سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه‌ی اعتصاب در بازار پارچه تهران و تشدید فشارهای امنیتی بر بازاریان...
» یازده هفته گذشت؛ پارچه‌فروشان بازار تهران همچنان در اعتصاب خود پایدارند

ادامه‌ی اعتصاب در بازار پارچه تهران و تشدید فشارهای امنیتی بر بازاریان

چکیده :بیش از هفتاد روز از آغاز اعتصاب در بازار پارچه تهران می‌گذرد و پایداری صنف پارچه در اعتصاب و پیگیری خواسته‌های خود، کم‌نظیر به نظر می‌رسد. اهمیت این پایداری وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم در هفته‌های اخیر فعالان بازار با فشارهای امنیتی شدیدی روبه‌رو بوده‌اند. وزارت اطلاعات دست‌کم 30 نفر از فعالان بازار را احضار و تهدید کرده است. اما این تهدیدها و در عین حال تلاش بادامچیان، انجمن اسلامی بازار و اتحادیه‌ی صنف پارچه هم نتوانست بازاریان را برای پایان دادن به اعتصاب خود متقاعد کند....


بازار پارچه تهران همچنان در اعتصاب به سر می‌برد. بیش از هفتاد روز از آغاز این حرکت اعتراضی می‌گذرد و پایداری صنف پارچه در اعتصاب و پیگیری خواسته‌های خود، کم‌نظیر به نظر می‌رسد. اهمیت این پایداری وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم در هفته‌های اخیر فعالان بازار با فشارهای امنیتی شدیدی روبه‌رو بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، هفته‌ای که گذشت، یازدهمین هفته‌ی اعتصاب بازار پارچه‌ی تهران بود. در این هفته نیز مغازه‌های بازاریان همچنان یا بسته بود و یا آنها با کرکره‌های نیمه پایین و چراغ‌های خاموش، منتظر رسیدگی دولت به مطالبات خود بودند. این در حالی است که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی کشور، این اعتصاب طولانی و کم‌سابقه را با مورد بایکوت خبری قرار داده‌اند.

در هفته‌ی گذشته، اتحادیه‌ی صنف پارچه با هماهنگی با انجمن اسلامی بازار و دعوت از اسدالله بادامچیان، نماینده‌ی تهران، آخرین تلاش‌ها را برای راضی کردن بازاریان به پایان اعتصاب به کار بست.

روز یکشنبه 17 مهرماه، جلسه‌ای با تدارک اتحادیه و انجمن اسلامی بازار و با حضور بادامچیان برگزار شد که در آن بادامچیان با ارائه‌ی گزارشی از پیگیری‌های خود، به نامه‌ی خود به رهبری درباره‌ی اعتصاب بازار پارچه اشاره کرد و با ادعای اینکه خزانه‌ی مملکت در حال حاضر پر از طلا و نقره است و دولت به خاطر مشکل نقدینگی نیست که به اخذ مالیات مضاعف از فعالان بازار می‌پردازد، خواستار آن شد که بازاریان به اعتصاب خود پایان دهند و مالیات سالهای 89 و 90 را به شکل خود اظهاری بپردازند تا در سالهای بعد دولت مالیات را به شیوه‌ی مورد خواست خود اخذ کند. وی در عین حال وعده داد که بازاریانی که جنس خود را به صورت نسیه می‌فروشند، می‌توانند مالیات خود را به صورت قسطی پرداخت کنند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه‌ی پارچه‌فروشان نیز از قبل، شیرینی و شیرکاکائو را برای پذیرایی از بازاریان و رسمیت یافتن پایان اعتصاب آماده کرده بودند. اما هنوز سخنان بادامچیان به پایان نرسیده، عده‌ای از بازاریان به مفاد تفاهم‌نامه‌ای که مورد اشاره‌ی وی بود و قرائت می‌شد، اعتراض کردند و مسجد را ترک کردند.

بادامچیان نیز در واکنش به اعتراض بازاریان، تاکید کرد که خود از ابتدا با این شیوه‌ی اخذ مالیات مخالف بوده و مشکلات آن را به گوش مسئولان رسانده است؛ اما حالا که تبدیل به قانون شده، همه باید به آن تن دهند. این عضو موتلفه سپس با تاکید بر اینکه تفاهم‌نامه‌ی خوانده شده، بهترین تفاهم‌نامه‌ای است که آماده شده و بازاریان هیچ دلیل برای ادامه‌ی تعطیلی مغازه‌ها ندارند، از آنها خواست که با یک تکبیر مغازه‌های خود را باز کنند؛ اما هیچ‌کس از افراد باقی‌مانده در جلسه، این حرف را تایید نکرد و صدای تکبیری بلند نشد.

بدین ترتیب، تلاش‌های صورت گرفته باز هم نتوانست بازاریان را برای پایان دادن به اعتصاب خود متقاعد کند و بدین ترتیب هفته‌ای دیگر نیز سپری شد و اعتراض کسبه‌ی بازار پارچه تهران برای پیگیری مطالبات خود ادامه یافت.

