سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

محوریت جوانان در نگاه «سحابی»

چکیده :او در دوران دولت موقت به سرپرستي سازمان برنامه و بودجه مشغول شد و در آن دوران با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي متخصصان اين حوزه، قدم‌هاي بلند و تاثير‌گذاري در راستاي درمان اقتصاد كشور برداشت. در دوران نمايندگي در مجلس اول هم، او رياست كميسيون برنامه و بودجه مجلس را برعهده داشت و من به قوت مي‌توانم بگويم كه بودجه‌هايي كه در آن سال‌هاي جنگ و تحريم توسط ايشان نوشته و بررسي شد، در تاريخ بودجه‌نويسي كشور كم‌مانند بودند. مهندس سحابي در اين سال‌هاي اخير و بعد از منحل شدن سازمان برنامه و بودجه، بسيار پريشان‌خاطر بود و مي‌ترسيد با منحل شدن آن نهاد مهم، راه توسعه و پيشرفت كشور آسيب ببيند. ...


نوشتن از دوست و ياري بسيار عزيز و قديمي به مناسبت اولين سالگرد درگذشتش، براي من كار ساده‌اي نيست. نام مهندس عزت‌الله سحابي براي مردم ايران و به‌خصوص براي مبارزان، نامي عزيز و فراموش‌ناشدني است. اما از بين يك عمر خاطره مشتركي كه با او دارم ترجيح مي‌دهم سخن گفتن از او را با نقل خاطره‌اي از نحوه رابطه مهندس سحابي و جوانان كشور، آغاز كنم. به خاطر مي‌آورم كه سال‌ها پيش برنامه‌اي از سوي دانشكده فني دانشگاه تهران براي تقدير از وزراي فارغ‌التحصيل شده از دانشگاه تهران برگزار شد. در آن مراسم همه ما مورد تشويق دانشجوها قرار مي‌گرفتيم اما استقبالي كه دانشجويان از مهندس‌سحابي انجام دادند كاملا متفاوت بود.

جوانان مهندس سحابي را به عنوان يك دوست، راهنما و مبارز تاثير‌گذار پذيرفته بودند و دوست داشتند. مهندس‌سحابي هم با صبر عجيب و بي‌مانندي كه نشان از ايمان قوي او داشت، رفتارها، سوال‌ها، سوء‌تعبيرها و حتي اعتراضات جوانان را نشان از بالندگي نسل جوان مي‌دانست و همواره از نقد شدن توسط جوانان، استقبال مي‌كرد. مهندس سحابي روزهاي جواني خودش را كه تحت‌تاثير آيت‌الله طالقاني، مهندس بازرگان و پدرش، دكتر سحابي قرار داشت به خاطر مي‌آورد و سعي مي‌كرد براي نسل جوان راهنمايي مانند آنان باشد. او با دو فرزند خويش هم همين رفتار را داشت و سعي كرد كه با آزادگي آنها را بزرگ كند. هاله و حامد بهترين نشانه‌ها براي شناختن نحوه تفكر آقاي‌سحابي در مورد جوانان بوده‌اند.

دو يادگار عزيزي كه رفتار مردم با ايشان پس از مرگ پدر، نشان از قدرشناسي مردم نسبت به عزت‌الله سحابي داشت. مهندس عزت‌الله سحابي همواره خود را دوست، راهنما و معلم جوانان مي‌ديد. او جدا از تمام دستاورد‌هايي كه در عرصه‌هاي متفاوت سياسي و اقتصادي و سابقه طولاني‌مدت مبارزاتي داشت هرگز رابطه خود را با بدنه جامعه و به‌خصوص با جوانان قطع نكرد. سال‌هاي طولاني زندان باعث تغيير رويه او نشد تا جايي كه آن مرد بزرگ در بستر مرگ گفت: «عمر تمام شد اما هنوز كاري براي كشور و ملت نكردم.» بررسي مبارزات مهندس سحابي در سال‌هاي پيش از انقلاب در اين مجال كوتاه نمي‌گنجد. به اختصار كافي است به 11 سالي اشاره كنيم كه از روزهاي جواني‌اش را در زندان رژيم پهلوي سپري كرده بود. اما پس از پيروزي انقلاب، او براي خدمت به مردم و انقلاب صحنه اقتصاد را كه از بيمار‌ترين عرصه‌هاي كشور بود، انتخاب كرد.

او در دوران دولت موقت به سرپرستي سازمان برنامه و بودجه مشغول شد و در آن دوران با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي متخصصان اين حوزه، قدم‌هاي بلند و تاثير‌گذاري در راستاي درمان اقتصاد كشور برداشت. در دوران نمايندگي در مجلس اول هم، او رياست كميسيون برنامه و بودجه مجلس را برعهده داشت و من به قوت مي‌توانم بگويم كه بودجه‌هايي كه در آن سال‌هاي جنگ و تحريم توسط ايشان نوشته و بررسي شد، در تاريخ بودجه‌نويسي كشور كم‌مانند بودند. مهندس سحابي در اين سال‌هاي اخير و بعد از منحل شدن سازمان برنامه و بودجه، بسيار پريشان‌خاطر بود و مي‌ترسيد با منحل شدن آن نهاد مهم، راه توسعه و پيشرفت كشور آسيب ببيند.

منبع: شرق


یک پاسخ به “محوریت جوانان در نگاه «سحابی»”

  1. ناشناس گفت:

    “مهندس سحابی در این سال‌های اخیر و بعد از منحل شدن سازمان برنامه و بودجه، بسیار پریشان‌خاطر بود و می‌ترسید با منحل شدن آن نهاد مهم، راه توسعه و پیشرفت کشور آسیب ببیند.”
    که همین طور هم شد!