سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تظاهرات ایرانیان سبز نیویورک علیه تحریم‌ها...

تظاهرات ایرانیان سبز نیویورک علیه تحریم‌ها

چکیده :حمید دباشی در تظاهرات ایرانیانِ هوادار جنبش سبز در نیویورک در مخالفت با تحریم‌ها، ضمن نام بردن از میرحسین موسوی، ابوالفضل قدیانی و نسرین ستوده، مبارزه و مقاومتِ زندانیان سیاسی را نمودِ آشکاری از جریان داشتنِ مبارزه‌ی مردم ایران دانست و مخالفتِ هم‌زمان با استبدادِ داخلی و دخالتِ خارجی را برای ایجادِ تحولاتِ دموکراتیک لازم شمرد....


هم‌زمان با اِعمال تحریم‌های نفتی و آغاز تحریم‌های جدید علیه بانک مرکزی توسط اتحادیه‌ی اروپا و امریکا، جمعی از ایرانیانِ هوادار جنبش سبز در نیویورک در مخالفت با تحریم‌ها تظاهرات کردند.

بر اساس گزارش رسیده به کلمه، این تظاهرات به همتِ گروهِ «هوار» که «علیه جنگ، تحریم‌ها و سرکوبِ دولتی در ایران» فعالیت می‌کند جلوی دفترهای سازمان ملل دولت‌های انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا با حضور ایرانیان و همراهانِ غیرایرانی‌شان برگزار شد و حاضران در تظاهرات ضمنِ محکوم کردنِ سرکوبِ دولتی در ایران، خواستار لغو تحریم‌ها شدند.

حمید دباشی، یکی از تظاهرات کنندگان که جلوی دفترِ دولت انگلیس برای معترضان سخنرانی کرد، با اشاره به اثر منفی تحریم‌ها روی زندگی مردم ایران، تحریم‌ها را تنبیهِ دسته‌جمعیِ ایرانیان و شکلی از جنگ دانست. او سیاست‌های دوگانه‌ی غرب در قبال برنامه‌ی اتمیِ ایران و اسرائیل را شاهدی بر ورشستگی اخلاقی دولت‌های غربی عنوان کرد که تحریم‌های اِعمال شده را بیش از پیش نامشروع می‌کند.

وی ضمن نام بردن از میرحسین موسوی، ابوالفضل قدیانی و نسرین ستوده، مبارزه و مقاومتِ زندانیان سیاسی را نمودِ آشکاری از جریان داشتنِ مبارزه‌ی مردم ایران دانست و مخالفتِ هم‌زمان با استبدادِ داخلی و دخالتِ خارجی را برای ایجادِ تحولاتِ دموکراتیک لازم شمرد.

تظاهرات‌کنندگان در بخشِ دیگری از مسیرِ راهپیمایی، روایت‌هایی را که از ایرانیان داخل و خارج از کشور جمع‌آوری شده‌بود و آثار تحریم‌ها روی زندگی مردم عادی را نشان می‌داد با همراهانِ غیرایرانی‌شان به اشتراک گذاشتند.

گران شدنِ قیمتِ اقلامِ ضروری، کاهشِ دسترسی به دارو، پایین آمدنِ کیفیت وسایل بهداشتی، عدم امکانِ صادر کردنِ محصولات کشاورزی، بالا رفتن قیمتِ مواد اولیه‌ی کارخانه‌ها، تعلیق ویزای اقامت دانشجویان در هلند و عدم امکان باز کردنِ حساب بانکی برای ایرانیان در بعضی از کشورهای اروپایی بخشی از این روایت‌ها بود.

این تظاهرات ساعت پنج بعدازظهر روبه‌روی دفتر دولتِ آمریکا در سازمان ملل خاتمه یافت.


14 پاسخ به “تظاهرات ایرانیان سبز نیویورک علیه تحریم‌ها”

 1. ناشناس گفت:

  فشار به ملت بهر دلیلی بنفع حاکم بر استبداد است.گرچه خود ملت باید یقه حاکم را بگیرند و وظیفه تک تک ملت است.واز خارج باید فشار به حاکم بر استبداد باشد

 2. kourosh گفت:

  Sabz Mord !

