سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه ماجرای جنجالی کاریکاتور نشریه نامه امیر/ تبدیل حکم شلاق مدیرمسئول به جزای نق...

ادامه ماجرای جنجالی کاریکاتور نشریه نامه امیر/ تبدیل حکم شلاق مدیرمسئول به جزای نقدی

چکیده :در حالی که روز یکشنبه رئیس دادگستری استان مرکزی و رئیس دادگاه مطبوعات اراک در یک نشست خبری اعلام کرده بودند که انصراف نماینده شاکی تاثیری در حکم دادگاه درباره کاریکاتوریست اراکی ندارد و حکم شلاق تا 20 روز آینده قطعی و اجرا خواهد شد؛ صبح امروز مدیرمسئول نشریه «نامه امیر» اعلام کرد که حکم شلاق خود او به 5 میلیون تومان جزای نقدی بدل شده است....


کلمه: در حالی که روز یکشنبه رئیس دادگستری استان مرکزی و رئیس دادگاه مطبوعات اراک در یک نشست خبری اعلام کرده بودند که انصراف نماینده شاکی تاثیری در حکم دادگاه درباره کاریکاتوریست اراکی ندارد و حکم شلاق تا 20 روز آینده قطعی و اجرا خواهد شد؛ صبح امروز مدیرمسئول نشریه «نامه امیر» اعلام کرد که حکم شلاق خود او به 5 میلیون تومان جزای نقدی بدل شده است.

این در حالی است که درست یک روز قبل خبرگزاری ها به نقل از رئیس دادگستری استان مرکزی اعلام کرده بودند اگرچه نماینده اراک در مجلس از شکایت خود انصراف داده، اما این موضوع تاثیری بر حکم صادره نخواهد داشت و اگر کاریکاتوریست متهم تا ۲۰ روز به این حکم اعتراض نکند، حکم شلاق قابل اجراست.

این مقام قضایی این حکم را مستند به ماده 609 قانون مجازات اسلامی دانسته و تاکید کرده بود که این حکم با انصراف شاکی، منتفی نخواهد شد. ماده ای که بر اساس استفساریه مجلس که دیروز در کلمه منتشر شد، متوجه این نشریه و کاریکاتوریست آن نخواهد شد.

مدیرمسئول نامه امیر در گفت و گو با ایلنا حکم صادر شده برای خود را مستند به ماده 698 قانون مجازات اسلامی ذکر کرده است. خبرگزاری مذکور همچنین تصویر حکم دادگاه را نیز منتشر کرده است که در زیر این خبر می بینید.

در تصویر حکم شعبه دوم دادگاه کیفری استان مرکزی، مدیرمسئول نامه امیر به پنجاه میلیون ریال جزای نقدی بدل از «هفتاد ضربه» شلاق محکوم شده است، حکم محمود شکرایه، کاریکاتوریست این نشریه نیز «بیست و پنج ضربه» شلاق اعلام شده بود.

نشریه «نامه امیر» پرتیراژترین نشریه استان مرکزی است و چاپ کاریکاتور احمد لطفی آشتیانی، نماینده اصولگرای مجلس هشتم از اراک، کمیجان و خنداب، در این نشریه به محکومیت کاریکاتوریست و مدیرمسئول آن به شلاق منجر شده است.

این حکم اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشت؛ از جمله ۱۲۱ روزنامه نگار که در نامه ای به برادران لاریجانی رؤسای قوای مقننه و قضاییه از این حکم انتقاد کردند و نیز چندین سایت خبری که با صدور بیانیه ای به این حکم اعتراض کردند. روزنامه نگاران در نامه خود خواستار «توقف حرکت شلاق» شده و آورده بودند: اگر متهم اول پرونده کهریزک که به گفته بالاترین مقام جمهوری اسلامی، آبروی نظام را در خطر قرار داده، مستحق ارتقا مقام [بخوانیم دهن کجی به قوای مقننه و قضاییه کشور] است، با کدام استدلال کاریکاتوریستی تنها به جرم کشیدن چند خط بر روی کاغذ، باید محکوم به تحمل ۲۵ ضربه شلاق شود؟

سایت های خبری حامی حاکمیت نیز در انتقاد از این حکم نوشتند: اگر قرار بود که کشیدن کاریکاتور چهره های سیاسی ، ورزشی ،هنری و … مستوجب شلاق و تعزیر باشد ، می بایست در هر شهری ، شعب متعددی از محاکم به بررسی کاریکاتورها و صدور احکام شلاق برای کاریکاتوریست ها اختصاص می یافت و افرادی مانند مرحوم صابری فومنی و همکارانش در “گل آقا” بارها و بارها به شلاق و حبس و اعدام محکوم می شدند!

رئیس خانه کاریکاتور ایران نیز از این حکم انتقاد کرده و گفته است: بعد از آن که از این خبر مطلع شدیم، با این هنرمند اراکی «محمود شکرایی» تماس گرفتیم و صحت خبر محکومیت او را به ۲۵ ضربه شلاق جویا شدیم، جالب بود که خود او از این حکم بی‌خبر بود،‌ از او خواستیم این طرح را که منجر به این جنجال شده است برای ما ارسال کند ولی وقتی طرح را دیدیم هیچ گونه تفسیر توهین‌آمیزی را در آن نیافتیم.


2 پاسخ به “ادامه ماجرای جنجالی کاریکاتور نشریه نامه امیر/ تبدیل حکم شلاق مدیرمسئول به جزای نقدی”

  1. ناشناس گفت:

    پس معلوم شد درد شما توهین به نماینده سابق درقوز آباد نبوده بلکه قصد داشتید قدری تیغ بزنید.

  2. ناشناس گفت:

    درود بر آزادی انسان آزادی انتخاب دین آزادی بیان آزادی انتقاد از مسئولین