سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دولتی‌ها ریخت‌و‌پاش‌های انتخاباتی را آغاز کرده‌اند/ اصولگرایان هم نگران سلامت ...
» بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به تخلفات انتخاباتی وابستگان احمدی‌نژاد

دولتی‌ها ریخت‌و‌پاش‌های انتخاباتی را آغاز کرده‌اند/ اصولگرایان هم نگران سلامت انتخابات شده‌اند

چکیده :با ریخت و پاش‌های هنگفت در روستاها می‌خواهند نظر مردم را به خودشان جلب کنند. در مجالس عروسی و عزا شرکت می‌کنند و برای عرض ارادت و یا تسلیت به صاحبان مجالس سکه هدیه می‌دهند تا برای انتخابات رای جمع کنند. از طرف دولت به افراد اعلام کرده​اند که 500 میلیون در اختیار شما است. در یکی از روستا‌ها به مردم آن روستا گفته شده است که اگر به وی رای بدهند ضریح امام رضا (ع) را برای مردم آن روستا می‌آورد!!...


اعتراض به تخلفات دولتی برای انتخابات مجلس نهم هر روز وارد فاز جدیدی می شود. اگر تا پیش از این بخشی از انتقادات و نگرانی نمایندگان مجلس به احتمال تخلف در کل انتخابات و یا تبلیغات زودهنگام جریان وابسته به سران دولت (موسوم به انحرافی) برای انتخابات اختصاص داشت، مدتی است محور گلایه و اعتراض ها به سوءاستفاده از اموال بیت المال و بودجه های دولتی برای تبلیغات مجلس نهم رسیده است.

به گزارش کلمه، احمدی نژاد که با شعار آوردن پول نفت بر سر کار آمد و ابزارهای مختلف دولتی و غیر دولتی از توزیع سهام عدالت تا توزیع سیب زمینی برای جلب آراء بیشتر استفاده کرد حالا نزدیکانش برای انتخابات مجلس نهم سنگ تمام گذاشته و به گفته نمایندگان مجلس علاوه بر سکه و ریخت و پاش های مختلف دولتی، حتی از ضریح امام رضا هم برای کسب رای هزینه می کنند.

حسن نوروزی از نمایندگان محافظه کار مجلس با اشاره به فعالیت‌های زودهنگام در حوزه انتخابیه‌اش نسبت به استفاده از بعضی رانت‌های دولتی انتقاد کرده و گفته است برای جلب نظر مردم هر کاری می‌کنند و ریخت و پاش‌های مالی زیادی دارند.

به گفته وی، این افراد در مجالس عروسی و عزا شرکت می‌کنند و برای عرض ارادت و یا تسلیت به صاحبان مجالس سکه هدیه می‌دهند و به هر حال از هر راهی سعی می‌کنند که برای انتخابات رای جمع کنند.

مجید نصیرپور نماینده سراب نیز چندی پیش اعلام کرد برخی از افراد در دستگاه‌های دولتی هم اکنون مشغول فعالیت تبلیغاتی هستند اما متاسفانه ما به عنوان نمایندگان مجلس در حیطه وظایفمان نیست که به این افراد تذکر دهیم و باید شورای نگهبان در این خصوص وارد عمل شود که تا کنون اقدامی انجام نداده است.

اعتراض محمد رضا خباز علاوه بر ریخت و پاش‌های مالی و پول‌های کلان انتخاباتی که در حوزه انتخابیه اش هزینه می شود، به وعده های و قول های بی اساس از جنس انتقال ضریح امام رضا در برخی از حوزه ها است.

او گفته است: پول های کلانی خرج می‌شود که اگرچه هنوز منبع آن‌ها مشخص نیست اما از آنجایی که بحث‌های انحرافی زیادی مطرح می‌شود می‌توان به ارتباط این منبع با جریان انحرافی شک کرد.

خباز در ادامه گفت و گویش با ایلنا به قول‌های بی‌اساس به مردم اشاره کرده و گفته است: مثلا در یکی از روستا‌ها به مردم آن روستا گفته شده است که اگر به وی رای بدهند ضریح امام رضا (ع) را برای مردم آن روستا می‌آورد!!

