سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رشد انفجاری قیمت پیاز؛ نابودی هزاران تن پیاز تولید داخل + عکس...
» آقای علم‌الهدی! پیاز هم نمی‌توان خرید؛ حالا مردم چه بخورند؟

رشد انفجاری قیمت پیاز؛ نابودی هزاران تن پیاز تولید داخل + عکس

چکیده :در حالی که به دنبال ناتوانی ادامه دار دولت از مدیریت چرخه تولید و عرضه مرغ، امام جمعه مشهد مردم را تشویق به خوردن اشکنه و پیاز داغ کرده، از استان ها و شهرستان های مختلف از جمله خوزستان، کرمان و بوشهر خبر می رسد که بر اثر سوء مدیریت دولت، دهها هزار تن پیاز تولید شده در کشور در حال از بین رفتن است. این در حالی است که به رغم واردات پیاز از هند، شاهد افزایش بی سابقه و انفجاری قیمت این محصول کشاورزی نیز هستیم....


کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که به دنبال ناتوانی ادامه دار دولت از مدیریت چرخه تولید و عرضه مرغ، امام جمعه مشهد مردم را تشویق به خوردن اشکنه و پیاز داغ کرده، گزارش های رسیده به کلمه حاکی از نابودی حجم غیر قابل باوری از پیازهای تولید شده در کشور و در عین حال افزایش بی سابقه قیمت این محصول کشاورزی است.

به گزارش کلمه، درست در روزهایی که در نمازجمعه به مردم توصیه می شود به یاد گذشته ها غذاهای ساده بخورند و از پیاز داغ استفاده کنند، از استان ها و شهرستان های مختلف از جمله خوزستان، کرمان و بوشهر خبر می رسد که بر اثر سوء مدیریت دولت و اهمال مسوولان، دهها هزار تن پیاز تولید شده در کشور در حال از بین رفتن است و از سوی دیگر قیمت پیاز هم از کیلویی 200 تومان در چند سال قبل به نزدیک به 7 برابر آن قیمت در روزهای اخیر رسیده است. اینها یعنی حتی اشکنه و پیاز داغ پیشنهاد شده از سوی علم الهدی نیز امکان حضور بر سر سفره خانواده های ایرانی را ندارد.

در همین رابطه همشهری گزارش داده که قیمت انواع پیاز که تا چند روز پیش از 500 تا 600 تومان در هر کیلوگرم در نوسان بود، اکنون در میدان مرکزی میوه‌وتره‌بار به 700 تا 1000 تومان و در سطح شهر به 1400 تا 1800 تومان در هر کیلوگرم افزایش یافته و از توزیع پیاز در میادین میوه‌وتره‌بار و سایر مراکز عرضه مستقیم هم خبری نیست.

البته دبیر اتحادیه بارفروشان افزایش قیمت پیاز را مقطعی دانسته و وعده داده که با ورود محصولات منطقه مشهد، اصفهان و تبریز تا دو هفته دیگر پیاز ارزان می‌شود؛ وعده ای که در یک ماه اخیر حداقل دو بار دیگر هم مطرح شده بود و محقق نشده بود.

علی حاج فتحعلی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه هر سال این شکاف 15 روزه وجود دارد و دولت باید فکری به حال آن بکند گفت: “محصول پیاز جنوب تمام شده و محصول مناطق سردسیری هم به بازار نرسیده است. ماه پیش محصول پیاز را در مزارع به دلیل قیمت کم شخم زدند و الان مردم مجبورند با قیمت بالاتری خریداری کنند.”

او همچنین بدون اشاره به واردات بی رویه پیاز هندی، در خصوص دلایل این نوسان گفت: “محصولات بی‌حساب و کتاب کاشته می‌شود باید مسئولان از میزان سطح زیر کشت و میزان محصولات اطلاع کافی داشته باشند، شکاف‌هایی که در آن زمان‌ها محصول در بازار نیست را باید مشخص کنند و در آن زمانها محصولات انباری را که از قبل پیش‌بینی شده روانه بازار کنند.”

دبیر اتحادیه بارفروشان از مردم خواسته دو هفته ای را تحمل کنند تا محصولات از مشهد، اصفهان و تبریز به بازار آید و قیمت تعدیل شود. این در حالی است که مردم مدتها هست که در حال تحمل کردن هستند و اگر توصیه حیاتی امام جمعه مشهد نبود، شاید گرانی پیاز هم در کنار گرانی اخیر دیگر کالاهای روزمره، دیگر به چشم نمی آمد و اگر پیاز هم نبود، مردم به فکر خوردن چیز دیگری به جای مرغ می افتادند.

