سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رخشان بني‌اعتماد: خوشحال‌تر مي‌شدم اگر جعفر پناهي فيلم مي‌ساخت...

رخشان بني‌اعتماد: خوشحال‌تر مي‌شدم اگر جعفر پناهي فيلم مي‌ساخت

چکیده :خوشحال‌تر مي‌شدم اگر جعفر پناهي فيلم مي‌ساخت و اگر سياستگذاران سينمايي کشور به جاي آنکه به دنبال آيين نامه‌هايي براي محدوديت‌ها بودند، فکر مي‌کردند به اينکه در فرداي تاريخ چه کسي جواب خواهد داد که يگانه ناصر تقوايي چرا فيلم نساخت....


اهالي فيلم کوتاه گردهم آمدند تا علاوه بر معرفي بهترين‌هايشان در بخش‌هاي مختلف،نشان«ايسفا» را به رخشان بني‌اعتماد اهدا کنند.

به گزارش ایسنا، چهارمين جشن مستقل انجمن فيلم کوتاه ايران در آستانه روز ملي سينما،شامگاه گذشته ـ 9 شهريورماه ـ در تالار ايوان شمس با حضور سينماگران برگزار شد.

اميرشهاب رضويان ـ کارگردان سينما ـ که اجراي برنامه را برعهده داشت،در ابتدا از کيومرث پوراحمد ـ دبير پانزدهمين جشن خانه سينما ـ دعوت کرد تا سخنراني کند.

پوراحمد: فيلم خوب هيچ وقت مهجور نمي‌ماند

کيومرث پوراحمد سخنانش را با تبريک به انجمن فيلم کوتاه ايران براي برگزاري چهارمين جشن مستقل‌شان آغاز کرد و گفت: از حاميان خانه سينما که باعث شدند اين نهاد دوام بياورد، تشکر مي‌کنم و آقاي عسگرپور که نمادي براي حفظ استقلال خانه سينما هستند.

وي ادامه داد: امشب يک تعدادي جايزه مي‌گيرند و يک تعدادي نمي‌گيرند به هر حال هيچ فيلم خوبي هيچ وقت مهجور نمي‌ماند،مي‌توان فيلم کوتاه ساخت و در ميليون‌ها نفر نفوذ کرد.

پوراحمد تأکيد کرد: پوست کلفتي و سماجت مي‌خواهد،براي آنهايي مي‌گويم که از فيلم کوتاه براي رفتن به سينماي بلند استفاده نمي‌کنند.

اين کارگردان در بخش پاياني سخنانش از وضعيت برخي خانه‌هاي تاريخي گلايه کرد و گفت: چرا خانه پروين اعتصامي و دايي‌جان ناپلئون خراب مي‌شوند؟!

برزگر:همه سينماگران متفاوت ايران را فيلم کوتاهي مي‌بينيم

سپس مجيد برزگر دبير آکادمي فيلم کوتاه و مدير هماهنگي جشن فيلم کوتاه‌ در سخناني به آمار فيلم‌هاي ارسالي به جشن خانه سينما اشاره کرد و گفت: 349 فيلم به دفتر آکادمي رسيد و 14 فيلم‌ساز به مدت دو هفته فيلم‌ها را ديدند و 51 فيلم را براي بخش مسابقه انتخاب کردند و در نهايت 61 داور،فيلم‌ها را داوري کردند.

وي در بخش پاياني سخنانش مطرح کرد: نگاه به موج جديد فيلم‌هاي بلند اول نشان مي‌دهد چه نسلي در راه است اين سينما نياز به مراقبت و رصد کردن دارد.

برزگر سخنانش را با تشکر از توحيدي و علايي براي راه‌اندازي آکادمي فيلم کوتاه ادامه داد و گفت: تشکر ويژه‌اي از آقاي پوراحمد و ميري دارم که هرچه لازم داشتيم را در اختيار ما گذاشتند.

وي تصريح کرد: ما همه سينماگران متفاوت ايران را فيلم کوتاهي مي‌بينيم،جسور،متفاوت و بازيگوش و نگران سينماي ايران.

اهداي ديپلم افتخار به مجيد بهرامي

در ادامه با دعوت از امير اثباتي ـ طراح صحنه و لباس و مريلا زراعي ـ بازيگر ـ ديپلم افتخار بهترين بازيگري به مجيد بهرامي براي فيلم «کمتر از چند دقيقه» اهدا شد.

کارگردان فيلم به جاي مجيد بهرامي که اين روزها براي درمان بيماري سرطان در آلمان به سر مي‌برد،روي صحنه آمد و گفت:خوشحالم سهم اين فيلم کوتاه نصيب کسي شد که علاوه بر اينکه بازيگر خوبي است،انسان بزرگ و دوست داشتني است.

