سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واقعیت هایی درباره پرونده حمید قاسمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام...

واقعیت هایی درباره پرونده حمید قاسمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

چکیده :همزمان با اعلام خبر مرگ ناگهانی خواهر حمید قاسمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، خدابخش دادیار اجرای احکام زندان اوین اعلام کرده است که حکم اعدام این زندانی که ۴ سال را در زندان به سر برده به اجرای احکام آمده است....


همزمان با اعلام خبر مرگ ناگهانی خواهر حمید قاسمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، خدابخش دادیار اجرای احکام زندان اوین اعلام کرده است که حکم اعدام این زندانی که ۴ سال را در زندان به سر برده به اجرای احکام آمده است.

به گزارش کلمه، حمید قاسمی متهم است که از طریق هواداری سازمان مجاهدین خلق به تابعیت کشور کانادا در آمده و سپس با ارسال پست الکترونیک به برادر ارشد خود که افسر ارشد نیروی دریایی ارتش بوده تقاضای ارسال اطلاعات کرده است.

مستند صدور حکم اعدام برای او و برادرش که پس از صدور حکم اعدام در زندان اوین درگذشت ایمیل هایی است که کارشناسان رسمی دادگستری آنها را جعلی و ساختگی دانسته اند ولی دادگاه بدون توجه به نظر کارشناسان رسمی با مورد توجه قرار دادن گزارش ماموران حفاظت اطلاعات ارتش، آنها را مستند صدور حکم قرار دادند.

البرز قاسمی یکی از افسران برجسته نیروی دریایی و از افسران مورد اعتماد دریادار سیاری بود که بیش از ۲۰ جلد کتاب در زمینه های فنی و نظامی تالیف کرده و این تالیفات از جماه منابع درسی افسران نیروی دریایی ارتش و سپاه محسوب می شود و دریادار سیاری فرمانده قرارگاه چهارم نیروی دریاییبارها برای رفع سو تفاهم پرونده وی تلاش کرد.

گزارش و گردش کار اطلاعات در پرونده برادران قاسمی به استناد ایمیل های جعلی و اعترافات تحت شکنجه البرز قاسمی، در حالی قاضی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب را به خطا انداخت که در پرونده قضایی ایمل های مذکور به دلیل خدشه اساسی در اعتبار آنها حذف شده است.

گرفتن پناهندگی سیاسی از سوی حمید قاسمی از طریق اعلام هواداری سازمان مجاهدین خلق، مستمسکی برای صدور حکم محاربه و اعدام برای برادران قاسمی شد، عضویتی که هرگز صحت نداشته و حمید قاسمی برای تسریع در گرفتن ویزای سیاسی آن را عنوان کرده بود.

خدشه در اسناد مورد نظر (ایمیل های جعلی) موجب سقوط حد می شود و قاعده درء و همچنین گرفتن پناهندگی سیاسی مطابق فتاوی مراجع از جمله آیت الله خامنه ای مستوجب حد محاربه نخواهد بود و از همه مهمتر حذف ماده ۱۸۶قانون مجازات اسلامی در قانون جدید که مراحل تصویب آن کامل شده ضرورت تجدید نظر در پرونده برادران قاسمی را به اعتقاد حقوقدانان الزامی میکند.

اعلام دایره اجرای احکام زندان اوین مبنی بر احتمال اجرای حکم اعدام حمید قاسمی در حالی صورت گرفته است که جعفری دولت آبادی در تابستان سال گذشته در جمع خانواده زندانیان سیاسی تعهد کرده بود این حکم اجرا نخواهد شد.

همچنین پس از رویت پرونده حمید قاسمی توسط ریاست شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور، او تایید کرده بود که حمید قاسمی جرمی مرتکب نشده ولی به دلیل عدم اجازه ورود به پرونده، درخواست اعمال ماده ۱۸ توسط متهم می تواند مانع از اجرای حکم و اعاده دادرسی شود.

اعلام اجرای احتمالی حکم اعدام برای حمید قاسمی و به خصوص مرگ خواهر این زندانی سیاسی موجی از غم را در میان زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین پدید آورده است.

