سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » صادق طباطبایی: عده‌ای می‌گویند بهتر است امام موسی صدر نباشد و نیاید...

صادق طباطبایی: عده‌ای می‌گویند بهتر است امام موسی صدر نباشد و نیاید

چکیده :اگر واقعا اراده مثبتی برای آزادی امام وجود داشته باشد باید با یک برنامه منظم و یک سیستم طراحی شده اطلاعاتی/ عملیاتی برای آزادی امام وارد کار شوند و مجدانه تلاش کنند، و با بهره‌گیری از این شرایط به وجود آمده؛ با حضور در منطقه و دیدار با گروه‌های مختلف و حتی متضاد، محل نگهداری امام را شناسایی و نسبت به نجات ایشان اقدام کنند. ...


پیروزی انقلابیون لیبی و سقوط دیکتاتور پیر چراغ امید را در دل دوستداران امام موسی صدر پر نور کرده است، روزهای انتظار و دلتنگی رو به پایان است و آنچنان که در بیانیه خانواده ایشان منتشر شده، انتظار مرد آزادی در آستانه آزادی است. در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر صادق طباطبایی درباره تاثیر بازگشت امام موسی صدر بر تحولات منطقه را با هم می خوانیم :

آقای دکتر فکر می‌کنید حضور آقای صدر در حال حاضر و با توجه به شرایط ویژه منطقه که دولت‌های فرا منطقه‌ای تلاش ویژه‌ای برای سوار شدن بر موج حرکت‌های مردمی در جهت رسیدن به اهداف خود دارند می‌تواند موثر و مثبت واقع شود؟

اولا مشخص نیست وضع جسمانی امام چگونه است؛ با توجه به اینکه متجاوز از ۸۰ سال سن خواهند داشت و شرایط زندان و مسائل روحی ناشی از دوری سی و اندی سال از تحولات و حوادث، همچنین عدم آشنایی با پیوند‌ها، رابطه‌ها و خط و خطوط جدید؛ به‌طور کلی ایشان را در چه وضع روحی و جسمانی‌‌ای قرار داده است، اما با وجود همه این‌ها در صورت بازگشت امام صدر به صحنه اجتماع و سیاست، با توجه به نفوذی که در کل لبنان و منطقه خاورمیانه و جامعه مسلمانان داشته و هنوز هم بعد از این دوران طولانی غیبت‌‌ همان نفوذ و حضور قدرتمند معنوی و فکری و عاطفی مشاهده می‌شود؛ مسلما این بازگشت و حضور مجدد – با وجود آنچه گفته شد- در جهت منافع مسلمین در کل منطقه خواهد بود. به همین دلیل، یکی از نگرانی‌ها این است که اگر شرایط آزادی ایشان فراهم شود ایادی و عوامل همین قدرت‌های منطقه از جمله اسراییل در لحظه‌های آخر کاری انجام ندهند و خدای ناخواسته پیش از آنکه ما به امام دسترسی پیدا کنیم آن‌ها وارد کار شوند.

در حال حاضر برای جلوگیری از این اتفاق فکر می‌کنید دولت و مردم چه باید بکنند؟

در اینجا به لحاظ عملیاتی از مردم کار چندانی ساخته نیست؛ جز آنکه از دولتمردان مصرانه بخواهند وارد کار شوند. فشار به دولتمردان هم در گذشته نشان داده که لااقل در کشور ما موثر نبوده است، بلکه باید اراده‌ای برای انجام این امر مهم وجود داشته باشد. در ثانی این امر کار یک فرد یا یک گروه نیست، بلکه به منابع مالی و اطلاعاتی و حتی یک گروه متبحر عملیاتی احتیاج دارد. به عبارت دیگر اگر واقعا اراده مثبتی برای آزادی امام وجود داشته باشد باید با یک برنامه منظم و یک سیستم طراحی شده اطلاعاتی/ عملیاتی برای آزادی امام وارد کار شوند و مجدانه تلاش کنند، و با بهره‌گیری از این شرایط به وجود آمده؛ با حضور در منطقه و دیدار با گروه‌های مختلف و حتی متضاد، محل نگهداری امام را شناسایی و نسبت به نجات ایشان اقدام کنند. مسلم است که این کار فقط از دست دولت‌ها بر می‌آید و در حال حاضر هم جز از دولت‌های لبنان و ایران نمی‌توان از دولت دیگری توقعی این چنین داشت. اما لبنان که وضع داخلی مناسبی برای این کار ندارد مگر نیروهای امل و حزب‌الله که البته مدعی هستند تاکنون کارهایی انجام داده‌اند. این‌ها اگر بخواهد در این مقطع کاری انجام دهند، نمی‌دانم تا چه اندازه می‌توانند به صورت گسترده و همه‌جانبه عمل کنند. از این رو به نظر من باز وظیفه اصلی به گردن دولت اسلامی ایران می‌افتد، یعنی اگر قرار باشد کاری صورت گیرد این دولت ایران است که باید این‌گونه عمل کند. اگر تا به حال کاری کرده‌اند – آن‌گونه که ادعا می‌شود – باید آن اطلاعات را کامل کنند و در ‌‌نهایت چندجانبه وارد عمل شوند. این رسالت و وظیفه هم به اعتبار شهروندی، هم به اعتبار مسائل جهان تشیع و رسالت انقلابی و شعار‌های انقلاب اسلامی آن‌گونه که اظهار و ادعا می‌شود بیش از پیش برعهده انقلاب اسلامی ایران و دولت ایران است.

