سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » توافق قدرتهای جهانی برای تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه...
» آیا روسیه و چین با حذف بشار اسد موافقت می کنند؟

توافق قدرتهای جهانی برای تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه

چکیده :در حالی که در جریان مذاکرات امروز خبرهای زیادی از اختلافات نمایندگان آمریکا و روسیه در این مذاکرات منتشر شده بود و ناظران نسبت به احتمال ناکامی نشست ژنو هشدار می‌دادند نهایتا کوفی عنان در کنفرانسی خبری حضور یافت و اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در این نشست بر سر طرح تشکیل دولت انتقالی برای فراهم کردن شرایط گذار سیاسی در سوریه به توافق رسیده‌اند....


کلمه – گروه بین الملل: کوفی عنان پس از ساعت ها مذاکره قدرت های بزرگ جهان در ژنو، با حضور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در این نشست بر سر طرح تشکیل دولت انتقالی برای فراهم کردن شرایط گذار سیاسی در سوریه به توافق رسیده‌اند.

فرستاده ویژه سازمان ملل برای صلح در سوریه پیش از آغاز مذاکرات ژنو به وزرای خارجه حاضر در این مذاکرات هشدار داده بود که اگر نتوانند به توافقی برای پایان بخشیدن خشونت‌ها در سوریه دست یابند، بخشی از مسئولیت کشته‌های بیشتر در سوریه متوجه آنان خواهد بود. عنان گفته بود که شکست در رسیدن به توافق می‌تواند به بحرانی بین‌المللی منجر شود.

مدت ها است که عکس های منتشر شده از سوریه، عمق فاجعه انسانی در این کشور را نشان می دهد، عکس های زنان و کودکانی غرق در خون. اما هشدار کوفی عنان این بار جدی تر بود. او از آغاز جنگ عمیق منطقه ای سخن گفت.

در حالی که در جریان مذاکرات امروز خبرهای زیادی از اختلافات نمایندگان آمریکا و روسیه در این مذاکرات منتشر شده بود و ناظران نسبت به احتمال ناکامی نشست ژنو هشدار می‌دادند نهایتا کوفی عنان در کنفرانسی خبری حضور یافت و اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در این نشست بر سر طرح تشکیل دولت انتقالی برای فراهم کردن شرایط گذار سیاسی در سوریه به توافق رسیده‌اند.

اما اختلافات و تردید های نشست امروز همگی موضوع واحدی داشت: بشار اسد. بخش عمده اختلافاتی که ناظران نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کردند، به مخالفت شدید آمریکا، اروپا و هم‌پیمانان عرب آنها از حضور بشار اسد در قدرت مربوط بود. به اعتقاد آنها بشار اسد با سرکوب و کشتار گسترده شهروندان سوری، شانس حضور در قدرت را برای همیشه از دست داده است. در حالی که روسیه و چین با این نظر مخالف‌ بودند.

اما سرانجام این گروه متشکل از قدرت‌های برتر جهان، بر سر طرح تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه به توافق رسیدند. بنابر گزارش خبرگزاری‌ها، در این طرح صراحتا از حضور بشار اسد در دولت آشتی ملی حرفی به میان نیامده اما در آن ذکر شده است که دولت آشتی ملی می‌تواند شامل اعضای رژیم فعلی نیز بشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس این طرح که پیش‌نویس راهکارها و اصول آن توسط کوفی عنان، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل‌وفصل بحران سوریه تدوین شده است‌، دولت آشتی ملی برای انتقال قدرت در سوریه تشکیل خواهد شد. طرح کوفی عنان سرانجام با اعمال اصلاحاتی در متن آن، مورد توافق همه شرکت‌کنندگان در این نشست قرار گرفت.

به گزارش دویچه وله، کوفی عنان در کنفرانس خبری پس از پایان این نشست، در پاسخ به خبرنگار مجله آلمانی اشپیگل درباره جدول زمانی پیاده‌سازی این طرح گفت هنوز زمان دقیق و ضرب‌الاجلی برای آن مشخص نشده و ابتدا باید گفت‌وگو با دولت و مخالفان در سوریه آغاز شود. او ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت‌های محسوس و حصول نتایج مشخص، دولت انتقالی سوریه بتواند حداکثر تا یک سال آینده قدرت را در دست بگیرد.

