سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احضار نسرین ستوده، وکیل زندانی، برای محاکمه دوباره در پرونده ای جدید...
» رضا خندان: همسرم بازداشتش را غیر قانونی می داند

احضار نسرین ستوده، وکیل زندانی، برای محاکمه دوباره در پرونده ای جدید

چکیده :رضا خندان همسر نسرین ستوده از دریافت احضاریه ای در زندان توسط همسرش خبر می دهد که بر اساس آن یکشنبه 31 اردیبهشت ساعت 11 صبح باید در شعبه ی یک دادگاه انتظامی وکلا حاضر شود. همسر این وکیل دربند در زندان اوین تصریح می کند که این دادگاه در ادامه ی محاکمه ای است که از حدود یک سال پیش بنا به درخواست مرجع قضایی مبنی بر تعلیق پروانه وکالت اش، آغاز شده است....


کلمه- زهرا صدر:

رضا خندان همسر نسرین ستوده از دریافت احضاریه ای در زندان توسط همسرش خبر می دهد که بر اساس آن یکشنبه 31 اردیبهشت ساعت 11 صبح باید در شعبه ی یک دادگاه انتظامی وکلا حاضر شود.

همسر این وکیل دربند در زندان اوین در گفتگو با کلمه تصریح می کند که این دادگاه در ادامه ی محاکمه ای است که از حدود یک سال پیش بنا به درخواست مرجع قضایی مبنی بر تعلیق پروانه وکالت اش، آغاز شده است.

سال گذشته اوایل خرداد بود که عکس دستبند زده شده ی نسرین ستوده بر گردن همسرش مقابل دادگاه انقلاب موجی از احساس خشم از این حد از ستم و تحسین از این حجم از مقاومت را در هر بیننده ای برانگیخت، تصویری که در این یک سال تبدیل به نماد مقاومت مادری شده است که 21 ماه است به جرم پافشاری در دفاع از موکلانش محبوس است. نیمای سه ساله ی آن روزها دیگر برای مدرسه رفتن آماده می شود و مهراوه ی 12 ساله نقش مادری را خوب برای پدر و برادر بازی می کند.

آن روزها خبر آمد که بعضی مقام های قضایی خواهان ابطال پروانه وکالت نسرین ستوده هستند که کانون وکلای دادگستری با ورود به این پرونده اعلام کرده است که با تشکیل دادگاهی درباره این موضوع تصمیم خواهد گرفت.

این دادگاه به ریاست بتول کیهانی، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، و با حضور چند عضو دیگر این کانون برگزار شد اما در نهایت تصمیم در این باره به جلسه دیگری موکول شد. جلسه ی دیگری که بعد از یک سال مشخص شد.

نسرین ستوده سال گذشته همین روزها در نامه ای به نیمای سه ساله اش نوشته بود: “چگونه برايت توضيح دهم که آمدنم به خانه دست خودم نيست تا به سويت پر بکشم، تو که به پدرت گفته بودی به مامان بگو کارش را تمام کند و به خانه برگردد. چگونه برايت بگويم که هيچ «کاری» نمی‌تواند مرا از تو اين همه دور کند، در واقع هيچ «کاری» حق ندارد مرا اين همه از تو دور کند. هيچ «کاری» حق ندارد اينقدر حقوق کودکانم را ناديده بگيرد که طی ۶ ماه بازداشت به من يک ساعت ملاقات با تو را بدهد. با تو چه بگويم که هفته‌ی گذشته از من پرسيدی مامان با ما به خانه می آيی؟ و من در مقابل چشم ماموران بازداشتگاه به تو گفتم: «کارم طول می کشد و ديرتر می آيم». آن وقت تو با سر تکان دادنت گفتی باشد و دستم را کشيدی و با لب‌های کوچک‌ات بوسه‌ای کودکانه بر دست هايم زدی…

در طول ۶ ماه گذشته دو بار به شدت گريستم. بار اول در سوگ پدرم بود که از عزاداری و سوگواری نيز محروم بودم و بار دوم همان روز بود که نتوانستم با تو به خانه برگردم و وقتی به سلولم برگشتم بی اختيار بلند بلند گريستم.”

نسرین ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است و در دادگاه به جرم “اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و به جرم تظاهر به بی حجابی به ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

گفتگوی رضا خندان همسر این وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که نزدیک به دو سال است در بند زنان زندان اوین محبوس است را با هم می خوانیم:

آقای خندان ماجرای احضاریه ی جدید برای نسرین ستوده چیست؟

خبردار شدیم که نسرین در زندان احضاریه دریافت کرده است که بر اساس آن یکشنبه 31 اردیبهشت ساعت 11 صبح باید در شعبه ی یک دادگاه انتظامی وکلا حاضر شود.

