سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روایت جلیلی از مذاکرات هسته ای: پیشنهادات ایران برای اجلاس مسکو پذیرفته شده است...

روایت جلیلی از مذاکرات هسته ای: پیشنهادات ایران برای اجلاس مسکو پذیرفته شده است

چکیده : طرح پخش مستقیم مذاکرات مسکو، به آنها نشان داد که ما هراسی از طرح رسانه​ای این موضوع نداریم. در بغداد هم به انها گفتم که می​توانیم همه این مسائل ار در حضور رسانه​ها بگوییم تا همه جهان ببینند که شما چه می​گویید و ما چه...


در آستانه اجلاس 5+1 در مسکو، دبیرشورای عالی امنیت ملی با حضور در خانه ملت مجلس شورای اسلامی، گزارشی از روند پرونده هسته​ای کشور به نمایندگان ارائه داد.

به گزارش خبرآنلاین، سعید جلیلی با تاکید بر حق برخورداری ایران از دانش هسته​ای، مخالفت غرب با این حق را به دلیل ترس آنها از الگو شدن ایران اسلامی برای مقاومت و پیشرفت دیگر کشورها دانست و افزود: همچنانکه رهبر انقلاب فرمودند، آنها از ایران هسته​ای نمی​ترسند بلکه در هراس از «ایران اسلامی» هستند.

به گفته وی، غرب در مذاکراتش با تیم هسته​ای اسبق در دولت قبلی به ایران گفته بود که ما می​خواهیم دانش هسته​ای نداشته باشید و اینکه می​گویم ضمانت عینی بدهید یعنی اینکه این کار را انجام ندهید و توانمندی هسته​ای نداشته باشید.

وی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران جواب داده است، افزود: زمانی آنها می​گفتند حتی یک سانتریفیوژ نداشته باشید اما الان به هزار سانتریفیوژ هم رضایت داده​اند و با غنی سازی 3.5 درصد هم مخالفتی ندارند.

جلیلی به یکی از گفت​وگوهایش با سولانا اشاره کرد که پرسیده بود چرا ایران اصل ماشین را ندارد ولی مدام بنزین می​خرد؟ جلیلی هم پاسخ داده بود که چه منطقی دارد که ما ماشین گران قیمتی بخریم ولی برایش بنزین نداشته باشیم؟

دبیر شورای امنیت ملی با تاکید بر ظرفیت​های بومی ایران در برخورداری از دانش هسته​ای، ادامه داد: ایران شش مساله آژانس بین​المللی هسته​ای را رفع کرده و آژانس تمامی آنها را حل شده تلقی کرده است. اما مجموعه​ای از مطالعات ادعاهایی که بر مبنای ادعای برخی افراد و کشورها بود نیز در دستور کار آژانس قرار گرفت که ایران به تمامی آنها نیز پاسخ داد. اما آژانس هنوز پرونده ایران را عادی تلقی نکرده است.

جلیلی از نگرش​های سیاسی حاکم بر برخورداری از دانش هسته​ای ایران یاد کرد و گفت: البته حضور پررنگ مردم در دو انتخابات اخیر به نها نشان داد که جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار است و روز به روز مشروعیتش را از رای مردم می​گیرد.

تحریم​های شکننده و فلج کننده غرب، بخش دیگری از سخنان وی بود که با بزرگترین جراحی اقتصادی ایران علی رغم این تحریم​ها همراه شده است و این گویای اوج اقتدار و اعتماد به نفس ایران است.

او سپس وارد موضوع مذاکرات استانبول پس از گفت​وگوی ژنو3 –بعد از جریان فتنه و فشارهای اقتصادی غرب علیه ایران- که در آن توافق شد «برای همکاری حول نقاط مشترک» مذاکرات ادامه یابد. این موضوع در استانبول در بهمن 89 دنبال شد و گفتیم لازمه «همکاری» پذیرش حق ملت ایران است. اما آنها این را «پیش شرط» ما تلقی کردند و گفت​وگو را ترک کردند. پس از آن چند دور نامه​نگاری بین من و خانم اشتون انجام شد تا گفت​وگوها به درخواست آنها ادامه یابد. علاوه بر این در نامه​ای در خردادماه سه سال پیش به آژانس اعلام کردیم که سوخت راکتور درمانی تهران در حال اتمام است و وظیفه آژانس است که این نیاز را تامین کند.