به اذعان او، در قدیم اگر هم برای تبلیغات انتخاباتی پولی به مردم داده می‌شد، فرد نامزد شده به بزرگ‌تر روستا پولی می‌داد و می‌گفت که مثلا پول را خرج مسجدت کن و به صورت غیر مستقیم پول داده می‌شد‏‏، اما الان متاسفانه به صورت علنی پول می‌دهند و اصلا هم خجالت نمی‌کشند.

شکور اکبرنژاد نماینده تبریز هم گفته است که برخی از طرف دولت به افراد اعلام کرده​اند که 500 میلیون در اختیار شما است. برخی هم به اسم کمک به مساجد سعی می​کنند رای مردم را به سوی خودشان جلب کنند.

احمدرضا دستغیب نماینده شیراز هم با اشاره به دسترسی جریان دولتی به منابع کلان ثروت که به گفته وی نمونه آن را در اختلاس 3 هزار میلیاردی دیدیم، می افزاید: در شهرستان‌ها و روستاها می‌توانید آغاز کارهای انتخاباتی جریان خاص را با همین شیوه ببینید. تعبیر ساده‌اش می‌شود بذل و بخشش‌های انتخاباتی. همین الان این رفتارها در شیراز و بسیاری از شهرها آغاز شده است و افرادی که به جریان خاص متصل هستند با ریخت و پاش‌های هنگفت در روستاها می‌خواهند نظر مردم را به خودشان جلب کنند تا پیروز انتخابات باشند.

او در گفت و گو با روزنامه اعتماد، با بیان اینکه اهدای پول و کمک‌های نقدی و غیر نقدی در شهرستان‌ها و روستاها، آن هم در آستانه انتخابات را نمی‌توان تعبیر به تلاش‌های خاص برای کسب مقبولیت در آستانه انتخابات نکرد؛ تاکید می کند: متاسفانه اصلا معلوم نیست این پول‌ها از کجا آمده و افرادی که وابسته به جریان خاص هستند چگونه این منابع مالی زیاد را برای توزیع در روستاها و شهرستان‌ها در اختیار دارند. این موضع به هر حال اصولگرایان را نگران کرده است و ما هم دورادور شاهد این نگرانی‌ها و بالا گرفتن آن هستیم.

این نماینده با تاکید بر اینکه اصولگرایان به شدت نگران سلامت انتخابات 90 هستند، خاطرنشان می کند: اصولگرایان می‌دانند جریان خاص به منابع عظیم مالی متصل هستند و از درآمدهای عمومی کشور هزینه می‌کنند. مانند بحث 1500 میلیارد تومان بودجه فرهنگی سال 89. الان حرف‌شان این شده که پول کجا خرج شده است؟ و به همین دلیل هم تحقیق و تفحص در کمیسیون فرهنگی به راه افتاد.

دستغیب تصریح می کند: انتخابات آزاد و بی‌طرفانه راهکارهای خودش را دارد که حضور تمام کاندیداها با طیف‌های فکری مختلف در قالب قانون اساسی را می‌طلبد. تنها در چنین شرایطی است که می‌توان حضور حداکثری مردم را تضمین کرد و سلامت انتخابات را مطمئن بود. اما الان اصلاح‌طلب‌ها حذف شده‌اند و به همین دلیل اصولگرایان نگران هستند که جریان خاص از همین فضای نبود اصلاح‌طلب‌ها استفاده کنند و در بخش‌هایی از آرای انتخاباتی اثرگذار باشند.

