سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رنج مضاعف 8 هزار زندانی اوین؛ قطع گازوئیل، سلول های سرد و بیماری های طاقت فرسا...

رنج مضاعف 8 هزار زندانی اوین؛ قطع گازوئیل، سلول های سرد و بیماری های طاقت فرسا

چکیده :بیش از چند روز است که هشت هزار زندانی اوین و از جمله زندانیان سیاسی بدون وسایل گرمازا ، آب گرم و محروم از حمام اغلب سرماخورده و بیمار شرایط سختی را می گذرانند و خانواده های آنان نیز با نگرانی زیاد و دلشوره تنها این وضعیت را نظاره می کنند و نمی دانند باید به کدام مقام مسوولی دراین باره شکایت کنند. آنها تنها خواهان رسیدگی به وضعیت رفاهی زندانیان و پایان دادن به این شرایط دشوار هستند . ...


این روزها زندانیان محبوس در بازداشتگاه اوین به دلیل تمام شدن ذخیره  گازوئیل این زندان و سرمای شدید حاکم بر این مکان در شرایط بسیار دشواری به سر می برند .

براساس خبرهای رسیده به کلمه، کار نکردن همه وسایل گرما زای زندان اوین به دلیل  تمام شدن ذخیره گازوئیل این مکان را در چند روز گذشته به جایی غیر قابل تحمل برای زندگی  زندانیان آن  تبدیل کرده است. زندانیان در چند روز گذشته با اب سرد حمام کرده اند.

این در حالی است که زندانیان سیاسی  بندهای 209 ، 350 و دو الف و همچنین بند زندانیان سیاسی زن در  زندان  اوین به دلیل امکانات محدودتر حتی شرایط بسیار  بدتری را نسبت به زندانیان عادی  دارند و مسوولان زندان هم به زندانیان گفته اند تا ده روز آینده امکان تهیه گازوئیل وجود ندارد .

با این همه بیش از چند روز است که هشت هزار زندانی زندان اوین و از جمله زندانیان سیاسی بدون وسایل گرمازا ، آب گرم  و محروم از حمام اغلب سرماخورده و بیمار شرایط سختی را می گذرانند و خانواده های آنان نیز با نگرانی زیاد و دلشوره تنها این وضعیت را نظاره می کنند و نمی دانند باید به کدام مقام مسوولی دراین باره شکایت کنند. آنها تنها خواهان رسیدگی به وضعیت رفاهی زندانیان و پایان دادن به این شرایط دشوار هستند .

بازداشتگاه اوین که در دره اوین در شمال تهران واقع شده است به طور طبیعی همیشه از دیگر نقاط تهران آب و هوای سردتری دارد که این تفاوت دما  در فصل زمستان بیشتر هم هست و همیشه خانواده های زندانیان با توجه به این مساله و نبود امکانات کافی برای زندانیان نگران وضعیت آنها هستند. طبق خبرها سرماخوردگی این روزها به شدت در این زندان رواج یافته و بهداری زندان نیزامکانات رسیدگی به همه بیماران را ندارد و دارو نیز در اختیار زندانیان بویژه زندانیان سیاسی قرار نمی دهد.
.

شرایط بحرانی برای زندانیان سیاسی

زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین اغلب در بندهای  209 وزارت اطلاعات ،350 و دو الف متعلق به سپاه پاسداران نگهداری می شوند  از آنجا که این زندانیان محدودیت بیشتری دارند این روزها شرایط سختتری را  هم تحمل می کنند.

بند 350 که یک زیرزمین در زندان اوین است، این روزها به دو بخش بند مردان و زنان تقسیم شده است . این بند که  زیر زمینی جدا افتاده و بدون امکانات است از سایر بندهای زندان اوین وضعیت رفاهی بسیار بدتری دارد . این بند  تنها با چهار سرویس بهداشتی در شرایط عادی هم شرایط بسیار نامناسبی دارد و امکانات آن هرگز پاسخگوی 180 زندانی محبوس در آن که بیشتر آنان از زندانیان حوادث پس از انتخابات هستند، نیست . این روزها زندانیان این بند در سرمای شدید و محروم از آب گرم و استحمام شرایط سختی را می گذرانند .

