سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مرغ 4700 یا 5200 تومان؟/ صف‌های طولانی برای خرید مرغ...

مرغ 4700 یا 5200 تومان؟/ صف‌های طولانی برای خرید مرغ

چکیده :در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که عرضه مرغ به قیمت بالاتر از 4700 تومان تخلف است که هم اکنون در میادین میوه و تره‌بار که نسبت به سایر نقاط شهر، از قیمت‌های مناسبتری برخوردار است، هر کیلوگرم مرغ گرم 5200 تومان قیمت‌گذاری شده است....


در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که عرضه مرغ به قیمت بالاتر از 4700 تومان تخلف است که هم اکنون در میادین میوه و تره‌بار که نسبت به سایر نقاط شهر، از قیمت‌های مناسبتری برخوردار است، هر کیلوگرم مرغ گرم 5200 تومان قیمت‌گذاری شده است.

به گزارش مهر، گویا بازار مرغ قرار نیست به سر و سامانی برسد. از یک سو مرغداران مدعی هستند که نهاده‌های دامی به موقع به دست آنها نمی‌رسد و از سوی دیگر، دولت مدعی است که باید در این زمینه به دلیل حمایت از مصرف‌کنندگان، قیمتگذاری صورت گیرد. در این میان تنها مصرف‌کنندگان می‌مانند و قیمت‌هایی که روز به روز یک رقم از سوی مسئولان اعلام می‌شود.

چند وقتی هست که بازار مرغ با تلاطم دست و پنجه نرم می‌کند و این تلاطم گویا تمامی هم ندارد و مصرف‌کنندگان را نیز سر در گم کرده است. قیمت مرغ که با قیمت‌گذاری دولت در ماههای انتهایی سال 90 حتی تا 3850 تومان نیز عرضه می‌شد، هم اکنون حتی در برخی از مغازه‌ها به 7200 تومان هم رسیده است؛ البته با اعلام دولت مبنی بر تفاهم با مرغداران و اتحادیه مربوط به آنها، بازار کمی آرامش را تجربه کرد.

در همین اثنا بود که تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید که در راستای آن، روزانه میزان مناسبی مرغ در ازای تامین نهاده‌ها، در بازار عرضه شود؛ در حالیکه بعد از گذشت چند روز نه تنها نهاده‌ها نرسید، بلکه مرغداران نیز حاضر نشدند از موضع خود اندکی کوتاه آیند.

مرغ، 4650 تومان، 4700 تومان یا 5200 تومان؟

این در شرایطی بود که حسن رادمرد، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که هیچ مغازه‌ای نباید مرغ را با قیمتی بالاتر از 4700 تومان عرضه کند، چراکه تخلف است و با آن برخورد می‌شود.

این گفته وی در حالی اعلام شد که دیگر مسئولانی که در جلسات قیمتگذاری مرغ حضور داشتند، بر این باورند که این قیمت برای عمده‌فروشان مرغ است و مرغ قرار است با قیمتی بالاتر از این در بازار به فروش رسد.

این در شرایطی است که هم اکنون مرغ در میادین میوه و تره‌بار که خود به نوعی از مکان‌هایی هستند که بیشتر مراجعات مردم برای خرید کالاهای مورد نیاز خود در روز را به خود اختصاص می‌دهد، اعلام کرده است که از روز گذشته 8 تیرماه، مرغ را به قیمت هر کیلوگرم 5200 تومان به فروش می‌رساند؛ بنابراین هم اکنون مشخص نیست که واقعا قیمت اصلی مرغ در بازار چقدر است و مردم در نوعی سردرگمی به سر می‌برند.

صف‌های طولانی برای خرید مرغ 5200 تومانی

در این میان، بررسی‌های میدانی نشانگر این است که مردم که چند روزی است مرغ را حتی تا 7200 تومان نیز خریداری کرده بودند، این روزها به دنبال مرغ ارزان از این میدان میوه و تره‌بار به آن میدان میوه و تره‌بار می‌روند.

به همین دلیل بود که بعد از اعلام توزیع گسترده مرغ با قیمت تعادلی در میادین میوه و تره‌بار، صف طولانی در مقابل غرفه عرضه مرغ گرم در میادین تشکیل شد و مردم به امید دریافت مرغ از ساعت‌های ابتدایی باز شدن این میادین، در مقابل این غرف صف تشکیل دادند.

یکی از افرادی که در صف ایستاده است می‌گوید: از ساعات ابتدایی بازگشایی میادین برای تهیه مرغ آمده است و بعد از 3 ساعت نوبتش شده است.

او می‌گوید: بنا بر اعلام رسانه‌ها خود را برای خرید مرغ 4700 تومانی آماده کرده بودم، اما میادین میوه و تره‌بار، مرغ را با قیمت 5200 تومان عرضه کردند.

این در شرایطی است که میزان توزیع مرغ نیز خود مساله‌ای شده است. قرار بر این است که به گفته نعمت‌اله ترکی، معاون استاندار تهران قرار بر این است که روزانه 220 تن مرغ گرم در بازار توزیع شود. او هم البته قیمت 4650 تومانی را برای هر کیلوگرم مرغ اعلام کرده است.

مشاهدات حکایت از آن دارد که در برخی از میادین میوه و تره‌بار، سهمیه مرغ به سرعت به پایان رسید و مردم دست خالی به خانه برگشتند، این در حالی است که در برخی از میادین نیز بیش از 2 عدد مرغ که وزن آن به بیش از 5 کیلوگرم نمی‌رسید، به هر نفر توزیع نمی‌شد.


4 پاسخ به “مرغ 4700 یا 5200 تومان؟/ صف‌های طولانی برای خرید مرغ”

 1. ناشناس گفت:

  ایا مقام معظم رهبری هم از همین مرغها مصرف می کنن؟ ایا ایشان هم در همین صفهای طولانی در میادین میوه و تره بار می ایستند؟
  این است معنای شیادی دینی و سورا شدن بر گرده مردم به نام خدا و قرآن.

 2. محسن گفت:

  اونهم چه مرغی!!!!!همه اش ضایعات و آت و آشغاله.بنده، بعد از خوردن این مرغهای مریض همیشه (شکم روش) میگیرم.همه چیز قلابی شده، به هیچی دیگه نمیشه اطمینان کرد.رب گوجه فرنگی رو معلوم نیست چه جوری درست میکنند، ماست و شیر همینطور، روغنهای جامد و مایع که دیگه کارشون زاره، نان این تنها قوت لایموت قشر مچاله شده و نحیف جامعه که دیگه کلمه کیفیت باید پهلوش لنگ بندازه!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. . گفت:

  فیلم جدایی نان از سفره های مردم
  کارگردان: دولت کودتا
  سناریونویس : حامی و پشتیبان کودتا
  فیلم بردار: سردار مشفق
  کمک فیلمبردار: ابوالقاسم طالبی

  اکران ۲۴ ساعته در همه ی خانه های مردم مستضعف

 4. ناشناس گفت:

  بخدا لياقت بعضي از مردم همينه فردا اكر دوباره تظاهرات حكومتي باشه دوباره همينها ميرند شركت ميكنند