سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ترکمانچای ایران با چین؛ فروش نفت بدون پول...

ترکمانچای ایران با چین؛ فروش نفت بدون پول

چکیده :اما ترکمانچای بودن این قرارداد به اینجا ختم نشده و سایر مفاد قرارداد عجیب تر است؛ از جمله اینکه دولت چین برای افتتاح ال سی یا فروش نسیه کالا به ایران، در حالی که پول نقد ایران به عنوان پشتوانه در اختیار آن است، اقدام به دریافت بیمه از ایران می کند که امری عجیب و کم سابقه در بانکداری جهان است....


سرانجام بعد از گذشت سه سال، جزئیات یکی از زیان بار ترین قراردادهای اقتصادی بعد از انقلاب با کشور چین برملا شد.

به گزارش بازتاب، سه سال قبل مطابق با یک قرار داد عجیب، دولت ایران درآمد حاصل از فروش نفت را نزد دولت چین در اختیار این کشور می گذارد تا به عنوان پشتوانه ال سی های خرید کالای چینی برای ایران استفاده گردد.

بنابر این قرارداد، دولت چین علاوه بر آن که پول خرید نفت ایران را نزد خود نگه می دارد ، مدیریت این پول را نیز به عهده دارد و خود این پول را به ارزهای مختلف می تواند تبدیل کند.
یکی از نکات جالب و البته تاسف بار در این قرارداد، این بوده است که دولت چین ، هیچ گونه تعهدی نسبت به نتیجه اقدام خود ندارد و اگر به خاطر اشتباه سهوی یا عمدی دولت چین بخشی از سود یا اصل پول ایران با نوسانات نرخهای ارز از بین برود، مسئولیت آن بر عهده ایران است.

اما ترکمانچای بودن این قرارداد به اینجا ختم نشده و سایر مفاد قرارداد عجیب تر است؛ از جمله اینکه دولت چین برای افتتاح ال سی یا فروش نسیه کالا به ایران، در حالی که پول نقد ایران به عنوان پشتوانه در اختیار آن است، اقدام به دریافت بیمه از ایران می کند که امری عجیب و کم سابقه در بانکداری جهان است.

این موضوع به این معناست که فروشنده در حالی که مبلغی بسیار بیشتر از پول کالا به صورت نقد در اختیار دارد، اقدام به کشیدن درصد قابل توجهی بر روی مبلغ کالا به عنوان حق بیمه یا هزینه ریسک کرده که این مبلغ در سالهای قبل 4 درصد بوده و احتمالا در شرایط فعلی به دو برابر این رقم افزایش یافته است که در مقیاس کلی میلیاردها دلار می شود.

محور سوم این قرارداد ترکمانچای، عدم استفاده کامل ایران از انبوه سرمایه کشور است که نزد چین سرمایه گذاری شده است و گفته می شود این رقم در حال حاضر از مرز 25 میلیارد دلار گذشته است.

به بیان دیگر، 25 میلیارد دلار از سرمایه کشور طبق این قرارداد در اختیار دولت چین می باشد، اما به جای پرداخت سود به ایران، از ایران مبالغ سنگینی به عنوان بیمه و ریسک دریافت می شود.

برای مشخص شدن ابعاد زیان کشور از محل این قرارداد، تنها به ذکر این نکته بسنده می کنیم که اگر این مبلغ هنگفت به جای سپرده گذاری نزد برادران چینی به خرید طلا اختصاص یافته بود، طی این مدت ارزش آن چندین برابر شده بود و علاوه بر آنکه اصل 25 میلیارد دلار موجود بود، حدود 50 میلیارد دلار دیگر که یارانه دو سال مردم است، سود عاید ایران شده بود.