سپس نامه بهرامي را از آلمان خواند که نوشته بود:من بزودي باز خواهم گشت و بازي خواهم کرد.اگر کسي از حال من پرسيد بگوييد،رفته است کلاس بازيگري. سرطان به من بازيگري آموخت.

اميرشهاب رضويان خاطرنشان کرد: جايزه‌اي که امشب به آقاي مجيد بهرامي اهدا مي‌شود،به درخواست هيأت داوران به خاطر بازي ايشان بوده است نه چيز ديگري.

سپس امير اثباتي ـ جايزه بهترين طراحي صحنه و لباس را براي فيلم «زمان» به رضا قادري‌فرد اهدا کرد.

مريلا زراعي که به همراه امير اثباتي روي صحنه حاضر بود با آوردن کيکي از پشت صحنه،تولد امير اثباتي را تبريک گفت.

امير اثباتي هم تشکر کرد و گفت:غافلگير شدم.

تقدير از نگار جواهريان و شهاب حسيني

در ادامه جشن مستقل فيلم کوتاه، از دو بازيگر سينما نگارجواهريان و شهاب حسيني که حضور مؤثر و خوبي در فيلم‌هاي کوتاه داشتند،قدرداني شد.

براي اين تقدير بيژن ميرباقري و مجيد برزگر روي صحنه آمدند.

نگار جواهريان از دريافت جايزه از اهالي فيلم کوتاه اظهار خرسندي کرد و گفت:جريان فيلم کوتاه مستقل،زنده و پيشرو است.

اين بازيگر همچنين گفت:افتخار مي‌کنم که روي اين «سن» ايستاده‌ام که خانم بني‌اعتماد قرار است چند دقيقه ديگر بر روي آن تقدير شود.

شهاب حسيني هم در سخناني گفت:براي حضورم در فيلم‌هاي کوتاه اول باور کردم کارگردان را بعد تفکرش را. باز هم اگر اينگونه باشد،مخلص فيلم کوتاهي‌ها هم هستم.

عسگرپور: دوران سختي را گذرانديم

محمد مهدي عسگرپور ـ مديرعامل خانه سينما ـ هم سخنانش را با تبريک عيدسعيد فطر آغاز کرد و ادامه داد:در يک سال گذشته دوره سختي را گذرانديم،اين ايستادگي را که در طول يک سال گذشته شکل گرفت را به خانواده سينما تبريک مي گويم.

وي ادامه داد: فکر مي‌کنم اين اشتباه محاسباتي که در رابطه با توان اعضاي خانه سينما شد،منجر شد ما به بخشي از توان خودمان پي ببريم. تواني که نهفته بود وزمينه‌هاي براي بروز آن فراهم شد.

عسگرپور مهمترين وظيفه را در اين دوره حفظ همکاران سينمايي دانست، در دوره‌اي که به اعتقاد مديرعامل خانه سينما،تلاطم پي در پي دارد به بدنه سينما وارد مي‌شود.

وي تصريح کرد: ما ريزش‌ها و رويش‌هاي زيادي در اين دوران داشتيم،مهم کيفيت است و اينکه چه کساني ريزش کردند و چه کساني آمدند.

عسگرپور گفت:مراقبت جزو وظايف هر نهاد صنفي است.در وهله اول براي خانه سينما و بعد تمام صنوفي که علاقه‌مند هستند،کار صنفي بکنند.

مديرعامل خانه سينما در بخش ديگري از سخنانش از حمايت و پشتيباني اهالي سينما قدرداني کرد.

وي گفت: به برخي از دوستان توصيه کردم که آنقدر جلو برويد که بتوانيد برگرديد و به همکارانتان نگاه کنيد.

عسگرپور در بخش پاياني سخنانش با اشاره به سخنان اميرشهاب رضويان،درباره اينکه خانه سينما امشب بايد فطريه مهمان‌ها را بدهد،به طنز گفت:خانه سينما،مستحق گرفتن فطريه است،ما فطريه شما را از آقاي شمسيان مي‌گيريم و به خانه سينما مي‌دهيم.

در ادامه، کليپي از هيات داوران جشن فيلم کوتاه پخش شد که نکته جالب در اين کليپ عکس کودکي هنرمندان بود.

اهداي جوايز بهترين موسيقي و صدا

سپس مسعودبهنام ـصداگذار و کريستف رضاعي ـ آهنگساز ـ به روي صحنه آمدند.