از سوی دیگر، خبر می رسد که حدود ۲۰ هزار تن پیاز فقط در دزفول به دلیل سهل انگاری برخی از مسئولان امر از بین رفته است، در همین رابطه چندی پیش عباس پاپی زاده سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با مهر گفت: “متاسفانه دولت پیاز را کیلویی ۱۰۵ تومان از کشاورزان خریداری می کند درحالی که قیمت تمام شده این محصول بیش از ۲۰۰ تومان است.” بنابرگفته نماینده دزفول پیازهای خریداری شده را در مدت طولانی بر روی هم تلنبار می ‌کنند تا گندیده شود و در نتیجه حداقل ۲۰ هزارتن پیاز از بین رفته است. همچنین نماینده اهواز در مجلس خبر از دور جدیدی از واردات پیاز‌های خارجی داده که سبب می شود محصولات کشاورزی به‌ویژه پیاز با مشکل مواجه شوند.

بر اساس گزارش ها، پیازهای کشاورزان در حال خراب شدن است و پیاز هندی وارد بازار می شود مانند گندم و البته مشخص نیست این پیازها در ازای فروش نفت وارد می شود یا آنکه پولی هم بابت آنها داده می شود. در همین رابطه و به گزارش خانه ملت، ناصر سودانی با بیان این که واردات بی‌رویه محصول پیاز از کشور هند آغاز شده، تصریح کرد: “متأسفانه چند سالی است که در زمان برداشت پیاز از سوی کشاورزان، مسئولان اقدام به واردات پیاز می‌کنند که این امر باعث خسارت‌های فراوان این افراد می‌شود.”

از سوی دیگر سازمان تعاون روستایی در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس اعلام کرد: “در مورد امحای ۲۰ هزار تن پیاز در دزفول لازم به توضیح است که کل محصول خریداری شده در شهرستان دزفول کمتر ازشان ۱۲ هزار تن بوده است که تماما طبق مقررات فروش رفته و چنانچه محصولی امحاء شده است، مربوط به دولت نیست.”

ادعاهای اینچنینی مسئولان در حالی است که گزارش ها و تصاویر در اختیار کلمه که مربوط به حدود یک ماه قبل است، نشان می دهد که ماجرا ریشه دارتر از ادعای اخیر یک نماینده مجلس است و سوء مدیریت ها تنها به واردات بی رویه اخیر مربوط نمی شود. عکسهای زیر این خبر، یکی از مزارع پیاز را نشان می دهد که محصولات آن بسته شده و آماده زیر آفتاب در حال گندیدن است.

در همین باره؛ این دو گزارش را که یکی مربوط به فروردین 1390 و دیگری مربوط به فروردین 1391 است، در کلمه بخوانید تا در یابید که نه این اتفاق و سوء مدیریت و بی کفایتی نهفته پشت آن جدید است و نه مربوط به چند روز اخیر است:
اشک پیازکاران کرمانی درآمد
کاهش قیمت پیاز در مزارع پیاز جیرفت، اشک کشاورزان را در آورد

بعضی از منابع خبری در خرداد ماه گذشته گزارش دادند که مشکلات پیازکاران جنوب کرمان به خصوص در شهرستان جیرفت نیز افزایش پیدا کرده و عدم برنامه ریزی در میزان کشت و عدم بازاریابی و انجام نشدن صادرات سبب شده تا پیاز این منطقه نیز از بین برود.

در حالی پیاز در جیرفت کمتر از ۱۰۰ تومان خریداری و سبب می شده کشاورزان ضرر کنند که بعضی از اخبار حاکی از این است که در کنار پیاز هندی شاهد حضور پیاز پاکستانی بی کیفیت و با قیمت بالا هستیم.

این در حالی است که به دلیل آنکه نرخ تمام شده پیاز در مقابل قیمت فروش آن افزایش پیدا کرده، بسیاری از کشاورزان جنوب کرمان ترجیح دادند محصول را برداشت نکنند و از آن به عنوان کود محصول کشت بعد استفاده کنند.

