سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اولتیماتوم چهار روزۀ انقلابیون لیبی به نیروهای وفادار به معمر قذافی...

اولتیماتوم چهار روزۀ انقلابیون لیبی به نیروهای وفادار به معمر قذافی

چکیده :شورای انتقالی لیبی، در حالیکه بخش اعظم کشور را در تصرف خود دارد، چهار روز و تا شنبه آینده، به نیروهای حامی معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی مهلت داده است تا سلاح‌های خود را بر زمین گذاشته و تسلیم شوند، در غیر این‌صورت با حمله نظامی روبه‌رو خواهند شد. ناتو نیز اعلام کرده است که ادامه عملیات این نیرو علیه هواداران قذافی همچنان ضروری است....


شورای انتقالی لیبی، در حالیکه بخش اعظم کشور را در تصرف خود دارد، چهار روز و تا شنبه آینده، به نیروهای حامی معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی مهلت داده است تا سلاح‌های خود را بر زمین گذاشته و تسلیم شوند، در غیر این‌صورت با حمله نظامی روبه‌رو خواهند شد. ناتو نیز اعلام کرده است که ادامه عملیات این نیرو علیه هواداران قذافی همچنان ضروری است.

به گزارش جرس، همزمان وزیر خارجه‌ی آمریکا اعلام کرده است که در نشست روز پنجشنبه آیندۀ کنفرانس کمک به لیبی که در پاریس برگزار می‌شود، از هم‌پیمانان خود خواهد خواست، که در اسرع وقت به کمک دولت انتقالی لیبی بشتابند.

این درحالیست که مردم شهرهای مختلف لیبی، در انتظار ارسال مواد غذایی، آب آشامیدنی و سوخت هستند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای انتقالی لیبی، روز سه شنبه سی ام ماه اوت، طی یک نشست خبری در شهر بنغازی گفت که انقلابیون قصد دارند کنترل کامل مرکز و جنوب لیبی و همچنین شهر سرت، آخرین پناهگاه هواداران قذافی، را به دست بگیرند.

وی در این نشست خبری در مورد تسلیم شدن نیروهای قذافی گفت: «”تا روز شنبه، اگر نشانه‌های صلح‌آمیزی دال بر این امر دیده نشود، نتیجه این موضوع را به صورت نظامی مشخص خواهیم کرد.”

وی اظهار داشت که مهلت ضرب‌الاجل به هواداران قذافی تا پایان عید سه‌روزه فطر است که در لیبی تا آخر روز جمعه ادامه دارد. وی افزود: “خواست ما این نیست اما دیگر نمی‌توانیم منتظر بمانیم.”

گفتنی است شهر «سرت»، زادگاه معمر قذافی که در ۳۵۰ کیلومتری شرق طرابلس قرار دارد، آخرین سنگر بزرگ هواداران رهبر پیشین لیبی به شمار می‌آید و کنترل نقاطی از مناطق صحرایی جنوب لیبی نیز هنوز در دست وفاداران به معمر قذافی است.

یکی از محافظان خمیس، پسر معمر قذافی، روز سه‌شنبه به شبکه خبری «اسکای‌نیوز» گفت که سرهنگ قذافی تا روز جمعه در طرابلس مخفی شده‌ بود ولی هم‌اینک به سوی شهر سَبها در صحرای جنوبی که هنوز در دست افراد خود او است حرکت کرده‌است.

این محافظ پسر معمر قذافی همچنین به اسکای‌نیوز گفت که خمیس در پی یک حمله موشکی بالگردهای ناتو کشته شده‌است اما این اظهارات وی در مورد محل حضور معمر قذافی هنوز از سوی دیگر منابع، از جمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تأیید نشده‌است.

سخنگوی ناتو روز سه‌شنبه گفت که ادامه ماموریت نظامی این سازمان در لیبی “همچنان ضروری است و تا زمانی که نیروهای معمر قذافی شهروندان غیرنظامی را تهدید می‌کنند این ماموریت‌ها هم ادامه خواهند یافت.”

همزمان خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که فرماندهان ناتو اعلام کرده‌اند هم‌اینک عملیات بر گذرگاهی که به کناره شرقی شهر ساحلی سرت منتهی می‌شود متمرکز شده است.

با انتشار خبرهای خروج احتمالی معمر قذافی از پایتخت لیبی، مقام‌های الجزایری نیز اعلام کرده‌اند که صفیه، همسر قذافی، عایشه، دختر قذافی و دو پسر قذافی با نام‌های محمد و هانیبال، روز دوشنبه از لیبی گریخته و به الجزایر رفته‌اند.