 3. iranabadec گفت:

  تحریم های اعمال شده مورد درخواست دولت مستقر بوده ولی آقایان فکر می کردند با ولخرجی هائی که از جیب مردم می کنند اتفاق نمی افتد.
  تظاهرات با موضوع مطرح شده در گزارش نمی تواند یک حرکت “سبز” ارزیابی شود.
  اسم بردن از رهبران سبز و زندانیان سیاسی برای اینکه فشار اعمال شده در 7 سال دولت مستقر بر زندگی مردم، اختلاس و سیاسی کاری در پیاده کردن “هدفمندی” را گردن “تحریم ها” بیاندازند. هیچ نشانی از هوشمندی ندارد.

 4. مهدی ایرانی گفت:

  نمیدانم، اما حاضرم فشار ناشی از تحریم نفت را به جان بخرم، تا از شر این حکومت خلاص شوم.
  آخر مساله این است که اگر تحریمها نباشد، پول ناشی از محل نفت که به رفاه مردم منجر نمیشود، فقط خرج تکتازی و فساد حکومتیان میشود، مثل چند سال اخیر، با در امده پانصد میلیارد دلاری چه کردند؟
  پول نفت بود که بی عرضگان تاریخ را به طمع مملکت داری انداخت، حال پول نفت نباشد، آنها هم خواهند رفت.

 5. ناشناس گفت:

  والل من که خودم یکی از سبزهای تند وتیز هستم، با تحریم خرید نفت جمهوری اسلامی موافقم. آشی که برای من نجوشد اصلا برای چه بجوشد؟ اگر قرار است نفت را بفروشند و پول نفت را به حسن نصرالله و خالد مشعل بدهند بهتر است که اصلا این نفت استخراج نشود و به فروش نرسد. از هفتصد میلیارد نفتی که در عرض این سالهای آخری فروخته شد چه چیزی نصیب ما شد. اگر قرار است برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای یا به مملکت ما حمله کرده و عده ای را به کشتن بدهند و یا به جای آن خرید نفت را تحریم کنند البته بهتر است که تحریم را قبول کنیم. غربی ها نمی خواهند با ما جنگ کنند. می خواهند پوزه رژیم را به خاک بمالد و به آنها ثابت کنند که با جامعه جهانی نمی شود مثل مردم ایران رفتار کرد و هربلایی سرآنان درآورد. میگوید نباید سلاح اتمی تولید کنی حق هم دارند. وقتی اینها به دورغ می گویند سلاح اتمی تولید نمی کنیم میگویند چرا دروغ میگویید اگر قصد تولید سلاح اتمی ندارید بیست درصد و بیست و هفت درصد مواد غنی شده را برای چه تولید می کنند. اینها میگویند آنرا برای مقاصد بهداشتی و استفاده در تاسیسات اتمی دانشگاه می خواهیم. آنها می گویند برای آن شما فقط مواد تغلیظ شده سه و نیم لازم دارید نه بیست و بیست و هفت درصد اینها رگ گردن هایشان باد می کند که تولید اورانیوم غنی شده حق مسلم ماست. اینها می گویند اگر واقعا قصد مشغول تولید سلاح اتمی نیستید. درها را بازکنید که کارشناسان ما زیر نظارت ماموران امنیتی شما بیایند و این تاسیسات را بازدید کنند که خیال جامعه جهانی راحت شود. اما مقامات ما میگویند نه خیر شما میخواهید جاسوسی کرده و اطلاعات محرمانه ما را در اختیار سازمانهای اطلاعاتی غرب قرار دهید. درحالیکه توجه ندارند که سازمانهای غربی بهتر از خود اینها این آمار و اظلاعات را دارند و با پوزخنده میگویند آخر موش چیست که کله پاچه اش جه باشد. خلاصه وقتی اینها تسلیم نمی شوند و نمی خواهند همکاری کرده و ثابت کنند که اسلحه اتمی نمی سازند، بین دو گزینه حمله به ایران و کشتن هموطنان و تحریم خرید نفت، البته تحریم هم به نفع ماست هم به نفع نسل های آینده. حسن نصرالله گردن کلفت هم برود برای خوش گذرانی هایش از جای دیگری پول درآورد. اصلا به ما چه؟

 6. Roya گفت:

  والله خیلی جالبه!!! تحریم نفت نکنند چون مردم آسیب می بینند !! حمله نظامی نشه چون مردم کشته میشن و مملکت ویران میشه !!
  جو سرکوب و اعدام و تجاوز هم که همه ی مردم رو خونه نشین کرده !!!! میشه بگین از چه راهی باید وارد شد تا شر اینها کم شه ؟؟!!!

