سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مادر شبنم سهرابی: عاشورا که می‌آید، مثل مرغ پرکنده می‌شوم/ جلوی چشم مردم، بچه‌ی م...
» گفت‌و‌گو با مادر شهیدی که بدن او زیر چرخ خودروی نیروی انتظامی له شد

مادر شبنم سهرابی: عاشورا که می‌آید، مثل مرغ پرکنده می‌شوم/ جلوی چشم مردم، بچه‌ی مرا کشتند

چکیده :وقتی عاشورا می آید اصلا حال خودم را نمی دانم، مثل دیوانه ها، مثل مرغ پرکنده می شوم. دختر هشت ساله ی شبنم هم به لحاظ روحی دچار مشکل شده است، من اصلا نمی توانم بگویم چه حالی دارم. مادرانی که فرزند از دست داده اند می فهمند چه می گویم. توی دلم انگار آشوب است. قلبم همش تکان می خورد. من بچه ام را با یتیمی بزرگ کرده بودم... کسی که بچه ام را کشت باید مجازات شود، بگوید به چه دلیل بچه ی مرا کشته اند. همه رفتند خیابان و بچه ی من هم مثل مردم دیگر رفت توی خیابان. به چه حقی این کار را در حق بچه ام انجام دادند؟ من دیگر از مسئولان هیچ چیزی نمی خواهم. خدا به بچه من نفس داده بود، ولی خدا نفس بچه ام را نگرفت، اینها به خدا هم زور گفتند و نفس بچه ام را گرفتند، واگذار کردم به خدا و آخر هم حق بچه ام را می گیرم....


کلمه – مسیح علی نژاد:

مادر شبنم سهرابی در آستانه ی دومین ساگرد کشته شدن فرزندش در راهپیمایی اعتراضیِ عاشورای ۸۸ از بی فرجام ماندن پرونده قضاییِ این قتل خبر داد و اعلام کرد که از این پس دیگر به دادگاه نخواهد رفت و هیچ درخواستی هم از مسئولان ندارد. او گفت: من زورم به آنها نمی رسد؛ آنها حتی به خدا هم زور گفتند و نفسِ بچه ام را گرفتند.

شبنم سهرابی، شهرام فرج زاده و شاهرخ رحمانی سه تن از شهروندان معترض بودند که در راهپیمایی اعتراضی پس از انتخابات مخدوش ریاست جمهوری سال ۸۸، خودروی نیروی انتظامی از روی آنها رد شد و صحنه های جان باختن آنها به طور گسترده در شبکه های اینترنتی منتشر شد.

شبنم سهرابی، ۳۴ ساله و مادر یک دختر شش ساله بود، ظهر روز عاشورا توسط یک خودروی نیروی انتظامی زیر گرفته شد. شاهدان عینی همان زمان گفتند که ماشین نیروی انتظامی در خیابان یک طرفه ی شادمان با سرعت به شبنم برخورد کرده و بعد از چندین بار رد شدن از روی شبنم، او را زیر چرخ هایش له کرده است.

پیگیری های قضایی خانواده ی وی، اینک پس از دو سال نتیجه ای نداشته است و مادر این قربانی سرکوب های عاشورای 88 می گوید حتی با جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز گفت و گو کرده است، اما در جریان این گفت و گو دادستان به این مادر داغدیده پیشنهاد کرده که درخواست دیه ی خود را بنویسد تا رسیدگی شود!

مادر شبنم سهرابی پس از گذشت دو سال همچنان متاثر است و می گوید: وقتی عاشورا می آید اصلا حال خودم را نمی دانم، مثل دیوانه ها، مثل مرغ پرکنده می شوم. دختر هشت ساله ی شبنم هم به لحاظ روحی دچار مشکل شده است، من اصلا نمی توانم بگویم چه حالی دارم. مادرانی که فرزند از دست داده اند می فهمند چه می گویم. توی دلم انگار آشوب است. قلبم همش تکان می خورد. من بچه ام را با یتیمی بزرگ کرده بودم.

