سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پنجشنبه؛ مراسم تشییع فریده ماشینی/ پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی و شاخه زنان مشارکت...

پنجشنبه؛ مراسم تشییع فریده ماشینی/ پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی و شاخه زنان مشارکت

چکیده :خبر چنان تلخ و سنگین است که به دشواری به باور می نشیند! بانوی بزرگوار، آگاه، دین باور و دردآشنا سرکار خانم فریده ماشینی که همواره انسان و ایران را سرفراز و با عزت می خواست و دمی از تلاش برای بسط آگاهی و آزادی و اخلاق آرام نگرفت چشم از جهان فروبست و به دیدار معبود شتافت تا پاداش نیکی، پاکی و خیرخواهی خود را از حضرت حق دریافت کند....


سید محمد خاتمی درگذشت بانوی بزرگوار، آگاه، دین باور و دردآشنا سرکار خانم فریده ماشینی را به دکتر رحیم عبادی، همسر ایشان تسلیت گفت.

به گزارش کلمه، مراسم تشييع پيكر فريده ماشيني پنج شنبه 11 خرداد ساعت 9:30 از شهرك غرب خيابان مهستان گلستان شمالي 304 غربي پلاک 3 آغاز می شود.

این عضو دفتر سیاسی و شورای مرکزی جبهه مشارکت از مدتی قبل به بیماری سرطان مبتلا شده بود، اما نگذاشته بود حتی بسیاری از دوستان و همفکران نزدیک از بیماری اش باخبر شوند.

وی شنبه گذشته به علت وخامت شدید حالش به بیمارستان آتیه تهران منتقل و در بخش آی سی یو این بمارستان بستری شد. او که بلافاصله پس از انتقال به بیمارستان، به کما فرو رفته بود، در چند روز اخیر نتوانست از حضور بسیاری از خانواده های سیاسی که با نگرانی پیگیر حال او بودند و در این بیمارستان به ملاقاتش رفته بودند، مطلع شود؛ تا آنکه نهایتا ساعتی پیش در همین بیمارستان درگذشت.

محمد خاتمی در پیام خود آورده است: خبر چنان تلخ و سنگین است که به دشواری به باور می نشیند! بانوی بزرگوار، آگاه، دین باور و دردآشنا سرکار خانم فریده ماشینی که همواره انسان و ایران را سرفراز و با عزت می خواست و دمی از تلاش برای بسط آگاهی و آزادی و اخلاق آرام نگرفت چشم از جهان فروبست و به دیدار معبود شتافت تا پاداش نیکی، پاکی و خیرخواهی خود را از حضرت حق دریافت کند.

متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر گرانقدرم جناب آقای دکتر رحیم عبادی

خبر چنان تلخ و سنگین است که به دشواری به باور می نشیند! بانوی بزرگوار، آگاه، دین باور و دردآشنا سرکار خانم فریده ماشینی که همواره انسان و ایران را سرفراز و با عزت می خواست و دمی از تلاش برای بسط آگاهی و آزادی و اخلاق آرام نگرفت چشم از جهان فروبست و به دیدار معبود شتافت تا پاداش نیکی، پاکی و خیرخواهی خود را از حضرت حق دریافت کند.

من این ماتم بزرگ را به جناب عالی که همسر و همراه شایسته خود را از دست داده اید و به فرزندان خوب و مهربان و داغدارتان و به همه بستگان و دوستداران آن عزیز تسلیت عرض می کنم و از درگاه حضرت پروردگار برای آن فقیده سعیده علو درجات و برای بازماندگان معزز شکیبایی و تندرستی و پاداش نیکو مسألت می کنم.

ایام عزت مستدام
سید محمد خاتمی
۱۰/ ۳/ ۱۳۹۱

پبام کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی

کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه ای درگذشت فریده ماشینی عضو موسس و ریاست کمیسیون زنان حزب مشارکت را تسلیت گفت.

به گزارش، در این بیانیه آمده است: ” این دنیای خاکی و فانی دیگر ظرف کوچکی بود برای روح بزرگ معلم ما که به حق فرید بود و فریده بود در معرفت شناسی دین و ترجمه آن به زبان امروز به زبان نسل جوان! دنیای ما را دیگر دوست نداشت فریده ماشینی، ترجمان دردها، از شدت آلودگی هایش به گناهان کبیره و معاصی و اغماض بر آن ها توسط مدعیان دین مداری. دنیای ما تنفس را برای این دین پژوه فرزانه سخت کرده بود!”

متن کامل این بیانیه به شرح زیر می باشد:

کل من علیها فان

ولی «مرگ پایان کبوتر نیست»!

بانوی فاضل و گرانقدر، قرآن پژوه فرزانه و فعال حقوق زنان، مهندس فریده ماشینی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

مرگش را باور نمی کنیم! رفتنش زودبود و ناباورانه به انکارش نشسته ایم اما کلام آرام بخش او در گوش جانمان می نشیند در تفسیر آیات قرآنی: مرگ حق است و خانه جاوید آدمی در انتظار اوست در روضه رضوان که به بندگان خوب و مؤمن خدا بشارت داده شده است.