هم اکنون تعداد زیادی از زندانیان عقیدتی-سیاسی  از جمله  روزنامه نگاران و دانشجویان حامی جنبش سبز در این بند به سر می برند .
انتهای این بند یک سالن بدون هر گونه امکانات و حتی سالن هواخوری وجود دارد که زندانیان سیاسی زن در آن نگهداری می شوند . بیش از سی زندانی سیاسی زن در شرایطی در این بند نگهداری می شوند که حتی امکانات شان برای نگهداری ده نفر هم مناسب نیست . زندانیان سیاسی زن محروم از هواخوری و هر گونه امکانات رفاهی حالا باید نبود آب گرم بهداشتی و سرمای شدید را هم تحمل کنند .

نسرین ستوده ، بهاره هدایت ، ژیلا کرم زاده، مهدیه گلرو و عاطفه نبوی و …از جمله زنان محبوس در این بند هستند .
.

شرایط دشوارتر برای زندانیان بند 209 و دو الف

این شرایط دشوار برای زندانیان بند 209 وزارت اطلاعات و دو الف سپاه حتی دشوارتر هم هست چراکه این بندها اساسا بازداشتگاه های غیر قانونی هستند که بدون نظارت نهادهای قضایی در کشور زندانیان را در هر شرایطی نگهداری می کنند و هیچ مقام مسوولی نیز  حق بازدید از این بازداشتگاه های غیر قانونی را ندارد .

سلولهای بند ۲۰۹ که سلولهایی کوچک و دربسته هستند در فصل زمستان بسیار سرد و در فصل تابستان بسیار گرمند. زندانی های این بند در فصل زمستان هم مانند دیگر فصل های سال مجبورند بر کف زمین بخوابند و هیچ کدام اززندانی ها در این بندها تخت ندارند و مجبورند بر زمین که تنها با یک موکت نازک و معمولی پوشانده شده، بخوابند در این فصل سال این سلولها بسیار سردند و اکنون با قطع  کامل شوفاژهایی که اغلب در مواقع عادی هم گرمای چندانی ندارند شرایط بسیار بدی بر این بندها حاکم است. در این  دو بند حتی  مسئولان زندان از دادن پتوی بیشتر به زندانیان خودداری می کنند و حتی لباسهای زندانیان را که توسط خانواده هایشان به زندان برده می شود به آنها تحویل نمی دهند. در سایر بندهای زندان اوین در هر فصل سال خانواده ها لباسهایی را برای زندانیان می برند و مسئولان آن را به زندانیان تحویل می دهند. زندانیان سیاسی این دو بند  مجبورند بر کفپوش سرد سلول روزهایشان را به شب برسانند.

در این دوبند زندانیانی همچون بهزاد نبوی ، عبدالله رمضان زاده ،عبدالفتاح سلطانی ، کوهیار گودرزی و تعداد زیادی از فعالان سیاسی و دانشجویی نگهداری می شوند . همچنین زندانیان تازه بازداشت شده مانند پرستو دوکوهکی ، سهام بورقانی ، مرضیه رسولی ، آرش صادقی و .. نیز به همین دو بند منتقل شده اند .گاه فعالان بازداشت شده ماه ها در همین بازداشتگاه های غیر قانونی و بدون امکانات به سر می برند.

اغلب متصدیان و مسئولان به جز مسئولان رده بالای  قوه قضاییه حق بازدید از این بند ها را ندارند و حتی نمایندگان مجلس نیز که بارها خواسته اند از این سلولها بازدید کنند با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شده اند.

خانواده های زندانیان سیاسی زندان اوین با شنیدن خبر قطع گازوئیل و شرایط نامناسب زندان اوین از دادستان تهران و همه مسوولان قضایی می خواهند که به این شرایط رسیدگی کنند و فراموش  نکنند که این مسوولان در برابر همه زندانیان و به ویژه زندانیان سیاسی که فقط به خاطر عقیده شان زندانی هستند مسوول هستند و باید شرایط رفاهی مناسب را برای گذراندن مدت حبس آنان فراهم کنند.


