سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مولوی عبدالحمید: اگر اجازه ساخت مسجد نمی دهید، اجازه ادای نماز را در خانه ها بدهید...

مولوی عبدالحمید: اگر اجازه ساخت مسجد نمی دهید، اجازه ادای نماز را در خانه ها بدهید

چکیده :این مقام ارشد روحانی اهل سنت، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: "شیعه و سنی خدا را عبادت می کنند، اگر اجازه ساخت مسجد نمی دهید، اجازه ادای نماز را در خانه ها بدهید. نماز در هیچ جای دنیا سیاسی نیست. در کشورهای اروپایی اجازه ساخت مساجد چند طبقه داده می شود، در شأن کشور ما نیست که برادران شما برای محل عبادت خود دغدغه داشته باشند."...


در پی ابلاغ ممنوعیت برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در تهران، امام جمعه اهل سنت زاهدان از رهبر جمهوری اسلامی خواست که اجازه ندهد مسئولان، مانع اقامه نماز عید فطر اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور شوند.

به گزارش سایت سنی آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت ایران، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، با اظهار تأسف از اینکه اعضای اقلیت سنی “در بعضی از شهرهای بزرگ ایران برای اقامه نماز عیدین و جمعه با مشکلات روبه رو هستند” افزود: “شنیده می شود که در تهران، پلیس امنیت از ائمه نمازخانه های اهل سنت تعهد می گیرد که نماز عید سعید فطر را برگزار نکنند.”

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، رئیس شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل سنت ایران و امام جمعه مسجد مکی زاهدان تاکید کرد: “جا دارد که بنده از رهبری درخواست کنم و این خواسته همه جامعه اهل سنت ایران است که اجازه ندهند افرادی تحت هر عنوانی برادران اهل سنت را از اقامه نماز عید سعید فطر و اقامه نمازها در مناسبتهای دیگر در شهرهای بزرگ که اهل سنت در اقلیت هستند، ممانعت و جلوگیری نمایند.”

وی افزود: “شیعه و سنی دو فرقه اسلامی هستند که با هم اخوت و برادری اسلامی دارند ولی مساجد و مصلی هایشان جدا از هم است و مسایل فقهی آنها جدا است و با هم تفاوت دارد. امکان ندارد که مساجد را یکی کرده و پشت سر یک امام آنها را صف کرد. قانون اساسی به پیروان همه مذاهب اجازه داده است که آزادانه مراسمهای دینی خود را مطابق با رسم و دیدگاه خود برگزار کنند. ممانعت از آن، خلاف قانون و خلاف عرف است و مایه دل شکستگی و نا امیدی است.”

مولانا عبدالحمید اظهار داشت: “در تمام مناطق سنی نشین که برادران شیعه در اقلیت هستند، نمازهای عیدین و جمعه را در مساجد خود طبق فقه و مذهب خویش برگزار می کنند و هیچ گاه پشت سر اهل سنت اقتدا نکرده اند و نه علمای اهل سنت چنین انتظاری را مطرح کرده اند. اصرار بر اقامه نماز برادران شیعه به امامت اهل سنت و یا اقامه نماز برادران اهل سنت به امامت شیعه، نتیجه ای جز کدورت بیشتر ندارد و به دلیل اختلاف دیدگاههای فقهی امکان پذیر نیست. جلوگیری اقلیت اهل سنت از اقامه نماز عیدین و جمعه در شهرهای بزرگ مایه یأس و نا امیدی است.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان، سال گذشته نیز نسبت به جلوگیری از برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه های تهران، اصفهان، کرمان و یزد از سوی ماموران دولتی اعتراض کرده بود و از مسئولان و شخص رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود که “این ممانعت را رفع کنند” و گفته بود: “ما انتظار نداشتیم در تهران که به تعبیر مقام رهبری ام القرای جهان اسلام است و امید همه مسلمانان محسوب می شود، اقلیت سنی مذهبی که چندین سال است نمازهای جمعه و عیدین برگزار می کنند از برگزاری نمازها بازداشته شوند.”