هرچند مطابق قانون امکان افزایش محورهای سوال از احمدی نژاد نیست، نمایندگان سوال کننده از احمدی نژاد در حاشیه سوالات خود به این موضوع هم اشاره ای کلی کنند، به ویژه که یکی از سوالات مربوط به عدم پرداخت بودجه مصوب مترو از ذخیره ارزی است که مسوولان دولتی خالی بودن این صندوق را بهانه می کردند و اینک برخی زمینه های آن روشن شده است.

بعد از قطعنامه 1929 علیه ایران، میرحسین موسوی نسبت به باج دادن به بیگانگان هشدار داده و گفته بود “یک دولت نامشروع و سرکوبگر ودر حال جنگ با ملت خود نمی تواند در مقابل تهدیدات بیگانه مقاومت نماید. در چنین حالتی یا باید به بیگانگان باج دهد و یا کشور را در آستانه خطرات مهلک افکند.”

وی تصریح کرده بود که جنبش سبز همچنین از طریق آگاه سازی همه جانبه اقشار اجتماعی و نخبگان به سرکوبگران اجازه نخواهد داد با ایجاد وضعیت اضطراری در کشور و استقبال از درگیری های نظامی از پاسخگویی و مسوولیت پذیری فرار کند و به تشدید سرکوب و ارعاب مخالفان بپردازد و یا در خفا برای تامین منافع کوتاه مدت خود بر سر منافع عالی ملی تن به سازش های خفت بار دهد.


30 پاسخ به “ترکمانچای ایران با چین؛ فروش نفت بدون پول”

 1. محمد گفت:

  عجب ! اقتصاد ما دیگر یک اقتصاد برشکسته و تحریم شده است. وسیاست ما هم پوسیده ونخ نما

 2. شاهین گفت:

  vayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

 3. شاهین گفت:

  وای بر مـــــــــــــــــــــــــــــــــا

 4. موسوی گفت:

  اگر رسانه های ازاد و مزدور نداشتیم رو شن می شد که چه جنایت هائی این دولت بر اورده توسط متحجرین و مستبدین به نام امام زمان کرده است

 5. ناشناس گفت:

  چشم اقا و هواداران بسیجیش روشن .که به خاطر حفظ قدرت اقا و مصباح چه کارها که در دولت و ارگان های زیر نظر رهبر نمی شود

 6. ناشناس گفت:

  قابل توجه مفام عظمای ولایت!!!!!

 7. ناشناس گفت:

  ایران استقلال ندارد و شرایطی به مراتب بدتر از یک مستعمره پیدا کرده و مردم آن استثمار شده اند.

 8. ناشناس گفت:

  تبریک به برادران ارزشی

 9. يار سبز گفت:

  آقای کلمه آقای شورای هماهنگی‌ هرکی‌ هستین توروخدا به داده ما برسین بخدا جونمون در اومد ما خارج از کشور دانشجوییم دلار اینا نیست بدبخت شدیم از بی‌ پولی درسمون مونده پول آب برق گاز مونده آخه چطور توی یه کشور قیمت عرض دوو برابر می‌شه مردم این همه سکوت می‌کنن بخدا موندیم دیگه چی‌ کار کنیم با این همه فقرو بدبختیی چرا کسی‌ کاری نمی‌کنه…..ما مردم یه کشور به این ثروتمندی چرا این باید باشه وزیتمون توروخدا تورو به یون اسلامی که بهش اعتقاد درین یه کاری بکنین

 10. ناشناس گفت:

  khodaye man

 11. ناشناس گفت:

  chera akhe ina inghadr ahmaghan,chera inghadr baj midan????

 12. ناشناس گفت:

  اگر به رای و نظر ملت بر نگردیم بدتر از این خواهد شد رفع حصر از نخست وزیر محبوب امام و شیخ مهدی کروبی و ازادی کلیه زندانیان سیاسی
  درود بر خاتمی و موسوی

 13. mrb گفت:

  اگر صد تا رژیم هم جابجا شود، این پول هرگز به ایران برخواهد گشت.
  آیندگان بر ما لعنت خواهند فرستاد.

