سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیشنهاد میرحسین برای حل مشکلات خارجی کشور چه بود؟...
» موسوی: فقط شفافیت! نمی‌توان در خفا بر سر حقوق مردم معامله کرد

پیشنهاد میرحسین برای حل مشکلات خارجی کشور چه بود؟

چکیده :نمی توان با کشورهای مختلف مذاکره کرد و مراجع و روحانیون عالیقدر، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع، رسانه ها و اصحاب جراید و حتی مخالفان و... و خلاصه عامه مردم را در جریان نگذاشت؛ نمی توان در خفا بر سر حقوق مردم معامله کرد... برای کسب منافع ملی، اصل بر ارتباط با همه کشورهاست و قطع ارتباط، کاهش روابط و... تنها در مواقع ضروری امری کوتاه مدت است، نه یک پدیده همیشگی. روابط با آمریکا را نیز مانند دیگر کشورها است، نبایستی آن را ایدئولوژیک، عین دیانت و معادل انقلابی بودن دانست و فضا را بر هر تفاهمی در راستای منافع ملی بست....


کلمه: یکی از همراهان دیرین میرحسین موسوی با ارسال خاطرات منتشر نشده ای از شیوه و نگاه موسوی به دیپلماسی برای کلمه، نکاتی از مواضع نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس درباره بحران هسته ای، مذاکره با آمریکا و دیگر مشکلات خارجی کشور را بازگو کرد.

نویسنده این مطلب صحبتی را که با میرحسین درباره بسته پیشنهادی او به مسئولان عالی نظام برای حل بحران های سیاست خارجی داشته،ا یادآور شده و تاکید این استراتژیست مدیریت بحران در دهه اول انقلاب به تبعیت از مشی امام بر شفافیت و صداقت با مردم را مورد اشاره قرار داده است.

نقل این خاطره، در آستانه مذاکرت مسکو، می تواند راهگشا و آموزنده باشد و نگاه نخست وزیر امام به مهمترین ضرورت های دیپلماسی را بازگو می کند؛ خصوصا در شرایطی که میرحسین موسوی در حصر است و بسیاری از همفکران او و دلسوزان کشور نیز یا در کنج زندان و یا در عزلت خانه ها جای گرفته اند و بسیاری از مردم و علاقه مندان سرنوشت کشور نیز نگران اند که حاکمیت ضعیف و جدا شده از مردم، در مذاکرات خارجی به مواضع هیجانی و تصلب غیر عقلانی، یا باج دهی به قدرت های خارجی و چوب حراج زدن به سرمایه های ملی روی بیاورد و در هر دو حال، مصالح و منافع کشور و ملت را با ناکارآمدی خود به باد دهد.

نویسنده این مطلب، به تاکید امام بر این جمله اشاره می کند که مسئولان کاری نکنند که شرمنده مردم شوند، و از میرحسین نقل می کند: نمی توان با کشورهای مختلف مذاکره کرد و مراجع و روحانیون عالیقدر، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع، رسانه ها و اصحاب جراید و حتی مخالفان و… و خلاصه عامه مردم را در جریان نگذاشت؛ نمی توان در خفا بر سر حقوق مردم معامله کرد …


خاطره ای از میر جنبش سبز ایران

روزهای آغازین سال 85 بود. مطابق معمول هر ساله برای دید و بازدید سال نو به فرهنگستان هنر رفته بودم؛ در بدو ورود به ساختمان یکی از دوستانم را دیدم که او نیز برای دیدار مهندس آمده بود. هر دو یک مقصد داشتیم، من سال ها در دولت با مهندس موسوی همکاری داشتم و پس از آن در فعالیت های اجتماعی- فرهنگی با او همراه شدم؛ دوستم نیز پس از دولت همکاری صمیمانه ای را با میرحسین شروع کرده بود و همین هم موجبات دوستی ما شده بود. ملاقات خوبی بود و بیش از یک ساعت و نیم طول کشید، پس از تعارفات اولیه دوستم صحبت را به مسائل اصلی کشور رساند و از بحث ها و تحلیل هایی که ایام عید در شهر مشهد با آن مواجه بوده است، سخن گفت و خاطرنشان کرد که وجه مشترک تمامی آنها، نگرانی مردم از آینده کشور است؛ خصوصا با توجه به روندی که توسط دولت آغاز شده است.

