سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشك امروز من و شما، ريشه ظالم را بر می كند...
» نامه‌‌ای دیگر از زندان اوین در چهلمین روز اعتصاب غذا

مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشك امروز من و شما، ريشه ظالم را بر می كند

چکیده :عزیزان من؛ اشک امروز من و شما باید چون اشک بر حسین ابن علی علیه السلام موجب جوشش و جنبش و تلاش و کوشش شود، باید دو بال پرواز شود تا به وصال محبوب حقیقی پر کشیم، باید سیلی شویم در خانمان و دودمان ظلم و ستم را از ریشه برکند، پس بیایید. با هم بگرییم و بگرییم، این اشک‌ها، ریشه ظالم را بر می‌کند....


مهدی خزعلی در چهلمین روز اعتصاب غذای خود در نامه‌ای از درون زندان به همسرش نوشت: سخت است مشاهده سوگواری همسر و فرزندان در مرگ تدریجی و ارادی خویش، اینک که این سطور را برایت می‌نگارم درخلوت زاغه* خویش فرو رفته و بر مصائب شما سخت گریسته‌ام دیگر جای خشکی بر بالشت باقی نمانده است و دستمال اشک کفاف این چشمه چشمه جاری نمی‌کند.

به گزارش کلمه، این نویسنده منتقد که بیش از چهل روز است در بند 350 اوین در اعتصاب غذا به سر می برد و این روزها همه را نگران و مضطرب خود کرده است در نامه ی کوتاهش نوشته: اشک امروز من و شما باید چون اشک بر حسین ابن علی علیه السلام موجب جوشش و جنبش و تلاش و کوشش شود، باید دو بال پرواز شود تا به وصال محبوب حقیقی پر کشیم، باید سیلی شویم در خانمان و دودمان ظلم و ستم را از ریشه برکند، پس بیایید. با هم بگرییم و بگرییم، این اشک‌ها، ریشه ظالم را بر می‌کند.

مهدی خزعلی در اثر اعتصاب غذا، بسیار ضعیف شده و بر خلاف درخواست هم بندیان و دوستان و خانواده و فعالان سیاسی حاضر به پایان دادن به اعتصاب غذای خود نیست.

وی تاکنون چندین بار بر اثر اعتصاب و نوسان شدید فشار، تغییر رنگ صورت و بی حالی مفرط به بهداری اوین منتقل شده اما همچنان می گوید که خود را برای شهادت آماده کرده است و اعتصاب خود را نخواهد شکست.

مهدی خزعلی به چهارده سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکومیت، به ده سال اقامت اجباری در این شهرستان و نود ضربه شلاق محکوم شده است.

متن کامل این نوشته که توسط یاران گمنام جنبش سبز از اوین در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

همسرعزیزم؛ سلام، جانم به فدایت، می‌دانم که به عشق میان ما ایمان داری، می‌دانم که ازشدت اشتیاق من به شنیدن صدایت آگاهی، می‌دانم که می‌دانی زمزمه محبت تو در گوش جان من چون صدای فرشتگان روح بخش و انرژی زا است، اما صدایت راخسته دیدم، تو را آزرده و دل خسته یافتم، در سوگم مویه می‌کردی!

سخت است مشاهده سوگواری همسر و فرزندان در مرگ تدریجی و ارادی خویش، اینک که این سطور را برایت می‌نگارم درخلوت زاغه* خویش فرو رفته و بر مصائب شما سخت گریسته‌ام دیگر جای خشکی بر بالشت باقی نمانده است و دستمال اشک کفاف این چشمه چشمه جاری نمی‌کند.

