سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله بیات: جدا کردن مادر از فرزند به واسطه حبس، غیر اخلاقی و گناه کبیره است...
» در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت نسرین ستوده، نرگس محمدی و کبودوند

آیت الله بیات: جدا کردن مادر از فرزند به واسطه حبس، غیر اخلاقی و گناه کبیره است

چکیده :در شرع مقدس، اصل حبس زنان به جز در موارد خاص و نادر و جداکردن زنان از خانواده و همسر و بالاخصوص فرزندان – بویژه اگر صغیر باشند – امری مبغوض و نامطلوب است و اگر خدای ناکرده به دلیل عملکردها میان مادران و فرزندان – بویژه اگر دچار مریضی و کسالت باشند – حائل و مانعی بوجود آید مرتکبین، هم عمل غیر اخلاقی انجام داده و هم مرتکب گناه کبیره شده اند و اگر فرد مرتکب چنین عملی متصدی امری است، باید صلاحیتش جهت تصدی و تولی آن امر مورد تجدید نظر قرار بگیرد....


آیت الله العظمی بیات زنجانی در پاسخ به استفتایی درباره وضعیت برخی زندانیان سیاسی که از فرزندان خود دور نگه داشته شده اند، اصل حبس زنان و جداکردن آنها از خانواده و همسر و به خصوص فرزندان را جز در موارد خاص و نادر، امری مبغوض و نامطلوب دانست و ایجاد حائل و مانع بین مادران و فرزندان را غیر اخلاقی و گناه کبیره توصیف کرد.

این مرجع تقلید نواندیش با تاکید بر اینکه مرتکبین چنین عملی، هم عمل غیر اخلاقی انجام داده و هم مرتکب گناه کبیره شده اند؛ تصریح کرد: اگر فرد مرتکب چنین عملی متصدی امری است، باید صلاحیتش جهت تصدی و تولی آن امر مورد تجدید نظر قرار بگیرد چراکه غیر اخلاقی نشان دادن چهرۀ رئوفانۀ اسلام، خود عملی قبیح و مشکوک است و قطعاً موجب نزول غضب و نکال الهی خواهد شد.

به گزارش کلمه، در سؤال مذکور به وضعیت سه زندانی سیاسی فعلی که شرایط بحرانی دارند، اشاره شده است: محمدصدیق کبودوند که به خاطر بیماری حاد فرزندش درخواست مرخصی برای پیگیری وضعیت او را دارد و چون مسئولان قضایی موافقت نکرده اند از یک ماه و نیم قبل دست به اعتصاب غذا زده؛ نسرین ستوده که از ملاقات حضوری با فرزندانش محروم نگه داشته شده و نرگس محمدی که با وجود بیماری شدید، به بند مجرمان خطرناک در زندان زنجان منتقل شده و دور از فرزندانش نگهداری می شود.

متن این پرسش و پاسخ را به نقل از وب سایت آیت الله بیات زنجانی در ادامه می خوانید:

 

سؤال

با سلام؛ یک سوال: ۳۱ روز است که یکی از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب زده و گفته می شود کلیه هایش عفونت کرده است. او برای این اعتصاب غذا فقط یک خواسته دارد: دیدار با فرزند بیمارش ! خانم زندانی دیگری هم گفته است که به خاطر جلوگیری مسؤولان از دیدار او با فرزندانش دست به اعتصاب غذا می زند. گفته می شود خانم محمدی از دیگر زندانیان سیاسی نیز در چنین شرایطی به سر می برد! آیا از دیدگاه حضرت عالی برخوردهایی که با زندانیانی نظیر کبودوند و ستوده و محمدی می شود که نه مرخصی به آنها می دهند و نه اجازه ملاقات با فرزند دارند و نه امکان مداوای خودشان در خارج زندان، آیا این یک رفتار اسلامی و انسانی هست؟

پاسخ

با سلام و تحیت؛ اسلام، مبنایش بر رأفت و رحمت است و به صورت خاص با احکام رحمانیه اش، اصل اولی را بر برائت قرار داده است؛ از طرف دیگر در لسان قرآن کریم از پدر و مادر “ربّیانی صغیراً” تعبیر شده و حتی در دَوَران بین حرمت مادر و پدر، مادر را ترجیح داده و مقدم داشته است و در لسان روایات، بهشت “تحت اقدام مادران” آورده شده است.

با این مقدمه باید تاکید کرد که اسلام در اجرای احکام، در مورد زنان به ظرافتها و ویژگی های لازم توجه فرموده و برای صیانت و تکریم آنان از تمام توان و از هر نوع تسهیلات تقنینی، فرهنگی و اخلاقی بهره برده است و به صورت خاص در مسائل مربوط به اجرای حدود، حتی وضع حمل و تمام مراحل رضاع را مدنظر قرار داده است که در این موضوع مرور بر آیات قرآن کریم و سنت محمدی(ص)، علوی(ع) و فقه اهل بیت(ع) بهترین دلیل و گواه است.

به نظر می رسد در شرع مقدس، اصل حبس زنان به جز در موارد خاص و نادر و جداکردن زنان از خانواده و همسر و بالاخصوص فرزندان – بویژه اگر صغیر باشند – امری مبغوض و نامطلوب است و اگر خدای ناکرده به دلیل عملکردها میان مادران و فرزندان – بویژه اگر دچار مریضی و کسالت باشند – حائل و مانعی بوجود آید مرتکبین، هم عمل غیر اخلاقی انجام داده و هم مرتکب گناه کبیره شده اند و اگر فرد مرتکب چنین عملی متصدی امری است، باید صلاحیتش جهت تصدی و تولی آن امر مورد تجدید نظر قرار بگیرد چراکه غیر اخلاقی نشان دادن چهرۀ رئوفانۀ اسلام، خود عملی قبیح و مشکوک است و قطعاً موجب نزول غضب و نکال الهی خواهد شد.


