سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خواهر امیرعلی علامه زاده: پس از دو ماه و نیم انفرادی هنوز نمی گویند اتهام برادرم چی...
» در گفتگو با کلمه عنوان شد؛

خواهر امیرعلی علامه زاده: پس از دو ماه و نیم انفرادی هنوز نمی گویند اتهام برادرم چیست/ از ملاقات حضوری خانواده ام فیلمبرداری کرده اند

چکیده :وی با اشاره به اینکه امیر علی در تماس تلفنی تاکید کرده که برایش وکیل گرفته شود از طرف خودم و خانواده اش اعلام می کند: از آنجایی که نمی دانیم برادرم در چه شرایطی قرار دارد و حتی از شرایط جسمی و روحیش هم واقعا خبر نداریم، اگر جایی، حرفی و اعترافی از برادر من منتشر شد هیچ وجه قانونی ندارد. ما الان نمی دانیم که از امیرعلی چه خواسته اند. اگر حرفی منتشر شد همه بدانند که آن حرفها اعتبار قانونی نداشته و خلاف است....


کلمه-زهرا صدر:

خواهر امیرعلی علامه زاده می گوید خانواده من در این هفتاد و اندی روز ۳ ملاقات داشته اند که به شکل غیر عادی ملاقات حضوری و در مقابل دوربین صورت گرفته است.

امیرعلی علامه‌زاده روزنامه نگار و دبیر سابق دیپلماتیک خبرگزاری ایلنا، که استاد دانشگاه علمی کاربردی و دانشجوی کاردانی به کارشناسی حقوق بود که ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد.

بر اساس گزارش ها نیروی امنیتی که سه نفر بودند وی را در خیابان بازداشت کرده و با وی به منزل مراجعه کرده و آن‌جا را مورد تفتیش قرار داده و وی را به همراه وسائل شخصی‌اش با خود به زندان اوین و بند ۲ الف سپاه منتقل می‌کنند.

زینب علامه زاده در گفتگو با کلمه با ابراز نگرانی از وضعیت بلاتکلیفی برادرش می پرسد: چه دلیلی دارد که پرونده ای که در حال بررسی است بدون هیچ توضیحی منتقل شود شعبه ی دیگر. حدس می زنیم که آقای بیگی با روند غیر قانونی پرونده مخالف بوده و یا آنها دارند کار غیر قانونی ای انجام می دهند.

وی با اشاره به اینکه امیر علی در تماس تلفنی تاکید کرده که برایش وکیل گرفته شود از طرف خودم و خانواده اش اعلام می کند: از آنجایی که نمی دانیم برادرم در چه شرایطی قرار دارد و حتی از شرایط جسمی و روحیش هم واقعا خبر نداریم، اگر جایی، حرفی و اعترافی از برادر من منتشر شد هیچ وجه قانونی ندارد. ما الان نمی دانیم که از امیرعلی چه خواسته اند. اگر حرفی منتشر شد همه بدانند که آن حرفها اعتبار قانونی نداشته و خلاف است.

متن گفتگوی کلمه با زینب علامه زاده، خواهر امیر علی علامه زاده روزنامه نگار دربند را با هم می خوانیم:

درباره ی وضعیت آقای علامه زاده بگویید و آخرین خبری که از ایشان دارید؟

البته ما خیلی از شرایط برادرم خبری نداریم. به همین دلیل نمی دانم از شرایطش چه باید بگویم. خانواده من در این هفتاد و اندی روز ۳ ملاقات داشته اند که به شکل غیر عادی ملاقات حضوری و در مقابل دوربین صورت گرفته است. ضمن اینکه هم به خودش و هم خانواده من گفته بودند که هیچ سوالی درباره ی پرونده و اتهام نپرسید. در تماس هایش هم مرتب اصرار داشت که برایش وکیل گرفته شود.

ملاقات ها در اوین برگزار شدند؟

بله. ما چندین بار درخواست دادیم. آن زمان که بازپرسشان آقای بیگی بود با درخواست ملاقات موافقت کرد و ما بارها و بارها به اوین مراجعه کردیم و هر سری به دلیلی که خودشان می دانند و ما نمی دانیم از دیدار ما ممانعت کردند. هر بار که رفتیم می گفتند بروید بعدا با شما تماس می گیریم یا بایستید ببینیم چه می شود. در خواست را ما می گرفتیم ولی خود اوین موافقت نداشتند و نمی دانم برای چه نمی گذاشتند ملاقات انجام شود.

اتهامات برادرتان چه بود؟

راستش را بخواهید نه من و نه هیچ کدام از اعضای خانواده هیچ اطلاعی از اتهامش نداریم. حتی الان که بیش از ۲ ماه گذشته هنوز به ما نگفتند که به چه اتهامی بازداشتش کرده اند. در صورتی که این حق قانونی ما است. یکی را که می برید اصلا حق با شما که می برید اما باید بگویید به چه دلیل برده اید؟ من فکر نمی فهمم که دوماه و نیم هم مگه میشه بازداشت موقت باشد. در ملاقات ها هم نه خودش می توانست راجع به این قضیه صحبت کند نه کسی می توانست ازش سوال کند.

چه فعالیتی داشتند که ممکن است منجر به بازداشت شده باشد؟

من واقعا نمی دانم چون برادر من چند سال بود که کار خبری و روزنامکه نگاری هم انجام نمی داد. این اواخر هم که اصلا مریض بود و خانه نشین. دیسک کمر داشت و تمام مدت در خانه دراز کشیده بود.

