سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بهمنی: دلار تک نرخی از شنبه؛ ۱۲۲۶ تومان...

بهمنی: دلار تک نرخی از شنبه؛ ۱۲۲۶ تومان

چکیده :به گزارش مهر، محمد بهمنی عصر امروز پنجشنبه از آغاز اجرای طرح دلار تک نرخی خبر داد و گفت: از روز شنبه هفته آینده هر دلار به قیمت 1226 تومان و تک نرخی خواهد بود....


رئیس کل بانک مرکزی از آغاز اجرای طرح دلار تک نرخی از روز شنبه آینده خبر داد و گفت: در سیاست جدید هر دلار 1226 تومان خواهد بود.

به گزارش مهر، محمد بهمنی عصر امروز پنجشنبه از آغاز اجرای طرح دلار تک نرخی خبر داد و گفت: از روز شنبه هفته آینده هر دلار به قیمت 1226 تومان و تک نرخی خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در تصمیم‌گیری‌های جدید میزان ارز مسافری را نیز کاهش دادیم، اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است در دور جدید مبلغ ارز مسافری را از متقاضیان دریافت کنیم و پس از کنترل‌های لازم نسبت به واگذاری ارز اقدام شود.

بهمنی با اشاره به اینکه دلار 1226 تومانی و تک نرخی از روز شنبه آینده تحویل خواهد شد، تصریح کرد: حتی برای افرادی که بخواهند مسافرت‌های دور نیز داشته باشند ارز مورد نیاز را فراهم خواهیم کرد و هیچ مشکلی برای هموطنان به جود نخواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: با سیاست جدید بانک مرکزی دیگر نیازی به مراجعه افراد به بازارهای آزاد برای تهیه ارز وجود نخواهد داشت و سیستم‌های بانکی تمام نیازهای آنها را برآورده می‌کند که البته نحوه واگذاری ارز به نسبت نوع مصرف افراد متفاوت خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تحریم‌های اخیر کشورهای اروپایی علیه بانک مرکزی گفت: خوشبختانه در زمینه تحریم‌ها مردم باهوش و فهیم هستند و یا راه را می‌یابند و یا می‌سازند و ما هم اکنون 32 سال است که تحریم شده‌ایم و این اقدامات به تازگی اتفاق نیافتاده است.

بهمنی با بیان اینکه هیچ مشکلی تا کنون وجود نداشته است، تصریح کرد:‌ البته کمی کارها سخت شده ولی امیدواریم که بتوانیم این بحران را نیز به خوبی پشت سر بگذاریم چرا که در دنیای امروز با کشورهای زیادی که وجود دارد راه‌های جدیدی را پیدا خواهیم کرد و کارمان را انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: ما آنچنان رابطه‌ای با اروپا و آمریکا نداشته‌ایم که حال بخواهد در شرایط کاری ما تاثیر بگذارد. البته وضعیت خود آ‌مریکا و کشورهای اروپایی از نظر بحران‌های به وجود آمده به مراتب بیشتر از این است که فکر کنیم کشور ما دچار مشکل خواهد شد.


5 پاسخ به “بهمنی: دلار تک نرخی از شنبه؛ ۱۲۲۶ تومان”

 1. احمد محمودی نژاد گفت:

  عرض میشود مسائل اقتصادی تابع قوانین ویژه خود هستند. ساده ترین آن مساله عرضه و تقاضا و قیمت است که وقتی عرض و تقاضا جوابگوی هم باشند قیمت عادله پدیدار می شود به محض آنکه تقاضا از عرضه بالا زد قیمت ها سیرصعودی می گیرند(مثل ایران ما) و اگر برعکس عرضه زیاد شد و تقاضا کمتراز عرضه بود کالاها به اصطلاح باد کرده و فروش نمی رود مگر آنکه یک حراجی بگذارند یا به مشتری یک امتیازی بدهند. باید به این دولت ناآگاه گفت با بخشنامه و می کشم و میفهمانم یا رئیس بانک مرکزی دستور داده است و … کراوات نمی زنم کارهای اقتصادی حل شدنی نیستند. آقای بهمنی باید بهتر از همه بدانند که وقتی قیمت تک نرخی مثل آب روان کار خواهد کرد که وقتی مردم به بانکها مراجعه می کنند و هرقدر دلار میخواهند به آنها فروخته شود. صف جلو بانکها بسته شود، مردم رو به صرافیها گذاشته و با مختصر بهای بیشتر دلار را از صرافی ها خواهند خرید. اگر بانکها محدودیت فروش بگذارند، مثلا فقط به مریض و بازرگان و دانشجو و مسافر آنهام هزار یا دوهزار دلار باز این بساط راه خواهد افتاد. یا فرض کنید بانک ها قط روزهای سه شنبه دلار می فروشیم، بازهم مردم به صرافی ها مراجعه خواهند کرد و دلار را باقیمت بالاتری خواهندخرید. باز تکرار می کنم اگر شما بلوف نمی زنید و ارز به اندازه کافی در اختیارتان است مدتی مثلا یک سال فروش نامحدود ارز را آغار کنید، خواهید دید که مردم فقط مدت محدودی به بانکها هجوم خواهند آورد. پس از مدتی دیگر کسی میل به خرید نخواهد داشت. درست عین قدیم که دلار بود 67.5 ریال آنهم به میزان نامحدود، مردم دلارهایی را هم که اضافه آورده بودند، وقتی ازخارج برمیگشتند میرفتند و در صرافی ها به قیمت 67 ریال می فروختند. آی میکشم، صرافی ها را می بندم، رسید برای دلارهای خود باید داشته باشید، دلارهای خود را به بانکها پس بدهید، هرگز کار نکرده و کارنخواهد کرد بیجهت خود را آزار و اذیت نکنید و دست از سر ماهم بردارید. یک کمی هم اصول اولیه اقتصاد را مطالعه کنید. والله یاد گرفتن عیب نیست. ندانستن و عارداشتن نسبت به پرسیدن و یا عدم تمایل به فراگرفتن عیب است آقای بانک مرکزی

