سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هشدار درباره ضعف‌های امنیتی «ایمیل ‌ملی»...

هشدار درباره ضعف‌های امنیتی «ایمیل ‌ملی»

چکیده :جمعی از متخصصان و نخبگان دانشگاهی حوزه فناوری اطلاعات كشور در اطلاعیه‌ای با اشاره به سوراخ های متعدد امنیتی ایمیل موسوم به "ملی"، تاکید شده است: یقیناً وادار کردن مردم به استفاده از سرویس‌های نامطمئن داخلی علاوه بر اینکه اطلاعات خصوصی کاربران را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد، حاصلی جز سلب اعتماد مردم نسبت به عموم محصولات و خدمات نرم‌افزاری ایرانی نخواهد داشت....


جمعی از متخصصان و نخبگان دانشگاهی حوزه فناوری اطلاعات كشور در اطلاعیه‌ای درباره امنیت سرویس‌های ایمیل موسوم به “ملی” هشدار دادند.

در این اطلاعیه که در جهان نیوز منتشر شده، با اشاره به سوراخ های متعدد امنیتی ایمیل موسوم به “ملی”، تاکید شده است: یقیناً وادار کردن مردم به استفاده از سرویس‌های نامطمئن داخلی علاوه بر اینکه اطلاعات خصوصی کاربران را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد، حاصلی جز سلب اعتماد مردم نسبت به عموم محصولات و خدمات نرم‌افزاری ایرانی نخواهد داشت.

نویسندگان این اطلاعیه که راه‌اندازی سرویس‌های ایمیل داخلی را ضروری می دانند، در عین حال تاکید کرده اند: دستورالعمل جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر الزامی بودن استفاده از 3 سرویس پست الکترونیک معرفی شده که قطعا نه شایسته عنوان ملی هستند و نه حتی می‌توان آنها را تولید داخلی محسوب کرد، بسیار نگران‌کننده و سوال‌برانگیز است.

در ادامه این اطلاعیه می خوانیم: بهتر است توضیح داده شود که براساس کدام معیارهای فنی، صلاحیت سرویس‌های دولتی iran.ir، post.ir و chmail.ir (چاپار) بررسی و تائید شده است تا این شائبه در اذهان به وجود نیاید که برخی با علم و آگاهی به مشکلات متعدد کاربری و امنیتی و عدم قابلیت توسعه‌پذیری این 3 سرویس، اصرار دارند دستاوردهای ناقص و فاقد کیفیت خود را با استفاده از تبلیغات سرسام‌آور و بخشنامه‌های الزام‌آور به کاربران ایرانی تحمیل کنند. یقیناً وادار کردن مردم به استفاده از سرویس‌های نامطمئن داخلی علاوه بر اینکه اطلاعات خصوصی کاربران را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد، حاصلی جز سلب اعتماد مردم نسبت به عموم محصولات و خدمات نرم‌افزاری ایرانی نخواهد داشت.

این گروه ضمن تاکید بر عدم تمایل خود به ادامه همکاری با دولت در این باره، از متخصصان از سیاستگذاران حوزه فناوری اطلاعات و نهادهای نظارتی کشور خواسته اند که: اجازه ندهند اقدامات شتابزده و تصمیمات عجولانه، بیش از این به اعتبار متخصصان عرصه فناوری اطلاعات کشور لطمه وارد کند و با اجبار مردم به استفاده از این سرویس‌ها، حریم خصوصی کاربران در معرض خطر قرار گیرد. آنها ابراز امیدواری کرده اند که: هرچه سریعتر امکان دسترسی به سرویس‌های متعدد و متنوع پست الکترونیک امن و کارآمد داخلی برای عموم مردم فراهم و شرایطی مهیا شود تا کاربران فضای مجازی با میل و رغبت خود، ایمیل‌های ایرانی را انتخاب کنند.


3 پاسخ به “هشدار درباره ضعف‌های امنیتی «ایمیل ‌ملی»”

 1. امين گفت:

  تنها عامل سود آور براي سرويس هاي ايميل، تبليغات است. در حالي كه براي ايميل هاي در سطح ملي اين امر عملا به يك موضوع با هزينه سرسام آور تبديل مي شود.

 2. ارش گفت:

  مشکل اساسی کاربران دو چیز است اول سرعت پایین وامنیتی کردن فضای مجازیو دو بستن سایت ها ی مختلف که امکان تعمال در در حوزهای مختلف به حد تقل تقلیل داده است. این شرایط پلیسی موجب کردیده دسترسی به اطلا عات خصوصا اصلاح طلبان به عنوان قوی ترین اترنا تیو برای همگان امکان پذیر نباشد . ضمنا درگذشت یکی از فعالین حقوق زنان که به دانش معضلات نیمی از جامعه احاطه داشت یعنی مرحومه فریده ماشنی را به اصلاح طلبان وخانواده محترمشان تسلیت میگویم آرش

 3. ناشناس گفت:

  خا منه ای چاره ای جز سا ختن یک حکو مت مانند کره شما لی ندارد