سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه جنگ داخلی در سوریه/ حلب، شهر بی‌دفاع...
» تهدید متقابل ایران و ترکیه درباره تحرک نظامی در مرز سوریه

ادامه جنگ داخلی در سوریه/ حلب، شهر بی‌دفاع

چکیده :شورشی که از 16 ماه پیش در نقاط مختلف سوریه آغاز شده بود به حلب رسید. بعضی از ساکنان از شورشیان استقبال می کنند و بعضی دیگر احتیاط در پیش می گیرند. در محله های فقر نشین حومه شهر از مردان شورشی همانند منجی استقبال می شود. شهری که یکی از سه پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و تا چند ماه پیش مهم ترین مرکز بازرگانی در مسیر دریای مدیترانه بود، این روزها صحنه جنگ بین ارتش و شورشیان بوده است....


کلمه – زهرا امیری:

چراغ ها همه خاموش اند، اینجا نه نوری است و نه رنگی، حتی خون هم در تاریکی سیاه رنگ است. هیچکس برای خرید ماه مبارک رمضان اینجا نیامده، ردیف سطل زباله های داخل پیاده رو و چند چهره نگران در گوشه و کنار بازار به چشم می خورد.

اینجا یکی از کهن ترین شهر های خاورمیانه است. شهری چند هزار ساله که یونانیان برویا نامیدندش و اعراب حلب. شهری که یکی از سه پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و تا چند ماه پیش مهم ترین مرکز بازرگانی در مسیر دریای مدیترانه بود.

سال گذشته این بازار پر از جنب جوش و حرکت بود. این روزها بسیاری از ساکنان حلب از این شهر گریخته اند اما باز هم تعداد بازماندگان این شهر تاریخی بیشتر است. حدود یک دهم ساکنان این شهر دو نیم میلیونی تا کنون شهر را ترک کرده اند اما بقیه هنوز اینجا مانده اند، بعضی هم منتظرند، منتظر امن ترین لحظه برای فرار.

در چهار روز گذشته حلب روزهای خون باری را پشت سر گذاشت، ارتش با سلاح های سنگین و با تمام قوا به مراکز شورشیان حمله کرد. رسانه های وابسته به دولت مدام خبر هایی مبنی بر شکست مخالفان اعلام می کنند و معترضان مسلح پیام می دهند که یک قدم هم عقب ننشسته اند. نیروهای دولتی می گویند که مخالفان را در صلاح الدین شکست داده اند اما فعالان مخالف این اخبار را رد می کنند.

بیمارستان‌ها و کلینیک‌های موقتی در محله‌های تحت تصرف مخالفان از زخمیان درگیری‌های یک هفته اخیر در حلب پر شده‌اند. پزشک یکی از این کلینیک‌ها به رویترز گفته است که روزانه ۳۰ تا ۴۰ زخمی به این مرکز درمانی منتقل می‌شوند و افزوده است: چند روز پیش نزدیک به ۳۰ زخمی و حدود ۲۰ جسد دریافت کردیم اما نیمی از این اجساد مثله شده بودند و قابل شناسایی نبودند.

مخالفان بارها گفته اند که حملات نیرو های دولتی بسیار سنگین بوده و چند مقام امنیتی و دولتی نیز به طور غیر رسمی از مقاومت قوی نیروهای مخالف سخن گفته اند.

بالاخره شورشی که از 16 ماه پیش در نقاط مختلف سوریه آغاز شده بود به حلب رسید. بعضی از ساکنان از شورشیان استقبال می کنند و بعضی دیگر احتیاط در پیش می گیرند. در محله های فقر نشین حومه شهر از مردان شورشی همانند منجی استقبال می شود.

سازمان ملل نگران استفاده ارتش سوریه از سلاح های شیمیایی است و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از مقامات سوری خواسته است که در جنگ حلب، از کاربرد اسلحه سنگین، از جمله توپخانه و هلی کوپترهای توپدار علیه مناطق شهری خودداری کنند.