با توجه به شرایط موجود ما در اصل روی یک لبه تیغ ایستاده‌ایم، در حال حاضر حتی به سران انقلابیون هم نمی‌توان اعتماد کرد چرا که اولا عمدتا از نزدیکان سابق قذافی هستند و ثانیا رابطه بسیار نزدیکی با غرب دارند و این خود می‌تواند نگران‌کننده باشد، همینطور شخصی مثل آقای الهونی وقتی خودش را نماینده انقلابیون معرفی می‌کند و آن اخبار دروغ را با آن موج خبری منتشر می‌کند این نشان می‌دهد که ما چندان هم نمی‌توانیم به انقلابیون اعتماد بکنیم که در صورت دسترسی به امام، حادثه‌ای برای ایشان رخ ندهد یا تحویل سرویس‌های امنیتی دیگر نشود. نظر شما چیست؟

بله، همینطور است، من تصور می‌کنم که همین مساله خانواده امام صدر را در جایگاهی قرار داده است که تصمیم‌گیری را برای ایشان سخت کرده، یعنی نگران هستند و از هر طرفی هم احتمال می‌دهند که نکند خطایی سر بزند و منابع اطلاعاتی ضعیف باشد یا خبر نادرست باشد یا کاری که صورت می‌گیرد خطا باشد یا حتی اگر همه این‌ها درست بود اما گروهی که برای نجات و آزادی ایشان می‌روند دچار اشتباه‌های محاسباتی شوند، بله؛ همه این احتمالات وجود دارد، اما خب چه باید کرد؛ به قول اصحاب منطق درست است که احتمال ضعیف است اما محتمل قوی است، نباید درنگ کرد.

برگردیم بر سر مساله تاثیر بازگشت امام صدر در شرایط حاضر، چرا در حال حاضر اگر آقای صدر بازگردد، این حضور می‌تواند به نفع کل جامعه مسلمین در منطقه باشد که الان از همه طرف تحت فشار است. هم جریان دموکراسی‌خواهی و بهار عرب در منطقه، هم دستان خارجی که تلاش دارند خواسته‌های مشروع مردم را به انحراف بکشند. چرا فکر می‌کنید بازگشت آقای صدر هم به نفع ایران و هم به نفع سایرین بویژه لبنان و سوریه و کل منطقه خاور میانه است؟

ببینید چند مساله است، اولا در خود لبنان همین عامل قدرتمند تعادل و وحدت و همدلی دوباره همه آن گروه‌ها را به هم نزدیک خواهد کرد. من در گفت‌وگو‌های خودم با جوانان در دانشگاه‌ها یا جاهای دیگر می‌بینم وقتی یک جمله از آقای صدر نقل می‌شود یا مطلبی از دیدگاه ایشان بازگو می‌شود، علاقه بسیار نشان می‌دهند و اغلب آرزو می‌کنند که ای کاش آقای صدر امروز می‌بود، حتی کسی گفته بود ای کاش یاران امام صدر امروز در ایران «حرکت المحرومین» را بر اساس آرمان‌ها و اندیشه‌ها و سلوک مردمی آقای صدر راه می‌انداختند. خلاصه اینکه خبر بازگشت ایشان یک حادثه بسیار بزرگ و به لحاظ خبری یک بمب خبری خواهد بود.

