سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتصاب غذای پنج زندانی سياسی در سلول های انفرادی بند ٢٤٠ زندان اوین...
» فرشاد قربانپور، سعيد متين پور، سعيد جلالی فر، جواد عليخاني و آرش سقر

اعتصاب غذای پنج زندانی سياسی در سلول های انفرادی بند ٢٤٠ زندان اوین

چکیده :به دنبال حمله گارد ضد شورش زندان اوين به بند ٣٥٠ و بر هم زدن مراسم بزرگداشت شهادت هدي صابر و انتقال فرشاد قربانپور، سعيد متين پور، سعيد جلالی فر، جواد عليخاني و آرش سقر به سلول های انفرادی زندان اوين، اين زندانيان دربند ٢٤٠ دست به اعتصاب غذا زدند....


فرشاد قربانپور، سعيد متين پور، سعيد جلالی فر، جواد عليخاني و آرش سقر در سلول های انفرادی بند 240 زندان اوين، دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش خبرنگار کلمه، به دنبال حمله گارد ضد شورش زندان اوين به بند ٣٥٠ و بر هم زدن مراسم بزرگداشت شهادت هدي صابر و انتقال فرشاد قربانپور، سعيد متين پور، سعيد جلالی فر، جواد عليخاني و آرش سقر به سلول های انفرادی زندان اوين، اين زندانيان دربند ٢٤٠ دست به اعتصاب غذا زدند.

کلمه پیش از این گزارش داده بود که عصر روز دوشنبه ٢٢خرداد، زندانیان بند ٣۵٠ در حین برگزاری مراسم سالگرد شهادت هدی صابر بودند با هجوم گارد ویژه مواجه شدند.

این مراسم که از سوی زندانیانی که در اعتراض به کشته شدن همبندی شان روزه سیاسی گرفته بودند تدارک دیده شده بود در حین برگزاری با قطع برق توسط ماموران امنیتی ناتمام ماند و سپس بیش از ۵٠ نفر نیروی گارد ویژه وارد بند شدند.

در این حمله بهمن احمدی امویی، سعید جلالی فر، فرشاد قربان پور، آرش سقر، سعید متین پور و جواد علیخانی بوسیله گارد ویژه به سلول انفرادی منتقل شدند.

زندانیان در پاسخ به این یورش شعار “یا حسین میرحسین” و “مرگ بر دیکتاتور” سر می دادند.

یک روز پس از این اتفاق بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار محبوس دربند ۳۵۰ اوین نیمه شب به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

بر اساس این گزارش این روزنامه نگار زندانی که با دمپایی، زیر پیراهنی و پیژامه و دستنبد و پابند منتقل شده، به هنگام ورود توسط ماموران با توهین و بی احترامی، برهنه و تفتیش شده است.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار حوزه اقتصاد و فعال حقوق زنان در تاریخ ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۸۶ به خاطر حضور در تجمعی در میدان هفت تیر تهران برای دفاع از حقوق زنان بازداشت و مدت یک هفته را در زندان اوین سپری کرد. بهمن چند ماه پس از آن و در تاریخ پنجم مهر ماه ۱۳۸۶ بدین خاطر به ۶ ماه زندان تعلیقی به مدت دو سال محکوم شد. بعد از اتفاقات انتخابات ۸۸ او نیز چون دیگر روزنامه نگاران متعهد و مستقل بازداشت و در دادگاه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این گزارش دادستان تهران دستور حمله به زندانیان را صادر کرده بود. او پیش از این نیز برخورد با زندانیان و ایجاد محدودیت پیش روی آنها را همواره در دستور کار داشته است.

همچنین روز 22 خرداد نیز ده ها زندانی بند ۳۵۰ زندان اوین در سومین سالروز کودتای انتخاباتی سال ۸۸ و در اولین سالگرد شهادت هدی صابر، به عنوان اعتراض از حضور در سالن ملاقات خودداری کردند.