 2. irani گفت:

  اين طرح حتي در حد حرف هم اعتبار ندارد. مادامي كه دولت بدون هيچ محدوديتي كل نياز بازار به ارز، چه نياز واقعي، چه كاذب را تامين نكند، ارز حداقل دو نرخي خواهد بود، دولتي و آزاد. با اين طرح، تنها دلار دولتي يكصد تومان افزايش يافته است كه قطعا باعث افزايش قيمت دلار آزاد هم خواهد شد.

 3. میکائیل گفت:

  با سلام
  عملکرد دولت در مورد تک نرخی کردن ارز با گذشته فرقی ندارد و در عمل نرخ ارز مرجع افزایش یافته و نرخ ارز مسافرتی ارزانتر و بازار سیاه همچنان پا بر جا خواهد ماند.کنترل قیمت ارز زمانی جواب میدهد که قیمت سکه بر مبنای نرخ طلای جهانی باشد و نرخ دلار اعلام شده از طرف دولت.اگر قیمت سکه و به طبع ان طلا بر مبنای ارز مرجع نباشد قاچاق ارز و طلا انجام میشود و مجدد بازار سیاه بوجود میاید
  2-ارز مورد نیاز کالاهایی که از طریق برادران قاچاقچی وارد میشود دولت ار کجا پرداخت میکند تا کمبود ارز ایجاد نشود؟
  3….

 4. حمیدرضا گفت:

  اقتصاد اگرچه قوانین خاص خود را دارد که دوستان در بالا به ان اشاره کردند اما بی تاثیر از سایر حوزه های مدیریتی هم ( علی الخصوص سیاست)نیست . شخصا در مجموعه مدیریت کشور عقلانیتی مشاهده نمی کنم که در حال هدایت کشور به سمت ثبات و آرامش باشد. اتخاذ سیاست هایی که با استقبال از تحریم ها و وارونه جلوه دادن شرایط کشور به سمت محدودیت منابع ارزی پیش می رود ، مردم را خواه نا خواه به سمت بازارهای غیر مولدی نظیر ارز خواهد کشانید تا در خوشبینانه ترین حالت از کاهش ارزش دارایی های خود جلوگیری کنند! اتخاذ تدابیر صحیح اقتصادی اگر که توام با اخذ تصمیمات خردمندانه سیاسی در حوزه های داخلی و خارجی نباشد ، شاید در کوتاه مدت پاسخگو باشد اما در دراز مدت راه به جایی نخواهد برد!

 5. بنده خدا گفت:

  دوست دانشحویی داشتم که پدرش مخارج او را در خارج از کشور تامین میکرد. دوستم برای اینکار مجبور بود لیستی از مخارج خود را نوشته و آنرا به پدر ارسال میکرد. اگر این پول را فله ای میخواست پدرش زیر بار نمیرفت. یعنی اگر میگفت بابا خرج من شده 900 دلار پدرش زیر بار نمیرفت و میگفت لیست بده ولی وقتی میگفت بابا جون خرج من شده 1251 دلار و سی سنت پدر دیگر لیست مخارح نمیخواست و مانند برق پول را برایش میفرستاد جون همان خورده ریزها را که میدید میگفت حتما پسرم درست حساب کرده. نرخ 1226 تومانی دلار هم در حقیقت نرخ سر کار گذاشتن ملت است که فکر کنند واقعا در کار دولت حساب و کتابیست ولی من مطمئن هستم که اینها دوست بنده را میشناسند و از کلک هایش برای خام کردن ملت استفاده میکنند. نمیخواهم متهم به شایعه پراکنی شوم ولی روزهای آینده انشالله قیمت واقعی دلار در بازار معلوم میشود.