سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ممانعت از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در تهران...

ممانعت از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در تهران

چکیده :بر اساس این گزارش تعدادی از منازل جدیدی هم که برای ادای نماز عید فطر مسلمانان اهل سنت در نظر گرفته شده بود، توسط نیروهای دولتی شناسایی و کارت شناسایی افردی که در آنها بودند توقیف شده است....


بنا بر گزارش سنی آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت ایران، پلیس امنیت تهران از برگزاری نماز عید فطر مسلمانان سنی‌ جلوگیری کرده است.

به گزارش این سایت خبری، نیروهای پلیس با محاصره منازلی که قرار بود اهل سنت در آنجا نماز برگزار کنند، مانع ورود افراد به این اماکن شدند.

بر اساس این گزارش تعدادی از منازل جدیدی هم که برای ادای نماز عید فطر مسلمانان اهل سنت در نظر گرفته شده بود، توسط نیروهای دولتی شناسایی و کارت شناسایی افردی که در آنها بودند توقیف شده است.

این منبع خبری می‌گوید که در بعضی از شهرهای دیگر ایران هم از برگزاری نماز عید فطر مسلمانان اهل سنت جلوگیری شده است.

این در حالی ست که ۱۴ نماینده سنی مجلس، روز ششم شهریور در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران خواستار زمینه سازی برگزاری مراسم نماز عید فطر از سوی اهل سنت در تهران شده‌ بودند.

در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران تعدادی کلیسا و کنیسه وجود دارد، اما حکومت جمهوری اسلامی به اقلیت سنی مذهب این کشور اجازه داشتن مساجد جدا از مساجد شیعیان را نمی دهد.

دو روز پیش نیز مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان از رهبر جمهوری اسلامی خواست که اجازه ندهد مسئولان، جلوی اقامه نماز عید فطر توسط سنی ها را “در شهرهای بزرگ که اهل سنت در اقلیت هستند” بگیرند.

عبدالحمید اسماعیل از اینکه اعضای اقلیت سنی “در بعضی از شهرهای بزرگ ایران برای اقامه نماز عید فطر و عید قربان دو عید بزرگ مسلمانان و نماز جمعه با مشکلات روبه رو هستند” اظهار تاسف کرده بود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته بود: “شنیده می شود در تهران، پلیس امنیت از ائمه نمازخانه های اهل سنت تعهد می گیرد که نماز عید سعید فطر برگزار نکنند.”

این روحانی سنی در سخنرانی خود، که در مسجد مکی زاهدان بیان شد، گفته بود: “شیعه و سنی دو فرقه اسلامی هستند که با هم اخوت و برادری اسلامی دارند ولی مساجد و مصلی‌هایشان جدا از هم است و مسائل فقهی آنها جدا است و با هم تفاوت دارد. امکان ندارد که مساجد را یکی کرده و پشت سر یک امام آنها را صف کرد.”

وی ادامه داده بود: “قانون اساسی به پیروان همه مذاهب اجازه داده است که آزادانه مراسم دینی خود را مطابق با رسم و دیدگاه خود برگزار کنند. ممانعت از آن، خلاف قانون و خلاف عرف و مایه دل شکستگی و نا امیدی است.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان، سال گذشته نیز نسبت به جلوگیری از برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه های تهران، اصفهان، کرمان و یزد از سوی ماموران دولتی اعتراض کرده بود و از مسئولان و شخص آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران خواسته بود که “این ممانعت را رفع کنند.”

بر اساس اصل ۱۲ قانون اساسی ایران، اهل سنت در انجام مراسم مذهبی و تعلیم و تربیت دینی آزاد هستند.


5 پاسخ به “ممانعت از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در تهران”

 1. ناشناس گفت:

  با سلام

  وقتی این حکومت به دختر و پسر شیعه تجاوز می کند و آنها را می کشد و آن چنان که همه می دانند به منزل مراجع غیر حکومتی حمله می کند.
  شما جناب مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان چه انتظاری دازید!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  خدا همه را به راه راست هدایت کند.
  یا حق

 2. ناشناس گفت:

  ازفارس
  نه تنها اصل 12 قانون اساسی بلکه اصول حقوق بشر برضرورت آزادی عمل درانجام مراسم مذهبی وتعلیم وتربیت دینی ومذهبی تمام مذاهب وادیان تاکیددارند وجنبش اصلاح طلبی ایران نیز اگرحواستار تعمیق وگسترش است باید براین اصل واصل به رسمیت شناختن واقعی اقلیت ها بیش ازپیش تاکید کند.تبعیض بین مذاهب درایران شدید است.اهل سنت نه تنها دراجرای مراسم حود تحت فشارهستند بلکه دربه کارگیری واستخدام درادارات ومناصب نیز به شدت تحت فشار هستند ونه تنها شاسته سالاری حاکم نبوده بلکه مملکت راازحضور وتوان آنان به دلیل مذهبشان محروم کرده اند.به راستی با خود فکرکرده ایم چرا یک اهل سنت نمی تواند نامزد ریاست جمهوری شود؟؟اگرمردم می توانند انتخاب کنند وتشیع دراکثریت است که درانتخابات رای آنان غالب می شود چرا اهل سنت راازحق خود محروم کرده ایم؟؟

 3. ناشناس گفت:

  شنیده می شود! در تهران، پلیس امنیت از ائمه نمازخانه های اهل سنت تعهد می گیرد که نماز عید سعید فطر برگزار نکنند.
  بابا مسلمون چرا در مورد چیزی که یقین نداری صحبت می کنی

 4. s0gol گفت:

  از یه طرف هفته وحدت داریم، از یه طرف اجازه نماز به سنی ها نمیدن!
  یکی توضیح بده لطفا!

 5. ناشناس گفت:

  اسلام یزیدی یعنی همین .این اقایان بر تخت نشسته اند حکم میرانند به کسی اجازه نفس کشیدن نمیدهند اهل سنت و غیر خودی هارا
  سرکوب میکنند بعد هفته وحدت برای فریب عوام میگذارند .تحجر از سرو رویشان میبارد .انگاه اشک تمساح برای اهل سنت فلسطین ودیگر کشور ها میریزند .که دستشان برای مردم ایران و جهان رو شده !!