رسانه‌های لبنان روز سه‌شنبه از قول یک مقام دولتی الجزایر گفتند که عایشه قذافی روز سه‌شنبه در الجزایر وضع حمل کرده و صاحب یک دختر شده‌است.

در حالی که شورای انتقالی لیبی خواستار استرداد خانواده معمر قذافی شده‌است، دولت الجزایر می‌گوید که کشورش “تنها به دلایل بشردوستانه” به همسر و سه فرزند رهبر پیشین لیبی اجازه ورود به خاک خود را داده‌ است.

این درحالیست که شورای انتقالی لیبی این اقدام الجزایر را “خصمانه” توصیف کرده و هشدار داده‌است که پناه‌دهندگان به این افراد “تبدیل به دشمن مردم لیبی خواهند شد.”

تلاش جهانی برای کمک به لیبی

همچنین روز سه‌شنبه، ۳۰ اوت (۸ شهریور) خبرگزاری آلمان گزارش داد که ویکتوریا نالند، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده‌اعلام کرد دولت آمریکا مصمم است، بی‌درنگ به کمک مردم لیبی و شورای ملی انتقالی این کشور بشتابد. او تاکید کرد: “روزها و هفته‌ی آینده برای مردم لیبی سرنوشت‌ساز خواهند بود.”

به گفته‌ی نالند، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده روز پنجشنبه، اول سپتامبر (۱۰ شهریور) برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی کمک به لیبی، به پاریس خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، کلینتون قصد دارد، شرکت‌کنندگان در کنفرانس را تشویق کند، کمک‌های مالی و سیاسی خود را در اسرع وقت به شورای ملی انتقالی لیبی برسانند.

خبرگزاری آلمان همچنین گزارش داده است که این کنفرانس، ادامه‌ی نشست ترکیه خواهد بود، نشستی که در تاریخ ۲۵ اوت برگزار شد، نمایندگان ۲۸ کشور و ۵ سازمان بین‌المللی، از جمله سازمان ملل و اتحادیه‌ی اروپا، در باره‌ی بازسازی لیبی پس از سقوط دیکتاتوری قذافی مذاکره کردند.


2 پاسخ به “اولتیماتوم چهار روزۀ انقلابیون لیبی به نیروهای وفادار به معمر قذافی”

  1. لطفاًبا حوصله بخوانید-- سبزعملگرا گفت:

    آنچه در لیبی وسوریه انجام نشد=========دوستان قبل از هر اقدام گسترده احتیاج به مقدمه چینی کم خطر تر مانند فراخوان توزیع اعلامیه در سطح گسترده با متن ساده (بدون اصطلاحات سیاسی –عوام فهم ) حتی اگر شده با عنوان [حرف ملت ] مانند : 1—آقای خامنه ای میر حسین بی گناه را آزاد کن 2—آقای خامنه ای سپاه نفت ملت را خورد 3—آقای خامنه ای در انتخابات بعدی چه کسی را برای ما انتخاب کرده ای ؟!!!4—آقای خامنه ای ظلم تا کی؟؟ 5— میر حسین کجایی امان از این بد بختی وگرانی!!!دوستان عزیز خواهش میکنم کمی بیشتر دقت کنید آنچه مبارزان لیبی انجام ندادند ما انجام دهیم وآن کار فرهنگی مستمر بر روی افراد بی تفاوت وخاموش جامعه در گذر زمان وخارج کردن آنها از لشکر گاه دیکتاتور ودر نتیجه فشار بر حاکمیت وخلع سلاح شدن او از لحاظ سیاسی وروانی است=======همچنین توجه داشته باشید در این جو خفقان من اگر هر یک از مردم کشورم را ببینم حتی اگر عضو فعال جنبش باشد از او می ترسم چونکه با تبلیغات سنگین رسانه ملی اینطور به ما القا کرده اند که جنبش در اقلیت است واین یک باور غلط احساسی است ودلیل من هم این است که فراخوان تکبیر مثل قبل جواب نداد که مشخص هم بود وهشدار آنرا داده بودم اما با حجم زیاد اعلامیه ؛ کاریکاتور و اسکناس نویسی این جو انشاء الله شکسته می شود

  2. ناشناس گفت:

    enghelabiyoon!!!!!!!!!