حال خوشی است همسایه زاغه زیرین را صدا می کنم، از او کاغذ طلب می‌کنم تا این حال خوش را تحریر کنم، هر آنچه کاغذ دارد، پیشکش می‌کند و می گوید: “هرچه می‌خواهد دل تنگت بنویس!” اشک امانم نمی‌دهد و رد پای اشک بر کاغذ پیداست! سخت است، سخت؛ وقتی همسر و فرزندانت در سوگ مرگ تدریجی و ارادی تو می‌گریند و تو شاهد عزاداری آنها بر مرگ خویشی، خویشتن داری دشوار است، نمی‌توان بر حال زارشان نگریست و نگریست! اما باید مراقب باشی که این عشق و اشک، پابست و عقال نشود!

اما نه، جنس این اشک از جنس گریه بر سیدالشهدا (ع) و اشک بر مصائب زینب کبری سلام الله علی‌ها است. دل را صاف و عزم را جزم می‌کند، این‌ها موجب نمی‌شود که پایمان سست شود و بر صراط بلرزد، جوشش عشقی پاک است به زن و فرزند و گریستن بر مصائبی است که در راه حق تحمل می‌کنند. همه فدای زینب حسین علیهما السلام، مگر آن‌ها از اهل بیت پیامبر عزیزترند؟

عزیزان من؛ اشک امروز من و شما باید چون اشک بر حسین ابن علی علیه السلام موجب جوشش و جنبش و تلاش و کوشش شود، باید دو بال پرواز شود تا به وصال محبوب حقیقی پر کشیم، باید سیلی شویم در خانمان و دودمان ظلم و ستم را از ریشه برکند، پس بیایید. با هم بگرییم و بگرییم، این اشک‌ها، ریشه ظالم را بر می‌کند.

حسبنالله ونعم الوکیل

مهدی خزعلی

بند ٣۵٠ زندان اوین

*زندانیان به تخت زاغه می‌گویند


47 پاسخ به “مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشك امروز من و شما، ريشه ظالم را بر می كند”

 1. سعید گفت:

  40 روز اعتصاب و این همه سختی. یعنی مردم می فهمند؟ یا او را هم اقازاده ای می دانند

 2. ناشناس گفت:

  سلام بر پایدارترین مرد روزگار
  بغض ما با بغض شکسته تو و خانواده معززت میترکد. شاید ادراک ما از درک حکمت کار تو و خدایت عاجزند لیکن برادر تو را بار دیگر به به انچه همسر شهید همت و باکری توصیه نمودند دعوت مکینم. بی شک ماندنت ما را بیشتر در تحقق آرزوهایمان یاری خواهد کرد.

 3. علیرضا گفت:

  درود بر مهدی خزعلی و تمام رادمردان پاک این سرزمین. آه مظلوم بدجور دامن گیره. لعنت بر آمران و عاملان این جنایتهایی که داره توی این سرزمین میشه.

 4. سبز گفت:

  ترخدا آقای خاتمی تو رو بجدت ی کاری بکن نذلر این مرد از پیش مون بره با آقای هاشمی صحبت کن بابا پدرش تو خبرگان ی کاری بکنید اگر بمیره تقصیر همه ی ماست. هم مردمی که بی خیال سرنوشت خودشون شدن و هم شما که کاری نکردید. من دارم سخت گریه می کنم مثل شما

 5. مهدی گفت:

  خدایا این همه تحمل تا کی؟ مگر نمی بینی چه می کنند؟ پس کجاست فریاد رسی ات ؟ مگر نگفتی فریاد رس فریاد کنندگان هستی؟ پس کووووووووووووووووو ………………….

 6. ناشناس گفت:

  خدایا به ما اینچنین ایمانی عطا فرما که راه این عزیز را ادامه دهیم

 7. farhad گفت:

  yeki be daad in mazloom bereseh

 8. ناشناس گفت:

  دکتر عزیز! در زمان دفاع مقدس با کارهای شهید آوینی گریستیم و در این دوسال و اندی پس از انتخابات 88 نیز همچنان همان روزها می گرییم. انشالله این اشکهای ما کارساز شود که تنها سلاح ماست.