 7. باید کاری کرد. گفت:

  اینها بهانه هایی است که خود نظام به دهان مردم می اندازد. رژیم عده ای جیره خوار هم در خارج دارد که وقتی لازم می بیند از فضای باز کشورهای خارج سوء استفاده می کند و آنها را به خیابانها میکشاند که با تحریم یا حمله مخالفت کنند. اگر شما به آزادی معتقدید و به اعتراضات مردمی احترام می گذارید مردش هستید به ما اجازه دهید که یک روز هم ما به خیابان بیایئم تا شما به بیند که چقدر طرفدار دارید و چه اندازه مخالف. ازسوی دیگر رژیمی که به مردم زور می گوید، اجازه تظاهرات نمی دهد، در انتخابات با کمال وقاحت تقلب می کند. خودش رئیس جمهور انتخاب می کند، رهبرش را بیست آخوند منصوب کرده اند و مردم در انتخاب او اصلا نقشی نداشته اند، ولایت فقیه را به زور به ما تحمیل کرده است. کشورهای خارج حمله نکنند که مملکت خراب می شود و مردم کشته می شوند. کشورهای خارج به مخالفان کمک نکنند که با این رزیم مبارزه کنند زیرا به آزادی و استقلال ما لطمه می خورد مگر ما نوکر خارجی ها هستیم که حکومت ناجنس را با کمک آنها برکنار کنیم. با رای درست حسابی مردم حاضر نیست کنار برود. حاضر نیست انتخابات زیر نظر سازمان ملل انجام شود تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. بمب اتمی می سازد و وقتی مجش را می گیرند و کارهای خلافش ثابت می شود با کمال وقاحت می گوید من؟ بمب اتمی بمب اتمی خلاف اعتقادات اسلامی ماست. انگار پاکستان یا مسلمان نیست یا بمب اتمی ندارد. خوب راهش اینست که این حکومت دغل حقه باز کلک دروغگو را از عقب و جلو و چپ و راست و بالا و پائین و فضا و هوا زمین دریا محاصره کنند و هربلایی که میتوانند سرش بیاورند. ما مردم هم مدتی هم بکشیم و به سختی ها عادت کنیم تا از شر اینها راحت شویم و به گفته مثل معروف یک سال بخور نون و تره صد سال بخور نون و کره.

 8. مهدی ایرانی گفت:

  به نظر من

  نفت، خون حکومت است، باید رگش را بست.
  ما چیزی برای از دست دادن نداریم، و مطمینیم که پول نفت به رفاه ما نمی انجامد. پس، از تحریمها استقبال میکنیم، و باید سعی کنیم در اوج تحریمها و قبل از اینکه، عادی شود این تحریمها، حکومت را به زانو در بیاوریم.

  تنها راه فرار حکومت ایران، بردن مملکت به سمت الگوی کره شمالی است، اما ما هم راههای زیادی برای جلو گیری از تحقق چنین وضعیتی داریم و اجازه نخواهیم داد، حکومت از این مفر استفاده کند.

 9. loghman گفت:

  متاسفم از این جو تندی که در پیام های مخاطبان عزیز به وجود آمده
  1-.بدانید که دولت های بیگانه خیر مردم را نمی خواهند.آن ها دنبال منافع خودشان هستند و حق هم دارند هر دولتی دنبال منافع خودش است.
  2-اهداف جنبش سبز که از سخنان مهندس موسوی برداشت می شود با استعمار خارجی و استبداد داخلی به یک اندازه مخالف است
  3-نباید از چاله به چاه افتاد و از دست استبداد داخلی که خیلی راحت تر قابل حل است به یک جنگ با پایان نا معلوم پناه برد.
  4- این انتظار وجود دارد که دوستان در مورد وضعیت موجوداغراق نکنند هر چند که در وضعیت خوبی نیستیم اما قطعا وضع ما از یک کشور اشغال شده بهتر است.

