سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محمد نوری زاد در واکنش به ممنوع الخروج شدنش: تا به کشوری دیگر تبعید نشوم، می مانم...

محمد نوری زاد در واکنش به ممنوع الخروج شدنش: تا به کشوری دیگر تبعید نشوم، می مانم

چکیده :نوری زاد که در دو سال به دلیل انتشار نامه های انتقادی مدتی را در زندان بسر برد، پس از درخواست تمدید گذرنامه اش، با حکم دستگاه قضایی مبنی بر ممنوع الخروج بودنش مواجه شده است. او در این باره و در توضیح اینکه آیا تمایل به خروج از کشور را دارد، گفت: مگر این که مرا به کشوری دیگر تبعید کنند و گرنه هستم و تا پای جان برای رهایی و سربلندی ایران عزیز خواهم کوشید. ...


محمد نوری زاد، جهادگر دوران دفاع مقدس و کارگردان منتقد که در ماه های گذشته نامه های انتقادی اش را به رهبری منتشر کرده بود، با حکمی از سوی دادگاه انقلاب تا اطلاع ثانوی ممنوع الخروج شده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، نوری زاد که در دو سال به دلیل انتشار نامه های انتقادی مدتی را در زندان بسر برد، پس از درخواست تمدید گذرنامه اش، با حکم دستگاه قضایی مبنی بر ممنوع الخروج بودنش مواجه شده است.

محمد نوریزاد در این باره و در توضیح اینکه آیا تمایل به خروج از کشور را دارد، به خبرنگار کلمه گفت: مگر این که مرا به کشوری دیگر تبعید کنند و گرنه هستم و تا پای جان برای رهایی و سربلندی ایران عزیز خواهم کوشید.

به گفته وی به دلیل مختومه شدن پرونده اش، طبق قوانین جاری کشور، باید از همه حقوق شهروندی برخوردار باشد. ممنوع الخروجی او به این تعبیر می شود که در کشوری که مدعی قانون و مسلمانی است این بی قانونی است که فراتر از قانون برای قانون تکلیف معین می کند.

بر اساس این گزارش، این نویسنده منتقد پس از آنکه یک ماه از درخواست تمدید گذرنامه اش گذشته بود با مراجعه به اداره گذرنامه متوجه می شود که با استناد به سه نامه ازسه مرجع قضایی ممنوع الخروج شده است.

این حکم توسط دادیار شعبه دوم دادسرای شهیدمقدسی (مستقر در زندان اوین) امضا و صادر شده است.

همچنین نوری زاد در اعتراض به این حکم قصد داشت به ملاقات با قاضی”پیرعباس” (قاضی شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب) که این حکم را ابلاغ کرده است برود که این تلاش نیز بدون پاسخ مانده است.

طبق قانون، فردی که پرونده قضایی وی مختومه اعلام شده نباید محدودیت های بیشتر برایش اعمال شود. به نظر می رسد حکم ممنوع الخروجی نوری زاد بیش از آنکه در روال و مسیر قانونی طی شده باشد، سیاسی و به پرونده او و نامه ها و نوشته های انتقادی او مربوط است.

نوری زاد نامه های چهارم تا هشتم به رهبری را درزندان و نامه های نهم تا بیست و پنجم خود را از بیرون زندان منتشرکرده است. بعد از انتشار نامه بیست و پنجم که فعلاً نقطه پایانی بر نامه نویسی به رهبری اعلام شده، نوری زاد به نگارش مطالب هفتگی خود ادامه داده است.

به نظر می رسد انتشارنوشته یا نامه ای که از زندان بیرون داده می شود به مراتب بیش از نامه های بیرون از زندان و به خصوص خارج کشور بُرد دارد و البته حساسیت های بیشتر نهادهای امنیتی و نظامی را بر می انگیزد. به همین خاطر در دوران پس از انتخابات، مسوولان تمایل دارند زمینه خروج برخی معترضان از کشور را فراهم آورده و با محدود کردن فضای اطلاع رسانی راه ارتباط و انتشار اخبار را بر مردم بسته و ارتباط منتقدین را با مردم قطع کنند.

محمد نوری زاد، راوی روایت فتح شهید آوینی اما در سه سال اخیر نشان داده که اراده اش بر ادامه ی نوشته های انتقادی و نامه های افشاگرانه است.