عنان تاکید کرد که تحقق صلح در سوریه کار ساده‌ای نیست، اما امکان‌پذیر است. به اعتقاد او دست‌آورد نشست روز شنبه توافق بین‌المللی و واکنش متحدانه جامعه جهانی بود: وقتی جامعه جهانی یک‌صدا نسبت به رویدادی واکنش نشان دهد، این صدا قدرتمندتر می‌شود و حل معضلات آسان‌تر خواهد شد.

تاکید هیلاری کلینتون بر دوران پس از اسد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری تاکید کرد که طرح پیشنهادی می‌تواند شرایط گذار دموکراتیک به دوران پس از اسد در سوریه را فراهم کند. به گفته او گام‌های بعدی روشن است و باید با حمایت از راهکارها و اصول پیشنهادی کوفی عنان و برگزاری انتخاباتی آزاد و چند حزبی، دولتی تکثرگرا تشکیل شود که حقوق شهروندی و آزادی‌های اساسی شهروندان سوری را محترم می‌شمارد.

هیلاری کلینتون در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری اسوشیتدپرس که نشست ژنو را پیروزی دیگری برای روسیه خواند، گفت: باید این توهم را برطرف کنیم که بشار اسد با دستان آغشته به خون می‌تواند در قدرت بماند.

کلینتون همچنین گفت که آمریکا نتایج این نشست را روز جمعه هفته آینده در کنفرانس «دوستان سوریه» در پاریس ارائه خواهد کرد. یافتن راه‌هایی برای کمک‌رسانی به شهرهای آسیب‌دیده و شهروندان سوری و تلاش برای تحقق صلح از جمله موضوعات دستور کار کنفرانس «دوستان سوریه» در پاریس خواهد بود.

از سوی دیگر، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که طرح مورد توافق هیچ پیش‌شرطی ندارد. او همچنین بار دیگر نسبت به غیبت ایران و عربستان در نشست ژنو ابراز تاسف کرد. گفته می‌شود روسیه پیشنهاد کرده بود تا در صورت حصول پیشرفت در مذاکرات روز شنبه در ژنو، دور بعدی مذاکرات در مسکو و با حضور نمایندگانی از ایران، سوریه و نیز عربستان برگزار شود. اما گروه اقدام زمان خاصی را برای نشست بعدی مشخص نکرده، اگرچه عنان گفته با توجه به تحولات روزها و هفته‌های آینده، هر زمانی که نیاز باشد نشست اضطراری این گروه تشکیل خواهد شد.


3 پاسخ به “توافق قدرتهای جهانی برای تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه”

 1. ناشناس گفت:

  تا اسد کفن نشود، سوریه برای مردم شجاع این کشور، وطن نشود. زمان دیکتاتور ها فرارسیده است و باید بروند دنبال شغل اصلی خود. روضه خوان دنبال روضه خوانی چشم پزشک دنبال حرفه خود.

 2. ناشناس گفت:

  ای نادولت مردان ایران، شما را به هرکسی که ایمان دارید، این کشور را به حال وروز سوریه دچارنکنید، که دیگران برایش تصمیم بگیرند. این ننگ برای یک ملت است.خودتان ازخرشیطان پیاده شوید، ای خامنه ای این زهر لعنتی را بنوش، نگذار این کشوربه خاک بنشیند وملت ازاین که هست آواره تر شوند. بترسید ازآن روزی که خشم ملت شمارا ازاریکه قدرت به زیر کشد.

 3. ahmad گفت:

  پس از فروپاشی شوروی حاکمان کنونی روسیه سیاست شکست خورده کمونیستها را ادامه میدهند.طوریکه در تحولات سیاسی که امروزه در منطقه در حال زایش و شکل گیری است همواره جانب حاکمان ستمگر و خون ریز را میگیرند که نمونه بارز آن دفاع جانانه آنان از صدام و امروزه از امثال بشار اسد است.ولی تاریخ مصرف حاکمات مستبد و دیکتاتور بپایان رسیده و حمایت از آنان جز تداوم خونریزی و چند صباحی بتاخیر انداختن سقوط این ستمگران و بی آبروئی حامیان آنان نتیجه دیگری ببار نخواهد آورد.