شما از دلیل این احضاریه ی جدید هم خبر دارید؟

بله در واقع این دادگاه در ادامه ی دادگاهی است که از حدود یک سال پیش شروع شده بود و سال گذشته هفتم یا هشتم خردادماه هم اولین و آخرین جلسه ای بود که تشکیل شده بود و بنا به دلایلی در آن شعبه تشکیل نشد و قرار شد وقت بعدی تعیین شود، ولی عملا مدت ها طول کشید. که البته ظاهرا احضاریه را دادگاه فرستاده بود اما برای ما نیاورده بودند و به خود همسرم هم در این ابلاغ نکرده بودند.

طی چند روزگذشته در زندان برای ایشان احضاریه ای فرستادند که آخر ماه برای محاکمه باید به دادگاه انتظامی کانون وکلا مراجعه کند که البته باید مسئولین آنجا ببرندشان .

این محاکمه برای این است که مرجع قضایی از کانون انتظامی وکلا درخواست کرده که پروانه وکالت نسرین ستوده را به دلیل پرونده ای که در دادگاه انقلاب تشکیل و در آن محکوم شده است به حالت تعلیق دربیاورند و یا ابطال کنند و همچنان این موضوع ادامه دارد تا حال که الان اعلام کردند که باید 31 اردیبهشت در دادگاه حضور پیدا کند.

نظر خود خانم ستوده درباره ی این دادگاه و فلسفه ی تشکیل آن چیست؟

همسر من به هیچ وجه نه در این پرونده که اصلا موضوعیت ندارد که حتی در پرونده ای که حکم برای آن صادر شده حکم صادره را عادلانه نمی داند، در واقع ایشان اصلا بازداشت خودش را عادلانه نمی داند. او هیچ خلافی نکرده و هیچ جرمی مرتکب نشده است. کسی را برای چهار تا مصاحبه 51 سال حکم نمی دهند.

خانم من در حکم اولیه ش 51 سال حکم داشت 20 سال محرومیت از وکالت، 20 سال ممنوعیت از خروج از کشور و یازده سال هم حبس تعزیری. همسر من خودش را مجرم نمی داند و چون معتقد است حکم غیر عادلانه است حق خودش می داند که بتواند به وکالتش در هر حالت ادامه دهد.

پس در جلسه ی دادگاه حاضر می شوند.

در جلسه ی دادگاه حاضر خواهد شد اما مشکلی که وجود دارد این است که وکیل ایشان در این پرونده جناب آقای سلطانی هستند که خودشان در این مدت بازداشت شده اند و ما باید در این فرصت کوتاه دنبال وکیل دیگری باشیم و تمام مراحل قانونی را طی کنیم.

فکر می کنید بعد از این دادگاه بتوانند بالاخره به مرخصی بیایند؟

خیلی مرخصی دادن به همسر من به این پرونده ارتباطی ندارد و اساسا ممکن است که نتیجه ی قطعی هم در این جلسه گرفته نشود. در نتیجه نه من هیچ ارتباطی نمی بینم بین تشکیل این دادگاه و مرخصی ایشان.

وضعیت روحی خانم ستوده بعد از نزدیک به دوسال چطور است؟

والا به لحاظ روحی وضع خوبی دارد. اما شما تصور کنید یک مادر ناغافل و ناگهانی 21 ماه ارتباطش از خانواده و بچه ها و دنیا و همه چیز یکهو قطع شود. بخصوص بچه های کوچک که خود شما بهتر از هر کسی درک می کنید برای هر کس چقدر سخت و غیر قابل تحمل و خرد کننده است. اما با این وجود او همچنان روحیه ی خوبی دارد.

امروز روز مادر بود، از حال و هوای فرزندانتان در این روز و در این جدایی بگویید.

از این قسمت خیلی نپرسید که قاعدتا حرف خوشحال کننده ای برای شما ندارم. من از این فرصت فقط میتوانم استفاده کنم و به شما و همه زنان و مادران تبریک بگویم.

خب ما در چنین مناسبت هایی سعی می کنیم حال و هوای این روزها در خانواده و فضای خودمان خیلی پررنگ نشود که بچه ها اذیت نشوند و دلتنگی هایشان پررنگ تر نشود. البته همسر من در روزهایی مثل روز جهانی زن همیشه برنامه هایی داشت و سخنرانی و سفر و این ها و خیلی هم در خانه نبود اما الان توصیه اش به ما سفر رفتن و فاصله گرفتن از جو این روزهاست که بچه ها کمتر اذیت شوند. به هر حال ما که همیشه به یادش هستیم، چنین روزهایی بیشتر به یادش هستیم.