 14. ناشناس گفت:

  خدایا تا کی؟

 15. ماهستیم گفت:

  آقای بصیرت ما هرچه میکشیم از بصیرت بی حد شما است
  ماهستیم

 16. babak گفت:

  نسبت دادن این کارها به احمدی نژاد اشتباهه چون در ایران خامنه ای و باندش همه کارن. بنابراین بیش از احمدی نژاد خامنه ی است که این کارها رو میکنه. … تازه دارن جزایر ایرانی رو هم به امارات واگذار میکنن. کجای کارین!!!!! اینها تا ایران رو نابود نکنن دست بردار نیستن. البته که ملت بی خیال هم که…داره نگاه میکنه. ماشا… به این ملت خوش غیرت!

 17. محمد گفت:

  بمب اتم اقا جور بشه اینا واسه اقا مهم نیست؟11

 18. ناشناس گفت:

  اين دود سيه فام که از بام وطن خاست

  از ماست که بر ماست

  وين شعله سوزان که بر امد ز چپ و راست

  از ماست که بر ماست

  جان گر به لب ما رسد از غير نناليم

  با کس سنگاليم

  از خويش بناليم که جان سخن اينجاست

  از ماست که بر ماست

 19. ناشناس گفت:

  تا در مورئ چیزی مطمئن نشدید در مورد به کسی تهمت نزنید

 20. ناشناس گفت:

  دیگران را نمیدانم ولی خود من با این همه اخبار فلاکت باری که از کشور عزیزمان میشنوم در عجبم که چطور دق نکرده ام. (خلخال از پای زن یهودی پیش کش)
  هر 15 ماه این دولت برابر با 8 سال دولت خاتمی درآمد داشته ولی یک دهم کارهای آنزمان را نیز انجام نداده ، اگر این درآمد رویائی 600 میلیارد تومان در کمتر از 7 سال در دولتهای دیگر عاید شده بود قطعآ 8 برابر زمان خاتمی و هاشمی به سرمایه کشور افزوده شده بود در این دولت که 8 سال هم عقب رفتیم و عجیب آنکه همه چاپلوسها به به و چه چه هم میگویند (دین – آبرو – وجه حهانی – سرمایه – آزادی نیم بند سیاسی فرهنگی هم به باد رفته و بجایش فقر و تن فروشی و بیکاری و بی دینی و ریا حاکم شده )

 21. ناشناس گفت:

  حضرات آیات عظام!چرا فتوا صادر نمی کنید ؟ البته که شما مشغول موضوعات مهمتری از قبیل صدور فتوا برای آب بازی و چهارشنبه سوری و…هستید

 22. ناشناس گفت:

  چین با غربی ها می لاسه و با انها شریک است و اجناس بنجلش را هم که از غربی ها یاد گرفته بسازد به شکم ما می کند و به ریش با بصیرت های ما می خندد حا لا هم که ما گرفتار شدهایم هر جور بخواهد ما را استثمار می کند

 23. محمد گفت:

  بی خود نیست شیش دونگ از ایران حمایت میکنند!!

 24. معصومه محمودی ایوق گفت:

  هیچ کس دلش با این مملکت نیست امیر کبیر ومصدق را از یاده بردهایم همه به فکر جپاول هستند اگر هم از ایران حمایت میکند به خاطر منافع خودش است ایرادی به جین نیست ایراد از ما خود ماست که به خاطر سیاستهای غلط دولت وحاکمین در تله های این سود جویان می افتیم

 25. ناشناس گفت:

  از قرارداد ترکمن چای با روس ها هم بنویسید لطفا

  همون قرار دادی که سهم بسیاری از گاز دریای مازندران رو دو دستی به روس ها تحویل میده

  خیر سرشون انقلاب کردن که به آمریکایی ها باج ندن حالا دارن به چین و روسیه باج میدن حتی بزرگتر

 26. ناشناس گفت:

  نمی دانم آیندگان این سرزمین به ما چه خواهند گفت و درمورد دورانی که ما درآن بسر می بریم چه قضاوت خواهند کرد و ازآن چطور یاد خواهند کرد؟ دوران سیاهی و کثافت، دوران مرگ وجدان و شرافت ، و یا دوران انسانهای بابصیرت …

 27. هوشیارسبز گفت:

  اولا ما ملت ایران باید بچشیم و بکشیم تـــــا بفهمیم که : شکرایزدنعمتت افزون کند کفرنعمت از کفت بیرون کند یعنی چه؟
  تا دولت اصلاحات و خاتمی بود قدرش را ندونستیم نفهمیدیم دولت اصلاحات چه کـــــــــــارهای اقتصادی بزرگی انجام داد ، خب حالا بکشیم (حتی حالاهم بعضی خودیهاعلیه خاتمی حرف میزنن! اگه قبولش داریم باید پای همه چیزش بایستیم و اینقدر نق نزنیم و اینقدر اما و اگر و باید چنین کند و …)
  دوما اینها مهم نیست ما تاج ولایت بر سرمان است و چندتا دلار برایمان مهم نیست ، برای چینی ها هم چه فایده آخرش همه شون میرن جهنم!!!

 28. محمد گفت:

  تاسف بارترازوضعیت کشور میزان سواد دانشجویان خارج از کشورمان است درکامنت یارسبز که ادعامی کند دانشجوی خارج کشوراست ببینید وضعیتمون رانوشته((وزیتمون))

 29. ناشناس گفت:

  فقط این که نیست سر جزایر سه گانه با امارات دارند مبادله می کنند ,آذربایجان داره توی خزر جزیره های درست می کنه که یک میلیون نفر سکنه داشته باشد, تو روابط خارجی ایرانی به لجن کشیده شده ,روسیه توی نیروگاه بوشهر داره گربه رقصونی می کنه و غارت می کنه,شرکت ها دست به تعدیل و یا تعطیلی زده اند,بانکها رو به ورشکستگی,کشاورزی و دامداری نابود شده. مشتی منافق با تکیه بر خدا و دین از جهل مردم استفاده کرده اند .سن فحشا به 12 سال رسیده, دوستی می گفت دختر12 ساله ام گفته مدرسه ام را عوض کن توی کلاس ما همه بچه ها دوست پسر دارند98% کلاس ,سن 12 سال و محتویات رکیک گوشی ها, و در روی کتاب بنویس من امیدم به شما دبستانی هاست. , به این دبستانیها, زهی سعادت و خوشبختی ,این بود جامعه آرمانی که اسلام می خواست به ما ارزانی نماید, طالبان هم در افغانستان با چماق دین جنایت می کند و اخیرا” کشتن 90 تن از جوانانی که موی بلند و شلوار جین می پوشند توسط شیعیان در کشور همسابه آنهم با کوبیدن بلوک سیمانی بر سرشتان به شیوه سنگسار , به شهادت تاریخ استبداد دینی بدترین نوع استبداد است, دین فقط در قالب فردی اش مفید است آنهم اگر به جهل و خرافات آلوده نباشد.

 30. سید سبز گفت:

  این خبر رو کی تایید میکنه اصلا منبع این خبر کی یا چیه؟ این از اون خبرهاست که عقل سلیم به این راحتی قبول نمیکنه،مگه آخوند،ملا،بسیجی یا بقیه ایرونی نیستند؟ مگه میشه نفت رو اینجوری بدن و پولش رو اونطوری بگیرن،راستش به نظر من این خبر رو برای تحریک احساسات ایرونیها و افزایش حس تنفر از ملاها گذاشتند ولی این یه جور خود زنیه.من که تا منبع خبر رو نشنسم و نتونم تایید کنم میگم این خبر چرته.امیدوارم یکی بتونه این خبر رو تایید کنه البته اگه صحت داشته باشه