مسعود بهنام اظهار خرسندي کرد: چه خوب است که بخش صدا اينجا برعکس زمان توليد فيلم،اول است.

در ادامه کريستف رضاعي ديپلم افتخار بهترين موسيقي را به ميلاد موحدي براي «زندگي نسبتا معمولي آقاي مظفري داد.

مسعود بهنام نيز ديپلم افتخار بهترين صدا را به بامداد افشار براي فيلم «نيوزيف» اهدا کرد.

عباس گنجوي و محمدرضا موئيني براي اهداي جايزه تدوين به روي صحنه آمدند.

عباس گنجوي در سخناني گفت: فکر مي‌کنم همه چيز اين سرزمين شگفت‌انگيز است به خصوص جوانان.

وي در بخش ديگري از سخنانش مطرح کرد: من در سابقه چهل ساله‌ام در سينما يک چيز غم‌انگيز را ديدم.رخشان نمي‌تواند فيلم بسازد درحاليکه هنوز «نرگس» عين باران با طراوت است.

گنجوي در ادامه از فاطمه معتمدآريا،گلاب آدينه و عزت‌الله انتظامي نام برد که جايشان در سينما خالي است.

ديپلم افتخار بهترين تدوين در ادامه به مجتبي اسماعيل‌زاده براي فيلم «نيوزيف» اهدا شد.

اسماعيل زاده نيز از اصغر شاهوردي ـ صدابردار حادثه ديده سينما ـ ياد کرد.

جايزه بهترين تصويربرداري براي اشکان اشکاني

در بخش اهداي جايزه بهترين تصويربرداري،سيف‌الله صمديان و اميد روحاني به روي صحنه آمدند و جايزه اين بخش را به اشکان اشکاني براي فيلم دوست دارم کسي جايي منتظرم باشد» اهدا کردند.

اشکان اشکاني هم اظهار خرسندي کرد که جايزه‌اش را از 61 نفر از متخصصان سينما مي‌گيرد.

رخشان بني اعتماد:از انجمن فيلم کوتاه متشکرم که تقاضاي عضويت مرا پذيرفت

جشن فيلم کوتاهي‌ها با پخش کليپي براي بزرگداشت رخشان بني‌اعتماد ادامه پيدا کرد.

در اين کليپ سينماگراني همچون کيومرث پوراحمد، شادمهر راستين، محمد شيرواني، ملک جهان خزاعي، منيزه حکمت، عليرضا شجاع نوري، کامبوزيا پرتوي، باران کوثري و…. درباره اين کارگردان سينما صحبت کردند.

رخشان بني‌اعتماد که به روي صحنه آمده بودگفت: تشکر مي‌کنم از انجمن فيلم کوتاه که تقاضاي عضويت مرا پذيرفتند و به عنوان عضو انجمن فيلم کوتاه صاحب کارت شدم.

وي با اشاره به نشان «ايسفا» ادامه داد: ممنون هستم از تمامي زحماتي که کشيديد و مرا شايسته دريافت اين جايزه دانستيد و خوشحالم که از آقايان پناهي و تقوايي اين جايزه را مي‌گيرم.

بني‌اعتماد گفت: خوشحال‌تر مي‌شدم اگر جعفر پناهي فيلم مي‌ساخت و اگر سياستگذاران سينمايي کشور به جاي آنکه به دنبال آيين نامه‌هايي براي محدوديت‌ها بودند، فکر مي‌کردند به اينکه در فرداي تاريخ چه کسي جواب خواهد داد که يگانه ناصر تقوايي چرا فيلم نساخت.

تقوايي: خوشحالم نسل بعد ما يک بانوي فيلم ساز درجه اول دارد

ناصر تقوايي هم با اشاره به مراسم بزرگداشت رخشان بني‌اعتماد در شب کارگردانان گفت: چند ماه قبل درباره خانم بني اعتماد صحبت کردم.

وي يادآور شد: زماني که ما جوان بوديم. واقعا درست بود که بين ما يک بانو فيلمساز باشد. دلمان به فروغ خوش بود که متأسفانه عمرش کوتاه بود و انتظارها برآورده نشد. اما خوشحالم نسل بعد ما يک بانوي فيلم ساز درجه اول دارد به نام رخشان بني‌اعتماد.

تقوايي گفت: تا همين چند سال قبل دختران ما فقط عشق بازيگري داشتند اما رخشان،باعث اين تحول شد.

اميرشهاب رضويان در ادامه برنامه با اشاره به سالن ايوان شمس که شهرداري تهران در اختيار جشن فيلم کوتاه گذاشته است،گفت: اي کاش شهرداري خانه‌هاي دايي جان ناپلئون و پروين اعتصامي را مي‌خريد تا تخريب نشوند.