امیدوارم نه تنها همسر من بلکه همه ی زنان و مردانی که به ناحق بازداشت شده و در حبس و در شرایطی آن چنانی هستند، رهایی پیدا کنند و همه دوباره طعم آزادی را بچشند.


11 پاسخ به “احضار نسرین ستوده، وکیل زندانی، برای محاکمه دوباره در پرونده ای جدید”

 1. ناشناس گفت:

  بارها گفته ام و باردگر می گویم هر اندازه این عزیزان ما را بیشتر آزار دهید و اذیت کنید، ما آنان را به جان دوست داریم. خبری که ممکن است شما حاکمان را دق مرگ کند، آنکه خوشبختانه نام نسرین ستوده در لیست نامزدهای جایزه صلح نوبل رفته است. این خبر به صورت بسیار پنهانی از طرف یکی از اعضای کمیته نوبل که از سالها پیش دوستی نزدیکی با من دارد، به دستم رسیده است. حالا بروید از غصه دق کنید و تا میتوانید این دوستان عزیز ما را اذیت کنید.

 2. فرید گفت:

  نامت ای مادر مبارز در تاریخ این سرزمین به بزرگی و استقامت ثبت گردید

 3. مهرداد راد گفت:

  روح بزرگتان در واژه ها نمی گنجد … ستمکاری و منطقِ کورشان نیز.
  برایتان آرزوی بردباری می کنم … و برایشان روزی را که در پیشگاه عالم محاکمه شوند.

 4. عبید سن خوزانی گفت:

  تا می توانید ما را زندانی کنید، ما راست قامتان جاودانه تاریخ هستیم. گیرم ای بینوایان جسم ما را زندانی کردید، با روح آزاده ما چه کار می توانید بکنید. گیرم نسرین ستوده را زندانی کردید با نسرین هایی که هر روز از هزاران گلخانه جوانه می زنند و مستقیم به چشمان شما نگاه کرده و یک “نه ” بزرگ به صورتتان می اندازند چه خواهید کرد؟ یک مهدیه گلرو را که به بند بکشید صدها و هزاران مهرویه گلرو سر برخواهند آورد. پریرو تاب مستوری ندارد. یک آزادی خواه را دربند بکشید هزاران آزادی خواه حقیقت جو حق خواه ظهور خواهد کرد. مگر شاه از پس شما آخوندهای بیمایه برآمد که شما بتوانید از پس ما نسل کامپیوتر و اینترنت برآیید. سوگند به خدا اگر ماه را در یک دستم و خورشید را در دست دیگرم قرار دهید که سر درمقابل شما خم کنم هرگز تسلیم شما فاسدان نخواهم شد و تا حق خود را نگیرم، آرام نخواهم نشست. من از نسل بابک و یعقوب و برادران بویه هستم که دمار از روزگار عرب ها درآوردند.

 5. پروین گفت:

  نسرین ستوده یک نام ماتدگار در تاریخ ایران خواهد ماند

 6. marjan گفت:

  Dorod bar to ey shirzan, vaghti toro mibinam az khodam ehsas sharm mikonam , payandeh bashi

 7. Allen گفت:

  **********************************************************************************************************
  در طول ۶ ماه گذشته دو بار به شدت گریستم. بار اول در سوگ پدرم بود که از عزاداری و سوگواری نیز محروم بودم و بار دوم همان روز بود که نتوانستم با تو به خانه برگردم و وقتی به سلولم برگشتم بی اختیار بلند بلند گریستم.”

  I am Sorry my dear Sister, Colleague, and compatriot….
  As an Iranian Lawyer, living abroad, I feel sorry for Iran…
  A brave woman is in prison… For What…???? Simply Defending her Clients… As it is Required of Her by her Profession…

  I feel Sorry for Iran..

 8. ناشناس گفت:

  بخدا از این زن شجاع به عنوان یک مرد از خودم خجالت می کشم و سر تعظیم در برابر او فرود می اورم

 9. سبز گفت:

  زنان و مردان جنبش سبز در کنار هم یا در زندان یادر بیرون از زندان در کنار هم تا بدست اوردن ازادی مبارزه خواهند کرد .ننگ بر استبداد و تحجر

 10. ناشناس گفت:

  درود بر صبر زندانیان درود بر همسران ایشان چه زن و چه مرد صبر را شما از انان دریغ ندارید درود

 11. محمد گفت:

  در این شبها که گل از برگ و برگ از باد و باد از ابر میترسد در این شبها که هر آینه با تصویر بیگانه ست و پنهان میکند هر چشمه ای سر و سرودش را چنین بیدار و دریا وار تویی تنها که می خوانی . تویی تنها که میخوانی رثای قتل عام و خون پامال تبار آن شهیدان را تویی تنها که میفهمی زبان و رمز آواز چگور نا امیدان را . بر آن ……..