 9. ميرحسيني گفت:

  آزادگي به اين ميگويند اي مراجع تقليد ساكت و سر در برف فرو برده

 10. 25 بهمن گفت:

  زنده باد دکتر خزعلی

 11. مجتبی گفت:

  با خواندن نامه اشکام خود به خود سرازیر شد چون سراسر عشقه خدایا خداوندا ریشه ظلم را بکن و توانی بده تا بتوانیم

 12. کرم گفت:

  کاش می توانستم یک کاری بکنم .هر چند من در شهرستان هستم و از مرکز دور (تبریز) ولی ایکاش مردم ایران کمی از غیرت تو را می داشتند
  تا این حکو مت گران نادان را بر سر جایشان بنشانند

 13. همسر شهید کربلای 5 گفت:

  ای برادر ما همه می دانیم که دردهای تو دردهای ملتی است که در سکوت فرو برده اندش! از شما خواهش می کنم اعتصابتان را بشکنید هم به خاطر همسر و فرزندانتان و همه به خاطر ملت ایران که سخت به شما و امثال شما نیازمندند

 14. ناشناس گفت:

  برادر شهرستانی من تنها کاری که میتوانی بکنی تحریم انتخابات یعنی چیزی که حکومت و مزدورانش از ان واهمه دارند
  پیش به سوی تحریم انتخابات

 15. سبز گفت:

  مرگ بر دیکتاتور.مرگ بر ظالمان

 16. عسى گفت:

  درود بر سالار شهيدان حسين ابن على كه ما را معلمى است در مبارزه با ظلم و فرعون هاى زمانه و تنها ميتوانم بكويم درود بر مهدى خزعلى كه با اين اعتصاب غذاى خود حسين وار از جان خود مايه گذاشته تا ديگران را بيدار كند و ما را مصمم تر در مبارزه براى احقاق حقوق خود و نرفتن زير بار ظلم سلطان ها و فرعون هاى زمانه.

 17. ترانه سبز گفت:

  مي دانستند دندان براي تبسم نيز هست و
  تنها
  بردريدند.
  چند در يا اشك مي بايد تا در عزاي اردو اردو مرده بگرييم؟
  چه مايه نفرت لازم است
  تا بر اين دوزخ دوزخ نابه كاري بشوريم؟
  احمد شاملو

 18. ناشناس گفت:

  من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا اله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا حال مهدی گویای سقوط مرجعیت و خلاق و انسالنیت در قم است سکوت نجف شراکت در جنایت قم و تهران است مسئول اول والی جائر است

 19. ناشناس گفت:

  برادر عزیزم و البته دل ما خون است از ظلم ظالمان بعنوان یک خواهر از خدا میخوهم شما را و بقیه زندانیان را از شر ظالمان نجات دهد اما خنده ما به ظالمان روحیه انان را خراب میکند اشک در خفا میریزیم و از ته دل اما بر لب خنده میاوریم که از شدت ناراحتی انها بمیرند

 20. ناشناس گفت:

  خوش به حالت دکتر با اون ایمانت که به خدا و انسانیت و آزادی داری. بدان که نام دکتر مهدی خزعلی در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه این مملکت جاودانه شد.

 21. Sabz گفت:

  خوش به حالت دکتر با اون ایمانت که به خدا و انسانیت و آزادی داری. بدان که نام دکتر مهدی خزعلی در تاریخ مبارزات آزادی خواهانه این مملکت جاودانه شد.