پس می‌توان گفت بعد از انقلاب ۱۹۷۹ ایران، بازگشت آقای صدر می‌تواند نقطه عطف دیگری در روند تحولات منطقه باشد؟

بله، نقطه عطف است و می‌تواند تمام موازنه‌ها را به نفع تفکر انقلابی ایران دوباره برگرداند به‌‌ همان نگرشی که در سال‌های ۱۹۷۹ و ۸۰ در ایران بود. نگاهی که جهان در آن زمان به انقلاب اسلامی ایران داشت نگاه مثبتی بود، حتی بسیاری از اندیشمندان و متفکران فرهیخته غربی، حرکت اسلامی ملت ایران را در جهت یک آرمان انسانی می‌دانستند، به قول یکی از آزاداندیشان غربی که گفته بود «انقلاب ایران نخستین جریانی است که می‌خواهد دو عنصر انصاف و اخلاق را وارد مدیریت جامعه کند؛ لذا از دو انقلاب کبیر فرانسه و اکتبر شوروی هم قدرتش بیشتر خواهد بود و هر دو آن‌ها را عقب خواهد زد، و نباید به عنوان حادثه‌ای منطقه‌ای آن را در نظر گرفت بلکه باید نگاهی جهانی به آن داشت.» این‌ها همه دوباره باز می‌‌گردد، همه کارهایی که آقای صدر کرده بود دوباره متبلور خواهد شد و تمام آنچه طی این مدت نگرانی‌هایی را به وجود آورده بود و خلاف اندیشه و مرام آقای صدر بود دوباره وارد موج مثبت و امیدوار‌کننده‌ای خواهد شد. و همین هم خطر اصلی است یعنی کسانی که اظهار می‌‌کنند نباید سید برگردد یا هرگز برنخواهد گشت؛ همین پیش‌بینی را دارند که اگر ایشان آمد و یک چنین معجزه‌ای رخ داد دیگر جایگاهی ندارند، پس بهتر است نباشد و نیاید و اگر هم در زندان است بهتر است که همان جا باقی بماند، از این رو نه تنها در گذشته پیگیری نمی‌کردند که امروز هم ماجرا را دنبال نمی‌کنند. در مجموع می‌توان بدون تردید به این امر باور داشت که همین حضور ایشان و وجود ایشان، با وجود شرایط سنی و جسمانی‌شان، پتانسیل قدرتمندی خواهد بود که تمام عوامل فکری و روحی و آزادیخواهی و آزادیبخش را گردهم می‌آورد و رودخانه عظیمی را به جریان خواهد انداخت که بی‌تردید به دریای مواج عدل و آزادی متصل خواهد شد. حال باید دید بازیگران دیگر چطور عمل خواهند کرد.


14 پاسخ به “صادق طباطبایی: عده‌ای می‌گویند بهتر است امام موسی صدر نباشد و نیاید”

 1. Cyrus the Great گفت:

  Viva Musa Sadr

 2. ناشناس گفت:

  انشاءاله که ایشان سالم به آغوش ملت ایران و لبنان برگردند منتهی آقای طباطبائی سوال این جاست که چرا ملتها مخصوصا ایرانی ها و لبنانی ها به قول آقای خاتمی همیشه منتظر یک نفر پیدا شود و آنها را نجات دهد. اگر ایران و لبنان همان راه درست اول انقلاب را ادامه می دادند و اگر ملت ایران و لبنان رشد فکری کرده بوده بودند و رهبران آنها با درایت و تیز هوشی عمل می کردند اکنون ما اینگونه مستأصل و منتظر اتفاقات نبودیم و علاج واقعه را قبل از وقوع می کردیم. جنابعالی نیک می دانید که خاتمی چنین شخصیتی است که هم وجهه داخلی و هم وجهه منطقه ای و هم بین المللی دارد ولی متاسفانه متحجرین داخلی به نوعی وابسته به عناصر خارجی چه بلاها ، تهمت ها و… سر این انسان نیاوردند و هم اکنون هم نمی آورند. جناب طباطبائی مصیبت ما داخلی است و به قول شریعتی همیشه انقلاب ها و اسلام از دشمن داخلی شکست خورده است. باید فکری به حال این وضعیت کرد.

 3. کاوه سبز گفت:

  ما امیدوار هستیم که ایشان پیدا شوند .اما بعضی از حکو مت گران ایشان را مخل خود میدانند .با توجه نزدیکی اندیشه ایشان به بهشتی
  شریعتی و روشن فکران دینی دیگر . اقای طبا طبائی یکبار می گفتند ایشان در نوا ختن موسیقی هم استاد بودند .خوب همچین اندیشه
  روشن را واپسگرایان حکو متی اجازه دخا لت در کارها را نخواهند داد

 4. ناشناس گفت:

  شكي در اين نيست كه اقايان براي از دست ندادن قدرت و رانت ها و قراردادهاي سوداور ميلياردى ، حتى راضى به امدن اقا امام زمان نيز نيستند و در صورت ظهور ايشان را به دلايل خود ساخته دستگير و زندانى خواهند كرد. 

 5. نوید آزادی گفت:

  خدا نگه دار مجاهد مردانی چون امام صدر باشد. اگر امام صدر در این شرایط در کنار هم وطنانش باشد مسلما راه آزادی را با آزاد مردی همچون امام صدر هموارتر خواهد شد.