دبیرکل سازمان ملل در مورد استفاده حکومت سوریه از تسلیحات کشتار جمعی، به خصوص اسلحه شیمیایی، علیه مخالفان و شهروندان ابراز نگرانی عمیق کرده و گفت است: براساس قوانین بین المللی، استفاده از اینگونه جنگ افزارها ممنوع است و هرگونه استفاده ای از چنین تسلیحاتی، به منزله جنایتی هولناک و موضوعی برای توجه تمامی جامعه بین الملل است.

عربستان سعودی که از ابتدا طرفدار مخالفان سنی مذهب سوریه بود قطعنامه جدیدی در مورد سوریه تهیه کرده و آن را به سازمان ملل متحد ارائه داده است. قطعنامه ای که در آن، ضمن تاکید بر لزوم توقف فوری خشونت در سوریه و اجرای کامل طرح کوفی عنان، از جامعه بین المللی خواسته شده که زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه را تحت تدابیر امنیتی خاص قرار دهد.

ترکیه همسایه شمالی سوریه نیز از ابتدای اعتراضات از معترضان حمایت کرده است، حلب فاصله چندانی با مرزهای سوریه ندارد. احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، ضمن حمایت از معترضان سوری گفته است که اگر نیروهای دولتی سوریه شهروندان سوری را که به مرزهای ترکیه می گریزند هدف حمله قرار دهد، ترکیه از شهروندان سوری حمایت خواهد کرد و با نیرو های ارتشی مقابله می کند.

او این اتفاقات را به اتفاقات سال 1988 در عراق تشبیه کرده که نیروهای صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق، با توسل به اسلحه شیمیایی، حدود پنج هزار نفر از کردهای آن کشور را در حلبچه به قتل رساندند بی آنکه ترکیه بتواند برای جلوگیری از چنین فاجعه ای اقدامی به عمل آورد.

داوود اوغلو تاکید کرده که ترکیه مصمم است اجازه ندهد کشتاری مشابه حلبچه در یکی دیگر از کشورهای همسایه روی دهد.

در مقابل جمهوری اسلامی ایران به ترکیه هشدار داده است که در صورت هرگونه حمله به سوریه، پاسخی تند و شدید دریافت خواهد کرد.

این غمگین ترین ماه رمضان سوریه است، در تمام شهر صدای توپ و خمپاره به گوش می رسد و تقریبا همه مردم با کمبود مواد غذایی مواجه اند. در پایتخت اقتصادی سوریه که نبض اقتصاد این کشور به شمار می رود نان جیره بندی شده و صف های طولانی برای دریافت نان روزانه تشکیل می شود.

جمعه، مردی چهل ساله که کارگر ساختمانی است به خبرنگار رویترز می گوید که دیدن شورشیان در حلب باعث شد بالاخره من سقوط رژیم را باور کنم.

اما همسایه اش عمرو با عصبانیت سری تکان می دهد و می گوید: این مردان فقط هرج و مرج را به اینجا آورده اند.

جمعه و چند مرد دیگر با اعتراض می گویند: اما آنها می جنگند تا ما را از ظلم و ستم آزاد کنند.

عمرو در حالی که می لرزد، می گوید: من و خانواده ام بین دو طرف گیر کرده ایم، من فقط می خواهم زندگی کنم.

هر جا که کامیون های شورشیان نگه می دارد جماعت زیادی برای تماشا جمع می شوند. در میان کسانی که تماشاگرند مردی آرام می گوید: اینجا هرکس قدرت داشته باشد مردم او را قبول می کنند اما من با کسی نیستم، من طرف حقیقتم که تنها خداست.


14 پاسخ به “ادامه جنگ داخلی در سوریه/ حلب، شهر بی‌دفاع”

 1. ناشناس گفت:

  انقلابیون در حلب هر روز مواقع دیگر را تصرف میکنند عقبه حلب ازاد شد از حلب تا مرز ترکیه ازاد شده ازادی حلب مسئله چند روز بیش نیست مطمئن باشید حلب بنغازی سوریه است به امید خدا

 2. محمد رزمنده سابق و هوا دار سبز گفت:

  تا چند ماه اینده اتفاق های عجیب قریب در منطقه خواهد افتاد .رژیم اسد سقوط می کند و به احتما ل زیاد ایران هم با امریکا و غرب در باره انرزی هسته ای به جنگ خواهند افتاد و کا ملا امریکا و عرب در این جهت دارند حلقه تحریم و سقوط رزیم ایران را فراهم می اورند و تا اینجا هم بسیار موفق بوده اند و بیخردان حکو متی هم ندانسته از قدرت اقتصادی و سیاسی انها زمینه را برای از هم پاشیدگی خودشان و کشور را فراهم دارند می کنند و حکو متشان به احتمال 90 درصد به سر نوشت صدام در عراق و قذافی در لیبی و.. گرفتار خواهد شد توده های نا راضی از استبداد و جهل و تحجر که سی و چند سال است توی سرشان زده است هم منتظر به هم ریختگی رزیم و شورش های پس از ان هستند
  پس از این فا جعه روشن نیست کشور ما از سر سیاست های بی خردی مستبدین و متحجرین قدرت طلب نادان به چه سر نوشتی گرفتار شود

 3. سبز استوار گفت:

  جالب است افراد طرفدار خامنه ای در این سایت دائم بر جبهه مقاومت حکومت سوریه علیه تاکید می کنند، آنقدر رسوا شده اند که حماسی که تا خرخره پول ایران را گرفت نیز از اینها و نظام اسد جدا شده است. حماس علنا از انقلاب مردم سوریه دفاع کرده است. خوب جالب است جبهه مقاومت علیه اسرائیل(حماس) بر علیه جبهه مقاومت علیه اسرائیل (اسد جنایت کار) گام برداشته است. صدا و سیمای جاهل، ریاکاری و دروغ تا کی و تا کجا. مطمئن باشید باید پاسخگوی اعمال خود در مشارکت در کشتار مردم سوریه باشید. گذشت آن زمانی که مردم چیزی نمی دانستند و هر چه شما می گفتید وحی منزل می دانستند. مردم می دانند جریان حق کدام است و جبهه باطل نیز کدام است.

 4. محمد گفت:

  انقلابیون سوریه همچون انقلابیون لیبی با مقداری تاخیر به پیروزی خواهند رسید! حاکمان کهریزی تهران_ که با مداخله ی مستقیم سعی در شکست دادن انقلابیون را دارند- اینبار به مدد الهی رسوا خواهند شد! جائران تهران و دمشق با مردمانی طرفند که اینبار با عزم جدی میخواهند سرنوشت خودشان را رقم بزنند! انقلابیون مسلح بخشی لا ینفک از مردم انقلابی سوریه هستند که سربوبگران ایران و سوریه انان را تروریست میخوانند!!

 5. پروین گفت:

  به امید خدا حلب ازاد خواهد شد و اسد به سرنوشت قذافی گرفتار شده و قادر به رهایی نخواهد بود

 6. فریادسبز گفت:

  ممنون ازنویسنده محبوب زهراامیری

  به حول خدابشاراسد سقوط خواهدکرد ورسوامیشود حامیانش ازحزب الله گرفته تا سران حکومت ایران

 7. صفورا گفت:

  ‌‌
  رژیم ایران، ‌حماس و حزب الله روی سوریه خیلی حساب باز کرده بودند،
  حالا می‌بینند یک شبه هر چه بافتند پنبه شده است.

  در چشم انداز هفته‌های آینده که به نظر نمی‌آید جامعه جهانی بخواهد دخالت کند،
  و هر دو طرف هنوز نیرو و انگیزه مقاومت دارند، ‌ اوضاع همین جنگ فرسایشی خواهد بود.

  وظیفه ما مقاومت در برابر فشارهایی است که می‌خواهند بیش از این ایران را
  در این معرکه درگیر کنند و استوار و با فریادی رسا و مصمم بگوییم:
  «جنگ سوریه جنگ ما نیست و اسد ارزش اتلاف منابع بیش از این ندارد.»