در همین حال گزارش خبرنگار کلمه حاکی است که در پی ادامه‌ی اعتراضات پارچه‌فروشان و راهپیمایی آنها در محوطه‌ی بازار، وزارت اطلاعات به احضار و تهدید فعالان بازار پرداخته است. تعداد احضارشدگان دست‌کم 30 نفر گزارش شده و همچنین گفته می‌شود که مشایخ، رئیس اتحادیه صنف پارچه فروشان، نیز به اداره‌ی اطلاعات احضار و برای پایان دادن به اعتصاب تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، چند بازجو افراد احضار شده را دوره کرده و مورد تهدید قرار داده‌اند و با متهم کردن آنها به اغتشاش و فتنه‌گری و دستور گرفتن از خارج، از آنها خواسته‌اند که برخی چهره‌های مشخص شده در عکسهای اعتراضات بازار را شناسایی کنند. از افرادی که اخیرا احضار شده‌اند، کسی بازداشت نشده؛ اما از آزادی بازداشت‌شدگان راهپیمایی مذکور هنوز خبری در دست نیست.


11 پاسخ به “ادامه‌ی اعتصاب در بازار پارچه تهران و تشدید فشارهای امنیتی بر بازاریان”

 1. صنا گفت:

  خیلی جالبه که اصلا چیزی نمی گن و مردم هم از این اعتصابها بی خبرند
  خدا ازشون نگذره که اقتصاد مملکت رو فلج کردند
  یکی نیست بگه از جون این مردم چی میخوایید
  اختلاس رو یکی دیگه میکنه بقیه رو تحت فشار میذارید!!

 2. کیوان گفت:

  افرین بر این بازاریان پارچه فروش اگر همت وغیرت این هارا همه قشر ها داشتن امروز تکلیف این حکومت گران مستبد و متحجر نادان تا به حال روشن شده بود

 3. ناشناس گفت:

  قابل توجه نویسنده گرامی ! به نظر من کلمه اعتراض بهتر است . این را هم بگویم کسانی که رکب خورده و ثبت نام کرده اند باید بدانند اینکه امروز مغازه شما بسته باشد بهتر از انست که وزارت دارائی حجره شما را بدلیل بدهی 4٪ ارزش افزوده مصادره و ظبط نماید.

 4. ناشناس گفت:

  عجیب است که تجار فرشفروش ایرانی مقیم اروپا و آمریکا حتی حاضر نیستند یک بیانیه ی چند خطی در حمایت از اعتصاب بازاریان تهران بدهند٫ یاللعجب

 5. ناشناس گفت:

  من شاگرد مغازه ام درحمام چال. باور کنید یا نکنید برایم مهم نیست. ولی به ولای علی پارچه فروشان در انبارها مشغولند و فاکتور های میلیونی مبادله میکنند. حاضرم اگر کلمه بخواهد یکی از این فاکتورها رو ایمیل کنم.

 6. ناشناس گفت:

  نمیتونن که از کشنگی بمیرند ولی پایداریشان در نبرد سیاسی افرین دارد

 7. مصرف کننده واقعی گفت:

  همینهایی که الان موافق پرداخت ارزش افزوده توسط بازاریان هستند نمی دانند که پرداخت کننده واقعی درنهایت خودشان ومصرف کنندگان دیگر هستند چون بازاریان ان راپس از قیمت تمام شده باسود خود به فاکتور شما اضافه مینمایند حال ایا شماحاضرید بعدازاین همه گران شدن اجناس دراین چندسال اخیر باز هم جنس را گرانتر بخرید این همه فشارراتحمل کنیدوپول خود رابه دولتی بدهیدکه به شما پاسخگونیست وپولتان راخرج خودتان ومملکتتان نمیکند وخودشان راارباب وخدای شما میدانند وشمافقط هرچه انهاگفتندبایدبدهیدوانجام کنیدوحق سوال ندارید ؟ حال بگوییدبازاری فلان شده قبول نمیکند ارزش افزوده ازمابگیرد وبه دولت پاک! بدهد!!!!!!!!!!!!!

 8. سیروس گفت:

  بارک الله به همت بازاریان باغیرت بارک الله

 9. یک پارچه فروش از بازار گفت:

  اقای ناشناس اگر انها در انبار ها مشغول بستن فاکتور ها هستند و تو می دانی چطور شد دولت نمی داند و اداره اطلا عات که پشه را در هوا به گفته خودشان می زنند نمی توانند انها را بگیرند و لو بدهند .اما انها که در بازار دست به اعتصاب زده اند اکثر شان خورده فروش هستند نه تا جر انبار دار
  دوم انها که شما ادعا می کنی حتما دوستان مو ئتلفه هستند که در سایه اقای عسگر اولادی ها و دوستانشان دارند زیر زمینی و به کمک برادران قا چاق چی میبرند و می فروشند و میخورند .و گر نه تا به حال پدر شان را در اورده بودند

 10. ناشناس گفت:

  سایت محترم کلمه :خواهشمندم خلاصه خبر های تاثیر گذار هر هفته در نصف A5طراحی شود (بر روی هر کاغذ 4 آ — 4عدد اعلامیه) تا بعداز چاپ توسط کاربران برش بخورد ودر آن خوانندگان را به مشروح آن اخبار در سایت کلمه ارجاع داد======= پخش اعلامیه خیلی کوچک خیلی آسانتر است

 11. ناشناس گفت:

  باید همه از پایداری انها بیاموزیم ویاد بگیریم