سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » عاطفه نبوی، با پایان سه سال حبس تعزیری، آزاد شد...

عاطفه نبوی، با پایان سه سال حبس تعزیری، آزاد شد

چکیده :عاطفه نبوی، فعال دانشجویی و اولین زندانی سیاسی زن بعد از انتخابات سال 88 ساعتی پیش با پایان دوره ی حبس خود، از زندان اوین آزاد شد....


عاطفه نبوی، فعال دانشجویی و اولین زندانی سیاسی زن بعد از انتخابات سال 88 ساعتی پیش با پایان دوره ی حبس خود، از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، عاطفه نبوی دانشجوی کارشناسی ارشد و محروم از تحصیل اولین زنی بود که پس از انتخابات و به بهانه شرکت در راهپیمایی مردمی 25 خرداد به همراه پسر عمویش ضیاالدین نبوی و شش نفر دیگر از دوستانش در منزل بازداشت شد.

این فعال دانشجویی در این سه سال حتی از حق یک روز مرخصی نیز محروم بود، و این رفتار غیر قانونی در حالی انجام می گرفت که یک سال از این ایام را همسر وی نیز در زندان به سر برده است.

او پس از بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و به مدت ۹۵ روز در این بند و در سلول‌های انفرادی زیر فشارهای جسمی و روحی به سر برد. عاطفه نبوی در آذر ماه ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی «قمی» به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد. در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۸۹ نبوی همراه به دیگر زندانیان زن سیاسی زن زندان اوین به بند متادون این زندان که محل نگهداری مجرمان خطرناک است منتقل شد.

این بند که محل نگهداری مجرمان خطرناک از جمله معتادین به مواد مخدر است سالنی در بسته در حدود ۳۰ الی ۳۵ متر دارد که زندانیان در آن از هوای آزاد در طول روز کم‌تر از یک ساعت می‌توانند استفاده کنند که البته پس از مدتی تمامی زندانیان سیاسی زن اوین به بند دیگری منتقل شدند. در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۸۹ همسر وی علی نبوی نیز به خاطر اجرای حکم دو سال زندان خود بازداشت و به زندان منتقل شد.

نسرین ستوده وکیل عاطفه نبوی در این زمینه گفته بود: «در پرونده عاطفه نبوی، نکته مشخص این است که تمام بازجویی‌های وی و اساسا اتهامی که به او وارد شده، به دلیل نسبت‌های فامیلی‌اش بوده است. یعنی بیشتر سوال های بازجویی در مورد فعالیت های عموی عاطفه در خارج از کشور بوده، ضمن اینکه عاطفه هیچ اعترافی در پرونده نداشته است. محاکمه فرد و نسبت دادن اتهامی به او تنها بر مبنای نسبت‌های فامیلی، با اصل” شخصی بودن جرم و مجازات که در قوانین تمام کشورهای دنیا وجود دارد، در تناقض است.” نسرین ستوده همچنین گفت: «تنها مورد اتهامی در پرونده موکلم که دادگاه می‌تواند آن را مبنای صدور حکم قرار دهد، شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد است که در آن راهپیمایی حدود چهارمیلیون نفر شرکت کرده‌اند، ضمن اینکه طبق اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این راهپیمایی غیرقانونی نبوده است.”

عاطفه نبوی سال گذشته در یادداشتی به بهانه‌ سالروز تولدش از تجربه‌های تلخ زندان یاد کرده و در عین حال از صیقل خوردن و خالص شدن جان زندانی بر اثر این رنج‌ها گفته بود: “بیش از دو سال از انتخاباتی که محصول آن چیزی جز صدها سال حکم زندان و… برای فرزندان این سرزمین نبوده گذشت و حال من به عنوان قدیمی‌ترین زندانی زن انتخابات در آستانه‌ی سی‌امین سال زندگی‌ام و سومین سال حبس‌ام بدون مرخصی، ملاقات حضوری و تلفن در حال پرداختن هزینه‌ی اعتراضی هستم که برتابیده نشد و از سوی کسانی که ابزار قدرت را در دست دارند تحمل نشد… تجربه اینجا چیزی نیست که برای کسی آرزویش را بکنی اما از ادغام رنج‌ها و شورهای نهفته در این جان‌های مشتاق اکسیری ساخته می‌شود که به غیر از آن که جان را می‌فرساید آن را صیقلی می‌دهد و آن را خالص می‌کند و اینگونه است که در اینجا سی ساله می‌شوی…”


3 پاسخ به “عاطفه نبوی، با پایان سه سال حبس تعزیری، آزاد شد”

 1. همایون گفت:

  ما همه مدیون غیرت این عزیزان هستیم/ ما همه شرمنده مقاومت این راست قامتان هستیم. هیچ زبانی و هیچ کلامی مرحم زخم این جاودانان میهن عزیزمان نیست. خدایا باعث و بانی جر این عزیزان را به خاک بنشان

 2. Ahmad گفت:

  عاطفه…مدیون شما هستیم…

 3. مادر سبز گفت:

  چشم و دل مادر و پدر بزرگوارتان روشن به امید ازادی دیگر عزیزان .