سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن...
» چهارده سال حبس، ده سال تبعید و نود ضربه شلاق

تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

چکیده :امروز بیست و نهمین روز اعتصاب غذای اوست. ما برای او که نویسنده، مترجم، متخصص، فرهنگی، ایراندوست، مردمخواه، و یک شخصیت سیاسی – اجتماعی است، سلامتی و آزادی، وبرای حاکمان و متولیان کشور فراخ نگری و سعه صدر و درس آموزی از تاریخ آرزو می کنیم. از دکترمهدی خزعلی تقاضا می کنیم برای فردایی که همه ما چشم به راه اوییم به اعتصاب غذای خود پایان دهد و خانواده خود و دیگرانی را که سخت برای او احترام قائلند، از نگرانی بیرون آورد. ...


همسران شهید باکری و همت و همچنین محمد نوریزاد در نامه ای خطاب مهدی خزعلی، نویسنده منتقدی که نزدیک به یک ماه پیش بازداشت و از همان روز در اعتصاب غذا به سر می برد خواسته اند که برای فردایی که همه چشم به راه اویند به اعتصاب خود پایان دهد.

به گزارش کلمه، در این نامه آمده است: دیروز متوجه شدیم که او را به چهارده سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکومیت، به ده سال اقامت اجباری در این شهرستان حکم داده اند. و افزون بر اینها: نود ضربه شلاق!

چند روز پیش در خبرها آمده بود که مهدی خزعلی پس از بیست و پنج روز اعتصاب غذا بر اثر خونریزی معده به بهداری بند ۳۵۰ منتقل شده است.
این گزارش حاکی است هر چند وضعیت جسمی این زندانی سیاسی مناسب نیست و تاکنون بیش از ۱۶ کیلو کاهش وزن داشته است، اما او اعلام کرده که به اعتصاب غذای خود ادامه می دهد.

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

این روزها دکتر مهدی خزعلی، روزهای سختی را در زندان گذران می کند. او در تصمیم خود مصمم است و ما برای سلامت او سخت نگرانیم.

متاسفانه سالهاست که مرزهای فرهنگی و اجتماعی ما به تنگنایی نفس گیر مبتلا شده است. راه نفس ما بند آمده. بیان واقعیت های جاری سرزمین ما به ملاحظاتی تمام نشدنی موکول گردیده و طبعا در این کشاکش و رواج آسیب ها، فرصتی برای رشد و اعتلا و تحول نمانده است.

دکتر مهدی خزعلی برای این که برای خود و برای نسل های تلف شده فضای تنفس ایجاد کند، در هر نوشته اش به سبک ژاپنی ها “هاراگیری” می کرد. این شگرد همیشگی او بود. می رفت به در خانه حریف و همانجا با خنجر قلم، خود زنی می کرد. تا مگر یکی از آن خانه در بسته بیرون بیاید و جنازه او را ببیند و به ساکنان خانه خبر ببرد که یکی اینجا افتاده و بهای خون خود را مطالبه می کند.

دیروز متوجه شدیم که او را به چهارده سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکومیت، به ده سال اقامت اجباری در این شهرستان حکم داده اند. و افزون بر اینها: نود ضربه شلاق!

امروز بیست و نهمین روز اعتصاب غذای اوست. ما برای او که نویسنده، مترجم، متخصص، فرهنگی، ایراندوست، مردمخواه، و یک شخصیت سیاسی – اجتماعی است، سلامتی و آزادی، وبرای حاکمان و متولیان کشور فراخ نگری و سعه صدر و درس آموزی از تاریخ آرزو می کنیم. از دکترمهدی خزعلی تقاضا می کنیم برای فردایی که همه ما چشم به راه اوییم به اعتصاب غذای خود پایان دهد و خانواده خود و دیگرانی را که سخت برای او احترام قائلند، از نگرانی بیرون آورد.

شانزدهم بهمن سال نود

فاطمه امیرانی، همسرشهید باکری

ژیلا بدیهیان، همسرشهید همت

محمد نوری زاد، نویسنده و کارگردان


37 پاسخ به “تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا”

 1. محمد گفت:

  دکتر اعتصابت را بشکن تا زمانی که این ملت غیرت از مردم سوریه را آموخت باید سالم بمانی.