وي همچنين خبر داد: سينماگران در حال نوشتن نامه‌اي هستند تا شهرداري اين خانه‌ها را خريداري کند.

اهداي جايزه بهترين فيلم نامه

براي اهداي جايزه بهترين فيلمنامه،فرهاد توحيدي و فرشته طائرپور به روي صحنه آمدند و ديپلم افتخار بهترين فيلم نامه را به آناهيتا قزويني‌زاده براي فيلم «بچه وقتي بچه بود» اهدا کردند.

کمال تبريزي: اميدوارم روزي بگوييم خانه مستقل سينما

کمال تبريزي و هوشنگ گلمکاني هم براي اهداي جايزه بهترين کارگرداني فيلم تجربي به روي صحنه آمدند.

کمال تبريزي در سخناني از استقلال فيلم‌سازان کوتاه سخن گفت و ادامه داد: اين استقلال متکي به شخصيت و فکر خودشان است.

وي تصريح کرد: خيلي از قوانين سينماي حرفه‌اي نطفه‌اش از سينماي کوتاه مي‌آيد.

تبريزي اظهار اميدواري کرد: اميدوارم روزي لفظ استقلال را به خانه سينما اضافه کنيم و بگوييم؛خانه مستقل سينما.

در ادامه کمال تبريزي و هوشنگ گلمکاني تنديس شايستگي بهترين کارگرداني فيلم تجربي را به محمد اسماعيلي براي «نيوزيف» اهدا کردند.

هوشنگ گلمکاني هم با اشاره به فيلم نيوزيف و کارگردانش گفت: محمد اسماعيلي عکاس با استعداد و هنرمندي است. فيلمش درخشان است.او بزودي يکي از آدم‌هاي مطرح عرصه خودش خواهد شد. 6 دقيقه فيلم ساخته است اما به اندازه يک سريال 6 قسمتي حرف دارد.

اين منتقد سينما ادامه داد:من مطمئن هستم محمد اسماعيلي فيلمساز بزرگي مي‌شود.جايزه‌اش را من پيش خودم نگه مي‌دارم،هروقت احساس کرد به اين جايزه نياز ندارد و مي‌خواهد فقط بگيرد و بگذارد کنار جوايز ديگرش،بيايد از من بگيرد.

معرفي بهترين کارگردان فيلم داستاني

در ادامه جشن فيلم کوتاه با حضور همايون اسعديان و کيومرث پوراحمد،جايزه بهترين کارگرداني فيلم داستاني به ناصر ضميري براي فيلم شيرتلخ اهدا شد.

بهترين فيلم کوتاه

با حضور محمد مهدي عسگرپورـ مديرعامل خانه سينما ـ و غلامرضا موسوي ـ رئيس شوراي عالي تهيه کنندگان سينما ـ تنديس شايستگي بهترين فيلم کوتاه به فيلم «بچه وقتي بچه بود» به تهيه کنندگي آناهيتا قزويني زاده اهدا شد.


2 پاسخ به “رخشان بني‌اعتماد: خوشحال‌تر مي‌شدم اگر جعفر پناهي فيلم مي‌ساخت”

  1. sabz گفت:

    يا عنايت به اينكه فعالين ترك براي ساعت 18 روز شنبه 12 شهريور فراخوان اعتراض در شهر هاي اذربايجان داده اند ضروريست تا جنبش سبز با فراخوان براي روز مزبور در ديگر شهر هاي ايران جلوي تجميع قواي رژيم را در اين استان بگيرد زيرا با فراخوان شهرهاي ديگر ايران رژيم سردر گم گشته و ناتوان از مقابله خواهد بود زيرا الان مزدوران حزب الله لبنان در سوريه مشغول قتل عام هستند و انجا براي انها ضروري تر است. تا دير نشده عمل كنيد و الا فردا دير است

  2. اصغر گفت:

    آقاى جعفر پناهى فيلم بسازيد،ما قبول داريم در كشورما فقير و فحاشا است نه اينكه در فيلم اش خرابه ها رانشان بدهد ( ما پارك ملت رستوران هاى شيك و …. نداريم ) و در خارج إز كشور به اين جايزه بدهند ، چون خرابهاى ايران را نشان داده ، مردم كشورهاى خارج بگويند ما با هواپيما وارد تهران شديم ما را سوار خر مى كنند ، حتى چندين كارگران گفتند نگذاريد اين فيلم ها ساخته شود و در كشورهاى خارج به نمايش در آيد.