سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برنامه دولت برای ایجاد تغییرات گسترده در وزارت امور خارجه...

برنامه دولت برای ایجاد تغییرات گسترده در وزارت امور خارجه

چکیده :دولت قصد دارد ترکیب نیروی انسانی وزارت امور خارجه را به طور کامل تغییر دهد و برای این منظور، رئیس دولت مجوز استخدام 1200 نیروی جدید را به منظور اجرای این طرح صادر کرده است. غالب افرادی که قرار است جذب شوند از میان منتسبان و هواداران دولت به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های امام صادق و پیام نور انتخاب شده اند....


پس از صدور گسترده احکام بازنشستگی برای کارشناسان و نیروهای مجرب و سابقه دار وزارت امور خارجه، اکنون خبر می رسد که دولت احمدی نژاد قصد دارد در سال 1391 تحولات گسترده ای در وزارت امور خارجه ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار کلمه، دولت قصد دارد ترکیب نیروی انسانی وزارت امور خارجه را به طور کامل تغییر دهد و برای این منظور، رئیس دولت مجوز استخدام 1200 نیروی جدید را به منظور اجرای این طرح صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، غالب افرادی که قرار است جذب شوند از میان منتسبان و هواداران دولت به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های امام صادق و پیام نور انتخاب شده اند. همچنین زریبافان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز خواستار آن شده که 400 نفر از این افراد به عنوان سهمیه آن بنیاد در نظر گرفته شوند.

مطلعان پیش بینی کرده اند که در پی صدور گسترده احکام بازنشستگی برای کارکنان متخصص فعال در وزارت خارجه، استخدام فله ای نیروهای فاقد تجربه کاری در امور دیپلماتیک، به شدت گرفتن روند نزولی کیفیت نیروهای مسئول در دستگاه دیپلماسی کشور منجر شود.

این در حالی است که پیش از این هم، به دنبال اوج گیری جنبش های ضداستبدادی و آزادیخواهانه در کشورهای منطقه، بسیاری از مسئولان و اعضای اصلی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها از پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب می شدند و همین موضوع به روند تضعیف کیفی دستگاه سیاست خارجی دولت دامن زده بود.


یک پاسخ به “برنامه دولت برای ایجاد تغییرات گسترده در وزارت امور خارجه”

  1. احمد یادگار گفت:

    مگر دولت نفوذی هم در وزارت خارجه دارد؟ صالحی را بیت رهبری تعیین کرده است و خود بیت رهبری نیز یک تشکیلات عریض و طویل برای طرح و برنامه ریزی سیاست خارجی در بیت رهبری دارد که زیر نظر ولایتی اداره می شود. صالحی که آدم احمدی نژاد نیست. درضمن او ثابت کرده که عرضه اداره وزارت خارجه را ندارد و از سیاست خارجی هم هیچ نمیداند غیر از “بله قربان” “اطاعت می کنم” نه از خودش قدرتی و جسارتی دارد نه ابتکار عملی اگر دارد بفرمایید در عرض این مدتی که بر سرکار بوده چه کار اساسی در وزارت خارجه کرده است. ده بیست نفر از از این پست ها برداشتن و دوستان این و آن را جای آنها گذاشتن که نشد اجرای سیاست خارجی یا تغییرات اساسی در سیاست خارجی . اینها تغییرات اداری را معادل تغییرات سیاسی خارجی میدانند. تا وقتی که آدم فهیم و با جرات و کارشناس و دانا و مستقلی در راس وزارت خارجه نباشد آش همین است و کاسه همین. مگر ما رئیس جمهور درست و حسابی مستقل داریم که وزیر خارجه درست داشته باشیم. رئیس جمهوری که نتواند وزیرش را عوض کند برای لای جرز خوب است.