 2. ابراهیم گفت:

  من به این سه بزرگوار سلام ودرود دارم که دراین سکوت قبرستانی به یاد دکترمهدی خزعلی هستند و اجازه نمی دهند این ظلم آشکار برخرمراد سوار شود.
  من این نامه را بسیار روشنگر می دانم. درجایی که احکامی چنین ظالمانه صادرمی شود حتما اصرار به این نیزدارند که در سکوت و رعب به اجرای آن موفق شوند. این نامه و خبررسانی های هم طیف می توانند برآرامشی که مأموران قبرستان مایل به سکوت آنند خط بکشد.
  ما نیز به تناسب حال دراین حرکت سهیم باشیم.
  حتی با یک کامنت

 3. ناشناس گفت:

  ماهم از آقای خزعلی می خواهیم که ازاعتصاب دست بکشند. حالا که قراره برند برازجون باید یه کم خودشونو تقویت کنند. راستی اون قاضی که چهارده سال برای آقای خزعلی تجویزکرده یعنی واقعا باورداره که اینهمه سال قراره این آدما سرکار باشند؟

 4. azizi گفت:

  خزعلى دوستت داريم
 به اعتصاب پايان نده
 اين زندگى سخت تر از مرگه

 5. فاطمه گفت:

  برادر عزيزم شما را بخدا واعتقاداتون قسم كه زنده بودن شما يك دنيا ارزش ان بيشتر از نبود شماست ديگران ارزو مرگ شما را دارند انها را به ارزويشان نرسان زنده باش وبما درس دوست داشتن ومحبت را ياد بده زنده باش به انها درس عشق به إنسانييت را ياد بده برادر عزيزم

 6. فاطمه گفت:

  زنده باشي فرزندم و برادر عزيزتر از جانم به اميد روزي كه در دلهاي ما بجاي نفرت عشق به همنوع باشد

 7. ناشناس گفت:

  اقای خزعلی عزیز ملت به شما نیاز دارد از شما خواهان هستیم که اعتصاب غذای خود را خاتمه دهید که کور دلان فکر میکنند که شما را از یادها میبرند ایران به شماها نیاز دارد

 8. nasima گفت:

  دکتر برای ما بمان…..شرافتت برای ما اظهر من الشمس است.نیازی به دیدن جسم آزرده از ضعفت نیست….قلب ما با قلم صادقت که همیشه اصلاح را از خود شروع میکرد عهدی محکم بسته است.به خاطر خدا اعتصابت رابشکن….از ارزش شهامتت هیچ کم نخواهد شد اگر زیر حرف خودت هنگام بازداشتت بزنی….همیشه ارزش کارت را خواهیم دانست

 9. ترانه سبز گفت:

  آقا مهدي بشكن اعتصاب را. ما همراه ميخواهيم. بشكن اعتصاب غذا را.

 10. ناشناس گفت:

  خداپشت وپناهت ،؛توبايد براي آينده بماني پس بشكن اعتصاب غذايت را

 11. منصف گفت:

  در نمازهاي شبانه دعايتان ميكنم انشاالله مقبول افتد.

 12. banooyesabz گفت:

  درود بر خانواده محترم باکری و همت و جناب نوری زاد … یک سوال از دوستان کلمه … حکم سنگین ۱۴ سال حبس و ۱۰ سال تبعید و ۹۰ ضربه شلاق دکتر خزعلی لیاقت این را نداشت که انتشار بشه ؟

 13. مادر سبز گفت:

  اقای دکتر خزعلی عزیز لطفا به اعتصاب غذای خود پایان دهید و همسر و فرزندان نازنینتان و ملت ایران را تنها نگذارید اینها خوشحال میشوند که امثال شماها از بین مردم بروید و براشون مهم نیست این رفتن چگونه باشد انها را خوشحال نکنید

 14. ناشناس گفت:

  این سیستم قرار است بیست و چهار سال دیگر برقرار باشد؟ وامصیبتا شاه هم از بهشت خاورمیانه و ثبات دم میزد. آن حکومت تا حدود زیادی قوانین خودش را رعایت میکرد اینها که قوانین خودشان را هم قبول ندارند. احسنت!!!!!!!!!!!! به حکومتی که با سوء استفاده از اعتقادات روی یزید را سفید کرد. افکار سید قطبی مملکت را به این روز کشانده و به سختی میشود باور کرد که اینها از جائی ماموریت نداشته باشند.