 22. وحید گفت:

  امیدوارم زنده باشی و آزادی ایران عزیزمان را ببینی
  تنها کاری که از دست ما بر می آید دعا برای جنابعالی و شرکت نکردن در انتخابات نمایشی اینان است

 23. رسول گفت:

  خدایا جانش را برما ببخش اه وی را بر انان بگیر

 24. مهلا گفت:

  سلام بر تو ای پیامبر عشق………وننگ ونفرین بر متحجرین وکور دلانی که دربرابر ظلم وستم بیشرمانه مداحی ظالم می کنند

 25. v گفت:

  امیدوارم مردم حداقل تو انتصابات شرکت نکنند
  به امید بهبودی آقای خزعلی

 26. ناشناس گفت:

  یک شب مهتاب ماه میاد بیرون
  منو میبره با خودش بیرون
  تا سر میدون

 27. ناصر گفت:

  مرا نه بغض در گلو که نفرت سینه ام می آزارد . نفرت از تو ، آری نفرت از تو جناب خامنه ای .
  مقام عظمای ولایت خزعلی چه بماند و چه به دیار عشق سفر کند نخواهد مرد که شهید زنده و مرده اش گواه است . قلب تاریخ است و شمع محفل بشریت .
  اما جناب ولی امر مسلمین جهان بدان : درست که عروج مهدی خزعلی به جوار حق تعالی برای او در این دیار و آن سرا مایه ی علو درجات است ، لیکن بدون شک برای حضرتعالی جز ننگ و عار پیامدی نخواهد داشت .
  ای که از مدح بی حساب چاکران دربار باورت آمده که نایب بر حق امام زمانی ، باور کن پر کشیدن ندا و سهراب ، روح الامینی و پوراندرجانی ، هاله و هدی و هزاران پرستوی عاشق دیگر روز بروز چهره ی تو ضحاک زمانه را کریه تر از پیش خواهد کرد و یقین بدان هر آن بیش از آن ماضی کینه ی تو در دلهای مردمان فربه تر خواهد گشت .
  روز داوری خواهد آمد نه در دیار عقبی که در همین جهان خاکی ، این جبر زمانه است که فرعونیان تا مرز خدایی بتازند و موسویان با تمام وجود در برابر جباران زمانه پا پس نکشند و تو خوب می دانی که همواره در این رویارویی ستمگران بازنده اند .
  جناب خامنه ای با اطمینان می گویم قهرمان آزاده ی ایرلندی بابی ساندز را فراموش کرده ای ، همان که امام در پی اعتصاب غذای منجر به شهادتش با نامه ای وزین از او به خاطر استقامتش در برابر پیر استعمار تقدیرها نمود و کار بس بزرگ او را ستود . یادت هست این مرد بزرگ به خاطر اعتلای کشورش 63 روز اعتصاب کرد و در واپسین شامگاه روز شصت و سوم به لقای پروردگار خویش شتافت . او رفت اما نامش ماند و ننگش نیز برای روباه پیر . آری نه ایرلندی ها که تمام انسانیت تا ابد از این اسوه ی مقاومت تجلیل خواهد کرد و در مقابل از صبعیت حاکمان جبار انگلیس تا همیشه ی تاریخ اظهار تنفر خواهند کرد .
  پس حضرت آیت الله خیالی بتاز که این تاختن هر روز ریسمان ظلم ترا کلفت تر خواهد کرد ، و تو خوب می دانی که طناب ظلم از …
  آگاهی تا رهایی

 28. علی گفت:

  نمیدانم چه بگویم، امیدوارم درکنار ما باشی،این مرز و بوم به افرادی مانند تو نیازمند است، من به سهم خود شرمنده این همه شهامت تو هستم ،شرمنده خانواده گرامیت. به تصمیمت احترام میگذارم و میدانم با آگاهی کامل این راه را اننخاب کرده ای. شرم بر کسانی باد که به هر قیمتی میخواهند بر مسند قذرت بمانند و پایه های قذرت را بردروغ وعوامفریبی بنیان نهاده اند. وعده خداست که خون ناحق عزیزانی مانند سهراب، مختاری،ندا وشاید تو هدر نمیرود.

