سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » قرارگاه جنگ های نامنظم در بانک مرکزی/ دلار به مرز 2000 تومان رسید...

قرارگاه جنگ های نامنظم در بانک مرکزی/ دلار به مرز 2000 تومان رسید

چکیده :رییس بانک مرکزی سال گذشته نیز پس از اینکه تحریم های اتحادیه اروپا و امریکا وارد مرحله تازه ای شد، گفته بود که در شرایط شعب ابی طالب هستیم و باید خود را برای محاصره اقتصادی و سختی های پیش رو آماده کنیم. سخنانی که رهبری را خوش نیامد و با تقبیح چنین سخنانی گفت که بر خلاف تصور و تحلیل‌های جبهه استکبار، نظام جمهوری اسلامی امروز نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیست بلکه در شرایط بدر و خیبر قرار دارد. ...


کلمه_ گروه اقتصادی: در حالی که رهبری از فتح خیبر و بدر سخن می گوید محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی خبر از جنگ های نامنظم اقتصادی داد.

رییس بانک مرکزی سال گذشته نیز پس از اینکه تحریم های اتحادیه اروپا و امریکا وارد مرحله تازه ای شد، گفته بود که در شرایط شعب ابی طالب هستیم و باید خود را برای محاصره اقتصادی و سختی های پیش رو آماده کنیم. سخنانی که رهبری را خوش نیامد و با تقبیح چنین سخنانی گفت که بر خلاف تصور و تحلیل‌های جبهه استکبار، نظام جمهوری اسلامی امروز نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیست بلکه در شرایط بدر و خیبر قرار دارد.

به گزارش کلمه، اینک که تحریم ها عملی شده و بانک های جمهوری اسلامی با هیچیک از موسسات مالی دنیا تبادلات مالی ندارند، رییس بانک مرکزی از سختی های پیش روی نظام بانکی کشور سخن می گوید. شرایطی که حتی کشور نمی تواند پول ناشی از فروش نفت را وارد کشور کند و ناچار به مبادله پایای پای نفت در مقابل کالا شده است.

اوایل سالجاری و به دنبال تحریم های گسترده علیه کشورمان، اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت)اعلام کرد بانک‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا را از دسترسی به خدمات خود محروم کرده و این خدمات اکنون متوقف شده است.

با توقف خدمات سوئیفت، شبکه الکترونیکی انتقال پول بین بانک های تحت تحریم ایران و جهان قطع شد و نقل و انتقالات پولی این بانک‌ها با خارج از کشور از راه‌های رسمی غیر ممکن گردید.

این در حالی است که از اوایل تیرماه تحریم های اتحادیه اروپا در تحریم نفت خام و ممنوعیت ارائه خدمات مالی مرتبط با فروش، خرید، و حمل و نقل نفت ایران، از جمله بیمه جبران خسارت و مراقبت از کالا به اجرا در آمد.

اینک که کمتر از یک ماه از تحریم های نفتی اتحادیه اروپا می گذرد، رییس بانک مرکزی اظهار داشت: اگر در زمان تحریم بخواهیم مقررات عادی را به کار بگیریم قطعا با مشکل و موانع زیادی برخورد خواهیم کرد بر این اساس همان طور که در جنگ های نظامی یکسری جنگ های نامنظم وجود دارد در بحث تحریم هم که کمتر از جنگ نظامی نیست باید یکسری جنگ های نامنظم اقتصادی را شروع کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: جمهوری اسلامی این جنگ های نامنظم را آغاز کرده و هفته ای هفت روز جلسه داریم و قرارگاهی در بانک مرکزی برای این منظور ایجاد کرده ایم.

بهمنی افزود: در حال حاضر همه بانک های ما و بانک مرکزی تحریم هستند اما ما کارهای خود را انجام می دهیم ولی در مورد اینکه چگونه کارهایمان را انجام می دهیم به موقع توضیح خواهیم داد.

