سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنگل ابر زیباست؛ بگذاریم زیبا بماند...
» تجمع در مقابل فرمانداری شاهرود در اعتراض به ساخت جاده در “جنگل اَبر”

جنگل ابر زیباست؛ بگذاریم زیبا بماند

چکیده :اما تنها منتقد این مصوبه استانی فعالان و دوستداران محیط زیست نبوده و احداث اين جاده حتی خواست روستاييان منطقه هم نيست بلکه طبق اعلام معترضان به ساخت جاده، عده‌ای دلال ساختمان به دنبال اين هستند که با احداث جاده، ويلاها و ساختمان‌های ساخته شده در اين منطقه را با قيمتی چند برابر قيمت فعلی به فروش برسانند."...


کلمه – گروه اجتماعی:

“جنگل ابر زیباست؛ بگذاریم زیبا بماند” این محور تجمعی اعتراضی از سوی فعالان محیط زیست بود که پنج شنبه هفته گذشته مقابل فرمانداری شاهرود صورت گرفت. تجمع کنندگان با پلاکاردهایی اعتراض خود را به ساخت جاده در “جنگل اَبر” در شمال کشور به نمایش گذاشتند.

احداث جاده پنجم شاهرود- شمال در جنگل سه ميليون ساله ابر از مصوبات سفرهای استانی احمدی نژاد به استان گلستان است که طبق اعلام این معترضان هيچ‌گونه توجيه اقتصادي و اجتماعي نداشته و تنها بر اساس وعده‌هاي انتخاباتي و كسب منافع زمين‌خواران و مافياي چوب بوده است.

جنگل ابر قسمتی از قديمی‌‌ترين و زيباترين جنگل‌های هيرکانی با گونه‌های گياهی و جانوری نادر است که با ۳۵ هزار هکتار وسعت، ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است که در ۵۰ کيلومتری شمال شرق شهر شاهرود و در کنار روستای ابر در استان گلستان قرار دارد.

به گفته فعالان محيط زيست “ساخت جاده ابر که عمليات آن در مسير بين شاهرود تا علی‌آباد استان گلستان آغاز شده است، باعث از بين رفتن دست‌کم ۵۰ هکتار از جنگل‌های و برهم خوردن تعادل اکولوژيک منطقه می‌شود.”

اما تنها منتقد این مصوبه استانی فعالان و دوستداران محیط زیست نبوده و احداث اين جاده حتی خواست روستاييان منطقه هم نيست بلکه طبق اعلام معترضان به ساخت جاده، عده‌ای دلال ساختمان به دنبال اين هستند که با احداث جاده، ويلاها و ساختمان‌های ساخته شده در اين منطقه را با قيمتی چند برابر قيمت فعلی به فروش برسانند.”

با این وجود به گفته دوستداران محیط زیست در مسیر اجرای این مصوبه استانی تاکنون هزاران درخت به صورت شبانه برای ساخت اين جاده قطع شده است. آمار مقامات حکومت علاوه بر آنکه متفاوت از آن چیزی است که فعالان محیط زیست اعلام می کنند، با یکدیگر تناقض هم دارد.

چنانچه در حالی که محمدجواد محمدی‌زاده، رييس سازمان حفاظت مدعی شده است که تنها 32 درخت قطع شده است اما از سوی دیگر عليرضا اورنگی، رييس سازمان جنگل‌ها شمار درختان قطع شده را 465 اصله درخت اعلام کرده است. به عبارتی اختلافی در حدود 433 اصله. این اختلاف آمار را مقایسه کنید با ادعای حميد ظهرابي، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان و رجب قربان‌پور، مدیرکل راه و ترابری این استان که قطع هر گونه درخت را از اساس منکر شده و در مورد بخش سمنان گفته اند:عملیات راهسازی در جنگل ابر در حوزه استحفاظی سمنان بدون قطع حتی یک درخت انجام گرفته و قطع گسترده درختان این جنگل، واقعیت ندارد.

در همین زمینه حسين عاشور، مدير روابط عمومی استانداری گلستان به جای اطلاع رسانی دقیق در مورد تناقض آماری مقامات دولتی و در نقش سخنگویی دولت ظاهر شده و “رسانه‌ها را در اين موضوع دايه مهربان‌تر از مادر دانست” و به ايسنا گفته است: “احداث جاده ابر، مصوبه دولت و از مطالبات مردم است.”