وی با اشاره به نامه های بی پاسخی که درباره مشکلات اهل سنت به رهبری نوشته بودند، تاکید کرد: “یکی از دغدغه های اهل سنت این است که ارتباط مستقیمی وجود ندارد تا مشکلات اهل سنت را به ایشان بگوییم.”

این روحانی سنی در سخنرانی جدید خود در مسجد مکی زاهدان نیز گفت: “قانون اساسی به پیروان همه مذاهب اجازه داده است که آزادانه مراسم دینی خود را مطابق با رسم و دیدگاه خود برگزار کنند. ممانعت از آن، خلاف قانون و خلاف عرف و مایه دل شکستگی و نا امیدی است.”

این مقام ارشد روحانی اهل سنت، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: “شیعه و سنی خدا را عبادت می کنند، اگر اجازه ساخت مسجد نمی دهید، اجازه ادای نماز را در خانه ها بدهید. نماز در هیچ جای دنیا سیاسی نیست. در کشورهای اروپایی اجازه ساخت مساجد چند طبقه داده می شود، در شأن کشور ما نیست که برادران شما برای محل عبادت خود دغدغه داشته باشند.”

گفتنی است ۱۴ نماینده اهل تسنن مجلس در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد خواستار فراهم آمدن امکان برگزاری مراسم نماز عید فطر از سوی اهل سنت در تهران شدند.


21 پاسخ به “مولوی عبدالحمید: اگر اجازه ساخت مسجد نمی دهید، اجازه ادای نماز را در خانه ها بدهید”

 1. ايران مكران گفت:

  اينها از سايه خود ميترسند وهمه حيز سياسى شده ويكى از علتهاى بى دينى مردم هم همينه

 2. کاوه سبز گفت:

  این حکو مت گران مستبد و متحجر .دلشان برای اهل سنت در فلسطین و لبنان و .. به اصطلاح میسوزد و از ظلمی که به ان هامیرود برای فریب عوام و حکو مت کردن خودشان اشک تمساح میریزند .انگاه در ایران عزیز اهل سنت را سرکوب میکنند !! حتی برای مراسم مذهبی ان ها را
  در فشار میگذارند .مردم چه انداره باید عقب افتاده باشند که گول این حکو مت گران را به خورند

 3. حسین گفت:

  دروغ حمایت از مردم مسلمان اینجاست که بخوبی آشکار می شود …..

 4. حسین گفت:

  جناب مولوی عزیز وبزرگوار :درحالیکه اینها به شیعیان خودشان اجازه اقامه نماز نمیدهند ؛شما چه انتظاری داری ؟ما بعنوان جنبشسبز وشیعه اثنیا عشری دلمان میخواهد درپشت سر امام جمعه مورد قبولمان نمازبخوانیم نه پشت سر امام جماعت دزد (مثل یزدی )ویا کذاب مثل جنتی ویا ریا کار مثل احمد خاتمی ؛اینها وحشت میکنند ونمیگذارند ؛انوقت اهل سنت !!!گروهی از اینها بخون شماها تشنه اند .بروید رو بخدا ودعا کنید خداوندا شر ظلم وستم از سر مردم بیچاره از هر دین ویا مذهبی بردارد شاید دعای دسته جمعی مساعدت کند …

 5. مکی گفت:

  این می تواند آغاز یک تحول بزرگ باشد.

 6. مسلم گفت:

  هروقت اجازه ایجاد مسجدشیعه در ریاض دادند ایزان هم اجاره میدهد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. علي گفت:

  مگه افق ايران در تبريز و كردستان فرق داره؟ بهتره برادران اهل تسنن به جاي تعصب و پيروي كوركورانه از سعودي ها منطقا بحث كنند.