قابل یادآوری است که نوری زاد از نویسندگان سابق روزنامه کیهان و تا پیش از سال ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری به صف منتقدان حکومت پیوست و به دلیل نگارش نامه‌های سرگشاده انتقادی خطاب به رهبری بازدداشت شد.


13 پاسخ به “محمد نوری زاد در واکنش به ممنوع الخروج شدنش: تا به کشوری دیگر تبعید نشوم، می مانم”

 1. امیر گفت:

  نوری زاد را هم منوع الخروج کنید. همه ما را هم ممنوع الخروج کنید. قاضی که ازخودتان است. زندان هم که دارید.هم دراوین هم کل کشوررا به صورت زندان درآورده اید. نوری زاد وقتی ازوسط تهران تک تک شما را به تیزی قلمش خنجرآجین می کند نیازی ندارد به این که برود خارج و برای شما مشکلی درست کند. اتفاقا شماها اگه باهوش بودید کاری می کردید نوری زاد برود خارج تا انگ های آماده خود را مثل جاسوسی و مزد بگیراجانب را نثارش کنید و خیالتان از او راحت شود . نوری زاد برخلاف تصورشما با ما هست. درکنارما. او را به زندان بردید نوشت و بیرون داد و آبرویتان را برد. آزادش کردید و تهدیدکردید اگه بنویسی برت می گردونیم زندان باز نوشت و شما برش گردوندید تو زندان. بازنوشت. مجبورشدید آزادش کنید. آزادش که کردید باز نوشت. از چی؟ ازدزدی های سپاه . ازدزدی های اطلاعات و رسما “هیولاهای اطلاعات” وفربگان سپاه را وارد ادبیات سیاسی ما کرد. با این آدم هیچ کاری نمی تونید بکنید. تنها راهی که به تون پیشنهاد می کنم اینه که به یکی ازاین هیولاها و فربه ها دستوربدید حذفش کنند. حذف. بااین کلمه شماها خیلی آشنا هستید. کما این که همین حالا هم مشغول همین کارا هستید. حذفش کنید. یا بندازیدش زندان. کاغذوقلم هم به ش ندید. می دونید آخرش چی می شه؟ شیشه عمرتونن یه هو می افته می شکنه. یه جوون تو تونس با آتیش زدن خودش انقلاب به پا کرد. شاید نوری زاد هم برای ما همونه. شاید ماها منتظریه بهانه هستیم. چه بهانه ای بهتراز زندانی کردن نوری زاد و حذف نوری زاد. اگه مردش هستید بسم الله

 2. اسماعیل گفت:

  به آقای نوری زاد اجازه خروج ندهند. به نفع ما که درداخل پشت سراو هستیم و ازنوشته هایش جان می گیریم. ممنوع الخروج کردن فردی چون نوری زاد یعنی کجا؟ درهمین جهنم بمان وبسوز.

 3. ناشناس گفت:

  معمولا یک قاچاقچی یک فعال اقتصادی یک پرونده دار را ممنوع الخروج می کنند. نه یک فعال سیاسی را. یک فعال سیاسی اگر به خارج ازکشوربرود میزان برد کلام و نوشته اش ازنصف هم کمترمی شود. اصلا نوری زاد را بیاندازید زندان. تأثیرقلمش صدچندان می شود. برادران اطلاعاتی اگر ریگی به کفششان نبود و نیست همین خاوری را پیشاپیش ممنوع الخروج می کردند. خودشان خاوری را پردادند رفت تا خودآنها را لو ندهد. خودشان خاوری را دردزدیدن اموال مردم تحریک کردند و خودشان هم به راحتی اجازه دادند برود تا آب ازآسیاب بیفتد.

 4. بزرگمهر گفت:

  سه تا حکم برای ممنوع ازخروج. چه محکم کاری هم کردن . آقای نوری زاد می خواستی کجا دربری راستش را بگو. پیش خودما باش.

