سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ابراهیم یزدی در نامه ای خطاب به بان کی مون؛ روش مقابله با خشونت حکومتها دخالت نظامی...

ابراهیم یزدی در نامه ای خطاب به بان کی مون؛ روش مقابله با خشونت حکومتها دخالت نظامی و تحریم اقتصادی نیست

چکیده :روش مقابله با خشونت این حکومتها نه‌ دخالت نظامی است و نه‌ تحریم اقتصادی. علت اعمال خشونت این حکومتها با مردم خود ریشه‌ای عمیق در بحران مشروعیت این رژیمها دارد. هرگونه راه حل برای پایان دادن به این بحران باید بطور مستقیم بدنبال حل مشکل مشروعیت این رژیم‌ها باشد....


در ادامه واکنش ها نسبت به شرایط بحرانی موجود در منطقه، دبیرکل نهضت آزادی، طی نامه ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار اقدام عملی این مقام جهانی در جلوگیری از “مداخله نظامی” و همچنین “تحریم اقتصادی” گردید و همزمان از وی خواست تا بدنبال” برپایی‌ رفراندوم برای برون رفت از وضع موجود” باشد.

به گزارش جرس، دکتر ابراهیم یزدی، در نامه خود خطاب به بان کی مون، به این مقام ارشد بین المللی خاطرنشان کرده است که روش مقابله با خشونت حکومتهایی چون یمن، سوریه، و بحرین، نه‌ دخالت نظامی است و نه‌ تحریم اقتصادی. علت اعمال خشونت این حکومتها با مردم خود ریشه‌ای عمیق در بحران مشروعیت این رژیمها دارد. هرگونه راه حل برای پایان دادن به این بحران باید بطور مستقیم بدنبال حل مشکل مشروعیت این رژیم‌ها باشد. بنابراین، من از شما در خواست می نمایم که بدنبال راه حل عملی‌ برای بر پایی‌ رفراندوم در این کشور‌ها باشید.”

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای بان کی‌ مون،

ما همگی‌ شاهد موج درگیری خشونت آمیز بین مردم و نیروهای امنیتی در چندین کشور خاورمیانه می باشیم. نتیجه این برخوردهای خشونت آمیز تحمل رنج و درد انسانهای بیگناه از جمله مردان، زنان و کودکان بوده است.

این برخورد‌های خشونت آمیز در کشورهایی صورت می‌گیرد که عضو سازمان ملل متحد هستند و خصوصاً در کشورهایی نظیر یمن، سوریه، و بحرین این خشونت ها به اوج خود رسیده است.

عالیجناب، سازمان ملل متّحد هم توانایی لازم را دارد و هم مسئولیت اخلاقی‌ در قبال مردم تا با مداخله خود به کاهش خشونت پرداخته و از جنایت بر ضدّ بشریت در این کشورها جلوگیری بعمل آورد.

روش مقابله با خشونت این حکومتها نه‌ دخالت نظامی است و نه‌ تحریم اقتصادی.

علت اعمال خشونت این حکومتها با مردم خود ریشه‌ای عمیق در بحران مشروعیت این رژیمها دارد. هرگونه راه حل برای پایان دادن به این بحران باید بطور مستقیم بدنبال حل مشکل مشروعیت این رژیم‌ها باشد.

بنابرین، من از شما در خواست می نمایم که بدنبال راه حل عملی‌ برای بر پایی‌ رفراندوم در این کشور‌ها باشید.

این رفراندوم می تواند از طریق نهادهای تحت نظارت سازمان ملل متحد که برای اجرای این مسٔئولیت تشگیل میگردند صورت پذیرد.

مردان حکومت و قدرت در این کشورها ادعا می نمایند که از پشتیبانی اکثریت مردم خود برخوردار می باشند.

نیروهای مخالف برعکس ادعا می‌کنند که این دولت‌ها فاقد مشروعیت و از پشتیبانی‌ مردم خود برخوردار نمی باشند. بنابرین اگر هر دوطرف علاقمند به کسب اعتبار داخلی و بین المللی باشند، باید حاضر باشند که این ادعای خود، برخورداری از پشتبانی مردم، را در یک امتحان آزاد و بیطرفانه و از طریق یک رفراندوم که توسط یک سازمان منصف برقرار میگردد، ثابت نمایند.