7 پاسخ به “آیت الله بیات: جدا کردن مادر از فرزند به واسطه حبس، غیر اخلاقی و گناه کبیره است”

 1. ناشناس گفت:

  این دولت کودتا و عمال آن نه به دین باور دارد و نه از رافت بویی برده. از نظر آنها همه گناهکارند مگراینکه خلافش ثابت شود.

 2. ناشناس گفت:

  حاج آقا لطفا این حرف رو نزنین چون این حکومت انقدر بی وجدان است که ممکنه به واسطه همین حرف شما فرزندان این عزیزان رو هم ببره داخل زندان تا در کنار مادرشون باشن ،

 3. ناشناس گفت:

  آیات عظام همگی به رحمت خدارفته اند.مسلمانی ازمملکت رخت کشیده است و”ادعای ” آن مانده است.

 4. ناشناس گفت:

  همه شان را محاکمه خواهیم کرد.

 5. ناشناس گفت:

  زنان را اگرچه به ناموستان فحش بدهند و به فرمانده شما هم ناسزا بگویند، میازارید!

  مولای جوانمردی و عدالت حیدر کرار علیه السلام: زنان (زنان دشمن یا کفار یا مشرکان) را اگرچه به ناموستان فحش بدهند و به فرمانده شما هم ناسزا بگویند، میازارید!!

  شما تصور میتوانید بکنید؟! که فاتح خیبر ابن عم رسول و اخیه فی الدنیا و الاخرة و زوج بتول، زنی را بجرم مخالفت سیاسی زندان کند!!!!!!!!!

  در مورد زنان سه خاطره در تاریخ جوانمردی و اخلاقی و تراژدی ی اسلام هست عجیب!:

  تاریخ اول- آن ضربه ناجوانمردی به پهلو یا حتی درب خانه ای که زهرای مرضیه بضعة مصطفی سلام الله علیها پشت آن بود هنوز کمر و پهلوی ما را شکسته و خم کرده و از غصه اش هر بار ملیونها آدم شیعه و غیر شیعه و جوانمرد یاد میاورد بعد از 1400 !!! سال آه و سوز میکشد و به سینه میزند و انتقام ناگرفته مینامد!!

  تاریخ دوم- وقتی قسمتی از سپاه معاویه ملعون به آن زن در سرحدات جفا کردند، امیر تقوی و زهد و شاه عدالت- که فرموده بود اختلاسها را اگر به کابین زنانتان هم برده باشید به بیت المال باز میگردانم- جوانمردی که ملائکه بفرمان خدای عالم در آسمانها نعره زدند که وقتی اسم حیدر میاید دیگر کسی خود را جوانمرد (مرد)!! ننامد چون که لا فتی الا علی و لا سیف الا ذوالفقار بلی علی ع با غضب و تاسف و کمر شکسته روی منبر رفت و فرمود اگر اگر اگر بین شما مردی باشد که این قضیه شنیده و از غصه ان مرده باشد او را ملالی نیست!

  تاریخ سوم- بعد از جنگ خوارج علیهم اللعنه زنی بود که شوهرش را در ان جنگ از دست داده بود و اولاد یتیمی داشت درمانده و فقیر و (مخفی یا اشکار) مسبب ان را (علی ع را) ناسزا میگفت یعنی مخالف سیاسی شده بود. دیدید که مولای تقوی و رحمت و جوانمردی چگونه بدون انکه خود را معرفی کند به منزلش میرفت غذا میداد و بچه هایش را کول میکرد!!

  از کتابها و سایتها بخوانید:
  سیره علوی هم که ادامه همان سیره و روش نبی مکرم اسلام می باشد ممنوعیت کشتن زنان و کودکان را مورد توجه و تاکید قرار داده است. امیر المومنین علی (ع) قبل از درگیری با دشمن و آغاز جنگ صفین توصیه هایی به لشکریان خود نمودند و آنان را از کشتن زنان برحذر داشتند:

  ((اگر دشمنان به یاری خدا شکست خوردند و از میدان کارزار فرار کردند، مبادا که فراریان را بکشید و افتادگان را از میان ببرید و خستگان را نابود سازید. زنان را اگرچه به ناموستان فحش بدهند و به فرمانده شما هم ناسزا بگویند، میازارید.))

 6. مادر گفت:

  هر کس در دنتیا بین مادر و فرزند، جدایی بیاندازد، خداوند در روز قیامت بین او و عزیزانش فاصله می اندازد.

 7. ناشناس گفت:

  من ناراحتیم از مراجع بزرگوار این است که چرا همه با هم یک تصمیم جدی نمی گیرند وبا هم هم صدا نمی شوند صبر تا کی چرا فقد عده ای از اقایان حرف می زنند که خود این خطر ناک است چون چماق بدستان حگومت براحتی برای انها مزاحمت درست می کنند چرا رنج نامه های امثل این خانم واقایان تاج زاده ودیگران را نمی خوانند تابدانند که حگومت با اینها چطوری رفتار می کند اگر بفگر اسلام هستید با صبر شما وبا فشار حگومت اسلام دارد ازبین می رود مردم همه ناراحت از فقر گرانی بیکاری اعتیاد طلاق فساد فحشاه اختلاس قتل ادم رباعی بی قانونی زور دیگر نمی دانم چی بکم اگر می توانید جواب خدا وپیامبر وعلی فاطمه حسن وحسین (ع) را بدهید پس صبر کنید یا منتظر ظهور امام زمان (ع) هستید در انصورت پس چه نیازی به تشکیل حگومت اسلامی بود خود اقا تشریف می اوردن جلوی ظلم بیداگری را می گرفتن