 5. بازی بازی با دم شیرهم بازی گفت:

  من خودم از دانشجویان سال پنجم ستاره دارشده هستم. یازده ما زندان بودم. وقتی اومدم بیرون دانشگاه راهم ندادند. خواستم برم خارج دیدم ممنوع الخروجم. الان یک سال تمومه که هی دارم میرم دادگاه انقلاب هی میرم اداره گذرنامه. هیچکس هم جوابگونیست. دم دردادگاه انقلاب اصلا منودیگه راه نمی دن برم بالا پیش قاضی. یه بار که با هزارمکافات قاضی رو دیدم بهم گفت: فلانی می خوای فلنگو ببندی؟ گفتم نه می خوام او پنج سالی رو که درس خوندم با نمره های خوب نذارم هدربره. می خوام برم یه جا که بشه ازاین سالهای عمرم استفاده بشه. اینجا دارم افسردگی می گیرم. می دونید بهم چی گفت: گفتش یه کاربکن تا ممنوع الخروجی تو لغو کنم. گفتم چی؟ گفت بیا یه بیانیه صادرکن با ده بیست نفرازدانشجوهایی که می شناسی. پرسیدم راجع به چی؟ گفت: فتنه سال 88 رو محکوم کن. گفتم باشه. تعجب کرد. گفت راست می گی؟ گفتم دروغم چیه . تنها با این تفاوت که می نویسم شما ازما خواسته ای که این بیانیه رو صادرکنیم. گفت: یعنی چی؟ گفتم: ازاین واضح تر. گفت: برودیگه این طرفا نبینمت.

 6. رضا گفت:

  دل قوی دار که ما با توهستیم.اینجا یا انجا ندارد. البته میدانیم که هجرت همیشه آغازی دیگر است وممنوع الخروج بودن ایشان یعنی که ترس در همه وجود حاکمان رخنه کرده است.شاید اقای نوری زاد رعایت مصالح کشور را میکنند که از بسیاری از خبرهای دانسته و یا به گوش رسیده در جهت حفظ و اعتلای ایران و اسلام سکوت اختیار کرده اند و گرنه هجرت ایشان (ویا تبعید) ممکن است این سکوت را بشکند ورسوایی جدیدیی به باتر بیاورد.

 7. ناشناس گفت:

  ما همه مون ممنوع الخروجیم. کجابریم؟ هرجا که بریم یک آبرویی ازایران برده اند که ناچاریم برگردیم همینجا. من یه بار رفتم به یکی ازکشورهای اروپایی . هرجا می گفتم ایرانی ام به چشم یه آدم مالیخولیایی بهم نگاه می کردند. همه کشورها براخودشون آبرو می تراشند ماها اون آبروی داشته رو ضایع کردیم رفته. درود برنوری زاد که ازداخل کشور داره حرفایی می زنه که خارج نشینا جراتشو ندارن.

 8. نا شناس م گفت:

  بهتر نیست اعلام کنید سبزیها تا پایان حصر خانگیه میرحسین و کروبی روزه سیاسی بگیرن؟

 9. ناشناس گفت:

  ممنوع الخروج. یعنی خروج ممنوع. یعنی خروج ازدایره ولایت مداران؟ داخل شدن اگه دست خودت باشه خروجش دست خودت نیست.

 10. ناشناس گفت:

  اوایل انقلاب که تمام مردم ایران به گروگان گرفته شد و برای مدتی در حدود دوسال همه ممنوع الخروج شدند، عیبی نداشت؟ یادتان که می آید به هیجکس نه گذرنامه میدادند نه اجازه خروج یادم هست اولین کسی که توانست گذرنامه و اجازه خروج بگیرد همین انوشیروان روحانی معروف بود که در محل شغل نوشته بودند آهنگساز. او همان کسی بود که سرود جمهوری اسلامی را برای این رژیم ساخت و بعد هم رفت و مقیم آمریکا شد و نفس راحتی کشید. مقصودم آنست که پیر زن را از تاکسی خالی می ترسانید. فرضا محمد نوری زاد هم ممنوع الخروج شود تازه می شود مثل محمد خاتمی که اصلا به روی مبارکش هم نمی آورد که ممنوع الخروج است با این وجود میرود و رای میدهد. اینها هم رای تمام حوزه دماوند را مثل اینکه طاعون زده باشد باطل می کنند.

 11. ناشناس گفت:

  خیلی ها ممنوع الخروج اند یکی هم آقای نوری زاد.

 12. king گفت:

  دلتونو به چی خوش کردید
  هنوز نفهمیدین دارید بازی می خورید
  ایرانی باشید نه امریکایی

 13. منتسکیو گفت:

  شاقول را از بالا به پایین روانه می کنند تا خط مستقیم را نشان بدهد. ما اینجا ازپایین به بالا شاقول می زنیم. منظورمرا می فهمید که؟