دبیر شورای امنیت ملی ادامه داد: گزینه اول ما خرید سوخت 20 درصد بود اما آنها خواستار تبادل سوخت 20 درصد با سوخت 3.5 درصد ساخت ایران شدند. ما پذیرفتیم اما آنها باز بازی درآوردند و در نتیجه نه به ما سوخت را فروختند و نه حاضر به تبادل شدند. در گفت​وگوهایمان با 1+5 به آنها گفتم که اگر این سوخت را برای ایران تامین نکنند، ما خودمان آن را تولید می​کنیم. آنها با لبخندشان نشان دادند که باور ندارند ما بتوانیم چنین سوختی را تامین کنیم. اما با ظرفیت بالای جوانان کشور ما از جمله شهید شهریاری، این کار امکان پذیر شد.

به گفته وی، همین پیشرفت ایران، آنها را مجاب کرد که بار دیگر به مذاکره با ایران بپردازند. بنابراین در گفت​وگوهای استانبول ما تاکید کردیم که باید در حقوق هسته​ای ایران در چارچوب NPT پذیرفته شود. آنها این را پذیرفتند و زمینه مذاکرات بغداد فراهم شد. آنها نباید دچار اشتباه محاسباتی شده و تصور کنند که باز می​توانند وارد مسیر غلط گذشته بشوند، چون باز هم این گفت​وگوها بی​نتیجه خواهد بود.

جلیلی با بیان اینکه در مذاکرات بغداد، ایران وارد شروط جدید شد و پنج پیشنهاد را عنوان کرد، افزود: ما موضوعاتی علاوه بر بحث هسته​ای را در ما در پیشنهاداتمان عنوان کردیم. از جمله بحث بحرین را مطرح کردیم و آنها هم مبارزه با مواد مخدر و دزدان دریایی را عنوان کردند. ما گفتیم گام​های اعتمادساز باید دوطرفه باشد. در عالی ترین سطح در جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری فتوای عدم استفاده از سلاح هسته​ای را صادر کردند و ما هم از آنها خواستیم که متقابلا حق غنی​سازی اورانیوم را در ایران به رسمیت بشناسند و این دو گام متقابل در بیانیه بغداد درج شود.

وی از پیشنهاد چهارچوب کاری و تعیین زمان پایان مذاکرات از سوی ایران سخن گفت و افزود: ما گفتیم نمی​پذیریم که یک استثنا باشیم و تکالیفی بیش از NPT به ما تحمیل شود.

به گفته وی، پیشنهاد آنها در بغداد در خصوص غنی سازی 20 درصد بود.وی از خاطراتش با لاریجانی در آغاز تغییر تیم مذاکره کننده در ابتدای دولت نهم یاد کرد و افزود: آقای فیشر وزیر خارجه آلمان به ما گفتند که شما پس از تعلیق باید به تخریب دستگاه​هایتان بپردازید. آن زمان آقای لاریجانی پاسخ مقتضی را دادند. حال ببینید به کجا رسیده​اند که نه تنها دیگر بحثی از تخریب و تعلیق نیست بلکه می​خواهند درباره غنی​سازی 20 درصد ما صحبت کنند.

جلیلی ادامه داد: به اشتون گفتم که برای هر نوع مصارف صلح​آمیز هسته​ای، ایران در چارچوب NPT حق دارد که به غنی​سازی بپردازد.

وی افزود: پس از مذاکرات بغداد اشتون گفت که ما می​خواهیم آنچه خودمان را مطرح کردیم را به عنوان بیانیه پایانی بخوانیم. من هم گفتم که اگر این کار را بکنید من هم مصاحبه می​کنم و می​گویم که آنچه گفته​اید مورد توافق ما نبوده و ما پنج پیشنهاد خودمان را مطرح کرده​ایم. این موضع ما انها را نگران کرد و درخواست جلسه کردند، هشت ساعت جلسه داشتند و بعد گفتند که مذاکرات را با ما ادامه می​دهند. پس از آن خانم اشتون باز در مکاتباتش با معاون بنده، از اصل موضوع طفره رفت و گفته بود که فقط راجع به آنچه آنها می خواهند، مذاکرات ادامه می​یابد. اما من در نامه​ای به ایشان هشدار دادم که اگر اینگونه باشد، دلیلی برای ادامه مذاکرات در مسکو نیست. این نامه سبب شد تا خانم اشتون با من تماس تلفنی بگیرد و بپذیرد که پنج پیشنهاد ما در مذاکرات مسکو بررسی شود.

