سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » كارگران تمام‌وقت از تامين مايحتاج روزانه‌شان عاجزند/ چطور کارگر ِ چند ساعت در هفت...

كارگران تمام‌وقت از تامين مايحتاج روزانه‌شان عاجزند/ چطور کارگر ِ چند ساعت در هفته، شاغل محسوب می‌شود؟

چکیده :كارگري كه در طول هفته تنها چند ساعت فرصت كار كردن پيدا مي‌كند نبايد شاغل محسوب شود، آن هم در شرايطي كه بسياري از كارگران با سوابق زیاد، تمام وقت کار می‌کنند اما توان تامین مایحتاج روزانه‌شان را ندارند....


دبیر خانه کارگر کرمان بر اساس شواهد معتقد است نرخ بیکاری رسمي اين استان كه در سال ‌۹۱ حدود ۱۴ درصد اعلام شده نمي‌تواند صحيح باشد.

عباس کاربخش در اين باره به ايلنا گفت: طبق آمار مراجع دولتی نرخ بیکاری در استان کرمان در سال ۹۰ به میزان ۱۲ درصد بوده است که نسبت به سال جاری ۲ درصد افزایش یافته است اما آنچه مردم كرمان از واقعيت بيكاري در پيرامون‌شان حس مي‌كنند با آمارهاي رسمي متفاوت است.

اين فعال كارگري با انتقاد از نحوه محاسبه ايجاد فرصت‌هاي شغلي توسط دولت، عنوان کرد: كارگري كه در طول هفته تنها چند ساعت فرصت كار كردن پيدا مي‌كند نبايد شاغل محسوب شود، آن هم در شرايطي كه بسياري از كارگران با سوابق زیاد، تمام وقت کار می‌کنند اما توان تامین مایحتاج روزانه‌شان را ندارند.

کاربخش معتقد است كارگراني که تحت پوشش هيچ بیمه‌ای قرار ندارند نبايد به عنوان شاغل محسوب شوند.

این فعال کارگری با انتقاد از بازرسان سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد: هم اکنون بازرسی از واحدهای تولیدی و صنعتی در استان کرمان بسار کمرنگ شده و هر لیستی که کارفرمایان از کارگران به عنوان لیست بیمه ارائه می‌دهند مورد قبول اداره تامین اجتماعی قرار مي‌گيرد و اين در شرايطي است كه در صورت نظارت تامين اجتماعي كارفرمايام مكي‌توانند كارگري را از پوشش بيمه محروم كنند.


2 پاسخ به “كارگران تمام‌وقت از تامين مايحتاج روزانه‌شان عاجزند/ چطور کارگر ِ چند ساعت در هفته، شاغل محسوب می‌شود؟”

  1. ناشناس گفت:

    اگه قراره فرد با یک ساعت کار در هفته شاغل شناخته شود باید حقوق آن یکساعت کفاف زندگی یک هفته ایه خودش یکی را لااقل بدهد .آیا کفاف میدهد؟!

  2. ایران گفت:

    مهم نیست
    آقا سلامت باشند….غصه چیز دیگه نیست