سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازداشتگاه پلاک 100، یک زندان اوین در شیراز...

بازداشتگاه پلاک 100، یک زندان اوین در شیراز

چکیده :پلاک100 یکی از زندان های وزارت اطلاعات در شیراز است که سابقه طولایی در برخورد با فعالان سیاسی و دانشجویی دارد. بخصوص که در این زندان نحوه برخورد تفاوت زیادی با اوین دارد. در این زندان با فشارهای روحی، روانی و انفرادی های بلند مدت از مهمان های خود پذیرایی می کنند....


جرس در مطلبی با امضای یک دانشجوی سبز شیراز، نوشت:

شاید نام پلاک 100 مانند زندان اوین شناخته شده باشد اما برای آنان که شناخت لازم ندارند می گویم پلاک100 یکی از زندان های وزارت اطلاعات در شیراز است که سابقه طولایی در برخورد با فعالان سیاسی و دانشجویی دارد. بخصوص که در این زندان نحوه برخورد تفاوت زیادی با اوین دارد. در این زندان با فشارهای روحی، روانی و انفرادی های بلند مدت از مهمان های خود پذیرایی می کنند.

پلاک100 جایی است که عمده برخوردهایش در سال 88 با دانشجویان و فعالان سیاسی جوان بوده و تا کنون برخوردهای بسیار کمی با افراد، دارای پست های سیاسی در جبهه اصلاحات استان فارس داشته است. شاید دستگاه های اطلاعاتی استان قدرت برخورد با آنان را نداشته باشند.

در این زندان، بازجویان که خود را به متهم نزدیک می دانند ابتدا با آرامش و دوستی وارد می شوند و در صورت همکاری نکردن فعالان دانشجویی و سیاسی به ندرت دست به رفتارهای پرخاشگرانه و برخوردهای فیزیکی می زنند. بازجویان پلاک100 متخصصانی هستند در امر پرونده سازی برای فعالان دانشجویی و سیاسی به گونه ای که در نحوه طرح سوالاتشان به گونه ای عمل می کنند که پاسخ گویی به آن سئوال یعنی اعتراف به عملی که هیچ گاه انجام نشده است. در این بین بازجویان دارای اطلاعات عمومی و سیاسی بسیار پایین هستند و بسیار سطحی به مسائل برخورد می کنند. این نشان دهنده نداشتن اطلاعات و شاید بتوان گفت سطحی نگری آنان است. شاید بتوان گفت دلیل برتری بازجویان در این است که در شرایط برابر و مساوی هیچ گاه بازجویی انجام نمی دهند. البته این شاید خنده دار باشد که ما بخواهیم آنان دارای چنین راه و روشی باشند.در زمان بازداشت شاید روزها به سراغ زندانی نیایند تا آن زندانی خود درخواست بازجویی بدهد این روش که یکی از قدیمی ترین شیوه های برخورد است؛ آنان از تنهایی، فشارهای روحی و روانی که به زندانی وارد می شود استفاده می کنند. همیشه نیز آن چشم بند سیاه معروف در زمان بازجویی ها بر چشمان زندانیان است. شنیده ها حاکی بر آن است که تیم بازجویی پلاک100بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال88 تغییر کرده است و تیم جدید مامور برخورد با فعالان دانشجویی و سیاسی شده اند.

تعامل پلاک100 با دستگاه قضایی استان فارس

عمده پرونده های فعالین سیاسی و دانشجویی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال88 موجود است در شعبه 2دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار می گیرد که قاضی آن با دستگاه اطلاعاتی تعامل بسیاری دارد. او به صلواتی 2 معروف است. پرونده هایی که در این شعبه مورد بررسی قرار می گیرد و مرتبط با فعالان دانشجویی و سیاسی است طبق نظربازجویان پرونده برایشان حکم صادر می شود. قاضی این شعبه در اصل فقط قرائت حکم را انجام می دهد و جلسه دادگاه را برگزار می کند؛ این خود بیانگر عادلانه نبودن رای صادره و فقدان عدالت در دستگاه قضایی است؛ ارگانی که باید عادلانه و بدون در نظر گرفتن خط مشی سیاسی افراد رای صادر کند و پرونده ها را به صورت قانونی رسیدگی کند؛ اما اینگونه عمل نمی کند و همین امر نشان دهنده نمایشی بودن دادگاه است. در کل می توان گفت دستگاه امنیتی استان فارس در حال حاضر تعامل عالی با دستگاه قضایی و قاضیان پرونده فعالان سیاسی و دانشجویی دارد.