او اما به این سوال پاسخ نداده که با وجود چهار راه ارتباطی بين استان‌های سمنان و گلستان چه ضرورتی بر احداث پنجمين جاده در اين خصوص است؟

نکته قابل توجه دیگر این اظهارنظر رييس سازمان حفاظت است که اعلام کرده براساس توافق صورت گرفته با مجري طرح آنان موظفند پنج برابر تعداد درختان قطع شده در جنگل ابر درخت بکارند!! او این اطمینان را هم داده که سازمان متبوعش بر تمام مراحل ساخت و احداث این جاده نظارت خواهد داشت و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی برخورد لازم را خواهد داشت.

او هم چنین در حالی مدعی شده که عرض اين جاده 5 متر خواهد بود که دارای دو شانه 75 سانتیمتری است که در نخستين روزهاي تابستان امسال شماري از فعالان محيط زيست تعداد درختان قطع شده در اين جنگل كه به گفته آنان به صورت شبانه قطع شده است هزاران اصله و جاده در حال احداث در اين جنگل را نيز جاده‌اي اصلي و با عرضي بين 30 تا 40 متر اعلام کرده و هشدار دادند كه احداث اين جاده موجب در معرض خطر قرار گرفتن بسياري از گونه‌هاي گياهي و جانوري منطقه از جمله درخت سرخدار خواهد شد.

در تجمع روز پنجشنبه دوستداران محيط‌ زيست و فعالان و تشكل‌هاي غيردولتي حامي محيط زيست نظير جمعيت ديده‌بان طبيعت، باشگاه‌هاي كوهنوردي، ستاد مردمي حفاظت از طبيعت شاهرود و … از مسئولان خواستار آن شدند که «از احداث جاده پنجم شاهرود- شمال در جنگل سه ميليون ساله ابر كه هيچ‌گونه توجيه اقتصادي و اجتماعي ندارد جلوگيري كنند وبا تاكيد براينكه “به راهي جديد نياز ندارد” در نامه‌اي خطاب به مسئولان مطرح كردند كه با تبديل جنگل ابر به كلاردشتي ديگر كه امروزه تنها جنگلي ويرانه و انبوهي از ويلا در آن باقي‌مانده است، به‌طور قطع ده‌ها روستاي پايين دست اين منطقه در معرض خطر سيل و ويراني قرار خواهند گرفت.

جاده جاده پنجم شاهرود- شمال مخالفان دیگری هم دارد. هفته گذشته نيز ۳۷ نماينده مجلس طی تذکری به محمود احمدی‌نژاد، رئيس دولت خواستار حفظ حيات درختان جنگل ابر شدند.


4 پاسخ به “جنگل ابر زیباست؛ بگذاریم زیبا بماند”

 1. ناشناس گفت:

  واقعا حیف نیست برای دو روز دنیا این آفرینش زیبا که متعلق به تمامی مردم دنیاست را نابود کنیم؟ واقعا زیباست!

 2. ناشناس گفت:

  قراره اون ابرهای سفید و زیبا خاکستری و پر از گرد و خاک بشه
  وضع دریاچه ارومیه هم که اونجوری
  سیاست و اقتصاد و فرهنگ و احترام و دین و باور مردم رو که نابود کردن حالا دارن طبیعتش رو هم ویران میکنن که کردن

 3. مهدی ایرانی گفت:

  پیمانکاران سودجو، که خواهان انعفاد قراردادهای راه سازی و حفر تونل و سد سازی، به هر قیمتی و تخریب محیط زیست به هر سطحی هستند، به همراه مسئولان که با این پیمانکاران در زد و بند اند، مهمترین عوامل چنین تصمیماتی هستند.

  در راس چنین پیمانکارهایی، قرارگاه خاتم النبیا و شرکتهای وابسته به آن و افرادی که با آنها در ارتباط اند، قرار دارند. کسانی هستند که با پولهای باد آورده دستگاههای حفر تونل (TBM) وارد کرده اند و حاضرند مملکت را سوراخ سوراخ کنند و با هر پروژه درامدی چندین برابر پول آن دستگاه به جیب بزنند.

  اینها، اول با رشوه دادن به تصمیم سازان فاسد، طرح را به تصویب میرسانند، و بعد از تصویب ان، و حتی پس از اقدام به آن، با پرداخت پول های هنگفت به شرکتهای مشاور، به دروغ و خلاف واقع، طرح توجیه پروژه را تدوین میکنند.

  “از پا نمی نشینیم تا نابودی فساد، و نیل به آزادی.”
  “از پا نمی نشینیم تا نابودی فساد، و نیل به آزادی.”

 4. ناشناس گفت:

  لعنت به کسانی که کمر به ویرای این سرزمین بسته اند . با مترو در اصفهان و جاده در شاهرود .