 15. آرش گفت:

  دکتر، زنده بمان و همچون تاجزاده از درون زندان آتش بر سر دشمنان بریز

 16. همای خمام گفت:

  با سلام و عرض ادب به پیشگاه همه آنانی که در برابر هر نوع ستم و ستمکاری چه در لباس دین و چه در لباس عیر دینی قد برافراشته و علم مبارزه را بر دوش خود میکشند . برادر هم رزمم تو را بجان عزیزان همسنگرت که میدانم برای آنان ارزشی بیش از حضرت امام رحمت الله علیه قائل بوذی همیشه سالم بمان تا بتوانی بهمراه دیگر مبارزین دیروزو امروزت هم چون دیگر شیران رزمنده که صدام آن فرد مستبد و ستمگر را به ذلت و خواری کشاندی این خامنه ائی که کمتر از او ندارد را بخاک مذلت بکشانی و آن اسلامی را که همه ستمگران و طاغوتیان را بزیر کشیده را دوباره احیاء کنیم . من یقین دارم که این رذلی که بنام اسلام ، اسلام و میهن و ملت را بتوبره کشانده بعد از شهادتت چنان از تو تجلیل خواهد کرد که همه را بشک خواهد انداخت که تو هم یکی از یاران و اعوان و انصار همین چرثومه های پلید بوده ای . من بعنوان یک رزمنده که فکر و ذهن و جسمم دقیقاً افکار بلندت را میشناسد استدعا دارم که همانطور که در جبهه ها ی جنگ برای مبارزه با طاغوتیان زمان طالب شهادت نبودیم اینک نیز برای ادامه مبارزه با طاغوتی دیگر بمان که اگر دراین راه اگر بر اثر مرارت و شکنجه های جسمی و روحی تو را بکام مرگ کشاندن شهادتی دلپذیر را پذیرا باش .

 17. ناشناس گفت:

  دلاور اعتصاب غذایت را بشکن چگونه ریست را به جوانان بیاموز چگونه مردن را خود خواهند اموخت بر گفته از سخنان شهید شریعتی

 18. ایمان گفت:

  :

  اقای خزعلی عزیز ملت به شما نیاز دارند
  اعتصابت را بشکن

 19. عابدی گفت:

  آقا مهدی ؛ برادر خوبم
  برای تو …
  جان باختن بر سر آرمان و نوشیدن شهد شهادت ، شیرین و گواراست ؛
  اما برای ما …
  دیدن روی ماهت و شنیدن پیامت و همراهی با تو … ،
  در راه دراز و طولانی جهاد با ظلم و بی عدالتی و رسیدن به دنیایی سرشار از کرامت انسانی و آزادگی و صد البته خداخواهی و خداترسی.

  عزیز تر از جان … لحظه ای درنگ کن …. قافله در راه است …. آهسته می آید ، آن چابکی و فرزی تو را ندارد، این را میدانم
  اما خدا شاهد است که در راه است … درنگ کن برادر درنگ کن … ما را داغی دیگر نخواه

 20. جمشید گفت:

  از شنیدن حکمی که برای دکتر خزعلی بریده اند قلبم درد گرفت واندوه تمام وجودم را فراگرفت. در جامعه ای که دزدان و کرکسان جولان می دهند و دروغگویان جفاهایشان را مهرورزی جلوه می دهند انسانی شریف و آزاد و حسین گونه را تنها به جرم حرف زدن به بدترین شکل محکوم می کنند. انسان های خواب رفته کی می خواهند بیدار شوند و کی می خواهند داد بزنند و کی می خواهند از غم این بی داد ها مشت گره کنند و فریاد تظلم خواهی را فریاد بکشند. آیا نباید بیدار شد و از این همه ظلم فریاد برآورد آری فریاد فریاد فریاد. این انسانهای به خواب رفته در روز محشر می خواهند با کدام امامشان محشور شوند. انتظار نداشته باشند که با امامی محشور شوند که گفت اگر مسلمان نیستید آزاد مرد باشید. در همیشه تاریخ مردمانی که کوفی وار زیسته اند در تنگناها در کنار یزیدیان ایستاده اند کم نبوده اند اما اینک ای مردم ایران زمین، ای مردمی که در هیچ زمانی از تاریخ ظلم را تحمل نکرده اید بپا خیزید که ظالمان بهترین انسانهایمان را دارند نابود می کنند. بهترین و شجاعترین و انسانی ترین انسان این مرز و بوم را دارند به مسلخ می کشند. این ناکسان بدون هیچ شرمی و با بستن چشمهایشان بر تمام نابرابری ها و تزویرها انسانی را به تبعید ظالمانه می فرستند که تنها جرمش حرف زدن است. آیا فکر می کنید شاه هم به این سفاکی بوده من می گویم خیر چرا که تنها با نگاه به روزنامه های آن دوران می بینیم که حوادث انقلاب در بسیاری از روزنامه ها چاپ می شده است. پس این سفاکان در لباس دین تصمیم گرفته اند همه آزاد مردان را به سلاخی بکشند و بر تمام لبهای که باز می شود مهر سکوت بزنند اما ای مردم سرزمین دین و قرآن و جوانمردی ها بپا خیزید که فریاد خزعلی ها خاموش نشود که گر خاموش شود راهی تا کره شمالی شدن باقی نمانده است. ای مردم سرزمینی که در همیشه تاریخ در کنار هم بوده ایم اینک زمان سکوت و به انتظار نشستن نیست که این سکوت و انتظار فلاکتی بیشتر برای ما به ارمغان نخواهد آورد.شما که به انتظار نشسته اید تا به حال دیده اید ظالمی را بگیرند و مجازات کنند آیا دیده اید دست مظلومی را بگیرند به فریاد او گوش دهند که اگر این چنین بود که خزعلی عزیز را به جرم حرف زدن در سایت فیلتر شده اش به مسلخ نمی کشیدند. واقعا منتظر چه هستید. من از تمام کسانی که قلم به دست دارند عاجزانه و به عنوان بردر کوچکتر تقاضا دارم که به پا خیزند و مردم خفته را بیدار کنند و به این سکون حرکت دهند. من حقیر نه کسی هستم که قلم فرسایی کرده باشم تنها می توانم یکی از فریاد ها باشم اما شما عزیزان و بزرگانی که طعم ظلم این ناکسان را چشیده اید عاجزانه می خواهم که قلمهایتان را به سمت این مردم در انتظار بچرخانید و حرکت را ایجاد کنید. قبلا از این همه گستاخی عذرخواهی می کنم

 21. نکیسا سامی گفت:

  باسلام ودرودبی پایان به دکتر خزعلی عزیز وسپاس از همسران محترم شهدای والاقدرهمت وباکری وحرزمان نوریزادگرامی
  از دکترخزعلی تقاضا دارم به خاطر ملت ایران که این مصائب راتحمل می کنند اعتصاب غذای خودرا بشکند.چون ملت ایران به
  امثال دکتر نیاز ذارد

 22. ناشناس گفت:

  آقا مهدی ؛ برادر خوبم
  برای تو …
  جان باختن بر سر آرمان و نوشیدن شهد شهادت ، شیرین و گواراست ؛
  اما برای ما …
  دیدن روی ماهت و شنیدن پیامت و همراهی با تو … ،
  در راه دراز و طولانی جهاد با ظلم و بی عدالتی و رسیدن به دنیایی سرشار از کرامت انسانی و آزادگی و صد البته خداخواهی و خداترسی.