دبیر شورای امنیت ملی با بیان اینکه «اقتدار، منطق و ابتکار در عمل» باید حاکم بر گفت​وگوها باشد، افزود: طرح پخش مستقیم مذاکرات مسکو، به آنها نشان داد که ما هراسی از طرح رسانه​ای این موضوع نداریم. در بغداد هم به انها گفتم که می​توانیم همه این مسائل ار در حضور رسانه​ها بگوییم تا همه جهان ببینند که شما چه می​گویید و ما چه می​گوییم.

جلیلی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: به شما اطمینان می​دهم که آنها دریافته​اند که راهبرد فشار به پایان رسیده و زمان برای گفت​وگو هموار است. آنها باید بدانند باید در راهبرد گفت​وگو-همکاری با یاران پیش روند.


6 پاسخ به “روایت جلیلی از مذاکرات هسته ای: پیشنهادات ایران برای اجلاس مسکو پذیرفته شده است”

 1. اhamid گفت:

  ایولا . دمتتون گرم . از هیچی نترسید . خدا و ملت پشتیبان شماست . از حق ما دفاع جانانه کنید

 2. ناشناس گفت:

  فقط شماها (تعدادجی بسیار نا چیز) می توانید اسم خود را ذکر کنید! حساب خدا و ملت را خواهشا از خود ناچیزتان جدا بدارید وا قعا که….

 3. saman گفت:

  دور باطل !
  تکرار بي سرانجام .
  زير دريايی اتمي چه ربطي به انرژی هسته اي مسالمت آميز دارد؟!…..

 4. میری گفت:

  حمید: باید می گفتی خدا، شاه، ملت پشتیبان ماست… شاه ماهت را یادت یاشد همیشه؛ که شاه علی پرستی از خدا پرستی بالاتر است. دست ببوس که دست بوسی زیاد ذلیلی را به جلالت و مکانت می رساند…

 5. lمحمد گفت:

  به نام خدا
  با عرض سلام
  بحث هسته ای از زمان دولت آقای خاتمی شروع شد کلید غنی سازی از سال 82 زده شد ولی متاسفانه تمام تلاش های انجام شده به راحتی زیر سوال رفت و طوری وانمود شد که حکومت فعلی منجی تحقق آن بوده است. به واقع آنها از بمب اتم و … هراسی ندارند هراس آنها از الگو شدن ما است . ما مدیون آمریکا هستیم چون با تحریم درس خود باوری و اعتماد به نفس به ما دادند ولی دوستان در چند سال اخیر درس توهم هم به شماری از دوستان حاکم نیز داده اند و ما را همچون قوم بنی اسرائیل مصلح به اعتماد به نفس کاذب ساخته اند . ولی با تمام این نقایص موجود حق گرفتنی است و هر ایرانی از پیشرفت و توانمندی استقبال می کند حال این پیشرفت توسط مخالف فکری ما باشد یا توسط موافق فکریمان. ولی این را هیچ ایرانیی قبول نخواهد کرد که از آنچه با عنوان فتنه یاد می کنند ، آنها خواستار توقف این امر مهم باشند و این دروغی بزرگ از مجموعه دروغ های امپراطوران دروغ است. آنها فراموش کرده اند که کلید آنچه که برایش مذاکره می کنند در دولت اصلاحات زده شد و مقایسه اصلاحات با اصول گرایی کاذب خود نشان دهنده ضعف فاحش برگشت به اصول کاذب بود. و وقتی دنبال توجیه آن هستند مقصر را تحریم اعلام میکنند. انگار آنها مردم این خطه دلیر را نفهم فرض کرده اند چون علت همین تحریم ها ناشی از رفتار تهاجمی خودشان بود و ملت را به این تنگنا انداختن انگار جز اهداف آنها بود وقتی سخن از حمله به کشور خاصی میزنیم خوب باید تاوان آن را هم بپردازیم که ملت نجیب ایران تاوان اشتباه پشت سر اشتباه را که خود نه خواهان آن هستند و نه خبری از آن دارند را می پردازند.

 6. ناشناس گفت:

  اوووووووه چقدر سناریو! فعالیتهای هسته ای که زمان خاتمی 3 سال تعلیق شد! تازه به اصلاحات چه ربطی داره! تحریمها هم نتیجه شلنگ تخته اندازی رییس دولت بود