سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه 360 هنرمند برای نجات خانه پروین اعتصامی...

نامه 360 هنرمند برای نجات خانه پروین اعتصامی

چکیده :این 360 نفر در نامه‌ای خطاب به شهردار تهران از او خواستند از تخریب دو خانه تاریخی و منحصر به فرد، «اتحادیه» و «پروین اعتصامی» جلوگیری کند تا نامی نیک از وی در تاریخ ایران بماند....


سناریوی تخریب خانه‌های تاریخی تهران آنقدر ادامه پیدا کرد که 360 نفر از اهالی سینما و تئاتر ایران نیز وارد عمل شده و در آن نقشی را عهده دار شدند.

 

این 360 نفر در نامه‌ای خطاب به شهردار تهران از او خواستند از تخریب دو خانه تاریخی و منحصر به فرد، «اتحادیه» و «پروین اعتصامی» جلوگیری کند تا نامی نیک از وی در تاریخ ایران بماند.

 

در نامه این هنرمندان آمده است: «چندی است مجموعه ساختمان‌های قدیمی موسوم به «خانه اتابک» یا «اتحادیه» در خیابان لاله‏زار و خانه تاریخی «پروین اعتصامی» با رای دیوان عدالت اداری از دایره بناهای مشمول ثبت ملی خارج شده است و بیم آن می‌رود که با دریافت مجوز از شهرداری یا سازمان‌های دیگر، همچون «خانه تاریخی صداقت» تخریب شده و به شکل دیگری درآیند.

 

از آنجا که این خانه‌ها ارزش تاریخی و فرهنگی منحصر به فردی دارند و شهرداری تهران نیز در جریان ساماندهی خیابان لاله‏زار نسبت به تعمیر و نوسازی بخشی از ساختمان‌های قدیمی این خیابان خاطره‌انگیز اقدام کرده است، ما به عنوان اهالی سینما و تئاتر ایران از جنابعالی تقاضا داریم با توجه به وظیفه تصریح شده در بند 22 ماده «55» قانون شهرداری، هرگونه صلاح می‌دانید نسبت به جلوگیری از تخریب این بخش ارزشمند میراث ملی کشورمان اقدام فرمایید. قطعاً مساعدت و همیاری جنابعالی و همکاران‌تان در این زمینه مورد استقبال و تایید جامعه هنری ایران قرار خواهد گرفت و نامی نیک از شما در تاریخ تهران و ایران بر جای خواهد گذاشت.»

 

ورود اهالی تئاتر و سینما به این میدان را باید به فال نیک گرفت، پیش از این خانه‌های تاریخی بسیاری در تهران تخریب شد و از آنها جز چند مویه رسانه‌ای چیزی باقی نماند، حالا اما پیش از آنکه خبر تخریب تیتر شود اهالی دنیای هنر تمام قد وارد صحنه شدند و از دو خانه تاریخی شهر دفاع کردند، باید دید ضرب و زور هواخواهان سود مالی بیشتر بر نامه متعهدانه اهالی تئاتر و سینما می‌چربد یا نه، همین هفته قبل بود که خبر رسید خانه تاریخی پروین اعتصامی در این هفته تخریب می‌شود. خبر آمد مالکان جواز ساخت مجتمع تجاری را از شهرداری گرفته‌اند.

 

اگر این نامه هنرمندان که در میان آنها نام بزرگانی چون عزت‌الله انتظامی، پرویز پرستویی، رخشان بنی‌اعتماد و داوود رشیدی نشسته است، توانست خطر بیل‌وکلنگ‌های تخریب‌چی را از فراز این دو خانه تاریخی دور کند می‌توان آن را عرصه جدیدی از عرض اندام فعالان عرصه هنر و فرهنگ در دفاع از میراث تاریخی دانست، پتانسیلی که بی‌تردید در آینده هم به کار خواهد آمد.

وزنه 360 نامی که این نامه را امضا کردند اگر نتواند این دو بنای تاریخی را حفظ کند امید خیلی‌ها به یأس خواهد نشست. اما خانه تاریخی پروین اعتصامی و اتحادیه چه ارزش‌هایی دارند که این نام‌ها برای حفظ آنها در این پرده به صحنه آمدند.

 

خانه پروین اعتصامی به عنوان خانه مشاهیر در زمره میراث ملی قرار گرفته بود ولی به دنبال خروج آثار تاریخی از ثبت، این خانه نیز به حکم دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد.

 

خانه پروین اعتصامی در بافت تاریخی پایتخت است. این خانه در صورت حمایت سازمان میراث فرهنگی و شهرداری می‌تواند برای همیشه ماندگار شود. در همین حال اما مالک خانه پروین اعتصامی بی‌توجهی‌های شهرداری و سازمان میراث، طی 10 سال گذشته را عامل اصلی تخریب این خانه تاریخی می‌داند.

 

وی معتقد است تمام این بی‌توجهی‌ها ما را به این نتیجه رساند که نه شهرداری و نه سازمان میراث فرهنگی، هیچ‌کدام تمایلی به حفظ خانه ندارند.


یک پاسخ به “نامه 360 هنرمند برای نجات خانه پروین اعتصامی”

  1. مانی افشار گفت:

    بابا نامه بدید این وی پی ان رو درست کنند!! چه مسخره بازی شده!!!!! تو افغانستان زندگی میکردیم آزادی بیشتر بود تا ایران گورستون.

    ..