در این «اعتصاب ملاقات» که در سومین سالروز انتخابات دهم ریاست جمهوری انجام شد، زندانیان در اعتراض به افزایش محدودیت ها و اعمال فشارهای روانی از سوی دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی بر زندانیان، از ملاقات با خانواده خویش سر باز زدند.

زندانیان اعتصاب کننده، به خصوص به این موضوع اعتراض داشته اند که دوشنبه هفته قبل و در روز پدر، به بهانه تعطیلی امکان ملاقات از آنها سلب شده است و مسئولان زندان حتی به زندانیان اجازه تماس تلفنی با خانواده هم نداده اند.

به گفته منابع نزدیک به زندانیان سیاسی، زندانیان همچنین با توجه به سالگرد درگذشت هدی صابر، به عدم رسیدگی به پرونده مرگ این همبند سابق خود نیز اعتراض داشته اند.

زندانیان بند ۳۵۰ اوین که همگی زندانیان سیاسی و امنیتی هستند، از بسیاری از حقوق قانونی خود از جمله حق تماس تلفنی، ملاقات منظم و برخورداری از مرخصی قانونی محروم اند.

تلفن های این بند از بیش از دو سال قبل قطع است و تعدادی از زندانیان این بند که غالب آنها متهمان پس از انتخابات ۸۸ هستند و در دادگاههای ناعادلانه سه سال اخیر به حبس محکوم شده اند، از زمان بازداشت تاکنون به مرخصی نیامده و تعدادی دیگر در سه سال اخیر تنها چند روز از مرخصی بهره مند شده اند.

هفته پیش خانواده های ۴۶ زندانی سیاسی این بند در نامه به دادستان تهران، از بی قانونی و بی بهره ماندن زندانیان از حقوق ابتدایی خود به شدت انتقاد کردند و نوشتند: ما برای عزیزان خود خواسته هایی فراتر از همه حقوقی که سایر زندانیان از آن برخوردارند و تا پیش از تصدی شما در مورد زندانیان سیاسی بعد از انتخابات به بند ۳۵۰ حتی در این زندان به رسمیت شناخته می شد، نداریم. آیا در کشوری که مدعی اجرای عدل اسلامی است اینها انتظاری گزافه است؟


2 پاسخ به “اعتصاب غذای پنج زندانی سياسی در سلول های انفرادی بند ٢٤٠ زندان اوین”

 1. ناشناس گفت:

  کاش رهبران جنبش سبز یک روز را برای تجمع مسالمت آمیز در مقابل زندان اوین یا رجایی شهر و درخواست آزادی و یا خوش رفتاری با زندانیان سیاسی اعلام کنند.

 2. بند 350 اوین گفت:

  روز 22 خرداد وقتی ماموران اوین با اعتصاب ملاقات زندانیان (درواقع “آزادگان”) بند 350 مواجه شدند متوسل به تهدید شدند که زندانیان معترض اگر دست از اعتصاب بر نداشته و سریعان در سالن ملاقات حاضر نشوند با برچسبی (جُرم ) جدید آنها را به زندان رجایی شهر منتقل خواهند کرد. در نتیجه با نظرو صلاحدید بزرگترهای بند قرار بر این شد که چند تن از زندانیانی که فرزندان خردسالشان در سالن ملاقات به امید هفته ای تقریبأ20 دقیقه برخورداری از مهر پدری چشم به آنسوی کابین ملاقات دوخته اند از اعتصاب ملاقات مستثنی شوند مبادا که که کودکان معصومشان حتی از همین حداقلِ حق بدیهی ناچیز محروم شوند…
  با این حال دیدیم که چگونه به بهانه ای واهی زندانیان آزاده :سعید جلالی فر و متین پور، فرشاد ، آرش و جواد علیخانی را به انفرادی و بهمن احمدی امویی را با آن وضع به زندان رجایی شهر منتقل کردند…
  به امید رهایی تک تک گروگان های راه آزادی از بند طاغوت
  حکومت با کفر میماند ولی با ظلم نه …