او همچنین با لحنی محتاط اضافه کرد: بسیاری نسبت به شما و عملکردتان انتقاد دارند و می گویند شما در جلساتی که برای بررسی روابط ایران و آمریکا و مذاکره احتمالی تشکیل می شود شرکت می کنید، از انرژی هسته ای دفاع می کنید و… من هم در همین راستا بحث کردم و همچنین گفتم خانه نشینی نخبگان و مردان کارآزموده به نفع کشور نیست و باید چاره ای اندیشید تا آنها در عرصه اجتماعی فعال شوند و دانش، تجربه و… خود را در راه اعتلای کشور به کار گیرند.

مهندس با دقت و آرامش همیشگی درباره تمامی آنها باب گفت و گو را باز کرد و با هوشمندی خاص خود یادآوری کرد: قطع رابطه ایران و آمریکا را باید در یک بستر تاریخی و عکس العمل مداخلات گسترده در مسائل کشور به ویژه در ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد، دنیای دو قطبی و جنگ سرد، فضای انقلابی و… در کشور دانست، ولی در شرایط حاضر بایستی ارزیابی روشنی از تأثیر وضع موجود بر منافع ملی داشت و با توجه به آن سناریوهای مختلف را با شخصیت های متفاوت دنبال کرد و از ورود به تنش جلوگیری کرد.

وی افزود: برای کسب منافع ملی، اصل بر ارتباط با همه کشورهاست و قطع ارتباط، کاهش روابط و… تنها در مواقع ضروری امری کوتاه مدت است، نه یک پدیده همیشگی. روابط با آمریکا نیز مانند دیگر کشورها است، نبایستی آن را ایدئولوژیک، عین دیانت و معادل انقلابی بودن دانست و فضا را بر هر تفاهمی در راستای منافع ملی بست.

میرحسین موسوی همچنین گفت بسته ای به آن جلسه ارائه داده است که برآیند نظرات کارشناسان مجرب وزارت خارجه، استادان دانشگاه ها، روحانیان و اقشار مختلف است. سپس اجزاء بسته پیشنهادی اش را مختصری توضیح داد و گفت: بر شفافیت تأکید دارم؛ نمی توان با کشورهای مختلف مذاکره کرد و مراجع و روحانیون عالیقدر، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع، رسانه ها و اصحاب جراید و حتی مخالفان و… و خلاصه عامه مردم را در جریان نگذاشت؛ نمی توان در خفا بر سر حقوق مردم معامله کرد، انقلاب اسلامی بر چنین مبنایی استوار بود و امام چنین عمل می کردند.

او گفت که به یاد می آورد وقتی گزارش توافق برای سفر مک فارلین به ایشان داده شد، فرمودند کاری نکنید که اگر مردم فهمیدند – که حتما مطلع می شوند – شرمنده آنها باشید و نتوانید مخفی کاری خود را برای آنها تبیین کنید (قریب به مضمون) و ادامه داد: وقتی در انقلاب اسلامی گفته می شد مردم، شقاق بین آنها و دسته دسته کردن آنها مدنظر نبود. هدف، نخبگان و یا توده مردم یکی به نفع دیگری نبود. این نبود که با یک گروه خاص و بدون طی ساز و کارهای قانونی بهره مندی از نهادهای نظارتی سنتی و مدرن عمل شود.

به امید آزادی او، بانوی سبز و روحانی دلیر ایران زمین


2 پاسخ به “پیشنهاد میرحسین برای حل مشکلات خارجی کشور چه بود؟”

  1. ناشناس گفت:

    میر حسین عزیز اگر حاکمیت عقل داشت که این کودتای احمقانه راانجام نمیداد و بخاطر لجاجت اینگونه به کشود و مملکت و ابروی خود لطمه نمیزد و بخاطر اینکه لجلجت کرده باشد و بقول خودش کوتاه نیاید این لجبازی را ادامه نمیداد بدان که حاکمیت عقل ندارد و عقل را به کناری انداخته و بصیرت را به کار گرفته و اینگونه مملکت را به قهقرا میبرد حاضر است حتی نظامش ساقط شود و ممکت به ویرانی کشیده شود و لی کوتاه نیاید و تمامی نظام را به درک بفرستد ولی از سر لج کوتاه نیاید

  2. عباس آقا گفت:

    از قرار مثل اینکه قرار است در مسکو توافقاتی بکنند و از بیم شماتت مردم از همین حالا رسانه ها را ختنه کرده اند که کسی از این مساله انتقاد نکند.