 29. رها گفت:

  البته که برایمان عزیزی وقصد ندارم نمک بر زخمت بزنم که خدا مرا نبخشاید ای بزرگ مرد اما ای کاش ازادگانی همچون تو در روزگار دهه شصت واوایل هفتاد که بیگناهانی چون تو وبی نامانی چون من در زندان بودند کمی اعتراض میکردند وسکوت را میشکستند .برای تو وخانواده ات صبر ارزومندم وبرای مردم ایران اگاهی وشجاعت.بدرود

 30. حامد گفت:

  گریستم و گریستم فقط نمیدانم کی قرار است این اشکها ریشه ظلم را برکند

 31. ناشناس گفت:

  دکتر جان اسمت جاودانه باد در تاریخ ایران زمین به حرمت مردانگی راستانه ای که داری

  یادی هم از آقای اصانلو و سایر یزرگ مردانی بکنم که خیلی وقت است به به جرم پایمردی در زندانند

  روحشان شاد، یادشان گرامی و نامشان جاودانه باد

 32. بسیجی واقعی گفت:

  مهدی جان کاش میماندی و با نوشتار زیبایت لبخندی بر لبهای هزاران انسان خسته از ظلم پدید می آوردی. آفرین بر تو که نشان دادی بسیجی واقعی کیست .

 33. عشق گفت:

  سلام یر سید الاسرای راه سبز
  با خواندن این نامه به یاد اسارت امام موسی کاظم افتادم
  دکتر عزیزتر از جانم ، باش تا ماهم باشیم.
  ما چشمانمان ترسیده.
  ما تنمان لرزیده.
  باش که بدانیم پشت مثل کوهی چون تورا داریم
  این بغض روزی خواهد ترکید
  این زغال زیر خاکستر روزی آتش خواهد شد
  پس بمان…

 34. فتنه سبز زنده گفت:

  دکتر عزیز ما

  از شما تمنا میکنم به اعتصاب غذای خود پایان دهید دل ما به اندازه کافی خون هست

  درود بر خانواده شهدا و زندانیان سیاسی

  درود بر خانم رهنورد میر حسین عزیز و کروبی کبیر

 35. بهار گفت:

  چرا همه حرف از رفتن ایشان و جاودانه شدنشان می زنند. بیایید از ایشان خواهش کنیم که اعتصاب غذای خود را بشکنند
  دکتر شما فقط متعلق به خود و خوانواده خود نیستید ،ما هم از شما سهمی داریم ودر راه رسیدن به آزادی به شما احتیاج داریم
  از شما عاجزانه می خواهم اعتصاب خود را بشکنید

 36. farid گفت:

  ننگ بر این حاکمان سیاه که دست در خون بهترین مردمان این سرزمین دارند….. سایه کریه تان از سر این مردم کوتاه باد و آنروز نزدیک است

 37. طاهره گفت:

  جناب آقای دکتر این مردم هرروز دلهره ی این رو دارند که خدایی نکرده خبر بدی از شما بدهند می دانم تحمل این همه ظلم و دورویی را ندارید ولی خواهش می کنم ما را در این ظلمت تنها نگذارید شما و امثال شما چراغ راه ما هستید بدون شما به آینده امیدی نیست.خواهش می کنیم اعتصاب خود را بشکنید و بدانید تنها نیستید و ما هم شما را تا آخرین نفس یاری میدهیم.

 38. بابک خرم دین گفت:

  زنده باد ایران زنده وجاوید مردان از خود گزشته مانند دکتر خزعلی بزرگ

 39. shahed گفت:

  با سلام و درود

  با وضعیتی که که این حکومت ظالم پیش گرفته احتمال شهید کردن دکتر خزعلی زیاد می‌باشد امیدوارم که خدا سلامتش بدارد اما اگر شهید شد باید نقطه عطفی باشد در پی‌گیری مطالبات جنبش سبز.

  اول پیشنهاد میشود که در صورت شهادت ایشان را به نام سالار شهیدان اهل قلم بنامیم چرا که حقا بخاطر قلم حقی‌ که دارد تحملش برای حکومت یزید و معاویه بسیار مشکل است. در صورت موافقت با نام گذاری این مرد بزرگ ، سالار شهیدان اهل قلم، که جانش را برای رهش داد این را از طریق سایت اطلاع رسانی کنید.