 10. ناشناس گفت:

  لعنت خداوند برمن اگر خواستار حمله خارجی به کشور اهورایی ایران باشم یا خدای ناکرده لحظه ای فکر کنم که قوای خارجی کشور مرا اشغال کنند. چو ایران نباشد تن من مباد اگر کشور مستقلی نداشته باشم به چه دردی می خورم. هویت خود را از دست خواهم داد. من معتقدم ما باید حکومتی داشته باشیم که با ملت یک دل و یک زبان باشد و وقتی درمعرض خطر یا تهدید یا تحریم تا حمله خارجی قرار گرفتیم چنان پاسخ او را یک دل و یک زبان(دولت وملت) بدهیم که گورش را گم کند. اما وقتی در برابر حرف منطقی یک دندگی نشان میدهیم. میگویند مشغول ساخت اسلحه اتمی هستی اگر نیستی بگذار کارشناسان ما بیایند و بگردند و مطمئن شوند. آنوقت بفرمایید سه و نیم درصد را که مورد نیازتان است بسازید. ما بگوییم نه خیر شما اولش حتی با سه و نیم هم موافق نبودید اما مامقاومت کردیم حال میگویید سه و نیم اشکالی ندارد پس اگربازمقاومت کنیم حتما اجازه بیست درصد و سی درصد و… را هم خواهید داد زیرا انرژی هسته ای حق مسلم ماست. آنوقت آنها میگویند آقاجان شما برای راه اندازی تاسیسات اتمی دانشگاه مگر ببیش از سه و نیم درصد نیاز دارید. ما میگوییم سه و نیم درصد را بسازید اما چون پیمان نامه امضاء کرده اید بالاتراز سه و نیم نسازید زیرا آن دیگر مقدمات ساختن اسلحه است و اگر واقعا نیست بگذارید بیائیم پارچین و سی چهل تاسیسات دیگر را که هم نقشه هایش را داریم و هم نشانی کامل آنرا بگردیم تا هم خیال شما راحت شود هم خیال جامعه جهانی اما شما میگویید نخیر اجازه نمی دهیم حالا بیایید بازهم مذاکره کنیم و آنها میگویند مذاکره چه فایده دارد؟ اکنون سالهاست که از مذاکره بیهوده نتیجه ای نگرفته ایم و بعد ما را تحریم اقتصادی میکنند، تحریم نفتی می کنند، تحریم بانکی می کنند و آخر آخرش بین اینکه ما منطقه را به آتش بکشیم یا آنها به ما حمله کنند، بالاخره صبرشان سرآمده و به ما حمله خواهند کرد. من میگویم بجای آنکه آنها ضربه اول را به ما بزنند و اشک ما درآید که آقا دست نگهدارید بسیار خوب بیایید تاسیسات ما را بازدید کنید و ما والله بمب نمی سازیم اجازه بدهید این کارها و این حرفها و این نرمش حالا پیش از ضربه اول صورت گیرد و خسارت مالی و جانی به ما وارد نشود و ازاین احترامی که بین جامعه داریم استفاده کنیم نه از موضع ضعف که هیچ نتوانیم بگیریم. اگر واقعا کاسه ای زیر نیم کاسه نیست درآنصورت میگویم افرادی که ما برای مذاکره انتخاب کرده ایم فاقد مهارت لازم هستند و نمی توانند مقاصد ما را به غرب حالی کنند اما اگر کاسه ای زیر نیم کاسه هست و ما واقعا هدف داریم که بمب بسازیم و منتظر یک یاعتلی هستیم که کار را تمام کنیم. درآنصورت وظیفه هر ایرانی است که فریاد بزند این بمب اتمی که پیش از ساخته شدنش باعث اینهمه خسارت و آبروریزی و به خطر انداختن امنیت ما شده است اصلا به درد نمی خورد و ما بمب اتمی به این بها نمی خواهیم. کجای این حرف من تندی است یا خدای ناکرده درخواست از بیگانه است که بیاید و مملکت مرا اشغال کند؟ خدا آنروز را نیاورد

 11. لیلا گفت:

  آدم چه چیزایی میبینه تو این کامنتا!
  واقعا شما راضی هستید به ایران حمله بشه؟ بابا دموکراسی وآزادی چیزی نیست که با گلوله و تفنگ بیاد. خود مردم باید بفهمند لزوم دموکراسی رو و واسش هزینه بدن.
  چند درصد از مردم ما میفهمن لزوم دموکراس رو؟ از اونایی که این لزوم رو میفهمن چند درصدشون حاضرن هزینه بدن؟
  دموکراسی که با زور کشورای خارجی بوجود بیاد دقیقا نتیجه عراق رو داره. خیلی خوش بحال عراقی هاست حالا که انتخابات آزاد دارن؟ خوشبخت شدن؟ وضعشون قبل از حمله آمریکا بهتر نبود؟

 12. آزادی گفت:

  دوست عزیز و گرامی لیلا جان هیچ کس به دنبال جنگ نیست مگه پسر بچه هائی که روی دیوارهای یکی از شهرهای سوریه مخالفت خودشون رو با رژیم سوریه نشون دادن و عاقبت هم زیر شکنجه کشته شدند خواستار حمله خارجی شده بودن شما از تعداد کشته شده های جنبش سبز که مسالمت آمیز بود خبر ندارید ؟ کروبی و میر حسین مو سوی و زهرا رهنورد چه گناهی کرده اند که در حبس هستند ؟ شما در جهت احقاق حقوق اولیه خود چه کاری کرده اید ؟ اگر اعتراضی کرده اید جوابی دریافت کرده اید ؟ در همون مملکتهایی که می گوئید ! افرادی تند رو چوب لای چرخه پیشرفت و توسعه شان می اندازند مثله همین حکومت اما باز هم وضعیتشان بهتر از گذشته است مطمئن باشید … ما موافق جنگ و ویرانی نیستیم اما اصلا و ابدا موافق این حکومت ظالم نیستیم و دیگر حکومت دیکتاتوری نمی خواهیم .. نمی دانم شغل پدر شما چیست اما پدر من یک نظامی و ایثار گر است بله ما این حکومت را نمی خواهیم و آموزش دموکراسی و آزادی با این حکومت قابل پیاده سازی نمی باشد .

 13. آزادی گفت:

  لطفا کمی بدون تعصب فکر کنید به لجن کشیده شدن زندگی مردم و به یغما رفتن ثروتهای ملی بدست این حکومت قصاب که خون مردم را واقعا در شیشه کرده است می ارزد که دچار تعصب شده و بگوئیم در صورت حمله کردن آمریکا ما از کشورمان دفاع خواهیم ؟ برای چه ؟ تا پایه های حکومت استبدادی ولایت فقیه را محکم تر کنیم ؟

  به خدا نمی ارزد .

 14. آزادی گفت:

  از دوستان سایت کلمه می خوام هر 3 نوشته من رو در این بخش ثبت کنند چون جای دیگری امکان فریاد نیست از شما تمنا می کنم … دوست ناشناس که از کشور اهورائی می گوئید تشکر می کنم بخاطر این احساس و غرور ملی … اما کدام کشور اهورائی ؟ نکند منظور شما تکه سنگهائی در شیراز می باشد که به گزارش خبر گزاریهای خود دولت سیبل تیر اندازی بسیجیان قرار گرفته بود ؟ بنده تمام متن شما را به طور کامل خواندم ای ناشناس در حال حاضر که این متن را برای شما تایپ می کنم بغض گلویم را گرفته چون پدر من بود که خانواده ام 6 ماه به 6 ماه در دوران جنگ او را نمی دیدیند البته به خاطر این موضوع ملت بدهکار خانواده هائی مانند ما نیستند آنها هم رنج بسیاری کشیده اند اما صحبت پایانی بنده پدر همین خانواده می گوید : که اگر می خواهیم مانند مردم سوریه برای داشتن حقوق اولیه خود قربانی سیاسته ای سرکوبگرانه حکومت بشویم پس بهتر است از همین حالا تمتام ظرفیتها برای مقابله با این حکومت بدون اخلاق در دست خو داشته باشیم حتی ( گزینه نظامی نیروهای خارجی ) …

  ما به حکومت راه اصلاحات را پیشنهاد دادیم آنها به ما سیلی زدند
  موفق و موید باشید