سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سقف افزایش قیمت لبنیات و فروش شیرخام اعلام شد...

سقف افزایش قیمت لبنیات و فروش شیرخام اعلام شد

چکیده :قيمت محصولات از جمله شير پاستوريزه و ماست از سوي چندين كارخانه افزايش داشته و پس از اخطار سازمان حمايت همچنان با قيمت افزايش يافته و جديد به فروش مي‌رسند....


طبق آخرين مصوبه سازمان حمايت از مصرف كنندگان و تاكيد كارگروه كنترل بازار، دامداران نبايد هر كيلو شير خام را بيش از 600 تومان بفروشند و صنايع لبني نيز نبايد هيچگونه افزايش قيمتي نسبت به قبل داشته باشند، اما هم شير خام بيش از اين مبلغ فروخته مي‌شود و همچنين عليرغم اخطار سازمان حمايت بر بازگشت نرخ فرآورده‌هاي لبني، برخي كارخانه‌ها محصول خود را همچنان با 10 درصد افزايش مي‌فروشند…‌

طبق مصوبه‌ كارگروه كنترل بازار و تاكيد معاون اول رييس جمهوري به عنوان رييس اين كارگروه؛ سقف قيمت شيرخام با بهترين برند و با 3.2 درصد چربي حداكثر 600 تومان است و با قيمت‌هاي بيش از اين ميزان بايد برخورد شود.

همچنين هرگونه افزايش قيمت فرآورده‌هاي لبني غيرقانوني است تا اين‌كه در پايان هفته جاري قيمت تمام‌شده‌ شيرخام از سوي دامداران به سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان اعلام شود و اين سازمان پس از بررسي قيمت‌ها براي اصلاح قيمت‌ شيرخام و فرآورده‌هاي لبني تصميم‌گيري كند.

درحاليكه سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان در نامه‌اي به مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي توليدكنندگان فرآورده‌هاي لبني ايران مجددا تاكيد كرده است« حداكثر قيمت خريد شير خام ممتاز (قيمت پايه 3.2 چربي با حداقل بار ميكروبي) 6000 ريال بوده و لازم است كارخانه‌هاي لبني در زمان خريد شير خام و سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان محل استقرار كارخانه ارجاع تا برخورد قانوني لازم صورت پذيرد و همچنين هرگونه افزايش قيمت فرآورده‌هاي لبني فاقد وجاهت قانوني بوده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مكلف به برخورد قانوني با افزايش قيمت‌هاي خودسرانه دامداران و واحدهاي توليدي هستند.» در حال حاضر هم شيرخام به قيمت بالاتر از 600 تومان فروخته مي‌شود و هم صنايع لبني با توجيه خريد شيرخام به قيمت بالاي 600 تومان، نرخ فرآورده‌هاي خود را افزايش داده‌اند.

در اين زمينه رييس اتحاديه‌ دامداران درباره‌ بالا‌بودن قيمت شيرخام اظهار مي‌كند: هيچ كنترل و نظارتي بر بازار و قيمت علوفه نمي‌شود و نرخ نهاده‌هاي داخلي و وارداتي صنعت دامپروري روز‌به‌روز رو به افزايش است.

رييس اتحاديه فرآورده‌هاي لبني نيز گفت: برخي كارخانه‌هاي لبني از هفته‌ گذشته 10درصد بر قيمت محصولات خود افزودند كه طبق اعلام سازمان حمايت بايد نرخ فروش را به قيمت قبل بازگردانند تا درباره شيرخام و محصولات لبني تصميم‌گيري شود كه قيمت محصولات برخي كارخانه‌ها به قيمت قبل بازگشته و برخي هنوز قيمت افزايشي خود را اعمال مي‌كنند.

سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان به 31 سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها اعلام كرده است: « ضروري است ضمن كنترل و نظارت بر بازار شير و فرآورده‌هاي لبني اقدامات كنترلي لازم جهت تثبيت قيمت شيرخام به عمل آمده و با موارد تخلف برخورد قانوني لازم صورت پذيرد».

طبق اعلام سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان كليه‌ي كارخانه‌ها علاوه بر خودداري از خريد شيرخام بالاتر از قيمت 600 تومان، در صورت استنكاف واحد‌هاي دامداري، اسناد و مدارك به همراه نشاني واحد‌هاي فروشنده به معاونت بازرسي و رسيدگي به تخلفات اين سازمان ارسال تا اقدامات قانوني لازم معمول شود.

براين اساس، هيچگونه افزايش قيمت محصول به دليل خريد شيرخام بالاتر از قيمت فوق پذيرفته نبوده و با متخلفان احتمالي برخورد صريح قانوني صورت خواهد پذيرفت.

لازم به ذکر است؛ قيمت محصولات از جمله شير پاستوريزه و ماست از سوي چندين كارخانه افزايش داشته و پس از اخطار سازمان حمايت همچنان با قيمت افزايش يافته و جديد به فروش مي‌رسند.


2 پاسخ به “سقف افزایش قیمت لبنیات و فروش شیرخام اعلام شد”

  1. سبز گفت:

    برادرا فریاد فریاد ترو خدا اگه با بزرگا در ارتباط هستین بگید اماده بشن و مردمو اماده کنن واسه یه راهپیمایی برا جلو گیری از جنگ فریاددددد ایران به سمت ویرانی تجذیه و اسارت میره این حاکمان نادان اونقدر مست حفظ قدرتشون هستن که دیوانه وار دارن عمل میکنن قبلا اگه حمله ای نبود برا این بود که ما ایستاده بودیم غرب فهمیده ما پشت اینا نیستیم اما اینا به سپاهی های فربه و مشتی ابزار از رده خارج شده که در ییک روز نابوده مغرورن ما باید اماده بشیم شوخی نیست اغراقم نمی کنم همه به این تضاهرات خواهند پیوست تا جلو دیوانگی این نادانها و بدبختی مردم و ایران گرفته بشه

  2. ناشناس گفت:

    هرکی بیاد همینه