این دنیای خاکی و فانی دیگر ظرف کوچکی بود برای روح بزرگ معلم ما که به حق فرید بود و فریده بود در معرفت شناسی دین و ترجمه آن به زبان امروز به زبان نسل جوان! دنیای ما را دیگر دوست نداشت فریده ماشینی، ترجمان دردها، از شدت آلودگی هایش به گناهان کبیره و معاصی و اغماض بر آن ها توسط مدعیان دین مداری. دنیای ما تنفس را برای این دین پژوه فرزانه سخت کرده بود!

فریادهای عدالت طلبانه اش شنیده نشد در میان قیل و قال قدرت طلبی پس به نجواهای شبانه روی آور شد و خدایش را به مدد طلبید هر روز هر شام در هر دمی و بازدمی!

نجواهای حق شناسانه اش را تاب نیاوردند خفاشان کوردل و کمیل خوانی را بهانه ای قرار دادند برای استنطاق از یک عمر خداجویی مجدانه و نوع دوستی مخلصانه و خدمتگزاری صادقانه!

ریاستش بر کمیسیون زنان حزب مشارکت ایران اسلامی نه به تمنای نام آوری بود بلکه آرمان برابری طلبانه اش او را علیرغم ضعف جسمانی حاصل از بیماری به قبول مسئولیت واداشت و تا آخرین دم عمر بر زنان این سرزمین که بار سنگین ظلم مضاعف را بر شانه های خویش بردبارانه تحمل می کردند، دل سوزاند

فریده ماشینی یک زن تمام بود. الگویش فاطمه زهرا(س) و مرشدش علی (ع) و نسخه ای که تجویز می کرد آیات قرآنی بی کم و کاست بدون بیم از انگ این سو و آن سوی مدار حقیقت.

فریده ماشینی فعالیت در حوزه زنان را علیرغم انگ ها و تنگناها و سختی ها بر کار در هر حوزه دیگر از فعالیت های اجتماعی مرجح می داشت و دغدغه رفع تبعیض از زنان را تا دم آخر عمر با خود داشت.

زود است تا به همه وجوه شخصیتی این بانوی ارجمند اشراف پیدا کنیم. زود است سیطره بر تمام خوبی هایش اما همین اندک نیز نشان از خروار خروار نیک نامی و نیک نشانی و نیک مرامی اوست.

ما اعضای کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی در اولین ساعات عروج عارفانه این بانوی مهر و عاطفه و عدالت و بصیرت و معرفت، ضمن عرض تسلیت به خانواده گرانقدر این بانوی مهر و تسلیت به خودمان که گوهری کمیاب را از دست داده ایم، بار دیگر با او تجدید پیمان می کنیم که تا دمی باقی است دغدغه های انسانی او را برای عدالت جنسیتی و رفع تبعیض علیه زنان دنبال کنیم. و شادی روحش را با ادامه راهش موجب گردیم. ما هرگونه ستم بر زن، این معجزه آفرینش را و هرگونه محروم سازی وی از حقوق مسلمش را توسط انسان های تهی از انسانیت تقبیح می کنیم. جداسازی های ناشی از بی خردی را نکوهش می کنیم. سهمیه بندی جنسیتی را مذمت می کنیم، از پیش گامی زنان در کسوت نمایندگی یا هر منصب و مقام دولتی برای ایجاد عسرت و سختی برای زنان ابراز تنفر می کنیم و از بند و حبس و حصر زنان آزاده ایرانی به جرم حق طلبی و عدالت خواهی و اعمال فشار بر آنان و فرزندان خردسال و مادران کهن سال و همسران دردمند و سایر اعضای خانواده شان ابراز انزجار می کنیم.

همه آن چه ما می کنیم در این ساعات و لحظه های تلخ زندگی حزبی مان علاوه بر انجام وظیفه انسانی و شهروندی و قانونی و اخلاقی و دینی تکریم انسانیت انسان، ادای دین به رئیس کمیسیون زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی و یار سفر کرده مان بانو فریده ماشینی است که با تمنای بهبود وضعیت زنان نفس می کشید و دعای شب و روزش رفع ظلم از زنان ستم زده ایرانی بود خصوصا دراین سال های سخت پس از کودتا.

روحش شاد و رحمت واسعه الهی عطایش از جانب رب جلیل

کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی

11/3/1391


5 پاسخ به “پنجشنبه؛ مراسم تشییع فریده ماشینی/ پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی و شاخه زنان مشارکت”

 1. ناشناس گفت:

  انا لله و انا الیه راجعون

 2. ناشناس گفت:

  آری این چنین است ای برادر

 3. ایزدی گفت:

  جناب اقای دکتر عبادی خبر درگذشت همراه شایسته ومادردلسوزبانوی قران پژوه بسیار تلخ وسنگین بود علو درجات ان بانوی پرهیزگار رادرایام بافضیلت ماه رجب ازخداوند رحمان خواهانم.

 4. ایمان سبز گفت:

  چطور باور کنم. بانویی که همۀ وجودش لطف و صداقت و محبت بود. سبز بودن رو از رفتار و گفتار او میشد یاد گرفت. روحش شاد…

 5. میثم گفت:

  یادش گرامی