وی در مورد پیگیری قضایی اش نیز توضیح می دهد: دیگر دادگاه هم نمی روم، هر دفعه می روم به من می گویند: دروغ می گویی. به آنها گفتم: سنی از من گذشته است، چه دروغی دارم بگویم؟ از اردیبهشت ماه دیگر به دادگاه نرفته ام. چون به من گفته اند اگر خواستید می توانید درخواست دیه بدهید. من هم ننوشتم. توی دلم گفتم برای یک دیه 10 تا امضا می خواهند بگیرند، من نمی توانم امضا کنم و خون بچه ام را با پول معامله کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد وضعیت مالی شما هم چندان مناسب نیست اما چگونه از این پیشنهاد دریافت دیه صرف نظر کرده اید، می گوید: دختر من یک آزادی خواه و یک وطن پرست بوده و من نمی توانم بچه ام را با پول عوض کنم. چهل میلیون، پنجاه میلیون می خواهند بدهند، یا هر چقدر؛ من نمی توانم خون بچه ام را با پول عوض کنم. به خودم می گویم خدا خودش روزی مرا کم یا زیاد می رساند، اما اگر این را بپذیرم انگار بچه ام را فروختم، در حالی که بچه ام خیلی خیلی ارزش بیشتری برایم داشت…

مادر این جان باخته روز عاشورا در جواب پرسشی مربوط به آخرین پاسخ دستگاه قضایی، به دیدارش با جعفری دولت آبادی دادستان تهران اشاره می کند و می گوید: من آقای دولت آبادی دادستان تهران را دیدم. در راهروها دنبالشان رفتم و صدایشان کردم و ایشان از من پرسید: اسم زندانی شما چیست؟ گفتم؛ زندانی ندارم؛ دخترم روز عاشورا کشته شد. گفت: اسمش چیست؟ گفتم: شبنم سهرابی, و توضیح دادم که به هیچ یک از نامه های من رسیدگی نشد. گفتم: من از سران نیروی انتظامی شاکی ام که چرا ماشین را دادند دست کسی که این بلا را سر بچه ام بیاورند. من از همه ی کسانی که در نیروی انتظامی در راس کار هستند شاکی ام. گفت: اینطوری نمی شود، باید اسم بیاوری! گفتم: من از کجا بدانم کسی که بچه ام را کشت، اسمش چه بود؟! بعد گفت: حالا درخواست دیه را بنویس، بگذار روی میزم، من بعدا رسیدگی می کنم. من هم خداییش درخواست دیه را ننوشتم. از دادگاه بیرون آمدم، نزدیک بازار که رسیدم گریه کردم و گفتم: خدایا، من زورم به اینها نمی رسد. بچه ی مرا زدند ظهر عاشورا کشتند، جلوی چشم این همه مردم، بچه ی مرا کشتند، حتی نیامدند جنازه را جمع کنند و این مردم بودند که بچه ی مرا به درمانگاه عمار رساندند. آخر سر هم جسد بچه مرا بردند [پزشکی قانونی] کهریزک؛ بعد از هفده روز وقتی می خواستم دخترم را ببینم، جسدش بوی تعفن می داد. تمام بدن و صورتش کبود شده بود. خدا نصیب هیچ مادری نکند …

وی در پاسخ به این پرسش که اگر دیه نگرفتید آیا درخواست دیگری از مسئولان داشتید نیز می گوید: خواسته ام این بود؛ کسی که بچه ام را کشت باید مجازات شود، بگوید به چه دلیل بچه ی مرا کشته اند. همه رفتند خیابان و بچه ی من هم مثل مردم دیگر رفت توی خیابان. به چه حقی این کار را در حق بچه ام انجام دادند؟

مادر شبنم سهرابی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اینک که پس از دو سال وقتی پیگیری های قضایی جواب نداده است درخواست دیگری دارند یا خیر، می گوید: نه، من دیگر از مسئولان هیچ چیزی نمی خواهم. خدا به بچه من نفس داده بود، ولی خدا نفس بچه ام را نگرفت، اینها به خدا هم زور گفتند و نفس بچه ام را گرفتند، واگذار کردم به خدا و آخر هم حق بچه ام را می گیرم.

وی همچنین می گوید: فکر نمی کنم مردم صحنه ی کشته شدن شبنم را فراموش کنند. مردم خیلی با تعصب اند. مردم با چشم های خودشان دیدند و فکر می کنند آن بلا انگار سر عزیزان خودشان آمده است.

 

مادر و دختر شبنم سهرابی، در مراسم تولد این دختر خردسال که توسط خانواده زندانیان سیاسی و با حضور زهرا رهنورد برگزار شد

در عکس بالا، مادر و دختر شبنم سهرابی را می‌بینید. عکس مربوط به مراسم تولد این دختر خردسال در دی‌ماه 1389 است که توسط خانواده زندانیان سیاسی و با حضور دکتر زهرا رهنورد برگزار شد.