 8. محمد گفت:

  دوست عزیز اصلا موضوع مورد بحث مولوی رو خوندی که اینطور نظر میدی. لطفا متن بالا رو یکبار دیگه بخون. در ضمن در پاسخ به آقا مسلمو لطفا این لینک رو ببینید تا متوجه بشید که شما میگین در عربستان شیعیان مسجد ندارن چطور در بسیاری از شهرهای بزرگ عربستان که شیعیان در اقلیت هستند آزادانه بر طبق مذهب خود و در مساجد مختص خودشان نماز برگزار میکنن. در حالیکه در مملکت ادعای برادری شیعه وسنی باید بگ که امروز برای ادای نماز عید به نمازخانه اهل سنت در منطقه صادقیه تهران(لازم به ذکر است این مکان یک خانه استیجاری هست و اصلا کاربری مسجد نداره) مراجعه کردم ولی نیروی انتظامی در مسجد رو بسته بود و به مردم اجازه خواندن نماز عید رو نداد. اطفا آقا مسلم مطالعه کن بعدش اظهار نظر کن. و فقط بر اساس احتمالا مستندات صدا و سیمای به اصطلاح ملی نظر بدی و بگی که در عربستان شیعه ها چنان و چنان .
  http://www.tabnak.ir/fa/news/171402/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D9%86%D9%87

 9. ناشناس گفت:

  آقای مسلم!
  مگر سنی های ایران متعلق به عربستان سعودی هستند؟ مگر الگوی شما عربستان سعودی است؟ اصلا چرا چنین بحث انحرافی و بی معنی را مطرح می کنید؟
  من سنی نیستم ولی هر سنی ها هم مثل سایر مذاهب و ادیان اجازه دارند مراسم مذهبی خود را آزادانه برگزار کنند. در تهران کلیسا و کنیسه و عبادتگاه زرتشتیان داریم. چرا سنی ها نباید اجازه داشتن مسجد مستقل داشته باشند؟ من فکر نمی کنم هیچ مساله ای پیش بیاید. وقتی به همه چیز با نگاه سیاسی نگاه می کنید خود به خود مساله سیاسی می شود.

  در ضمن آقای علی،
  اینکه سنی ها کی عید می گیرند به خودشان مربوط است. آیا درست است که آنها برای شما تعیین تکلیف کنند که کی عید بگیرید؟

 10. سلام گفت:

  اهل سنت با شیعه مخالفند آن وقت میخواهند در دولت شیعی مسجد بسازند!!!

 11. ناشناس گفت:

  اخوی! تو ریاض که سهله تو هر جایی که اراده کردن مسجد ساختن. دولت های اسلامی هیچ مخالفتی با ساخت مساجد شیعه در کشورشان ندارند. حتی جاهایی که یه نفر شیعه هم وجود نداره اونا می تونن مسجد بسازن.

 12. ناشناس گفت:

  فقط سعودی نیست عزیز! همه دنیا یه روز عیده تو ایران یه روز دیگه!

 13. محمد گفت:

  خدمت دوست عزیز مسلم و علی
  لطفا قبل از اینکه در مورد مساله ای حرف بزنی آگاهی کسب کن بعد حر ف بزن
  در ریاض، مکه، مدینه من.زه و بسیاری از شهرهای عربستان مسجدهایی برای شعیعیان وجود دارد و حرفهای شما خلاف واقع است. خودتان میتوانید پیگیری کنید.
  در ضمن خدمت دوست عزیز علی سلام عرض میکنم.
  در دنیا فقط سعودیها سنی نیستند. از 1600 میلیون مسلمان 1500 میلیون آن سنی می باشد که به چهار فرقه حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی تقسیم میشوند. و حدود 100 میلیون باقیمانده بین حدود 60 فرقه اهل تشیع و صوفیها تقسیم میشود. در ضمن افق هیچ جای ایران (سرای امید ما) تفاوتی باهم ندارند. تفاوت در اعتقادات است و اعتقاد هر شخصی برای خود آن شخص محترم است. البته اگر احترام عمل باشد احترام عکس العمل است و اگر بی احترامی عمل باشد خب عکس العمل آن نیز مشخص است.