این عضو کمیسیون صنایع در این مصاحبه، از برخی مفاسد جریان نزدیک به احمدی نژاد هم پرده برداشته و از جمله گفته است: ردپای این جریان در انحراف‌های اقتصادی در بحث اختلاس اخیر هست که وارد رانت‌خواری شدند و میلیارد‌ها تومان از سیستم بانکی را به صنایعی که در اختیار خودشان گرفتند، تزریق کردند تا جایی که فولاد اهواز را بدون مزایده مالک شدند و حدود 40 کارخانه در تملک بود. حتی همین الان جریان خاص تلاش دارد در گروه مدیریتی لاستیک دنا که یک بخش بسیار درآمدزاست نفوذ کند. گروه حمایت از صنایع بر لاستیک دنا مدیریت می‌کند و جریان خاص تلاش می‌کند تا منسوبان خود را در مدیریت این سیستم به کار بگمارد که درآمدهای زیادی برای آنها خواهد داشت. در صنایعی دولتی هم که به بخش خصوصی واگذار می‌شوند جریان خاص بشدت سعی در نفوذ دارد تا صنایع درآمدزا را به مالکیت خودش دربیاورد.

سوء استفاده از اموال دولتی از سوی احمدی نژاد که مسبوق به سابقه است علاوه بر ریخت و پاش های مورد اشاره نمایندگان چندی پیش با وعده سه برابر شده یارانه ها به مردم همراه بود که حتی خود اقتدارگرایان به آن معترض شده و آن را یک فضاسازی کاذب انتخاباتی قلمداد کردند.

احمدی نژاد با بیان این که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم توزیع می‌شود، ادعا کرده بود که می‌توان این میزان یارانه را تا سه برابر افزایش داد. طرح این مساله علاوه بر آنکه از سوی نمایندگان “عجیب و غریب”، غیرکارشناسانه و “فراتر از وظیفه ذاتی سازمان او” خوانده شد، از سوی بسیاری از تحلیلگران، اقدامی انتخاباتی قلمداد شد.

به هر روی، اعتراض و نگرانی نمایندگان مجلس از سوء استفاده احمدی نژاد و اطرافیانش از بودجه های دولتی برای انتخابات پیش رو در حالی است که طرح تحقیق و تفحص از توزیع غیر قانونی پول در میان ۹ میلیون نفر از شهروندان توسط احمدی نژاد در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چندی پیش بی نتیجه در مجلس پایان یافت و پرونده تخلف پرداخت مبلغ ۸۰ هزار تومان به عنوان سود سهام عدالت به ۹ میلیون نفر که به عنوان یکی از نشانه های مخدوش کردن انتخابات ریاست جمهوری از سوی برگزار کنندگان عنوان شد، بدون آنکه نمایندگان سوال کننده را مجاب کند، بسته شد.


5 پاسخ به “دولتی‌ها ریخت‌و‌پاش‌های انتخاباتی را آغاز کرده‌اند/ اصولگرایان هم نگران سلامت انتخابات شده‌اند”

 1. ناشناس گفت:

  زرشک ک ک…

 2. ناشناس گفت:

  “او گفته است: پول های کلانی خرج می‌شود که اگرچه هنوز منبع آن‌ها مشخص نیست ”
  به قول نوری زاد از برادران قاچاقچی سپاه بپرس

 3. ناشناس گفت:

  ما رفتار اصولگرایان را با خودمان در حوادث بعد از انتخابات 88 فراموش نکرده ایم البته به جز عده اندکی که میانه روی کردند. پس بهتر است توسط همین جریان انحرافی همان بلا به سرشان بیاید تا حال ما را درک کنند.

 4. ناشناس گفت:

  اگر به دنبال منابع تامین این پول ها هستید، ببینید اجناسی مثل برنج و روغن و شکر و … را که دولت با ارز بانکی وارد کرده و توزیع نکرده است را چطور و با چه شرایطی به بخش خصوصی می فروشد تا با قیمتهای بالاتر در بازار داخلی توزیع شود و … مابه التفاوت نرخ دلار آزاد و بانکی به کجا می رود…..

 5. کسری گفت:

  چو بد کردی مباش امن زافات………………….خیلی خوشخالم که حسابی دارن پته همدیگر را روی اب میریزند و ماهیت خودشان را به این ملت ساده که با یک گونی سیب زمینی فریب میخورند نسان میدهند.ملت غیور ایران تنها راه رهایی تحریم انتخابات