20 پاسخ به “رنج مضاعف 8 هزار زندانی اوین؛ قطع گازوئیل، سلول های سرد و بیماری های طاقت فرسا”

 1. ناشناس گفت:

  خدا همه ظالمین را لعنت کند. آخه چقدر ظلم

 2. مهدی گفت:

  صدام هم از این زندانها زیاد داشت و خودش در اتاقی اعدام شد که همیشه زندانی ها رو انجا اعدام میکرد.

 3. رسول گفت:

  هيچ فريادرسي نيست؟آقايان علما و مراجع و خطيبان همه آنچه كه مي گفتيد درباره كمك به مظلوم چه شد؟

 4. قاسم گفت:

  بند 350 رندان اوین برای 180 نفر (زن و مرد زندانی با جرم سیاسی و امنیتی )چهار سرویس بهداشتی دارد، اگر هر کس سه بار بخواهد از سرویس استفاده کند برای هر بار 5.8 دقیقه وقت دارد. تعداد ساعات استفاده از سرویس را 14 ساعت فرص گرفته ام

 5. ناشناس گفت:

  صدام ، حسنی مبارک ، قذافی سرنوشت دیکاتورها و ظالمین .

  خدایا به فریاد مظلومین سبز در این زندان برس !

 6. ناشناس گفت:

  سکوت علما انسان را بيشتر رنج مي دهد

 7. ناشناس گفت:

  درود به عزیزان در بند حکومت مستبد امریکائئ اسرائیلی جمهوری اسلامی ، باید تلاش کرد و مردم را بیدار کرد و آنها را از خواب غفلت آگاه کرد، همه کفتارها از هر طرف به جان ملت ما آفتا ده‌، خائنین وطنفروش غرب نشین به کمک آمریکا و اسرائیل بر خواست برای نبودی ایران آنها‌ مردم ایران، مجاهدین به کمک اسرائیل مغزهای کشور را تیر باران میکنند در داخل هم استبداد به هر طریق با قدرت پوسیده خود وطن و عزیزان وطن را نابود می‌کند.

  همه باید تلاش کنیم.

 8. ازادیخواه سندیکایی گفت:

  اقا محترم مگر میشود مسئولین قوه قضائیه بی خبر باشند این زندانیان ازادیخواه را خود مسئولین قوه قضائیه دستور باز داشت ویا حکم زندان غیر قانونی وغیر انسانی را برایشان صادر کرده اند

 9. سامان گفت:

  مولا علی(ع)برای ضاربش ابن ملجم فرمان داد که با او مدارا بکنند!انوقت این بی دینها با شریف ترین اقشاراین ملت اینگونه ستم میکنند من از عمله استبداد که نوعا موجوداتی پست وحقیر میباشند انتظاری ندارم تعجبم از روحانیون است که سالها دربالای منابر قال الصادق و قال الباقر میگفتند واز ظلم یزید داستانسرایی میکردند انوقت در برابر این همه جنایات زبان درکام کشیده اند وحتی برخی موارد مدیحه سرای ظالمان هم میباشند.

 10. سلام هم وطن گفت:

  آیا بیت رهبر ده روز بدون گازوئیل خواهد ماند.؟؟؟ فکر کنم منتظر هستنند که از ونزوئلا گازوئیل برسد.
  آیا اطاق مسئولین زندان هم سرد است؟؟؟؟؟؟؟؟ مطمنا” تمام این بازیها عمدی میباشد

 11. gf گفت:

  خدا را فراموش نکنید

 12. قاصدک گفت:

  گفتی علما تو چقدر ساده هستی که از علما کمک می خواهی

 13. آقا به من چه؟ گفت:

  آقا این زندانی ها را سر زمستان آزاد کنید بروند سر خانه و زندگیشان و این همه مردم را باخودتان دشمن نکنید که شب و روز آرزو کنند که مرگ شما هرچه زودتر فرارسد و آنان آزاد شوند. از برمه میانمار یاد بگیرید که بعد آن همه جنایات و کشت و کشتار بالاخره آدم شدند و زندانی ها را آزاد کردند و تن به یک انتخابات درست و حسابی و مردمی دادند. چرا برخلاف جریان آب شنا می کنید؟ سی و اندی سال کافی نبود که تجریه لازم را بدست آورید. مگر یک حکومت دموکرات و آزاد و مردمی و مستقل چه ایرادی دارد. ما باید با تمام کشورهای جهان از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب روابط بسیار خوب و حسنه داشته باشیم. گور پدر این و آن به من جه من حاکم من رهبر من رئیس جمهور باید به فکر رفاه و آسایش مردم کشورم باشم. آیا آنها در جنگ جهانی اول و دوم به ما رحم کردند، سرماه کلاه گذاشتند و باعنوان کردن پل پیروزی مملکت ما را به آن روز و هموطنان ما را به آن روز انداختند. آیا از گذشته نباید عبرت گرفت. ما باید به فکر خوشبختی و رفاه اقتصادی مردم خودمان باشیم وبعد بفه فکر دیگران. با کارتن خوابها که نمی توان به کمک غزه و لبنان و سوریه و بورکینا فاسو و نیجریه رفت. گور پدر آمریکای لاتین اول ایرانیان و رفاه آنان.

 14. به امید آزادی گفت:

  درود خداوند منزه بر تمامی در بندان سبز اندیش
  بازین چه شورش است که در خلق عالم است
  ای حکام وقت ایران زمین ای سردمداران حکومت به اصطلاح اسلامی آری ای امویان علوی نما اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
  ای شمایی که همه وجودتان پر از نفاق و ترس و وحشت از تفکر سبز هم میهنان آزاده ام است
  به کجا چنین شتابان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما بی دینان دیندار نما هستید و همه مردم این را می دانند و بر شما لعنت می کنند ، بدانید چند صباحی بیش از عمر کوتاهتان باق نمانده اما روی سخن من با حکام و سردمداران نیست چون آنان به ویروس قدرت آلوده اند و راه گریزی ندارند
  با شما هستم ای هموطنان من نیروی انتظامی مأمورین زندان و ضابطین وزارت اطلاعات و سپاه
  چرا بر روی برادران خود با ظلم می تازید چرا اتحاد را سر مشق قرار نمی دهید ، به خود بیایید و سر مشق بگیرید یعنی شما از ارتشیان سوری کمترید که به یاری هموطنانشان شتافتند
  پس غیرتتان کجا رفته دست بردارید از سر سپردن به دستورات قدرت زدگان رو به زوال کاری کنید که روزی بتوانید سرتان را جلوی خانواده و فرزندانتان بلند کنید ، شما دستخوش بازی های بچه گانه آنها نشوید ، به برادران و خواهران خود در زندان کمک کنید تا خدا شما را یاری کند
  ظلم عاقبت ندارد هر کدام از شما این نوشته ار می خواند و به مأمورین زندان ها و نیروی انتظامی دسترسی دارد اطلاع رسانی کند و ای نگاشته ار بدست آنها برساند شاید کور سوی وجدان در اعماق وجود آنها روشن شود و تمام ما مردم دیکتاتور زده را از شر حاکمان ظالم رهایی بخشد.
  از این حاکمان مگر به شما چه رسیده که انصاف را زیر پا می نهید و بر برادران و خواهران خود ستم روا میدارید ،‌ وجدان تنها محکمه ای است که نیاز به قاضی ندارد به وجدان خود رجوع کنید و ببینید آیا اعمال شما انسانی است یا نه ؟ فقط همین . موفق باشید

 15. روز خشم گفت:

  وقتی هشت هزار نفر در سرما هستند و استوارند و نمی لرزند من به خود می لرزم که چرا استوار نیستم و در گرما هستم

 16. ناشناس گفت:

  خدا با ماست

 17. ناشناس گفت:

  ای خواننده ای که خواسته ای تا “خدا را فراموش نکنید” ما همواره سعی می کنیم که خدا را فراموش نکنیم. اما ازقرار رهبران ما خدا را فراموش کرده اند و خدا هم از قرار ما را فراموش کرده است.

 18. علی گفت:

  سلام دوستان
  دکمه «تماس با ما» روی سایت شما کار نمی کند. لطفا به من اطلاع دهید چگونه میتوان با سایت تماس گرفت.
  با تشکر
  علی
  کلمه: با سلام، شما می توانید با نشانی INFO@KALEME.COM تماس بگیرید.

 19. ناشناس گفت:

  خدا لعنتشون کنه

 20. ناشناس گفت:

  فقط می تونم بگم امیدوارام به همین بلاها دچار بشن بزودی