  به امید سلامتی برای همه مسلمانان و انسانهای آزاده

 14. برادر سنی گفت:

  در ریاض مسجد برادران شیعی وجود دارد در خیابان ملک فیصل .اما برادر موضوع نماز برای ما سنی ها خیلی مهم است بدون هیچ جهت گیری سیاسی در واقع مذهب سنی سیاسی نیست فقط مبتنی بر قرآن و سنت پیامبر میباشد و آرزوی ما برپایی نماز جماعت در پایتخت یک کشور اسلامی است اگر زیاده خواهی است دیگر کاربران قضاوت کنند. دعا کنید به راه راست هدایت شویم

 15. ناشناس گفت:

  آنقدر که من می دانم مردم فلسطین، مصر، تونس، یمن و لیبی هم که دولت ایران حرکت آنها را اسلامی می داند و دم از حمایت از آنها می زند همه اکثریتشان سنی هستند. آنوقت به سنی ها اجازه برگزاری نماز عید مطابق عقیده شان را در تهران و شهرهای بزرگ ایران نمی دهد.

 16. ناشناس گفت:

  رفتاری که حکومت ما با مردم سنی داره درست شبیه رفتاری است که با مردم شیعه اش داره.همانطور دقیق و در عین حال مهربانانه.ولی متاسفانه عده ای سنی ها قصدهای سیاسی دارن که اون دیگه از مصادیق فتنه است.با اونها یقینا برخورد قاطع خواهد شد.زنده باد ایت ا… خامنه ای.مرگ بر میر حسین موسوی.مرگ بر کروبی

 17. ناشناس گفت:

  اون نا شناس که مرگ بر موسوی و کروبی گفته کار ندارم که مزدور هست یا نه .ولی اگر صداقت داشته باشد کلمه نظر او را چاپ کرده اما ما در رسانه های انها مرگ نمگوئیم .ایا اجازه میدهند نظر خودمان را برای کشور بنویسم .یا اگر نظر بدهیم جاسوس صهیو نیزم و امریکا هستیم

 18. ناشناس گفت:

  beshash be harchi mosleme

 19. ناشناس گفت:

  علی آقا، چی می گی چون افق این محلها یکی است، اگر درمنطقه ای سنی، مسجد نبود، یک راه رابکوبند بروند به شهرستان یا استانی دیگر که نمازهای یومیه را به جا بیاورند؟! انصافا”،اگربه شما وامثال شما بگویند که بروید بین برادران سنی باپشت سرروحانی سنی نمازبگذارید شما که نمی روید. مگر درقانون اساسی از آزادی مذهب گفته نشده است؟! چراشعارمی دهید،چرا وصل می کنید به عربستان؟!
  درضمن آقا/خانم “سلام” چه کسی گفته که سنی با شیعه مخالف است؟! شما ها جوسازی می کنید بعد می گویید، امریکاوعربستان دارند توطئه می کنند؟!درضمن خواهیم دید مرگ برکه خواهدشدو درود برچه کسی…
  ….اثرات مهربانی این حضرات راهم علاوه برشیعه وسنی، تمام مذاهب درسنوات اخیربه خوب درک کرده اند، درزندانها، خیابانها، قبرستانها…پراست ازاثرات مهربانی.

 20. آق اسمال گفت:

  آقا مولوی راستیتش ازشوما یکی انتظار این حرفارو نشدام داشم. چرا شیعه ها در کشورهای سنی مسجد دارند، حتی در اروپا و آمریکا هم به این بهانه که حقوق بشر و حقوق برابری و اینا همینجوری مسجده که دارن میسازن اون وقت داشم شوما سنی ها که نود و چند درصد مسلمونارو تشکیل میدین داشم چرا نباس مسجد داشته باشین؟ داشم تو هر شهر بزرگی باید یه مسجد سنی داشته باشین. مملکت ما آزادیه و جمهوری اسلامی به فرمود آزادترین و دموقرات ترین مملکته داشم . چاکریم

 21. وحدت گفت:

  در باسخ به ناشناس مرك را براى موسوى وكروبى فرستادند بايد كفت متاسفانه از بيروان رهبرى بيشتر از اين انتظار نداريم مرد مؤ من مرك وزندكى انسانها دست خدا است وبدان اين كركتى كه به راه افتاده همه خونخواران ملت ايران را با خود به كورستان خواهد برد