نماینده بندر عباس در مجلس نیز در این باره به ایسنا گفته:”کشاورزان با رنج فراوان و هزینه‌های هنگفت، حدود ۳۰۰هزار تن پیاز باکیفیت را تولید کردند، اما متاسفانه به علت عدم خرید تضمینی در زمان مناسب، ۹۵ درصد این محصول از بین رفت. محصولات بخش کشاورزی در استان هرمزگان با زحمات بسیار زیاد کشاورزان کشت می شود ولی سود حاصل بسیاراندک و ناچیز است.”

بر اساس گزارش ها، پیاز در جنوب کرمان و در شهر جیرفت پس از برداشت تنها ۴۰ تومان قیمت دارد که حتی پول کارگر برداشت کننده محصول را نیز تامین نمی کند و در نتیجه محصول در مزارع برداشت نشده باقی می ماند.

اکنون این نگرانی بیش از گذشته وجود دارد که وضعیت این محصول مهم همچنان رو به نابسامانی پیش برود و روند فاسد شدن محصول پیاز تولید داخل هم مانند محصولات دیگر کشاورزی ادامه یابد و ماهها تلاش تولیدگران و کشاورزان نافرجام بماند. خرید این محصولات با قیمت مناسب تر و نیز راه اندازی کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی و همچنین سردخانه ها به میزان کافی در کشور، دم دست ترین راهی است که در این شرایط تحریم و فشار اقتصادی شاید به حفظ مواد کشاورزی کمک کند، تا لااقل محصولاتی که کشاورزان به خاطر آن این همه زحمت کشیده اند، به راحتی از بین نرود.

آیا انتظار به‌کارگیری همین مقدار تدبیر و مدیریت عاقلانه از سوی دولت، دست کم در حوزه کشاورزی و مواد غذایی مورد احتیاج مردم، انتظار بی جایی است؟

 


28 پاسخ به “رشد انفجاری قیمت پیاز؛ نابودی هزاران تن پیاز تولید داخل + عکس”

 1. ناشناس گفت:

  اونوقت، اون مجسمه بلاهت، علم الااشکنه والپیاز، فتوای خوردن اشکنه وپیازمی ده؟!

 2. ناشناس گفت:

  ای اربابان جهالت، دیگه هیچکس مثل شما نمی تونست به این مملکت اینقدرگند بزنه…

 3. ناشناس گفت:

  پیشنهاد: آیا نمی شود که مردم مستقیما” واردمعامله با تولیدکنندگان شوند؟! زمین های خودرا بازبگذارند، مردم هم برداشت کنند وهم درهمانجا اقلام برداشتی را خریداری کنند. ضررآن به مراتب کمترازآن است که این محصولات به مدد لاینشعوری مسئولان مملکت و دلالان وواسطه گران، به باد فنا رود.

 4. ناشناس گفت:

  چقدر اشکنه میشه درست کرد با این پیازا،فرداست که بگند برای اخلال در درست کردن اشکنه دشمن سعی در القای گرانی پیاز دارد.

 5. ناشناس گفت:

  آقا نکته انحرافی عکس اول را دقت کنید. یه مار روی پیازهاست!!!!

 6. ناشناس گفت:

  گول نخوریت اشکنه از مرغ گرانتر است.چون گوشت گرانتر از مرغ است

 7. ناشناس گفت:

  عروسی دو میلیاردی حاج اقا را عشق است

 8. nashenas گفت:

  نفسشون مثل سم کشنده است. به هرچی میخوره میسوزه یا می پوسه و می گنده. اسم خودشون رو هم گذاشتن آیت خدا. انقدر غرق در نکبت و زشتی و پلیدی هستن به هرچی دست میندازن مثل خودشون نکبت و گندیدگی میشه.

 9. شیرازی گفت:

  این واسه پیشنهاد آقای علم الهدی بود .

 10. ناشناس گفت:

  حجج اسلام ومسوولین لطف کنند و هیچ حرفی به سود مردم نزنند.تا مجددا دچار گرانی بیش از پیش شویم

 11. من گفت:

  آخرش چی میشه خدا میدونه

 12. نکیسا سامی گفت:

  جناب علم الهدی با بصیرت با تشکر از نصایح داهیانه شما حال که ملت از اشکنه مورد سفارش شما بفرمایید حالا چه بخورند ؟؟

 13. ناشناس گفت:

  به ایران حمله نمیشود .تمام هرت تو پرتها برای غارت این ملت است.با تحریم کشور به جای می‌رسد که ثروت ملی‌ را بشکل سهام به خارجیها واگزارند!