رییس بانک مرکزی امروز در حاشیه جلسه مشترک کمیسیون اصل نود و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ما به دنبال تک نرخی شدن ارز هستیم و زیر بار ارز دو نرخی و بیشتر نخواهیم رفت و فقط یک نرخ ارز خواهیم داشت چرا که ارز تک نرخی می تواند جلوی مفاسد را بگیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ما ارز را با قیمت 1226 تومان عرضه می کنیم ولی نمی دانیم کالایی که با آن خریداری می شود با ارز 1226 تومان به فروش می رسد یا در بازار با نرخ 1800 تومان فروخته می شود.

بهمنی ادامه داد: بانک مرکزی می خواهد فاصله میان قیمت ارز از میان برود و به همین دلیل حتما باید ارز را تک نرخی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ابزار ما برای این منظور تنها تک نرخی کردن ارز است چرا که وقتی زمینه رانت ایجاد می شود بعد از آن معلوم نیست که مسائل چقدر قابل کنترل باشد، ما ارز را بر اساس یک درخواست تخصیص می دهیم و بعد از آن بانک های ما بررسی نمی کنند و نمی دانند این ارز چقدر فروخته شده است.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر کمبود منابع ارزی نداریم و فقط ارزمان را مدیریت می کنیم.

اظهارات رییس بانک مرکزی در حالی صورت می گیرد که قیمت دلار در بازار تهران امروز به 1966تومان رسید که در مقایسه با دیروز نزدیک به 20 تومان و نسبت به هفته گذشته 57 تومان افزایش قیمت داشته است.


10 پاسخ به “قرارگاه جنگ های نامنظم در بانک مرکزی/ دلار به مرز 2000 تومان رسید”

 1. iranabadec گفت:

  بانک مرکزی به عنوان موثرترین “چماق” سرکوب کودتا در سالهای اخیر – بویژه دوسال گذشته – عمل کرده و هر آنچه در این خصوص “بهمنی” می گوید “حرف” است .
  شما جدی نگیرید!

 2. ناشناس گفت:

  در حال حاضر ما ارز را با قیمت ۱۲۲۶ تومان عرضه می کنیم ولی نمی دانیم کالایی که با آن خریداری می شود با ارز ۱۲۲۶ تومان به فروش می رسد یا در بازار با نرخ ۱۸۰۰ تومان فروخته می شود. این سخنان بهمنی است
  عذر بدتر از گناه اگر رئیس بانک مرکزی دولت کودتا ذره ای صداقت داشت باید عنوان میکرد که مثلا ما برای فلان کالای وارداتی ارز 1226 تومانی پرداخت کرده ایم بسیار راحت میشد صحت یا دروغ ادعا رئیس بانک را فهمید اما چون دروغ میگویند و دروغ از لوازم دولت منتصب دیکتاتور است اصولا نباید اخباری بدهند که مردم دروغشان را زود بفهمند

 3. ناشناس گفت:

  خدایا به حق این ماه مبارک تکلیف این نادان های حکومتی و احمق را هر چه زودتر روشن کن و این ملت نجیب را از شر این بی خردا ن رهائی بخش که کشور را به راهی برده اند که بیرون امدن از ان مثل این که امکان پذیر نیست

 4. ببو گفت:

  برای انتقال ارزباید از طریق دوربرگردان!!(دورزنی)تحریمات استفاده کردکه 30درصدافزایش هزینه دارد

 5. ناشناس گفت:

  “قرارگاه جنگهای نا منظم اقتصادی “؟؟!! به مرور داریم وارد فاز شیزوفرنی و پارانویا در مسائل اقتصادی هم میشویم. چه آقایان بیشرمانه از جنگ اقتصادی حرف میزنند اما تا دیروز می گفتند آنقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه دانتان پاره شود. اما به ظاهر دارد بعضی جاهای آقایان پاره می شود. ما که تا همین دو سه روز قبل به گفته دیکتاتور در مقابل تحریم ها واکسینه بودیم. چه بیشرمند که اینطور با جان و مال و صلح و تمام هستی یک ملت رفتار می کنند. از این مرحله به بعد باید آقایان در دادگاه جنایتکاران جنگی پاسخگوی اعمالشان باشند.

 6. ناشناس گفت:

  بلی جنگ هست! اما جنگ سران رانت ارز دولتی!