و عکس دیگری از ملاقات زهرا رهنورد با این خانواده داغدار، در شهریور 1389:


45 پاسخ به “مادر شبنم سهرابی: عاشورا که می‌آید، مثل مرغ پرکنده می‌شوم/ جلوی چشم مردم، بچه‌ی مرا کشتند”

 1. Green Me گفت:

  motasefam vali bayad begam ke man payine shademan boodam oon mashine niroo entezami nabood 1 patrole 2 dare meshki bood ke varede shademan shod ba zarbeye mohkam be in khanoom khord va az roosh rad shodo 50 metr balatar az roo paye ye mardi rad shod va balatar dor zado bargashto az shisheye aghabesh ke baz gozashte bood be samte jayi ke man istade boodam 2 shelik kardo varede azadi shodo raft.fekr mikonam yeki az hamoon 2 shelik joone khahar zadeye moosavi ro gereft.ma be samte oon mard va in khanoom raftim 2 mashino negah dashtim va har kodoomo savare in mashina kardimo be samte bimarestan ferestadim.badan shenidam ke in khanoom be kilinike ammar too behboodi borde shod va motasefane joonesho az dast dade bood va az oon mardam ke moche pash khoord shode bood va ostekhoonesh biroon zade bood hich khabari nagereftim.be omide roozi ke hameye iroonia ensan bashan.

 2. ناشناس گفت:

  نوبت مردم هم می رسه مادر. غصه نخور

 3. sabz گفت:

  شرمنده مادر.
  فعلا همه مردم از جمله خود من خوابیم.

 4. نسل سوم گفت:

  اندکی صبر…سحر حتما نزدیک است / یا حسین، میر حسین … لعنت بر یزیدیان دین فروش غارتگران فرهنگ و تاریخ و تمدن و انسانیت در ایران عزیز

 5. mahboob گفت:

  khodawand be shoma sabr enayat kone.hame ma yek roz mimirim wali dokhtare shoma baraye armane zibzi be name azadi moord.

 6. rebvar az liverpool گفت:

  man har komaki az dastam bar biyad dari
  gh nemikonam baraye negin kocholo.az khoda mikham ba madare shabnam ham sabr ata farmayad .va omidevaram rozi beresed ke marge diktator ra bebinam …………

 7. narahat گفت:

  ۳۳ساله به اسم عاشورا وامام حسین وحضرت زینت دارن حکومت میکنن ومیگن یزیدفلان کرد یزیدبهمان کرد.ولی خودشون بدترازیزیدکردند.خداخواست چهره واقعیشون توی عاشورابرای تمام دنیا رو بشه.مادرخداصبرزینبی بهت بده.دور نیست روزی که حقت روبگیریم.یازینب

 8. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  سلام بر حسین‌بن علی(ع) و سلام بر میرحسین و سلام بر یاران هر دو.
  مادر عزیز. بدان و آگاه باش که دستگاه مکر و فریب و ریا، جز ظلم در پایه ندارد. ممکن است با فریب چندصباحی ظلم را حق جلوه دهد. اما و مکروا و مکروالله و الله خیرالماکرین. بدان و آگاه باش که خداوند، دیر یا زود آنها را بیش از پیش رسوا خواهد کرد. اما من و شما. وظیفه آگاهی بخشی و پخش واقعیت (مثنی و فردی) را داریم، بی‌آنکه ضرر و زیانی ببینیم. شاید آنقدر اوضاع تلخ شود که همین آزادی امروز را هم نداشته‌باشیم. اما مقصر ما هستیم. به وحشت‌آفرینان، جایی که نباید، فرصت دادیم و دین حق را در نزد مرد ادب و یارانش دیدیم اما به باج‌خواهی و زیاده‌طلبی قدرتمداران تسلیم شده و منتظر خدا شدیم، غافل از آنکه ان الله لا یغیر … را امر فرموده مگر آنکه ما خویش تغییر را بخواهیم. یگانگی در هدف، حذف حواشی، بیداری بخشی، به‌جای اینکه مردم را به اندیشه‌ای خاص دعوت کنیم، به هشیاری و اندیشیدن دعوت نماییم و پرسشگری را تقویت کنیم. این‌ها شاید دیر، اما جوابی سخت دندان‌شکن و مودبانه برای متقلبان متخلف خواهد بود.
  ان تنصروالله ینصرکم و آری. باید با پرورش ادب والا و کامل و پرورش ایمان و روحیه، این نابجا قدرت‌گرفتگان را به حضیض اعتبار رساند. البته خدا هر روز هزاران سند از بی‌آبرویی آنان را رو کرده چنان که شخصا اعلان نماید که : من از این جماعت دین‌فروش بیزارم و اینان از من نیستند و به نام من، نان خویش می‌خورند. اما ما هستیم که باید این را درک کنیم. این همه رسوایی و قانون‌گریزی و خلاف اقتصادی، اخلاقی و … . باور کنید که حوزه علمیه در این رخداد موثر و مقصر است. باور کنید که دستگاه مقننه مقصر و موثر است. باور کنید که قضا موثر و مقصر است. باور کنید که دانشگاه اگر به دانش‌کاه تبدیل نشده‌بود پاسخی شایسته می‌داد و باور کنید که ما کم‌کاریم. باید هشیار باشیم؛ بدون برنامه کاری نکنیم و وقتی برنامه‌ریزی می‌کنیم باید به خباثت خائنین توجه ویژه داشته‌باشیم زیرا آنان تشنه قدرت هستند؛ نه شعور دارند؛ نه سرنوشت کشور و میهن برایشان مهم است؛ نه دین. که همه‌چیز برای آنان اسباب سیادت و سروری و پول و قدرت است. این را تاریخ 3ساله اخیر علنی و آشکار ساخته و هیچ شک و ریبی در آن نیست.