روحیه شان چطور بود؟

خودش می گفت من حالم و وضعیتم اینجا خیلی خوب است ولی خب حرف زدن و از طرز برخوردش این را نشان نمی داد.

در حال حاضر انفرادی هستند یا بند عمومی؟

نتوانسته است صریح بگوید ولی از حرفهایش در ملاقات اینطور به نظر می آید که در انفرادی است. چون در صحبتها گفته بود که خودمم و خودم. که ما هم احساس کردیم منظورش این است که من تنها هستم.

هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بازپرس ایشان تغییر کرده و در واقع اتفاقاتی در پرونده افتاده است. ماجرا از چه قرار است؟

پرونده امیرعلی در شعبه ۱۴ دادگاه کارکنان دولت و اصحاب رسانه بود. آخرین بار که پدرم مراجعه کردند برای پیگیری گفته بودند که پرونده را منتقل کرده اند به شعبه ۲ دادسرای اوین. در صورتی که فکر می کنم که انتقال این پرونده باید غیر قانونی باشد. چه دلیلی دارد که پرونده ای که در حال بررسی است بدون هیچ توضیحی منتقل شود شعبه ی دیگر. حدس می زنیم که آقای بیگی با روند غیر قانونی پرونده مخالف بوده و یا آنها دارند کار غیر قانونی ای انجام می دهند. من واقعا نمی دانم…

خانواده تان در حال حاضر در چه وضعیتی هستند؟

خودتان می توانید تصور کنید که بعد از دو ماه و نیم که صبح می ریزند خانه آدم و یکی از اعضای خانواده را می برند چه حسی باید داشته باشند؟ یک خانواده از هم پاشیده. همه ی اعصابها متشنج است. هر روز در رفت و آمد دادسرا و اوین و هر روز جواب سربالا شنیدن. هر کدام از اعضای خانواده به گونه ای دگیر این ماجرا هستند. واقعا نمی دانیم چه باید بکنیم. هر چند که ما روحیه مان را از دست ندادیم و همچنان پیگیر کارها هستیم ولی تبدیل شده ایم به یک خانواده از هم پاشیده. ولی وقتی هیچ چیز روال قانونی ندارد ما هم کاری از دستمان بر نمی آید. هر صبح به این امید بیدار می شویم که شاید آن روز بتوانیم کاری انجام دهیم در صورتی که آن روز هم شب می شود و ما هیچ کاری نتوانسته ایم انجام دهیم.

گفتید در اوین و دادسرا و دادگاه به دنبال پاسخ سوال هایتان از مسئولین هستید و جواب درستی نگرفته اید. مقامات قضایی و دادستانی قطعا سایت کلمه و مصاحبه ی شما را مطالعه می کنند، سخنتان با ایشان را بفرمایید.

سوال من به طور مشخص این است که این پرونده را با چه هدفی از یک دادسرا به یک دادسرای دیگر منتقل کرده اند؟ چرا پرونده را از مجرای قانونی خارج کردند؟ برای اینکه یک آدم را این همه مدت در انفرادی نگه داشته اند آن هم بلا تکلیف، باید جوابی وجود داشته باشد. این از انسانیت هم به دور است. خودشان را یک روز به جای طرف بگذارند. آیا حاضرند یک روز بلا تکلیف باشند و از صبح تا شبشان ندانند که قرار چه شود و چه اتفاقی بیفتد؟ امیر علی آنطرف آن یکجور شکنجه می شود و ما این طرف یک جور. ما الان نمی دانیم که او در چه شرایطی هست و او هم نمی داند ما الان داریم برایش چه کار می کنیم. من می خواهم که هر چه زودتر هم تکلیفش را مشخص کنند و هم آزادش کنند.

نکته ی خاصی هست که لازم باشد خوانندگان کلمه در جریان آن قرار بگیرند؟

من از طرف خودم و خانواده ام همینجا اعلام می کنم که از آنجایی که ما نمی دانیم برادرم در چه شرایطی قرار دارد و حتی از شرایط جسمی و روحیش هم واقعا خبر نداریم، اگر جایی، حرفی و اعترافی از برادر من منتشر شد هیچ وجه قانونی ندارد. ما الان نمی دانیم که امیرعلی چه شرایطی دارد و از او چه خواسته اند. اگر حرفی منتشر شد همه بدانند که آن حرفها اعتبار قانونی نداشته و خلاف است.


یک پاسخ به “خواهر امیرعلی علامه زاده: پس از دو ماه و نیم انفرادی هنوز نمی گویند اتهام برادرم چیست/ از ملاقات حضوری خانواده ام فیلمبرداری کرده اند”

  1. مبارزین کرج گفت:

    فقط از انهاییکه انفرادی در وزارت اطلاعات را تجربه کردند بپرسیدکه هفتاد روز بازداشت در وزارت اطلاعات ان هم در انفرادی یعنی چه ؟ این شکنجه سفید است که نود در صد زندانیان سیاسی را به زانو در می اورد البته با فشار روحی و .. . من مدتی کمتر از اینرا تجربه کردم و حاضرم بمیرم ولی اسیر نشم. باید تمام تلاشمان را برای ازادی این زندانیان را بکنیم