هریک از این حکومتها از میزان حمایت معینی در درون کشور خود برخوردار می باشند اما بدون شک این سطح پشتیبانی‌ اکثریت مردم را در بر نمی گیرد. در این صورت، اگر مردان حکومت به برقراری این رفراندوم تن‌ دهند و نتیجه آنرا قبول نمایند، این ملتها بیک انتقال سیاسی صلح آمیز دست پیدا می‌کنند. این انتقال صلح آمیز دو نتیجه عملی‌ بجای خواهد گذشت. اولا از فاجعه شبیه آنچه در لیبی‌ اتفاق افتاد خلاصی خواهند یافت و ثانیا سازمانهای بین المللی نظیر سازمان ملل متحد از حق آنها برای شرکت در انتخابات آزاد آینده کشورشان حمایت خواهد نمود.

مردان حکومت در این کشورها اکثرا از ترس عاقبت خود پس از برکناری قدرت در مقابل تغییرات مشروع با تمسّک به خشونت استقامت مینمایند. برای تغییرات دوررس پایدار، باید راهی‌ برای مشارکت آنها در پروسه دمکراتیک در برپایی دولتهای جوابگو ایجاد گردد.

عالیجناب، فاجعه پیش روی ما نیازمند به اقدام فوری برای برقراری صلح پایدار می‌باشد. از شما تقاضامندم که بخاطر وضع اضطراری در سوریه، یمن و بحرین، از قدرت و مشروعیت جایگاه خود بهره گرفته و از تن‌ دادن مردم این سه‌ کشور به رنج و محنت جلوگیری بعمل آورید. به این مردم کمک کنید تا پس از تجربه این فاجعه به صلحی‌ پایدار دست یابند.

ابراهیم یزدی

وزیر امور خارجه اسبق جمهوری اسلامی ایران

عضو نهضت آزادی ایران

تهران، ۲۱ / نوامبر/۲۰۱۱


4 پاسخ به “ابراهیم یزدی در نامه ای خطاب به بان کی مون؛ روش مقابله با خشونت حکومتها دخالت نظامی و تحریم اقتصادی نیست”

 1. ناشناس گفت:

  حضرات فکر می کنند عرصه سیاست داخلی و خارجی مثل سر گذرهای کوچک محلات قدیمی است که با اشتلم و فحش و دعوا حریف را از میدان بدر می کردند. مشکل در این است که مقیاسها اشتباه گرفته شده است و بین منافع بزرگ ملی و منافع حقیرانه شخصی و صحنه پیچیده بین المللی و جدالهای کوچک سرمحله ای خلط شده است وگرنه با احتیاط و تدبیر بیشتر عمل می شد…بنده بلافاصله بعد از قطعنامه ۱۹۲۹ در یاداشتی گفتم که این قطعنامه و قطعنامه های قبلی قابل اجتناب بودند و گزافه گوئی هاو ماجراجوئی ها در سیاست خارجی برای استفاده داخلی منجر به صدور این قطعنامه و پیامدهای آن شد و متاسفانه هنوز هم رویه سابق ادامه دارد…هیچ دولت و نظام سیاسی نمی تواتد جز با ایجاد وحدت بین ملت خود در خطرات جدی از خود دفاع کند. / میر حسین موسوی – مهر ۱۳۸۹

 2. حسین گفت:

  پیشنهاد منطقی و خوبیه اما اقای دکتر من فکر نمیکنم هیچ حکومت دیکتاتوری به رفراندوم تن بده اونم چی با مسئولیت سازمانهای بین المللی!!
  من فکر میکنم تحریمهایی که عواقبش متوجه دولتهاست و کمترین اسیب رو به مردم میزنه بهترین راه حل باشه مثل تحریم تجهیزات نظامی و امنیتی یا نپذیرفتن مقامات سیاسی در محافل بین المللی

 3. ناشناس گفت:

  ا با مداخله نظامی در هر کشوری مخالفیم و با اینکه از دولت اقتدارگرای ایران متنفریم ولی جواب موشک را با موشک خواهیم داد و با پیشنهاد اقای یزدی مرد ازاده ای از تبار جسین ع که انتخابات زیر نظر سازمان ملل انجام شود موافقیم نه تنها در بحرین و یمن و سوریه بلکه ایران را هم امل میشود

 4. مرودشتی گفت:

  در حمله امریکا به عراق وافغانستان .هیچ کس به اندازه شیعیان از ظلم وستم صدام وطالبان راحت نشدند .این اراده خداوند است که ظالمین را اگر بوسیله مردمش از بین نبرد با قدرتهای بیگانه نابود می کند .حسبنا الله ونعم الوکیل