينها از دوربي هاي مدار بسته باشد آيا زندانبانان نميدانسته اند كه با خروج اين تصاوير از سوي حكومت مورد باز خواست شديد قرار ميگيرند.؟؟

  اما به هر حال ديگر اين مطلب مهم نيست .
  به سايت خبري كلمه بابت توانايي ها خاصشان كه نشانگر قدرت جنبش سبز است تبريك مي گويم.

 9. ناشناس گفت:

  هنوز هم
  یا حسین
  میرحسین

 10. ناشناس گفت:

  په. نه. په! اینجا پارک قیطریه است که آقایان صمیمی و باستانی دارن توش قدم می زنن. اونها هم درخته که با فتوشاپ شبیه اتاقک نمایش دادن! یک عده همه اش سوئ ظن دارن!!!!!

 11. ناشناس گفت:

  اقا دمش گرم هر كي اين عكسا رو از داخل زندان گرفته.

 12. ناشناس گفت:

  درود بر مردانی که جا نانه در برابر استبدادو ارتجاع مذهبی مقا ومت می کنند و هزینه پرداخت می کنند . اما درز این عکس ها توسط زندا نبانانی است که هوا دار جنبش سبز هستند .که در همه جا حضور دارند

 13. آرمین گفت:

  آقای باستانی و صمیمی درود بر شما.
  با دیدن روحیه شما در زندان روحیه گرفتم. هزاران درود بر شجاعت و استقامت شما.

 14. ﻣﻨﻮﭼﻬﺮ گفت:

  ﻣﻦ ﺑﻪ ﻋﻨﻮاﻥ ﻳﻜﻲ اﺯ ﺯﻧﺪاﻧﻴﺎﻥ ﺩﻫﻪ ﺷﺼﺖ ﻛﻪ ﻣﺪﺗﻲ ﺭا ﺩﺭ ﺯﻧﺪاﻥ ﮔﻮﻫﺮﺩﺷﺖ ﺑﻮﺩﻡ ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﺁﺭﺯﻭﻳﻢ ﺁﺯاﺩﻱ اﻳﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ و ﺳﻼﻣﺘﻲ ﺷﺎﻥ اﺳﺖ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻣﻴﺪاﻧﻢ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﻣﺘﺤﺪ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﺳﺎﻳﻪ ﻳﻚ ﺳﺎﺯﻣﻨﺪﻫﻲ ﻧﻴﺮﻭﻣﻨﺪ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺩﻳﻜﺘﺎﺗﻮﺭﻱ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ اﺳﻼﻣﻲ اﺯ ﻫﺮ ﺩﺳﺘﻪ و ﮔﺮﻭﻩ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﺷﺎﻫﺪ اﻋﺪاﻡ ﺟﻨﺎﻳﺖ ﻭﺯﻧﺪاﻧﻲ ﺳﻴﺎﺳﻲ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮﺩ ………….,…………….

 15. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بر معاویه زمان لعنت .

 16. سلام گفت:

  دلتون را خوش نكنيد عجب سالوني عجب عجب تمام امكانات زندان از فرش تا وسايل اين همه از طرف خيره كمك كمك هاي مردمي هست دولت كمك نمي كنه به امام رضا قسم تازه اين بنده هاي خدا 7 سال 4 سال 10 سال اسارت يك روزش را هم نمي توني دوام بياري تو همين سالن 20 متري انقدر بايد بمانند روزوشب تكراري 10 سال يك بار تكرار كن 10 سال

 17. سلمان محمدی گفت:

  اللهم فک کل اسیر …

 18. ناظر گفت:

  خداوند ازادی همه اسیران را میخواهد ، مسئله اسباب این آزادی است که ظاهرا اشرف مخلوقات است . گنجشک و کبوتر حتی فیل هم قادر به باز کردن قفل زندان نیستند . به دعا سرگزم نشویم .

 19. ناشناس گفت:

  تمامتمام وسا یل با هزینه خانوادها تهیه شده

 20. سامان گفت:

  درود بر آن عزیزی که این عکسها را گرفته و به کلمه ارسال کرده است

 21. مهتاب گفت:

  ما در بیرون فراموشتان نمی کنیم دمتان گرم

  ایران همیشه سبز

 22. ناشناس گفت:

  درود بر مبارزان ضد ديکتاتوري .

 23. ازاده گفت:

  یادمه مهسا امرابادی خبرنگار اعتماد ملی بود که از احمدی نژاد سوالی در مورد شکایتش از روزنامه سلام وتخلفاتش دردوران فرمانداریش پرسیده
  بود که اداره ها را تشویق به رای ندادن به خاتمی کرده بود یه چیزی مثل رشوه

 24. ع-غریب گفت:

  بهشته خدایی کاش ما هم بریم.
  شما باز علیه جمهوری اسلامی حرف می زنید.
  خاک عالم تو سرتون

 25. ابراهیم گفت:

  آفرین! آفرین!

  شرمنده ایم به خدا برادران …

 26. ناشناس گفت:

  واقعاشبیه هتل ومیمونه.۲۰:۳۰دروغ نگفت

 27. hadi گفت:

  ما پشتیبان و دوستدار شما هستیم شاید نتوانیم شما را آزاد کنیم اما آزادی شما آرزوی شب و روز ماست به امید آزادی