 7. ناشناس گفت:

  بانک مرکزی که باید اقتصاد را بر اساس علم و خرد و عقل و واقعیت های جامعه به پیش ببرد به یاوه گوئی و جهل گرفتار شده است چون مسئو لینش باید سیاست های نا بخردانه رهبر را سا مان بدهند که ان هم میسر نخواهد بود و سر نوشت نا روشنی در پیش است

 8. ALI گفت:

  شنیده شده:

  در سال جاری که با کمال مسرت و شادی و عرض تبریک و میمنت سال پایانی دوره هشت ساله ریاست جمهوری احمدی نزاد است…قرار است 900 طرح عمرانی بزرگ در قالب طرحی موسوم به طرح مهر ماندگار در ایران به مرحله بهره برداری برسد… در اصل این مطلب نه تنها زمینه سیاهی وجود ندارد که در وهله اول هر ایرانی را شاد میکند اما:

  1.این 900 طرح عظیم قرار است که با بودجه ای معادل 170000 میلیارد تومان=138 میلیارد دلار اجرا شوند(؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)…بله درست خوانده اید 138 میلیارد دلار…جالب است بدانید که در دوران ریاست جمهوری این آقا در 7 سال اخیر بالاترین میزان فروش سالیانه نفت این مملکت تک محصولی (نفت محصولی) 75 میلیارد دلار بوده است…باز جالب است بدانید این مبلغ 75 میلیارد دلار در سالیان اخیر در شرایطی بوده که نفت ایران بدون محدودیت عرضه شده و تازه بحران کشورهای شاخ آفریقا مثل لیبی.تونس.مصر و مراکش و الجزایر در بالا بردن بهای نفت اثر گذار بوده…و امسال با این آرامش در بازارهای نفتی .کاهش تقاضا و در کنار تحریم نفتی ایران و کاهش 50 درصدی فروش نفت و علاوه بر آن خالی بودن صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی حتی در خوش بینانه ترین حات 5/1 مبلغ فوق هم به دست دولت نخواهد رسید…مگر اینکه پدر محترم جناب ریاست جمهور در زیر زمین منزل مسکونی مبارک چاپخانه داشته و مثل فدرال رزرو آمریکا دلار چاپ کنند…

  واقعا که این کابینه دولت 9 و 10 تجسم و جلوه مسلم داستان(قلعه حیوانات)ه…

  2.بر فرض محال که این میزان پول در اختیار دولت قرار گرفت…در سالهای اخیر و خصوصا پارسال که میزان تزریق نقدینگی _بدون احتساب دلار های نفتی هر ساله_حدود 50 میلیارد دلار(با احتساب یارانه اعطایی)بود دولتمردان از پس کنترل تورم 44% تا 70% ایجاد شده بر نیامدند…آخر و عاقبت ملت بیچاره با گرانی و غول تورم بیدار شده در اثر تزریق این حجم بسیار بزرگ نقدینگی ان هم در یک سال چه خواهد شد؟

  باز هم جای شکرش باقیست که تنها یک سال دیگر باقیست و ما در فصل اخر کتاب قلعه حیوانات هستیم!
  قلعه حیوانات_فصل هشتم_فصل آخر_پایان ریاست الاغ بر قلعه

 9. ALI گفت:

  VHکاملا حق دارن…طفلکی ها راست میگن دیگه…جنگه…اما دقیقا مثل 8 سال جنگ با عراق که امثال آقایان رضایی و…در اعماق سنگرهای بتونی نشسته بودن و تنها کار مفیدشون اعلام رمز عملیات از پشت بیسیم بود و جوونای بیگناه ملت رو میفرستادن جلوی توپ و تانک و دوشکا و مسلسل دشمن…الان هم آقایون با حسابهای پر و پیمونشون نشستن تو پنت هاوس های سوپر لوکسشون تو الهیه و ولنجک و باز دوباره این ملت بدبخت و مفلوکن که شدن جبهه اول جنگ ارزی…حالا چه تفاوت داره تو شعب یا وسط میدون خیبر و احد و بدر و تبوک و حنین و …

 10. ناشناس گفت:

  ان ناشناسی که گفته سیاست های بی خردانه رهبر را مسئولین مزدور باید سرو سا مان بدهد و توجیه کنند حرف درستی گفته است