صدور و دستور اجرای این حکم در حالی صادر می شود که سیستم قضایی و امنیتی به خوبی به بی گناه بودن این فرد و ساختگی بودن اتهاماتش واقفند ولی همچون سال های گذشته با قربانی کردن این فرد خدمتی دیگر به سازمان مجاهدین خلق می کنند.

همانطور که میرحسین نیز پیش از این در بیانیه ی شماره 17 خود هشدار داده بود حاکمیت به خاطر اغراض سیاسی و دیگر منافع جناحی یک فرقه مرده را زنده نکند.


4 پاسخ به “واقعیت هایی درباره پرونده حمید قاسمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام”

 1. صمد گفت:

  ناخدا یکم البرز قاسمی که در زندان درگذشت زنده نخواهد شد، اما کاش نظام با لغو این حکم ستمکارانه از گذاشتن داغی تازه به دل این خانواده دردمند جلوگیری کند

 2. آمر شنا گر گفت:

  خيانت به هر شكليش در نيروهاي نظامي مقوله اي نا بخشودني است..————— حفاظت اطلاعات————-

 3. ناشناس گفت:

  چند نکته مهم دیگر درباره پرونده حمید قاسمی که خواهش می کنم در صورت امکان به خبر بیفزایید:
  1- حمید پس از دریافت پناهندگی اش در اوایل انقلاب، بارها به ایران رفت و آمد داشته و کاملا هم مشخص بوده که هیچ گونه فعالیت و یا حتی اطلاعات و اخبار سیاسی ندارد.
  2- حمید اگر ریگی به کفش داشت هرگز به دنبال کار پرونده برادرش البرز در دادسرای نظامی حاضر نمی شد. البرز متهم بود که از طریق برادرش حمید اطلاعات نظامی منتقل می کند. اگر این ادعا صحت داشت، هر عقل سلیمی می تواند پیش بینی کند که فرد رابط و سرپل اصلی متواری می شود، نه اینکه خودش راه بیفتد در دادسرای نظامی و پیگیر پرونده برادرش باشد. آیا می شود تصور کرد که یک جاسوس حرفه ای چنین خطای بزرگی کند؟
  3- ایمیلی که به آن اشاره شده صرفا یک برگه ای است که در سیتم ورد (و نه حتی عکسی از ایمیل ادعایی) بر روی آن نوشته: “البرزجان به رییس بزرگ نزدیک شو” ! اتهامی در این حد بچه گانه و مخدوش شده مستمسک حکم اعدام دو برادر.
  نکته آخر اینکه اگر زندانیان سبز و سیاسی در این مدت به بند 350 و دیگر بندهای کشور نمی رفتند ، عمق فاجعه جاری در سیستم قضایی و امنیتی کشور معلوم نمی شد. همه زندانیان سیاسی در بند 350 متفق القولند که پرونده حمید قاسمی یک خطای بزرگ در سیستم قضایی و امنیتی ماست که قطعا تا حالا هم بسیاری را با امثال این خطاهای نابخشودنی به کام مرگ و اعدام و حبس های طولانی کشانده. می توانید تصور کنید 19 ماه سلول انفرادی که عمده آن در انفرادی نظامی گذشته یعنی چه؟ از صد بار اعدام بدتر است.

 4. فتنه سبز زنده گفت:

  وقتی برای این دستګاه قضایی میر حسین و کروبی سران فتنه هستند بستتن هر نوع اتهامی برای دیګران که دستشون به جایی بند نیست راحت هست

  برای میر حسین و کروبی نتونستند پرونده بسازند برای بقیه که پرونده موجود هست چرا از برګزاری یک دادګاه با وکیل مدافع ابا دارند ؟

  افکار این ګروهک ها اعم از مجاهدین و سلطنت طلبها بعضی وقتها از حد کاریکاتور و مسخره بودن جلو میره احتیاجی به اعدام نیست کافی هست که با یک مرور واقع بینانه فیلم کمدی درست کرد