 14. نابودی تولید داخل گفت:

  به خاطر تحریمهای بانکی دولت مجبوره پولِ همین مقدارِ دست و پا شکسته صادرات نفتی رو به صورت کالا و نه دلار دریافت کنه و برای صادرات بیشتر مجبوره از اون کشورِ خریدار ،کالای بیشتری وارد کنه که با این کار دیگر نیاز بازار داخلیِ مصرف آن کالا را تامین میکند و دیگر جایی برای عرضه تولید داخل نمیماند و این وسط تولیداتِ داخلیِ همان محصولات اعم از محصولات بخش کشاورزی و .. که به خاطر اشباع شدن بازار از آن محصولِ خارجی دیگر مجالی برای عرضه آن کالای داخلی به بازار داخلی نمیماند چون دولت یا تعهدی برای خرید آن محصول از تولید کننده داخل برای عرضه آن به بازار داخلی نداده و اگر هم تعهد خرید آنها را به تولیکننده داخلی داده پایبندی به قول این دولت غیر ممکن است و امری محال است که به یک دروغگو اعتماد کرد پس باید انتظار داشته باشیم با هرچه طولانی تر شدن تحریمها تولیدات داخلی به واسطه واردات همان تولیدات به کلی نابود خواهد شد
  نتیجه آنکه تا ایران و صنایع آن بیشتر از این ویران نشده، خود، کاری برای خود کنیم و منتظر معجزه نشینیم

 15. نابودی تولید داخل گفت:

  به خاطر تحریمهای بانکی دولت مجبوره پولِ همین مقدارِ دست و پا شکسته صادرات نفتی رو به صورت کالا و نه دلار دریافت کنه و برای صادرات بیشتر مجبوره از اون کشورِ خریدار ،کالای بیشتری وارد کنه که با این کار دیگر نیاز بازار داخلیِ مصرف آن کالا را تامین میکند و دیگر جایی برای عرضه تولید داخل نمیماند و این وسط تولیداتِ داخلیِ همان محصولات اعم از محصولات بخش کشاورزی و .. که به خاطر اشباع شدن بازار از آن محصولِ خارجی دیگر مجالی برای عرضه آن کالای داخلی به بازار داخلی نمیماند چون دولت یا تعهدی برای خرید آن محصول از تولید کننده داخل برای عرضه آن به بازار داخلی نداده و اگر هم تعهد خرید آنها را به تولیکننده داخلی داده پایبندی به قول این دولت غیر ممکن است و امری محال است که به یک دروغگو اعتماد کرد پس باید انتظار داشته باشیم با هرچه طولانی تر شدن تحریمها تولیدات داخلی به واسطه واردات همان تولیدات به کلی نابود خواهد شد.
  نتیجه آنکه تا ایران و صنایع آن بیشتر از این ویران نشده، خود، کاری برای خود کنیم و منتظر معجزه نشینیم

 16. ناشناس گفت:

  جالبه که آقا امسال رو سال ” تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ” نامگذاری کرده بودند ، کلا ایشون دست رو هر چی بذارن ، برعکسش میشه ، کاش سال دیگه رو ” سال استحکام جمهوری اسلامی ” نامگذاری کنن و خلاص!

 17. قلم سبز گفت:

  مملکت به گند کشیده شد

 18. ناشناس گفت:

  کشور ی که نمی تواند غذای مردمش را تا مین کند و اگر این دلار های باد اورده نفتی تبود که … یک مقداری از ان را هزینه مردم کنند سر نوشت ما از کشور های افریقائی و همین افغا نستان بد تر بود . تازه حا لا با این همه گرانی تورم نا هنجاری خود فروشی اعتیاد دزدی به همریختگی اجتماعی و عدم بهداشت در حاشیه شهر ها و روستا ها و اعدام ها و انزوای سیاسی اقتصادی و.. رهبر با بصیرت می خواهد با دنیا هم بجنگد و دنیا را به سر ایران ریخته تازه باز می خواهد جمعیت ایران را به 170 ملیون هم برساند .داد از این همه بصیرت !!!!!!!!1

 19. ناشناس گفت:

  به ان بیخرد متحجر و قدرت طلب امام جمعه مشهد حالا باید گفت پیاز هم گیر نخواهد امد تا اشکنه پیاز داغ درست کنند . البته گردن او وشکمش
  نشان می دهد که بو قلمون و غذا های ان چنانی از لقمه حرام دارد می خورد و از استبداد و خود کا مگی رهبرش دفا ع می کند

 20. ناشناس گفت:

  این رهبر را که من می بینم به زودی همه مردم ایران را کله پا به چاه خواهد کشاند و خودش هم و مردم را هم با هم نا بود می کند

 21. ناشناس خوزستانی گفت:

  دوستان ، خوزستان دو سه جا از این پیازا هست که همه با هم احتمالا به 100 ها هزار تن برسه من خودم از نزدیک دیدیم . حتی من با یکی از مسئولات تعاونی روستایی صحبت کردم خیلی از انبار های تعاونی روستایی پر شده . میگه حتی دولت اجازه پیش خرید و اینکه همونجا شخم زده بشن که دیگه ضرر بیشتر ندن و پول حمل و نقل و … حذف بشه نمیده یعنی بی کفایتی کامل . قیمت 100 تومان میفروختن . همه گندیده شدن رفتن زیر آفتاب . الان قیمت پیاز نزدیک 1000 به بالاست فکرشو کنید چقدر مسخره ست. داستان دولت سیب زمینی هم همینه فردا برا انتخابات میان پخش میکنن

 22. ناشناس خوزستانی گفت:

  اینم عکس بهتر دوستان حتما ببینید
  i50.tinypic.com/jktv7c.jpg

 23. مرد خوب گفت:

  پیاز هم گرون شد رفت

 24. ناشناس گفت:

  مرغ نیست پیاز ، پیاز نیست آب خال بخوردیم ! خانه گران است در خیابان و یا روی درخت بخوابیم !!!!
  عنوان هم میکنند که در حال صعود به اوج قله هستیم !!!!
  اگر یک خارجی وضع چند سال گذشته ما را ببیند فکر میکند که ایران یکی از کش.رهای فقیر آفریقائیست و یک در هزار هم نمیتواند باور کند ایران کشوری نفتی و گازی و ثروتمند و در 7 سال گذشته 650 میلیارد دلار درآمد فقط از فروش نفت بدون گاز و پتروشیمی و معادن و… داشته.
  نظردهنده های ارتش سایبری که هر از چند گاهی می آمدند و در سایت کلمه … میپراندند نیستند ؟ مرده اید ؟

 25. anti kha گفت:

  از کسیکه میاد میگه کسیکه یا رهبر مخالفه در حزب شیطانه و حزب و شیطان خونش هدر است در 9 دی اینها را گفت و نشان داد امام زمان چقدر تنها است در بین مردمی که در نادانی و کثرتشان باید با حماقت و کثرت مردم زمان بنی امیه قیاس کرد خلاصه از این فرد که اینها را گفته بعید نیست که اشکنه با پیاز داغ را جایگزین مرغ کند
  روزی از مصباح یزدی در صحن حضرت معصومه شنیدم در رابطه با ظهور صاحب زمان صحبت می کرد و میگفت که وقی ایشان بیایند از ما آخوندها شروع به زدن گردن می کند الان فهمیدم که بله این علم انحراف(بجای علم الهدی) با این گردن کلفت و ستبرش جای شمشیر آقا را کم داره اگر هم عمرش منحوسشان قد این را نداد به آخرتی که این می گویند و اعتقاد ندراند بد جایگاهی خواهند داشت

 26. mira گفت:

  agaie almolhoda didi ta scgma khasti fetva bedi hezaran ton piazo nibud kardan ke mardom hata netunan echkene bekhoran

 27. ناشناس گفت:

  از کوزه همان تراود که در او است . تا این نادان ها باشندکشور روزگار خوشی نخواهد داشت .ما به زودی مانند او گا ندا و کشور های افریقا ئی با ا ین همه ثروت خواهیم شد

 28. ALI گفت:

  یک پیشنهاد:
  حالا که جناب علم الهدی(حالا این سوال که مگه آدم عاقل و بالغ و عقل رس قحطی بوده که علم و بیرق هدایت رو روی کت و کول این پیر مرد نحیف _البته از لحاظ عقلی…وگرنه از لحاظ جثه که طفلک از بس نون خشک و اشکنه خورده شده ی پارچه گوشت و دنبه_ انداختن جای خود)این همه خوشگل و بدون دردسر و با پیشنهادات خرکی و ضربتی مشکلات رو یکی یکی یکی یکی یکی یکی یکی …حل میکنن ی پیشنهاد هم واسه این قضیه بدهند و دوباره ی یک هفته ای ملت رو گیج و منگ و مبهوت از حماقت رجال مذهبی و سیاسی مملکتشون کنن!