  عزیز تر از جان … لحظه ای درنگ کن …. قافله در راه است …. آهسته می آید ، آن چابکی و فرزی تو را ندارد، این را میدانم
  اما خدا شاهد است که در راه است … درنگ کن برادر درنگ کن … ما را داغی دیگر نخواه

 23. ناشناس گفت:

  سلام دوستان عزیز ، هر کس می تونه کمک کنه تا دکتر خزعلی عزیز سالم و تندرست بمونه خواهش می کنم کمک کنه تا به زودی زود شاهد آزادی همه زندانیان باشیم. همه زندانیان سیاسی برامون عزیزند مخصوصا دکتر خزعلی. اینها سرمایه های این کشورند. شرم باد بر این حکومت و قاضیان بی وجدانش

 24. بسیجی سابق گفت:

  من یه برازجونیم ولی بسیار متاسفم که دکتر عزیز این طوری به برازجان سفر می کند ولی قول می دهم من و دوستانم نمی ذاریم اینجا بهش بد بگذره

 25. Ali گفت:

  دکتر جان اگر یک ایرانی با شرافت و آزاده برای نام بردن باشه ،شما اولین هستی همیشه در قلب ما هستی باید باشی تا آزادی کشور را با هم جشن بگیریم .

 26. ناشناس گفت:

  دکتر عزیز خدا شما را برای ما نگهدارد که به ما درس آزادی و پایداری دادی.

 27. محمود گفت:

  بنظر من به اعتصاب غذا ادامه بده یک مبارز خوب یک بابی ساندزه

 28. علیرضا ب گفت:

  یعنی تاوان حرف زدنن در این نظام 14 سال حبس و 10 سال تبعید است؟ پس فرقش با نظام شاهنشاهی قبل در چیست؟ به قول ایت الله خمینی قرار بود کمونیستها هم در سخن گفتن ازاد باشند
  ایا انهمه کشته دادیم تا به این برهه انقلاب برسیم ؟
  به نظر میاد ما فقط با تاج شاهی مشکل داشتیم و به ان الرژی داشتیم که انقلاب کردیم

 29. علیرضا ب گفت:

  یعنی تاوان حرف زدن در این نظام 14 سال حبس و 10 سال تبعید است؟ پس فرقش با نظام شاهنشاهی قبل در چیست؟ به قول ایت الله خمینی قرار بود کمونیستها هم در سخن گفتن ازاد باشند
  ایا انهمه کشته دادیم تا به این برهه انقلاب برسیم ؟
  به نظر میاد ما فقط با تاج شاهی مشکل داشتیم و به ان الرژی داشتیم که انقلاب کردیم

 30. رسول گفت:

  خدایا سلامتش بدار و ازدست این اهریمنان نجاتش بده هرچه ظلم وستم راکوتاه کن

 31. ذهن گفت:

  کاش شخصیت هر کدام ما به اندازه شخصیت وی وزن داد….بخداوند قسم که تا پای جان و هدفم اعتصابم را نمی شکستم…..زیباست ایستاده بر آرمان بودن و در راه آرمان جان دادن…..

 32. سامان گفت:

  فراموش نشود كه اعتصاب اين برادر عزيز حامل پيغامي بسيار مهم و حائز اهميت است و آن اينكه 25 بهمن، حصر موسوي و كروبي، عدم شركت در انتخابات مهندسي شده، رسوا ساختن برگزار كنندگان آن و … يادتان نره

 33. nadaram گفت:

  omidwaram ke zende bemani wa ba ham raftane akhund haro bebiyinim

 34. ali گفت:

  به جای اینهمه پیغام گذاشتن و درخواست شکستن اعتصاب غذا همت کنیم و با یک فراخوان همه مردم را به همراهی با دکتر و اعتصاب غذای عمومی دعوت کنیم و همگی نیز نام واقعیمان را اعلام کنیم و چون از پا در آمدیم به همه اعلام نماییم.

 35. علی گفت:

  دوستت داریم

 36. علیرضا گفت:

  “همگی نیز نام واقعیمان را اعلام کنیم و چون از پا در آمدیم به همه اعلام نماییم”
  بسم الله ali آقا، شما شروع کننده باش برادر

 37. ناشناس گفت:

  عزیزان نا امید نباشید ملت ایران ملتی است بزرگ و فهیم. اکنون در لاک دفاعی فرو رفته و منتظر فرصت است اما این بار ضربه نهایی را بر ریشه خواهد زد.