 9. عاشورا 88 گفت:

  اشک امانم نمی دهد. درود بر شما با چنین فرزندانی و لعنت بر ظالمان و ننگ بر من که کاری از دستم برای شما و امثال شما بر نمی آید. امروز سخنان جناب کواکبیان برای حضورشان در انتخابات آینده را خواندم البته نمی دانم ایشان از چه لحاظ اصلاح طلب هستند چون حتی امثال مطهری هم که اصولگرایند چنین نظرات عجیبی ندارند. به هر حال من شخصا هزار سال هم در نکبت زندگی کنم دیگر به این حکومت رای نخواهم داد.

 10. ناشناس گفت:

  درود بر شرف و آزادگی تو ای مادر داغ دیده…چه بگویم از غم و درد و دل سوختگی ات که نگفتنم بهتر است

 11. ناشناس گفت:

  اسلام ناب محمدی برای بقای خود به قربانی کردن بچه های مردم نیاز دارد!
  خدا ازت نگذره آقای خامنه ای!

 12. ناشناس گفت:

  درود خدا بر این مادر صبور

 13. یا حسین گفت:

  کل یوم عاشورا کل ارض کربلا

 14. علی گفت:

  خداوند به این مادر صبر و اجر عنایت کند و روح شاد عزیزش راشادتر//

 15. ناشناس گفت:

  خدا صبر بدهد به این عزیزان بزرگوار … بدانند که شبنم ها در قلب ما روئیده اند و همیشه زنده اند.

 16. فاتحه گفت:

  برای شادی روح مرحومه و شهدای 88 و شهدای دفاع مقدس …. صلوات

 17. ناشناس گفت:

  خدا ذليلشان كند اين ظالمان به ملت را

 18. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  قسم به این ماه محرم که ما فراموشتان نکرده ایم و تا حقمان را از این ظالمین پس نگیریم از پا نخواهیم نشست ، افتخار ابدی نصیبتان شد که فرزندتان در روز عاشورا شهید شد و ننگ ابدی بر پیشانی حاکمان ظالم جمهوری به ظاهر اسلامی نشست .

 19. ناشناس گفت:

  مادرم سر خم مکن یاد گل پرپر شده ات را همیشه زنده بدار و بدان امثال دولت آبادی ها که اینک نو دولتند روزگاری تاوان خواهند داد .
  درود بر تو مادر بزرگوار

 20. شیراز سبز گفت:

  یزید زمان را به زیر میکشیم و به زباله دان تاریخ پرت میکنیم

 21. ناشناس گفت:

  امروز کربلا دوباره تکرار شده ، برای گریه کردن دیگر نیازی به روضه حضرت ابوالفضل و حضرت رقیه و … نداریم ، کافی است به درد دل این مادران عزادار گوش کنیم ، امان از دل مادر سهراب و ندا و شبتم و کیانوش …

 22. ميهن دوست گفت:

  مادر عزيز دستت را از دور ميبوسم اطمينان داشته باش خون فرزندت هدر نخواهد رفت من كه باور ندارم اين فرزندان ملت مرده اند هرگاه به آنها مي انديشم انگار كه زنده اند و در كنارم نشسته اند اميدوارم در اين روزهاي ضعف حاكمان ما ملت هرچه زودتر به خود آييم و اين ظالمان را به پاي ميز محاكمه بكشيم

 23. ناشناس گفت:

  سراسر خشم ام.

 24. ناشناس گفت:

  كسي از خانواده اين شهيدان حمايت ميكنه؟ بزرگان اصلاح طلب و جنبش سبز بايد سازوكاري ايجاد كنند كه مردم بنتونن به اين بزرگواران حداقل كمك مالي بكنند. خواهش ميكنم كسي كاري بكنه.