 8. ناشناس گفت:

  اقای خامنه ای چون این تقوارا ندارد که بگوید اشتباه کردم اقای خاتمی اقای موسوی بفرمایید خودتان ابرومندانه پرونده هسته ای که صد البته حق مسلم ملت ایران را فرماندهی کنید من نمیتوانم من هنرش را ندارم من توانش راندارم با عده ای مجیز گو و متملق و چاپلوس و ترسو به عنوان کارشناس مشورت میکند و خود را فریب میدهد که که بله با کارشناسان مشورت کردم و فکر میکند از زیر بار مسئولیت میتواند فرار کند اینانی که تو با انان مشورت میکنی منصوبین خودت هستند نظر تو را میدانند و میترسند مخالفت کنند پس نگو من با متخصصین مشورت کردم یک متخصص اقای شیرزاد نماینده مجلس ششم است با امثال شیرزاد مشورت کن تا نترسیده کمکت کنندایران را اباد کنند اخرتت را اباد کنند با بله قربان گوها فقط دروغگوهایی که میخواهند به مردم بگویند ما با متخصص مشورت میکنیم مشورت میکنند . فهمیدی تو با کسی مشورت نکردی چون خوخواه وخودمحور و خود برتر بین هستی تو یک دیکتاتور هستی یک دیکتاتور نادان و عبرت نیاموز

 9. اومدم که پی درد سر بگردم گفت:

  آنها آنچه را که بر ضررشان است فاش نمیکنند زیرا قدرت واقعا قدرت است…!

 10. ناشناس گفت:

  خودش و چاپلوسا نش و سر نوشت ایران را به رژیم اسد گره زده است و سر نگونی رژیم اسد را سر نگونی خودش می پندارد . پس با تمام نیرو سر نوشت ایران و امکا نات ایران را به تاراج گذاشته و ایران را با لجبازی دارد ویران می کند . اطرا فیان چا پلوسش هم می دانند ولی شها مت حق گفتن وایستادن برابر او را ندارند

 11. ناشناس گفت:

  داد از خود شیفتگی و بیخردی

 12. ناشناس گفت:

  این که بشار اسد یک دیکتاتور است وباید توسط مردم خود سرنگون شود تردیدی نیست اما با نگاهی به فیلم های خبری که بی بی سی وصدای امریکا نشان می دهد دقت کردید ؟ ایا نشانی از حضور مردم می بینید ؟باچند نفر مسلح که با ایجاب رعب موجب تخلیه شهر حلب شده اند ایا می توان نام ان را جنبش یا انقلاب نهاد ؟ ایلات متحده واروپا باهمکاری ترکیه سلاح وپول در اختیار بخشی از انقلابیون واحیانا مزدوران که امکان تشخیص بسیار مشکل است قرار داده تا حکو مت دیکتاتوری اسد را ساقط کنند اما با کدام التر نا تیو ؟ ایا قرار است بشار اسد برود ویک مزدور همپالکی اسراییل بیاید واز حکومت های طرفدار غرب با شمایلی به ظاهر دموکراتیکهمزیستی داشته باشد ؟ مگر کشورهای غربی ومزدوران مرتجع عربی از اصلاح طلبان حمایت کرده اند؟ بهار عربی صرف نظر از شرایط عینی داخلی تحت تاثیر جنبش اصلاح طلبی ایران بوده که مثل کشور مصر باید از مسیرش منحرف شود .تاکنون غرب در انحراف بهار عرب 3 شکل عمل نموده شکل مصری یعنی انحراف مسیر دموکراتیک شکل لیبیا یی حمله ناتو واکنون شکل سوری که تداعی کننده جنگ بین دو ویتنام است . انقلاب واصلاحات صادراتی نیست .چرا در کشور هایی که ضد صیهونیسم هستند عمل می شود ویمن یا بحرین وعربستان را باید با چنگ و دندان نگاه داشت تا تجربه انقلاب سال 57 ایران بوجود نیاید

  /

 13. حمید گفت:

  اشتیاق ولی فقیه به حفظ بشار اسد و اصولا دوستی تنگاتنگ با حکومت سوریه با غلاقمندی به شام به عنوان مقر سلف صالح معاویه بن ابی سفیان هم بی ارتباط نیست خصوصا که نازنین پسر معاویه هم طبع شعر داشت . ادر کاسا و ناولها ، آورین ، آورین ، طیب الله انفاسکم .

 14. مجید گفت:

  درود و آفرین بر مردم دلیر و شجاع و مبارز سوری،به امید پیروزی شما عزیزان بر اسد خونخوار،باشد که پیروزی برادران سوری درسی باشد برای ما ایرانیان که سکوت را تا این لحظه بر هر چیز ترجیح داده ایم