 6. ناشناس گفت:

  به امید طلوع شپیده …..
  و خدا نور خویش را تمام می گرداند اگرچه آنان که ایمان ندارند اکراه داشته باشند

 7. حنيف گفت:

  درجواب دوست عزيزي كه انتظارمردم براي بازگشت امام صدرراشخصيت پرستي ميدانندواين شخصيت بزرگ راباآقاي خاتمي مقايسه مي كنندبايدگفت اين مقايسه ازبنيان نادرست مي باشد.نفوذامام صدردرلبنان وعملكردانسان دوستانه ايشان وشخصيت فرامنطقه اي وبين المللي ايشان واينكه نفوذاين شخصيت بواسطه قرارگرفتن درساختارقدرت نبوده است بلكه يك نفوذمعنوي وحاصل شخصيت والاي اين مردبزرگ بوده است ازدلايلي است كه اين مقايسه رابي اعتبارمي كند.آزادي امام موسي صدرمي تواندبعنوان سمبلي براي استقامت وصبرتلقي شودوهمه ما بي صبرانه منتظرحضوراين مردبزرگ هستيم .به اميدآنروز…

 8. ناشناس گفت:

  ‫آقای طباطبایی وقتی امثال سید احمد خمینی بزرگوارانی چون آقای منتظری و مرام آزادیخواهی و آزادگی ایشان را مورد هجوم قرار میدادند، اگر گوشه عافیت طلبی و کیفوری! نگزیده بودند، کجا تشریف داشتند؟!

 9. ناشناس گفت:

  آقای طباطبایی ما به اینا امیدی نداریم لیکن مطمئنیم خداوند او را به ما بازخواهد گرداند.امام آزادی را

 10. محمد گفت:

  من به شما قول میدم که از همون لحظه اول شروع درگیریها در لیبی گروهی از ایران (برادران دلسوووز) دست به کار شدند که مبادا امام موسی پیدا شوند و ماموریتشان توسط بالا ترین مقام تایید شده است

 11. مشقاسم گفت:

  صادق جان، بابام جان من هم جزو آن بعضی ها هستم دروغ چرا. این بابا اگر از دست این قذافی دیوانه هم قسر دررفته باشد، به محض اینکه آفتابی شود فوری بعنوان ضد انقلاب و عضو فتنه بنفش و منافق و نفوذی و آن دیگری چه بود همینکه به طرفداران احمدی نژاد میگویند بهر حال او را هم می گرفتند و این بار واقعا سرش را زیر آب می کردند. اینا بیکارن دنبال امام موسی صدر می گردند. فکر کنم هنوز از او وحشت دارند بابام جان و می خواهند اورا پیدا کرده و بطور قطعی از شرش خلاص شوند. آقای امام صدر همانجایی که هستی بابام جان مخفی به مان کسانی که بزرگتر از تو هستند و مخفی شده اند، جرات ندارند خود را نشان دهند. همانجا باش بابام جان. یک وقت بابام جان خام نشی ها

 12. علی گفت:

  آقای طباطبائی عزیز : بیخود ایران را هوشیار کردید بدون اطلاع ایران شاید راحت تر ایشان آزاد شود البته دهها دلیل برای ترس و دلخوری از آقای صدر وجود دارد یکی اینکه اگر ایشان باشد از صدر تا ذیل کس دیگری نه در ایران و نه در لبنان صلاحیت ایشان را نخواهد داشت و دوم اینکه زنده بودن ایشان باعث تقویت خانواده امام خمینی و خصوصآ شخص سید حسن خمینی میشود در حالیکه در ایران پروژه امام خمینی زدائی بشدت جریان دارد و شما از مجریان این پروژه تقاضای کمک دارید ؟ خود شما شخصآ با عده ای هماهنگ کنید موثرتر است.
  چون احتمالآ اگر خواست خدا بوده که تا الآن زنده بماند خداوند بقیه راه را نیز هموار میکند به شرطی که مخالفین ایشان در ایران و حزب الله لبنان که از ایران خط میگیرند را هوشیار نکنید و یا از دوستان دیگری در کشورهای عربی کمک بگیرید و در غیر اینصورت به امان خدا واگذار کنید بهتر است.

 13. ناشناس گفت:

  محض اطلاع آقای نا شناس که به حاج احمد خمینی تاخته: با احترام برای آقای منتظری اما همین ایشان مخال درجه اول پیگیری قضیه آقای صدر بودند چون می گفتند نباید لیبی را در طول جنگ از دست بدهیم.
  انصاف هم خوب است ببینید چه جریانی با ایشان رفت و آمد می کند؟! نهضت آزادی ها یا رادیکال ها؟!

 14. حسن گلی گفت:

  اگر که بیاید پته خیلیها رو میریزه رو آب!!