  دوم پیشنهاد می‌کنم بخشی از سایت را به ایشان اختصاص دهید چرا که با این دستگیری و شکنجه این مرد بزرگ و آواره کردن خانواده‌اش بر همه گان مشخص شد که گفتارش جز حق چیز دیگری نبوده و یزید زمان تاب تحمل چنین قیس ابن مسهری را ندارد.

  یا حق

 40. موسوی گفت:

  دوست عزیزم مهدی من تو را از طریق وبلاک شخصیت شناختم همان صفحه ای که با خواندن دست نوشته هایت اسمان زیبای مبارزه برای ازادی و شرافت و انسانیت سقف کوتاه خانه ام را ویران میکرد و افق گسترده ای به پهنای همه تاریخ شجاعت و اگاهی و تبحر را تا کهکشانها سقف خانه ام میساخت . گاهی از خواندن دانسته هایت چنان به وجد می امدم که با خود میگفتم افرین بر خدا که به جای شمشیر بر قلم سوگند یاد کرد .به حقیقت قلم تو از برنده ترین شمشیرها بود علیه تحجر و تزویر و جهالت . همچو نوری تیز فرو میرفت در چشمان خون آلود این اژدهای هفتاد سر ظلمت .دستت را شکستند و سپس قلمت را….. تا دیگر چشمان آلوده به خون سیاهی را نشانه نروی . و اینک تو مانده ای و شرافتی که بر شانه های وجدان خدا جویت در مقابله با فاتحان جگر خوار سنگینی میکند .دوست داری شکستشان دهی چگونگیش را نیز از تاریخ آموخته ای .و باور دارم که شکستشان خواهی داد .من الارغم همه ضرورتی که به حیات تو میبینم به تصمیمت نیز با همان ضرورت مینگرم . از انجایی که من هم مثل تو خداجو هستم از تو هیچ نمیطلبم و فقط و فقط از خدا میخواهم همچنان که موسی را برای سرنگونی کبر و عیسی را برای احیای محبت از مرگ اوران فرعون و قیصر نجات بخشید تو را نیز به ملت ما ببخشد .

 41. ناشناس گفت:

  زنده باد مهدی خزعلی دلاور

 42. رزمنده گفت:

  زنده باش همرزمم تا با هم به جنگ ظلم برویم وشادی پیروزی را شاهد باشی .مگر زمان جنگ و دفاع مقدس موظف به حفظ جان خود نبودیم ؟پس تو ای هم سنگر موظف به حفظ جان خود هستی .انسانهای زنده مبارزه میکنند از جسد انسان کاری بر نمی آید.پس زنده بمان .

 43. نا شناس گفت:

  بهارا بهل تا گیاهی برآید درخشی ز ابر سیاهی برآید
  به بیداد ظالم امروز سر کن که روز دگر دادخواهی بآید
  وطن چاه سار است و بند عزیزان بمان تا عزیزی ز چاهی درآید

 44. بهاره گفت:

  دکتر ترخدا بشکن این اعتصابو دکتر رحم کن به بی مردی ایران

 45. ناشناس گفت:

  خدایا صالحان را مدد بفرما!

 46. مسعود گفت:

  سلام
  خیلی ناراحتم از این وضعیت از خدا میخوام زودتر سرنوشت مشخص بشه چون مثل خزعلی ، موسوی و رهنورد خیلی کمه ، حیفه اینطور اذیت بشن و اینو بگم که قدرت های بزرگ همینو میخوان که آدمهای فهمیده در بند باشن
  از خدا طول عمر با اذت برای این عزیزان آرزومندم

 47. ناشناس گفت:

  در خراب آباد شهر بی طپش وای جغدی هم نمی اید به گوش
  خشمناکان بی خروش وبی فغان درد مندان بی فغان وبیخروش