بر فعالان دانشجویی و سیاسی چه گذشت

در حال حاضر بسیاری از فعالان دانشجویی سبز و معترض یا از دانشگاه ها اخراج شده اند؛ یا ادامه تحصیل آنان مشروط شده و مورد تهدید قرار گرفته اند؛ یا از تحصیل در مقاطع دیگر محروم شده اند؛ یا دارای احکام 3تا5 سال به صورت تعلیقی هستند. چند تن از آنان قبل از اجرای احکامشان و یا بعد ازگذراندن حکمشان به خارج از کشور پناهنده شده اند؛ چند تن دیگر از این فعالان احکامشان در این روزها اجرایی شده و به زندان رفته اند؛ تعدادی دیگر منتظر رای دادگاه هستند و اجرای احکامشان.

بدیهی است که کنش این فعالان سیاسی و دانشجویی همگی در چهارچوب قانون بوده ولی دستگاه های امنیتی و قضایی این فعالیت ها را خلاف قوانین دانسته و حکم هایی بلند مدت برای آنان صادر کرده اند.


4 پاسخ به “بازداشتگاه پلاک 100، یک زندان اوین در شیراز”

 1. ناشناس گفت:

  ممنون از سایت کلمه و جرس برای انعکاس این گزارش. بسیاری از نکاتی که دوست عزیز مرقوم داشته اند در کل دستگاه اطلاعاتی و قضایی کشور مشترک است مانند سواد پایین بازجویان، احکام از قبل تعیین شده، برخوردهای فیزیکی، زدن چشم بند و غیره.
  یکی از مشکلات اساسی در شیراز در رابطه با پلاک 100 بی خبری محض بازداشتی و اطرافیان و دوستان وی از یکدیگر است. در مورد اوین اگر دقت کرده باشید افراد(البته نه همیشه) از طرقی پیام و حتی بیانیه به بیرون منتشر می کنند، از اوضاع بیرون تا حدودی مطلع می شوند. ولی در شیراز چنین چیزی امکان ندارد. به جرات می گویم امکان نقض حقوق بشر در پلاک 100 بیشتر از اوین است که شاید دلیل آن هم پایتخت بودن تهران و فوکوس بیشتر حقوق بشری و خبری روی آن باشد. پس بسیار بجاست که دوستان سایت کلمه و دیگر رسانه های سبز بیشتر از گذشته به وضعیت زندانیان شهرستانها بپردازند که خود عاملی برای کاستن از فشارها خواهد بود.
  این تنها یکی از مشکلات پلاک 100 بود و پرداختن به تمامی آنها یک مقاله مفصل می طلبد.
  در مورد برخورد بسیار کم(نزدیک به هیچ) نیروهای امنیتی بااصلاح طلبان استان که دوستمان اشاره کرده اند هم مسئله به نداشتن قدرت برخورد نیروهای امنیتی با ایشان بر نمی گردد، چرا که در تهران نیروهای بسیار مطرح تر از آنان بازداشت شده اند و برخوردهای زننده ای با آنان شده است. پس در شیراز این قضیه به نوع رفتار دوستان اصلاح طلب بر می گردد نه چیز دیگر(قسمت آخر مطلب را اگر در شرایط حاضر به صلاح نمی دانید منتشر نکنید)

 2. دانشجوي زمان شاه گفت:

  بخدا زمان شاه اين چنين بيرحمانه با دانشجو برخورد نمي کردند و غير از اين دانشجويان را بخاطر فعاليتهاي سياسي

  از تحصيل محروم نمي کردند اين حکومت خيلي خيلي بي انصاف و بي رحم است

  هزار رحمت به زمان شاه

 3. مرجع سبز گفت:

  زندانی های پلاک ۱۰۰ فقط به داشجویان محدود نمیشه حدود ۳۰ نفر از طلاب حضرت ایه الله سید علی محمد دستغیب نیز طعم انفرادی های طولانی این زندان مخوف رو چشیدند
  البته باید به گفته دوستان غذای بی کیفیت وبد اخلاقی و بد دهنی بازپرسان و نگهبان را نیز اضافه کنم
  یکی از روشهای به دست اوردن اطلاعات در این زندان فرستادن شخص زندانی دیگر کنار شما در سلول انفرادیست چون تمام سلولهای این زندان مجهز به شنود ودوربین است وبه محض درد ودل کردن با همسلولی مکالمات شما بر علیه خودتان استفاده میشود
  یکی از اخرین طلاب این مرجع تقلید مقیم شیراز که دستگیر شد نوجوان ۱۵ ساله ایست که ۳ ماه در انفرادی بود اونم به یک جرم واهی…. والانم براش ۲ سال تبعید و …… بریدن.
  خدا لعنت کنه ظالمین رو
  **** یاحسین میرحسین****

 4. ار.رح گفت:

  من خودم 2 ماه اونجا بودم.فحش و رفتار بدی نبود که باهام نشوده باشه