 25. ناشناس گفت:

  خواهر عزیز هستند مختارانی که تقاص شما را از عمروعاصهای زمانه همچون دولت آبادی بگیرند

 26. صادق گفت:

  اين ماه ماه خون است يزيد سرنگون است

 27. ناشناس گفت:

  مادر عزیز درد شما درد همه ملت ایران است ما هم با شما خون گریه میکنیم و منتظر انتقامیم

 28. ناشناس گفت:

  خدا به این مادر صبر بده، اینا دسته یزید و هر چی آدمکش از پشت بستن، به امید روزی که این یزید صفت و اطرافیانش به سزای اعمالشون برسن

 29. مرودشتی گفت:

  خدایا به حق خون شهدای عاشورای کربلا وعاشورای 88تهران .این یزیدیان شمریان را به سزای عمل ننگینشان برسان

 30. ناشناس گفت:

  یزید هم چنین کاری با امام حسین و اهل بیتش نکرد. خداوند به آبروی حضرت فاطمه این جماعت خونخوار و قاتل و باتوم بدست را نابود کند.

 31. IRAN گفت:

  مادر م ما با تو همدردیم ما تو و نگین نازنین رو تنها نمیگذاریم ما با همیم پاینده باد ایران

 32. ياران گفت:

  مادرم كاش ناله هاي تو بر دل اين مردم ترسو وبزدلافتد وبه خود ايند وتصميم بگيرند ومتحد شوند تامتحد نشويم بايد فقط درد مردم گوش كنيم اما اگر متحد شويم ويك صدا ميتوانيم خون اين شهيدان. ودرد ااين مادران را دواكنيم باناسزا گفتند ولعنت اين ان كردن كاري ازپيش نخواهيم برد روح همه شهدا شاد باد

 33. ب گفت:

  خداوندبه شماپایداری وبه ستم گران سستی ببخشدوبه زودی به دادهمه ی ستم دیدگان برسد.ننگ برستم گر

 34. ایرانی گفت:

  این نامردمان همه چیزراازمردم ایران گرفتند،دین آزادی مردمی بودن وملیت . امیداست روزی دلتان شادوسختی هاسپری شود باسرنگونی وبندکردن ستم گرزمان خامنه ای وهمپالگی هایش. بدرود

 35. حامد هنرخواه گفت:

  مادر جان غم ما در مقابل شما هیچ است ولی ما را هم در غم خودتان شریک بدانید. مردم انتقام خون شهداء را از این بدسیرتان خواهند گفت.

 36. ناشناس گفت:

  :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
  یه عالمه دلم گریه میخواد …خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

 37. نسیم گفت:

  بچه شما فدای خودخواهی امثال آقای موسوی و کروبی و ضد انقلاب شد.

 38. يا حسين گفت:

  اي فرزندم از ظلم بر كسي كه در برابر تو ياري كننده اي جز خدا ندارد بر حذر باش. حسين بن علي. من اطمينان دارم خدا انتقام اين دخترك مظلوم را مي گيرد به همين زودي. يا حسين ميرحسين

 39. abbas گفت:

  لعنت بر کسانی که پشت نام حسین(ع)پنهان شده و به اسم او جنایت می کنند،روز نابودیشان نزدیک است.

 40. اصفهاني گفت:

  نصر من الله و فتح قريب
  مرگ بر اين حاكم مردم فريب

 41. ابراهیم گفت:

  شرمنده ی هر دقیقه ی صبرت، مادر …

 42. sabz گفت:

  mardome sooriye mah hast ke daran mobareze mikonan,ma iraniya neshastim tu khune akbar mikhunimo mikhahim taghirat ijad beshe

 43. sabz گفت:

  albate eslahtalabha ham moghaserand chon be mardom goftand beran khoonehashoon

 44. جواب به نسیم گفت:

  خود خواهی و جانبداری یک نفر که شرط وجودش در جایگاه کنونی”………” عدالت است باعث اینهمه مشکل شد…..و شهادت این عزیزان…….کشتن در روز عاشورا را توجیه نکنید…

 45. جواب به نسیم گفت:

  شبنم و سایر هم وطنان شهید ما در سال 88 و بعد ار آن قربانی دنیاطلبی و خوی شیطانی کسانی شدند که گرگند در لباس چوپان. به امید آن روز که هم آنان و هم امثال شما دین به دنیا فروشان و مواجب بگیران قربانی خشم ملت و دست انتقام خدا شوید.